Tviteris siekia didinti pelną ir baigia nemokamą API prieigą
Tęsdamas kelių paskutinių mėnesių pokyčių laikotarpį, tviteris paskelbė, kad netrukus sustabdys nemokamą API arba taikomųjų aplikacijų programavimo sąsają, kuri yra naudojama trečiųjų šalių programų paslaugos kurti. Nuo vasario 9 d. už prieigą prie API internetiniai kūrėjai turės susimokėti maždaug 100 JAV dolerių per mėnesį įmoką.
Šie pokyčiai nėra atsitiktiniai: tviterio valdymą perėmęs Elonas Muskas siekia kompaniją vėl padaryti pelninga ir deda visas įmanomas pastangas į ją pritraukti kuo didesnius finansinius srautus. Dėl to, tviteris plečia ir savo „Twitter Blue“ prenumeratos prieinamumą: nuo šiol paslauga prieinama dar šešiose šalyse, o netrukus pasieks ir Indiją.
Tviterio finansinė situacija gali būti sudėtingesnė nei manyta. Anksčiau finansinėms ataskaitoms atskleidus, kad kompanijos prarastos pajamos iš reklamos užsakovų siekia net 40 proc., dabar jau kalbama net apie 71 proc. pajamų sumažėjimą.
O į didžiules skolas dėl tviterio įsigijimo įklimpęs E. Muskas, regis, gailisi tokio savo žingsnio. Retai pripažįstantis, jog dėl kažko klydo, milijardierius dabar teigia, kad sudėtingais finansiniais laikais būtina atsargiai elgtis su maržinėmis paskolomis.
Dalies trečiųjų šalių paskyrų nebeliks
API yra sąsaja, kurią suteikia tam tikra sistema, šiuo atveju – tviteris, tam, kad kitas asmuo per trečiosios šalies programą galėtų pasiekti jos turinį ar pasidalintų duomenimis[1]. Tačiau jau netrukus tviteris pradės imti mokestį už prieigą prie savo API.
„Nemokama API dabar itin piktnaudžiauja botų paskyros ir nuomonės manipuliatoriai. Nėra jokio patikrinimo proceso ar mokesčio, todėl lengva susikurti 100 tūkst. botų paskyrų ir daryti blogus dalykus“, – sako E. Muskas[2].
Tviterio turinio kūrėjų grupė jau paskelbė, kad nuo vasario 9 d. 1.1 ir 2.0 API versijos bus sustabdytos, o netrukus bus pradėta siūlyti prenumeratos principu sukurta prieiga, per mėnesį kainuosianti 100 JAV dolerių.
„Per metus šimtai milijonų žmonių išsiuntė daugiau nei trilijoną tviterio žinučių, o kiekvieną savaitę – dar milijardus. Tviterio duomenys yra vieni galingiausių duomenų rinkinių pasaulyje. Esame įsipareigoję suteikti greitą ir išsamią prieigą, kad galėtumėte ir toliau kurti kartu su mumis. Daugiau informacijos apie tai, ko galite tikėtis, pateiksime kitą savaitę“, – paskelbė tviterio turinio kūrėjų padalinys.
Vis dėlto, nemažai trečiųjų šalių kompanijų naudojosi nemokama ir visiems prieinama tviterio API versija. Ši paslauga buvo pasitelkiama tiek botų, tiek ir įvairių programų kūrimui. Kaip dabar teigia programuotojas Luca Hammeris, dėl šio tviterio sprendimo „bus nutraukiamas bet koks darbas, susijęs su nekomerciniais projektais“.
„Šis pakeitimas sunaikins mokslinius tyrimus, aktyvizmą ir komercinius projektus“, – pareiškė jis.
Nors daugelis didesnių kompanijų jau seniai moka už prieigas prie API, tviterio atveju nesitikima, kad daugelis mažų ir vidutinių bendrovių pasirinks mokamą prieigos variantą. Dėl to gali nebelikti tokių paskyrų, kurios praneša apie orus, žemės drebėjimus ir kitas stichijas, sveikatos problemas, gyvenimo būdą, talpina humoristinį turinį[3].
Plečiama „Twitter Blue“ prenumeratos prieiga
O didesnio pelno siekiantis tviteris skuba plėsti tarptautinę prieigą prie „Twitter Blue“ prenumeratos. Dabar ši paslauga yra prieinama dar šešiose naujose šalyse: Saudo Arabijoje, Prancūzijoje, Vokietijoje, Italijoje, Portugalijoje ir Ispanijoje[4].
Šios prenumeratos vartotojams dabar jau yra prieinamos ir tinklalaidės. Vis gi, tokia paslauga galima tik naudojant tviterį mobiliuosiuose įrenginiuose, bet ne kompiuteriuose.
O „Twitter Blue“ paslaugos jau netrukus bus prieinamos ir vienai didžiausių pasaulio auditorijų – Indijai. Tiesa, prenumeratos kainos ar tiksli paslaugos paleidimo data dar nėra žinomos[5].
E. Muskas gailisi didelių investicijų į tviterį
Tviterio vadovas E. Muskas pastaruosius mėnesius daug ir intensyviai dirba, siekdamas kompaniją padaryti pelninga. Jei anksčiau tviteris didžiausių pajamų sulaukdavo iš reklamos užsakovų, kompanijai patekus į E. Musko rankas, dalis užsakovų nutraukė sutartis.
Anksčiau pranešta, kad tviterio pajamos iš reklamos sumažėjo net 40 proc. Tačiau dabar atrodo, kad situacija gali būti dar blogesnė, o iš reklamos gaunamas pelnas, galimai sumažėjo net 71 proc[6].
Nors galima tikėtis, kad ilgainiui tviteris vėl taps finansiškai pelningas, E. Muskui ši situacija turėtų kelti nemenką nerimą. Milijardierius, siekdamas finansuoti sandorį, turėjo skolintis: platformos įsigijimui finansuoti jis įsiskolino net 13 mlrd. dolerių. Dėl šios paskolos jis kaip užstatą pateikė dalį savo elektromobilių kompanijos „Tesla“ akcijų[7].
Tokia maržinė paskola vis dėlto yra labai rizikinga. Kai užstato vertė sumažėja, palyginti su pasiskolinta suma, paskolos gavėjas turi pateikti papildomą užstatą, kad kompensuotų skirtumą, o tviterio įsigijimas užtruko šešis mėnesius. Per šį laikotarpį „Tesla“ akcijos buvo parduodamos už skirtingą kainą: gegužės 4 d. pasiekė net 317,54 JAV dolerio ribą, o metų pabaigoje akcijų kaina buvo jau tik 123,18 JAV dolerio.
Tai reiškia, kad įkeistos akcijos prarado nuo 38 proc. iki 61 proc. savo vertės, o dėl to E. Muskas galimai turėjo pateikti papildomą užstatą, kad kompensuotų vertės sumažėjimą. Dėl to, milijardierius daro išvadą, jog maržinė paskola nebuvo sumaniausias sprendimas.
„Neramiais ekonominiais laikais būkite atsargūs ir atsargiai naudokitės maržinėmis paskolomis akcijoms pirkti“, – tviteryje rašė jis.