Suprasti akimirksniu
  • Rinkėjai apmokėjo ir naktines keliones iš klubo, ir prabangius laikrodžius 
  • T. V. Raskevičius gėjų klube tiesiogiai atliko tarybos nario pareigas 
  • Teisingumo ministrė panoro prabangaus laikrodžio
  • Visuomenininkai pasipiktinę: ar tikrai šie skaidrumo standartai nepakeliami?
  • VMI čekiukų skandalo netirs – ne jų jurisdikcija
Šaltiniai
klubas
T. V. Raskevičius už rinkėjų pinigus vykdavo namo iš gėjų klubo. Elena Mozhvilo/Unsplash.com nuotrauka

Rinkėjai apmokėjo ir naktines keliones iš klubo, ir prabangius laikrodžius 

„Čekučių“ skandalas persikėlė iš savivaldybių į Seimo ir ministerijų koridorius. Ne veltui, ko gero, didžioji dalis seimūnų karpė ausimis ir tyliai stebėjo, kaip tarkuojami savivaldybių politikai – paaiškėjo, kad patys kanceliarines lėšas naudojo labai jau kvestionuojamiems dalykams. Štai laisvietis Tomas Vytautas Raskevičius rinkėjų pinigais padengė savo rytines keliones namo iš gėjų klubo „Soho“. Teisingumo ministrė Ewelina Dobrowolska už rinkėjų pinigus nuomavosi „Apple“ laikrodį, be kurio, žinoma, ji niekaip negalėjo atlikti savo darbo.

Naujienų portalas Delfi informuoja, kad dirbdamas rajono taryboje T.V. Raskevičius kelis kartus per dieną naudodavosi pavėžėjų paslaugomis.

Išrašai rodo, ne vieną kartą save profesionaliu gėjumi vadinęs politikas kvietėsi pavėžėjus adresu, kur įsikūręs žinomas gėjų baras „Soho“. Rinkėjai mokėjo už 12 nakties, 2, 3, 4 ryto vykusias politiko keliones iš klubo į namus[1].

T. V. Raskevičius gėjų klube tiesiogiai atliko tarybos nario pareigas 

Pats politikas, žurnalistų paklaustas apie minėtas keliones, teisinosi, kad atliko tarybos nario darbą. 

Na ir kas drįstų ginčytis – gėjų klube paryčiais jis iš tiesų bendravo su savivaldybės gyventojais.

„Visos mano deklaruotos išlaidos buvo tiesiogiai susijusios su Tarybos nario veikla ir nemanau, kad padariau kažką netinkamai ar nesąžiningai“, – teisinosi politikas, ir vis dėlto, dalį pinigų į savivaldybės biudžetą grąžino[2].

Feisbuko profilio įrašas
Feisbuko profilio įrašas

Teisingumo ministrė panoro prabangaus laikrodžio

E. Dobrowolska už rinkėjų pinigus nuomavosi prabangų „Apple“ laikrodį. Kuris, žinoma, taip pat buvo būtinas jos, kaip tarybos narės, darbui.

E. Dobrowolskos patarėjas Paulius Žeimys sakė, kad išmanųjį laikrodį ministrė naudojo kaip įprastą ryšio priemonę – kalendoriaus ir kitiems priminimams, el. laiškams, žinutėms, skambučiams gauti.

Ministrės patarėjas ir pasakė, kad ji grąžino virš tūkstančio eurų į savivaldybės biudžetą. Apie tai pati ministrė savo rinkėjams niekaip neiškomunikavo, jos socialiniuose tinkluose paskutinė naujiena – gegužės 17 dienos. Pinigus ministrė pervedė gegužės 8 dieną. 

Visuomenininkai pasipiktinę: ar tikrai šie skaidrumo standartai nepakeliami?

TV3 žinių vadovas Sigitas Babilius neslepia nusivylimo – jei kas tik pamėgintų taip elgtis privačiame sektoriuje, lėktų galvos. Dabar gi politikai grąžina pinigus ir jaučiasi skaistūs kaip mergelės Marijos veidai. Tačiau į viešumą lendantys piktnaudžiavimo atvejai jau ne juokais siutina visuomenę.

TV3 žinių darbuotojai turi taksi appsus, kurias kviečia automobilius kelionėms. Kartais pas mane užeina koks darbuotojas ir sako „žinai, savaitgalį bare truputi užmečiau ir netyčia darbiniu appsu apmokėjau taksą. Ką dabar daryti?“

Tuo tarpu Seimo narys Raskevičius būdamas Vilniaus tarybos nariu, bent 5 kartus paryčiais namo važiuoja namo iš gėjų klubo Soho, tada mėnesio pabaigoje (tikėtina, kad jau išsiblaivęs) pateikia taksi sąskaitas apmokėti rinkėjams (mums visiems) ir paklaustas ar čia viskas ok įjungia kiaulės akis ir sako „aš susitikinėjau su rinkėjais. Jų yra visokių“.

Kita progresyvioji politikė – Dobrowolska, vos tik tapusi politike nusiperka Apple laikrodį, bo juk aišku – jei neturi laikrodžio, tai nežinai kada vyks tarybos posėdis ir negali „dirbti“, – rašo jis savo socialiniame tinkle[3].

Teisininkas Ignas Vėgėlė rašo, kad politikai sąmoningai ar nelabai, bet visgi negeba atskirti viešų ir privačių finansų.

„Nesuvokiama ne tai, kad gali atsitikti klaidų, o tai, kad toks elgesys net nelaikomas klaida, rimtais veidais aiškinant, kad lėšos panaudotos teisėtai ir tinkamai. Visų šių „politikų” atveju VMI ir SODRA kaip minimum turėtų priskaičiuoti (pajamų bei sveikatos/pensijos draudimą) mokesčius kaip asmens pajamas. Taip jie elgtųsi bet kokio UAB atžvilgiu“, – rašo I. Vėgėlė.

„Raskevičius įžūliai aiškina, esą jo naktinėjimai Soho yra "darbas su rinkėjais". Mitalas už vilniečių pinigus grįžinėjo iš barų ir restoranų. Dobrowolska išsilizingavo Apple laikrodį ir nenurodytos markės telefoną. Gedvilas turi draugą „Alaušos“ degalinėje, kuris jam tiekė kasos kvitus ir dar Seimo narys suteikė vilniečiams privilegiją apmokėti jo Porsche padangas. Kačinskaitė taip pat nepajėgia nusipirkti savo automobiliui padangų, nekišdama rankos į miesto kišenę. Savickas ne tik rankiojo kuro čekius iš šiukšliadėžių, bet ir kilniai leido Vilniaus gyventojams nupirkti jam Macbooką ir IPhone.

Visi totalūs vargetos. Niekaip neįstengiantys apsieit be to noro pasinaudot kiekviena proga. Matyt, kai registruojasi viešbutyje, būtinai pasisemia saldainiukų iš dubens, o išvažiuodami susipakuoja tas vienkartines šlepetes“, – sarkazmo kalbėdama apie seimūnus neslėpė Gitana Dambrauskienė[7].

VMI čekiukų skandalo netirs – ne jų jurisdikcija

„Išsiunčiau pareiškimus: STT, prašydamas pradėti ikiteisminį tyrimą dėl Šiugždinienės, išsireikalauti visų Kauno tarybos narių ataskaitas ir pradėti ikiteisminį tyrimą, VMI, prašydamas įvertinti ir pradėti tyrimą, ar Šiugždinienės ir kitų Kauno tarybos narių gautose pajamose ir pateiktose ataskaitose nėra mokestinių pažeidimų“, – savo feisbuko paskyroje rašė kvitukų skandalą sukėlęs žurnalistas Andrius Tapinas[4]

Jis kreipėsi ir į mokesčių inspekciją, tikėtina, kad šiuo atveju VMI nieko nedarys. „Verslo žinios“ rašo, kad VMI kratosi politikų kanceliarinių išlaidų tikrinimo. Esą skirtingai nei versle, nuo išmokų savivaldybių tarybų nariams mokesčių mokėti nereikia. Pagal įstatymo raidę tai kompensacijos, kurios nėra apmokestintos, o VMI neturi teisinio pagrindo kontroliuoti šių išlaidų pagrįstumą.

Verslo išlaidoms įstatymai nepalyginamai griežtesni, todėl griežta ir VMI kontrolė[5].

avatar
done
Rosita Kvietkevičienė
Rašytojas (-a)
Šaltiniai
2.arrow_upward
T. V. Raskevičius. Feisbuko įrašas facebook.com
3.arrow_upward
Sigitas Babilius. Feisbuko įrašas facebook.com
6.arrow_upward
Gitana Dambrauskienė. Feisbuko įrašas facebook.com