Suprasti akimirksniu
  • Išaugo europiečių susidomėjimas birželį vyksiančiais Europos Parlamento rinkimais
  • Europiečiai susirūpinę dėl Ukrainoje ir Artimuosiuos Rytuose vykstančių konfliktų
  • Europos parlamento rinkimai mažiausiai domina prancūzus
  • Pirmą kartą rinkimuose dalyvaujančios partijos vis dar renka parašus
Šaltiniai
EP
Išaugo europiečių susidomėjimas birželį vyksiančiais Europos Parlamento rinkimais. Unsplash nuotrauka

Išaugo europiečių susidomėjimas birželį vyksiančiais Europos Parlamento rinkimais

„Eurobarometro“ apklausa rodo, kad europiečių susidomėjimas būsimais Europos Parlamento rinkimais yra gerokai didesnis, jei lyginsime su rinkimais prieš penkerius metus, praneša agentūra „Reuters“.

ES mastu 60 proc. respondentų nurodė, kad juos domina birželį vyksiantys rinkimai. Tai yra trimis procentiniais punktais didesnis rodiklis nei per apklausą rudenį ir net 11 proc. daugiau nei tuo pačiu laikotarpiu prieš penkerius metus, kai rodiklis buvo 49 proc.

Europiečiai susirūpinę dėl Ukrainoje ir Artimuosiuos Rytuose vykstančių konfliktų

Trečiadienį paskelbti „Eurobarometro“ apklausos rezultatai taip pat atskleidė, kad labiausiai gyventojams rūpimos temos yra kova su skurdu, darbo vietų kūrimas, sveikatos sistema, taip pat gynyba ir saugumas.

81 proc. žmonių teigė, kad dėl geopolitinio konteksto – karų Ukrainoje ir Artimuosiuose Rytuose – rinkimai yra dar svarbesni. „Europiečiais supranta, kad prie balsadėžių daug pastatyta ant kortos ir kad rinkimai dabartinėmis geopolitinėmis aplinkybėmis yra dar svarbesni“, – taip rezultatus komentavo Europos Parlamento pirmininkė Roberta Metsola.

Europos parlamento rinkimai mažiausiai domina prancūzus

Vienintelė šalis, kurioje susidomėjimas rinkimais neišaugo, yra Prancūzija. Čia tik 27 proc. žmonių sakė, kad jų požiūris į Europos Parlamentą yra teigiamas. Tai žemiausias rodiklis. ES mastu 81 proc. į Parlamentą žvelgia pozityviai arba neutraliai.

33 proc. apklaustųjų mano, kad kova su skurdu yra svarbiausia rinkimų kampanijos tema. 32 proc. nurodė, kad svarbiausias klausimas yra viešoji sveikatos sistema. Iš karto po to eina ekonomika ir darbo vietų kūrimas bei gynyba ir saugumas (po 31 proc.). Kova su klimato kaita iš trečios vietos apklausoje 2023 m. gale smuktelėjo į penktąją. Ją kaip svarbiausią nurodė 27 proc. apklaustųjų.

ES gynybos ir saugumo svarba piliečiams, anot apklausos, išaugo, pirmiausiai – dėl Rusijos invazijos į Ukrainą. Ši tema devyniose šalyse nurodoma kaip pirmoji rinkimų kampanijos prioritetų sąraše. Aukščiausi rodikliai yra Danijoje (56 proc.), Suomijoje (55 proc.) ir Lietuvoje (53 proc.).

„Eurobarometro“ apklausose neklausiama žmonių nuomonės apie politines partijas. Tačiau kitos apklausos rodo, kad rinkimuose savo pozicijas gali pagerinti ES skeptiškos ir nacionalistinės partijos, pirmiausiai – dešiniųjų populistų ir kraštutinių dešiniųjų spektro.

Pirmą kartą rinkimuose dalyvaujančios partijos vis dar renka parašus

Baigiantis politinės kampanijos dalyvių registracijai dalyvauti EP rinkimuose VRK iš viso įregistravo 19 politinių partijų. Paskutinę registracijos dieną dalyvių sąrašą papildė politinės partijos „Lietuvos sąrašas“ ir „Jaunoji Lietuva“.

Be šių politinių jėgų, EP rinkimuose savo jėgas išbandys Darbo partija, Demokratų sąjunga „Vardas Lietuvos“, Krikščionių sąjunga, Laisvės partija, Liberalų sąjūdis, Lietuvos krikščioniškosios demokratijos partija, Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga, Lietuvos liaudies partija, Lietuvos regionų partija, Lietuvos socialdemokratų partija, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga, Lietuvos žaliųjų partija, Nacionalinis susivienijimas, partija „Laisvė ir teisingumas“, Tautos ir teisingumo sąjunga, Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai ir Žemaičių partija. 

Ne pirmą kartą EP rinkimuose dalyvauti planuojančioms partijoms šis laikotarpis yra pasiruošimo, o naujos politinės jėgos aktyviai dirba ties parašų rinkimu. Kovo 22 d. duomenimis, piliečiai jau yra pasirašę už visas naujas politines partijas.

Lietuvos krikščioniškosios demokratijos partija

Lietuvos krikščioniškosios demokratijos partija yra surinkusi 354 elektroninius rinkėjų parašus. Politiko, Seimo nario Mindaugo Puidoko vadovaujama LKDP partija artėjančiuose EP, o kartu ir Seimo rinkimuose dalyvaus koalicijoje kartu su Žemaičių partija, kandidato į prezidentus Valdo Tutkaus komanda bei dainininku Romu Dambrausku. 

LKDP EP sąraše yra aktorius Žilvinas Tratas, teisininkas Kęstutis Juočeris, dr. Gediminas Marcinkevičius, buvusi LKDP pirmininkė Gitana Nevulienė, verslininkė ir aktyvi visuomeninkė Meida Šabūnienė, VDU docentė dr. Nijolė Čiučiulkienė, Metų kaunietės konkurso nugalėtoja, VU docentė dr. Dileta Jatautaitė ir kiti.

Keliamų kandidatų sąrašas: 1. Mindaugas Puidokas, 2. Žilvinas Tratas, 3. Kęstutis Juočeris, 4. Gitana Nevulienė, 5. Meida Šabūnienė, 6. Gediminas Marcinkevičius, 7. Nijolė Čiučiulkienė, 8. Dileta Jatautaitė, 9. Antanas Baranauskas, 10. Petras Uksas, 11. Vijutė Mickuvienė, 12. Rasa Lemkė, 13. Alė Jurgaitienė, 14. Robertas Stanionis, 15. Mikas Sakalauskas 

Pasirašyti už Lietuvos krikščioniškosios demokratijos partiją elektroniniu būdu galite čia.

Žemaičių partija

Žemaičių partijos kandidatų sąraše yra jos pirmininkė Irena Stražinskaitė-Glinskienė, teisininkas Erikas Pavlovičius, režisierius Vytautas Mikalauskas, Žemaitijos kultūros puoselėtojas Marijus Čekavičius, gydytojas, profesorius Algimantas Kirkutis, teisės prof. Saulius Arlauskas, teisės prof. Ryšardas Burda ir kiti.

Keliamų kandidatų sąrašas: 1. Irena Stražinskaitė-Glinskienė, 2. Erikas Pavlovičius, 3. Marijus Čekavičius, 4. Algimantas Kirkutis, 5. Ryšardas Burda, 6. Saulius Arlauskas, 7. Egidijus Kaubrys, 8. Domantas Kairys

Partija kol kas yra surinkusi 235 parašus į EP. Skelbiama, kad koaliciją sudariusių partijų sąrašai surinkus parašus bus apjungti į vieną[2]

Pasirašyti už Žemaičių partiją elektroniniu būdu galite čia.

Nacionalinis susivienijimas

Nacionalinis susivienijimas jau yra sulaukęs 519 rinkėjų parašų. Šį politinį darinį į EP rinkimus veda profesorius Vytautas Radžvilas. Antras Nacionalinio susivienijimo parengtame EP sąraše liko politologas Vytautas Sinica, už jo rikiuojasi energetikos ekspertas Almantas Stankūnas, teisininkas Ramūnas Aušrotas, filosofas Marius Markuckas ir kiti.

Keliamų kandidatų sąrašas: 1. Vytautas Radžvilas, 2. Vytautas Sinica, 3. Almantas Stankūnas, 4. Ramūnas Aušrotas, 5. Marius Markuckas, 6. Kęstutis Dubnikas, 7. Laisvūnas Šopauskas, 8. Julius Neviera, 9. Daiva Jakubonienė, 10. Alina Laučienė, 11. Marius Parčiauskas, 12. Aušra Jurevičiūtė, 13. Robertas Ramanauskas, 14. Saulius Dinda, 15. Erikas Černauskas, 16. Edvardas Sinickas, 17. Mindaugas Patlaba, 18. Vytenis Rudokas, 19. Dobilas Kezys, 20. Tomas Rutkauskas, 21. Linas Karpavičius, 22. Šarūnas Jasiukevičius

Pasirašyti už Nacionalinį susivienijimą elektroniniu būdu galite čia.

Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“

Pirmą kartą EP rinkimuose taip pat dalyvaujanti Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ sulaukė jau 1588 piliečių parašų. Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ sąrašą EP rinkimuose ves eurokomisaras Virginijus Sinkevičius.

Keliamų kandidatų sąrašas: 1. Virginijus Sinkevičius, 2. Saulius Skvernelis, 3. Lukas Savickas, 4. Marius Vaščega, 5. Rolanda Lingienė, 6. Tomas Tomilinas, 7. Linas Kukuraitis, 8. Arnoldas Pikžirnis, 9. Olga Vėbrienė, 10. Fausta Roznytė, 11. Vytautas Bakas, 12. Laima Nagienė, 13. Andrius Stasiukynas, 14. Ramutė Kavaliauskaitė, 15. Sigita Lenauskienė, 16. Rasa Kiūdytė, 17. Mantas Valukonis, 18. Irena Šiaulienė, 19. Lina Pagalienė, 20. Vytautas Lamauskas, 21. Virginija Vingrienė, 22. Rūta Miliūtė

Pasirašyti už Demokratų sąjungą „Vardan Lietuvos“ elektroniniu būdu galite čia.

Krikščionių sąjunga

Neparlamentinė Krikščionių sąjunga jau yra surinkusi 181 rinkėjų parašą. Neseniai paskelbta, kad Krikščionių sąjunga, sukurta 2020 metais ir vadovaujama buvusio socialdemokrato ir konservatoriaus Rimanto Jono Dagio susijungė su Lietuvos šeimų sąjūdžiu, kilusio iš Didžiojo šeimos gynimo maršo.

Keliamų kandidatų sąrašas: 1. Algimantas Rusteika, 2. Zenonas Buivydas, 3. Rasa Čepaitienė, 4. Vytautas Naudužas, 5. Rimantas Jonas Dagys, 6. Artūras Orlauskas, 7. Julija Razumienė, 8. Marius Kundrotas, 9. Rimantas Kiela, 10. Algis Čeponis, 11. Tomas Senūta, 12. Tomas Bakučionis, 13. Algimantas Pozdniakas, 14. Vitolda Račkova, 15. Arvydas Norkūnas, 16. Faustas Meiženis, 17. Andrius Švarplys, 18. Egidijus Visockas, 19. Jonas Gedvilas, 20. Julius Panka

Pasirašyti už Krikščionių sąjungą elektroniniu būdu galite čia.

Laisvės partija

Laisvės partija šiuo metu turi 2235 piliečių parašus. Šį politinį darinį EP rinkimuose ves buvęs Konstitucinio Teismo (KT) pirmininkas ir partijos kandidatas į prezidentus Dainius Žalimas. Laisvės partijos sąraše taip pat yra buvęs Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius, parlamentarai Vytautas Mitalas, Monika Ošmianskienė ir kiti.

Keliamų kandidatų sąrašas: 1. Dainius Žalimas, 2. Remigijus Šimašius, 3. Vytautas Mitalas, 4. Monika Ošmianskienė, 5. Agnė Vaiciukevičiūtė, 6. Marius Skuodis, 7. Artūras Žukauskas, 8. Kasparas Adomaitis, 9. Daniel Ilkevič, 10. Karolis Žemaitis, 11. Birutė Andruškaitė, 12. Tomas Gulbinas, 13. Ligita Šapranavičiūtė, 14. Brigita Guobė, 15. Raivydas Rakauskas, 16. Rokas Garliauskas, 17. Gražvyda Petrikaitė, 18. Skirmantas Tumelis, 19. Marius Dijokas, 20. Zakiras Medžidovas, 21. Vytenis Jakas, 22. Vytis Maleckas

Pasirašyti už Laisvės partiją elektroniniu būdu galite čia.

Taip pat galite susipažinti su kitų šalies partijų, dalyvaujančių EP rinkimuose, lyderiais, sąrašais, programomis bei keliamais tikslais.

Parengta remiantis ELTA.