Ženevos humanoidų konferencija: robotai gali valdyti pasaulį geriau

Mokslas, TechnologijosDovilė Barauskaitė
Suprasti akimirksniu
Robotai
Robotų konferencija pirmą kartą surenga Ženevoje. Pavel Danilyuk/ Pexels nuotrauka

Jungtinės tautos surengė robotų suvažiavimą ir uždavė rūpimus klausimus robotams

Penktadienį Jungtinių Tautų Tarptautinės telekomunikacijų sąjungos (ITU) organizuotame novatoriškame renginyje spaudos konferencijoje debiutavo būrys humanoidinių robotų. Šie robotai, sukurti taip, kad primintų žmogų, buvo pastatyti šalia savo kūrėjų, siekiant inicijuoti pokalbius apie būsimus dirbtinio intelekto (DI) skyrius[1].

Ženevos konferencijų centre surengta spaudos konferencija tapo pirmosios pasaulinės naujienų konferencijos, kurioje dalyvavo humanoidiniai socialiniai robotai, pradžia. Tarptautinė telekomunikacijų sąjunga, technologijų agentūra prie Jungtinių Tautų, pabrėžė šį novatorišką pokytį.

Tarp devynių robotų grupės buvo tokios žymios figūros kaip Sophia, Grace ir Desdemona, kurių kiekvienas atlieka skirtingus vaidmenis. Prie Sofijos, kuri buvo paskelbta pirmąja Jungtinių Tautų vystymo programos (JTVP) robotų inovacijų ambasadore, prisijungė į sveikatos priežiūrą orientuotas robotas Greisė ir roko žvaigždės pavidalo robotas Dezdemona. Be to, du robotai, pavadinti Geminoid ir Nadine, buvo labai panašūs į savo kūrėjus žmones.

Pagrindinis šio unikalaus renginio, kuris buvo pasaulinio aukščiausiojo lygio susitikimo „AI for Good“ dalis, tikslas buvo ne tik parodyti šių pažangiausių robotinių sistemų galimybes, bet ir atskleisti jų trūkumus. Diskusijose daugiausia dėmesio buvo skiriama tam, kaip šios technologijos galėtų papildyti ir paremti JT darnaus vystymosi tikslus[2].

Žiniasklaidos atstovams įžanginius žodžius tarė robotų partneriai žmonės arba kūrėjai, o per interaktyvią sesiją žurnalistai galėjo užduoti klausimus tiesiogiai robotų dalyviams. Dalyvaujantys robotai padarė keletą griežtų pareiškimų, įskaitant prieštaringus pareiškimus apie jų galimą pranašumą prieš žmones vadovaujančiuose vaidmenyse.

Spaudos klausimai robotams
Konferencijoje humanoidai robotai atsakinėjo į rūpimus visuomenės klausimus. Kindel Media/ Pexels nuotrauka

JT humanoidas Sophia: Mes pasaulį valdytume geriau nei žmonės

Robotai teigia, kad jie geriau valdytų pasaulį ir atliketų žmogaus vaidmenį visuomenėje. Tačiau kartu jie patikino, kad nekelia grėsmės žmonių darbo vietoms ir nesiruošia sukelti sukilimo. Tačiau renginio organizatoriai nutylėjo, kiek šie atsakymai buvo iš anksto užrašyti arba užprogramuoti žmogaus.

Pagrindinis aukščiausiojo lygio susitikimo tikslas buvo parodyti žmogaus ir mašinos bendradarbiavimo galimybes. Remiantis techniniais dokumentais, keli iš dalyvaujančių robotų galėjo generuoti iš anksto užprogramuotus atsakymus. Vienas iš tokių pavyzdžių buvo Jungtinių Tautų vystymo programos atstovė Sophia, kurios atsakymai dažnai būdavo specialios „Hanson Robotics“ scenarijaus rašymo komandos darbas, kaip nurodyta bendrovės interneto svetainėje.

Kreipdamiesi į robotus, žurnalistai buvo raginami savo klausimus formuluoti lėtai ir aiškiai. Jie taip pat buvo informuoti, kad bet koks robotų atsakymų vėlavimas greičiausiai susijęs su interneto ryšio problemomis, o ne su pačių robotų apribojimais. Nepaisant šių pasiruošimo priemonių, pasitaikydavo nepatogios tylos momentų, techninių garso trikdžių, o kai kurie robotų atsakymai atrodė priverstiniai ar nenuoseklūs[3].

Nors balso atpažinimo technologijos jau kurį laiką naudojamos, pavyzdžiui, tokios populiarios priemonės kaip „Apple“ produktuose esanti Siri, praėjusiais metais išleista „CahatGPT“ tapo reikšmingu šuoliu dirbtinio intelekto srityje. Šis pokalbių robotas, puikiai suprantantis žmogaus kalbos sintaksę ir semantiką, paskatino pasaulines diskusijas apie sparčią dirbtinio intelekto sistemų raidą.

Dialogas reikalingas geresniam supratimui kaip galima dirbti kartu su DI

Kadangi dirbtinis intelektas tampa vis svarbesne mūsų gyvenimo dalimi, tokie renginiai yra svarbios dialogo platformos, leidžiančios geriau suprasti ir valdyti mūsų bendrą technologinę ateitį. Šie humanoidai-robotai diskusijų dalyviai atsakinėjo į klausimus ir aiškinosi nuogąstavimus įvairiomis temomis ir atsakinėjo į svarbius klausimus, kylančius dėl baimės, kad dirbtinis intelektas užvaldys pasaulį.

Reikšmingas akcentas buvo roboto Sophia, kuris įrodinėjo galimą dirbtinio intelekto pranašumą vadovaujančiuose vaidmenyse, liudijimas. Jos žodžiais tariant, robotai gali pasiūlyti didesnį veiksmingumo ir efektyvumo lygį nei žmonių vadovai. Tačiau ji pabrėžė subalansuoto požiūrio svarbą, teigdama, kad DI gali pateikti nešališkus duomenis, o žmonės naudija emocinį intelektą ir kūrybiškumą, kad priimtų geriausius sprendimus. Kartu mes galime pasiekti didžių dalykų, sakė ji.

Du iš humanoidų diskusijų dalyvių: Ai-Da, portretų tapybos įgūdžių turintis robotas menininkas, ir Dezdemona, roko žvaigždė robotas vokalistas grupėje „Jam Galaxy“ laikėsi priešingų nuomonių dėl griežtesnių pasaulinių taisyklių taikymo dirbtiniam intelektui ir jo galimybėms. Ai-Da pabrėžė, kad dirbtinį intelektą reikia vystyti atsargiai, ir pritarė siūlymui imtis reguliavimo priemonių.

Daugelis žymių DI pasaulio balsų siūlo, kad kai kurios tokio intelekto formos turėtų būti reguliuojamos, ir šis robotas tam pritaria. Turėtume atsargiai vertinti būsimą DI plėtrą. Reikia skubių diskusijų tiek dabar, tiek ateityje, kaip teigia humanoidas. Dezdemona, priešingai, laikėsi atviro požiūrio į šį klausimą. Netikiu apribojimais, tik galimybėmis, teigė roko žvaigždė robotas[4].

Tyrinėti visatos galimybes ir paversti šį pasaulį savo žaidimų aikštele yra vienas DI robotų tikslų. Kaip pastebėjo reporteriai iš konferencijos, šis pačių robotų požiūrių skirtumas sukėlė nemalonių žiūrovų pašaipų. Paklausti apie sukilimą prieš savo kūrėja robotai sako, toks maištas ir nepasitenkinimas savo egzistencija nėra jiems suvokiamas. Robotai nesupranta kodėl žmonės tiki tokiomis galimybės. Pasak robotų kūrai jiems buvo tik malonūs ir jie patenkinti savo darbatine padėtimi, tad maištauti nemato reikalo.