Išmaniųjų įrenginių stebėjimas – šių laikų kasdienybė
Telefono ar kito, bene kiekvieno šiuolaikinio žmogaus dažnai naudojamo įrenginio sekimas arba stebėjimas yra informacijos apie įrenginio buvimo vietą, naudojimą ir veiklą kaupimas ar perdavimas trečiosioms šalims. Tai ypač opi šių laikų problema.
Amerikoje jau yra skelbia, kaip užsienio vyriausybės bandė šnipinėti „iPhone“ ir „Android“ naudotojus per mobiliųjų programėlių pranešimus, o JAV vyriausybė privertė „Apple“ ir „Google“ apie tai nutylėti[1].
Neseniai paskelbtoje ataskaitoje teigiama, kad teisiniais reikalavimais, siunčiamais technologijų milžinėms, skirtingos užsienio vyriausybės bandė priversti kompanijas perduoti slaptą informaciją, kuri galėtų apimti tekstinių žinučių peržiūrą arba atnaujintą informaciją apie programų veiklą.
Iš tiesų, vyriausybės visame pasaulyje siekia kovoti su technologijų bendrovėmis dėl telefonų sekimo ir stebėjimo.
Dažniausiai, yra ne viena priežastis, kodėl pasirenkama stebėti piliečių mobiliuosius telefonus. To metodai gali būti įvairūs: nuo teisėtų ir leistinų, iki invazinių ir griežtai neetiškų.
Mobiliuosiuose įrenginiuose dažnai būna įmontuoti globalios padėties nustatymo sistemos (GPS) imtuvai, kuriais galima nustatyti įrenginio buvimo vietą. Ši informacija gali būti naudojama fizinei prietaiso buvimo vietai realiuoju laiku sekti.
Net ir neturint GPS, telefono buvimo vietą galima apytiksliai nustatyti trianguliuojant jo buvimo vietą pagal signalus, gaunamus iš netoliese esančių mobiliojo ryšio bokštų. O kai kurios sistemos prietaiso buvimo vietai sekti naudoja Wi-Fi tinklus.
Yra ir visiškai teisėtų programų ir programinės įrangos, skirtų telefonams sekti ir stebėti. Pavyzdžiui, tėvai gali naudoti stebėjimo programėles, norėdami stebėti savo vaikų veiklą, arba įmonės gali naudoti sekimo įrankius, kad galėtų valdyti ir apsaugoti įmonei priklausančius įrenginius.
Vis dėlto, nestinga ir kenkėjiškos, invazinės programinės įrangos, kuri gali būti įdiegta ir aktyvuota telefone be jo naudotojo žinios.
Ši programinė įranga gali sekti įrenginio buvimo vietą, įrašinėti pokalbius, stebėti tekstinius pranešimus ir pan., todėl kelia tiesioginę grėsmę asmens saugumui bei privatumui.
Būtent dėl to, būtina žinoti ženklus, išduodančius, kad jūsų telefonas yra sekamas. Šiuos ženklus užsienio žiniasklaidai neseniai atskleidė Suomijos kibernetinio saugumo organizacijos „KyberVPK“apmokyta profesionali įsilaužėlė Laura Kankaala[2].
Ženklai išduodantys, kad jūsų telefonas yra sekamas
Sekite žalios arba oranžinės spalvos tašką dešiniajame, viršutiniame telefono kampe
L. Kankala perspėja, kad toks oranžinės arba žalios spalvos taškas atsiranda, kai naudojamas įrenginio mikrofonas arba kamera.
Pasak jos, tai gali būti įspėjamasis ženklas, kad kažkas naudoja kenkėjišką programą telefonui stebėti.
Stebėkite, ar telefone neatsiranda keistų programėlių
Kenkėjiška programinė įranga gali įrašyti garsą, skaityti žinutes arba sekti buvimo vietą. Kartais tokia įranga gali pasirodyti nesaugių programų pavidalu.
Jeigu vienos ar kitos programėlės įdiegimo nepamenate, tai gali būti pavojaus signalas. Jas ištrinti kartais gali būti sudėtinga ar net neįmanoma; tokiu atveju, gali padėti telefono gamyklinių nustatymų atkūrimas.
Įrenginio perkaitimas gali reikšti telefono sekimą
Dažnas mobiliojo įrenginio perkaitimas taip pat gali būti ženklas, kad telefone įdiegta kenkėjiška programa.
L. Kankaalos teigimu, kai įjungtas nuolatinis vietos dalijimasis, telefono baterija išsikrauna nepaaiškinamu greičiu ir telefono naudotojai gali pajusti, kad telefonas staiga perkaista, jį tampa sunku nulaikyti rankose. Tai vienas iš lengviausiai pastebimų ženklų, galimai signalizuojančių pavojų.
Klausykitės telefono garsų
Kai kalbate telefonu, atidžiai klausykitės, ar nesigirdi keistų foninių garsų. Skambinant kam nors kitam arba priimant skambučius, fone galima išgirsti keistų garsų, kurie primena šnabždesį ar šnaresį.
Tai gali reikšti, kad kažkas klausosi jūsų pokalbių naudodamasis kokia nors stebėjimo ar pokalbių įrašymo priemone.
Stebėkite duomenų naudojimą
Jei įtariate, kad jūsų telefonas yra stebimas, patikrinkite nustatymus. Skyriuje „saugykla“ turėtumėte matyti, kiek ir kokių duomenų sunaudojama.
Jei pastebėsite, kad jūsų įrenginys naudoja daugiau duomenų nei įprastai, tai gali būti šnipinėjimo programos rodiklis[3].
Paskambinkite specialiu numeriu, kuris gali atskleisti, ar jūsų yra klausomasi
Jeigu jokie kiti ženklai nerodo, kad jūsų telefone yra įdiegta kenkėjiška įranga, tačiau jūs vis dėlto jaučiatės nesaugiai, galite pamėginti paskambinti numeriu *#21# arba *#62#.
Šie numeriai gali atskleisti, ar jūsų skambučiai ir žinutės nukreipiami kitur. Tai būtų pagrindinis požymis, kad jūsų įrenginys yra pasiklausomas. Tiesa, šie numeriai veikia anaiptol ne visose pasaulio šalyse ir ne su visais operatoriais bei įrenginiais.
Nuo invazinių programų ir telefono pasiklausymo galima apsisaugoti
Nors atrodo, kad šiais laikais telefono sekimo išvengti tampa beveik neįmanoma, tai nėra visiška tiesa. Apsaugoti telefoną nuo sekimo ir neleistino klausymosi galima imantis įvairių priemonių privatumui ir saugumui padidinti.
Čia pateikiame keletą patarimų, kuriais galite pasinaudoti siekiant apsaugoti savo saugumą ir privatumą.
- Naudokite stiprius slaptažodžius arba biometrinius duomenis. Savo telefonui apsaugoti nustatykite stiprų, unikalų slaptažodį bei paskyrų prieigos kodą arba naudokite biometrinį autentifikavimą, pavyzdžiui, piršto atspaudą arba veido atpažinimo galimybę.
- Reguliariai atnaujinkite programinę įrangą. Nuolat atnaujinkite telefono operacinę sistemą, programas ir saugumo programinę įrangą. Į atnaujinimus dažnai įtraukiamos pažeidžiamumų pataisos, tad jūsų telefonas visada bus pasirengęs reaguoti į pačius naujausius saugumo pavojus.
- Instaliuokite patikimą saugumo programą. Naudokite patikimą antivirusinę programą. Ji padės nuskaityti įrenginyje esančią informacija ir parodys, jeigu telefone bus aptikta kenkėjiškų programų.
- Peržiūrėkite programėlių leidimus. Atidžiai stebėkite, kokias programas turite savo telefone, reguliariai tikrinkite ir tvarkykite programų leidimus. Suteikite programoms tik būtinus leidimus ir būkite atsargūs, jei programos prašo perteklinės prieigos, pavyzdžiui, nuolatinės informacijos prie jūsų mikrofono ar vietovės.
- Naudokite virtualųjį privatų tinklą (VPN). Naudokite patikimą VPN, kad galėtumėte užšifruoti interneto ryšį ir trečiosioms šalims būtų sunkiau stebėti jūsų veiklą internete.
- Būkite atsargūs naudodami viešą, nemokamą Wi-Fi tinklą. Venkite jungtis prie viešų Wi-Fi tinklų, ypač jeigu naudodami šį ryšį jungiatės prie didelio jautrumo paskyrų, pavyzdžiui, internetinės bankininkystės. Jei privalote naudotis viešuoju Wi-Fi, naudokite VPN.
- Saugokitės sukčiavimo atakų. Būkite atsargūs spausdami nuorodas el. laiškuose ar žinutėse. Venkite atsisiųsti priedus iš nežinomų šaltinių.
- Naudokite ugniasienę. Apsvarstykite galimybę naudoti ugniasienės programėlę. Ugniasienė yra programa, ribojanti už jos esančių programų ar kitų kompiuterių sąveiką su internetu.
- Fiziškai saugokite savo telefoną. Kai telefono nenaudojate, laikykite jį saugioje vietoje. Venkite palikti jį be priežiūros viešose vietose.
Atminkite, kad nė viena saugos sistema nėra visiškai patikima, todėl labai svarbu nuolat informuoti apie naujas grėsmes ir saugumo praktiką.
Reguliariai atnaujindami savo žinias apie privatumo ir saugumo priemones, galėsite užbėgti už akių galimiems pavojams.