Tviterio naujienos: atskleistas dar vienas sąmokslas

Pasaulis, TechnologijosG. B.
Suprasti akimirksniu
Tviteris
Tviteryja toliau viešinama informacija apie Rusijos „botus“. Joshua Hoehne/Unsplash nuotrauka

Tviteris siekia žodžio laisvės ir atskleidžia sąmokslą su demokratais

Tviteryje vykstantys pokyčiai nesibaigia. Pranešama, kad jau netrukus bendrovėje bus pakeistos politikos gairės, kurios turėtų sustabdyti masinius vartotojų paskyrų blokavimus. Be to, atskleidžiamas ir buvusios šios platformos vadovų sąmokslas su demokratais.

Dalis kritikų teigia, kad tviterio sprendimas neblokuoti šios platformos politikos taisykles pažeidusių vartotojų paskyrų dar labiau paskatins neapykantos kalbą. Preteksto tokiai nuomonei suteikė Vokietijos ieškinys tviteriui dėl bendrovės aplaidumo ignoruojant antisemitinius pareiškimus.

Kita vertus, pastaraisiais mėnesiais platformoje suintensyvėjo skirtingų nuomonių raiška, ypač aktualios tapo politinės diskusijos.

Jas tęsia ne tik demokratų senatorės netiesioginė kritika Joe Bideno ir jos viceprezidentės administracijai, bet ir papildomi faktai apie buvusių tviterio vadovų ir demokratų siekį sukurti Rusijos „botų“ istoriją.

Tuo tarpu dėl J. Bideno sūnaus kompiuterio skandalo „The New York Post“ naujieną cenzūravę buvę tviterio vadovai jau netrukus savo sprendimus turės paaiškinti Atstovų Rūmų komitetui.

Tviterio anketų užblokavimą vartotojai galės apskųsti

Nuo vasario 1 dienos tviterio vartotojai galės apskųsti paskyros blokavimo ir laikino užšaldymo veiksmus. Tokie skundai vėliau bus vertinami pagal naujus socialinės žiniasklaidos milžinės kriterijus bei gaires, o tai vartotojams leis greičiau susigrąžinti kai kuriais atvejais be priežasties užblokuotas tviterio paskyras.

Socialinės žiniasklaidos platformos atstovai teigia, kad jau netolimoje ateityje imsis nebe tokių griežtų veiksmų paskyrų kontrolei ir vietoj paskyros blokavimo ribos savo politiką pažeidžiančių įrašų ir komentarų pasiekiamumą arba kreipsis į pačius vartotojus su prašymu pašalinti platformos politikos normų galimai neatitinkančius įrašus[1].

Pagal naujuosius kriterijus tviterio paskyros bus sustabdomos tik už šiurkščius arba nuolatinius, pasikartojančius platformos politikos pažeidimus. Tokie sunkūs taisyklių pažeidimai dažniausiai apima neteisėto turinio platinimą, smurto ar neapykantos kurstymą, grasinimą susidoroti, tikslinį priekabiavimą prie kitų platformos vartotojų.

Pati kompanija teigia, kad naujaisiais paskyros blokavimo ir atstatymo kriterijais siekiama užtikrinti skaidresnį ir sąžiningesnį procesą tviterio vartotojams, o ir pats tviterio savininkas Elonas Muskas dar praėjusiais metais atskleidė, kad pradės atkurti daugumą anksčiau uždraustų paskyrų[2].

Tviteris paduotas į teismą dėl antisemitinio komentaro

Tačiau laisvesnis paskyrų atkūrimo procesas gali sukelti ir papildomų iššūkių. Jau dabar tviteryje ypač aplaidžiai žiūrima į pavojingus pasisakymus ir komentarus, o Vokietijoje tviteriui net buvo pateiktas ieškinys dėl antisemitinio turinio nepašalinimo ir nestabdymo.

Sausio 25 d. Berlyno teisme iškelta byla, kurią pateikė skaitmeninių teisių organizacija „HateAid“ ir Europos žydų studentų sąjunga (EUJS)[3]. Teisinis skundas grindžiamas argumentu, kad registruodami paskyrą platformoje asmenys, sutikdami su taisyklėmis, sudaro sutartį su tviteriu, kuris savo ruožtu sutinka vykdyti savo nuostatas ir sąlygas. Pasak „HateAid“ ir EUJS, bendrovė pažeidė sutartį, nes nepašalino taisykles pažeidžiančio turinio.

„HateAid“ ir EUJS teigia, kad platformos atsisakymas pašalinti įrašus, kuriuose yra neigiamas Holokaustas, pažeidžia taisykles ir net visos Vokietijos politiką. Dėl to, byla ketinama nustatyti, ar taip buvo pažeista platformos ir jos vartotojų sutartis ir ar pastarieji turi teisę pareikšti ieškinį kompanijai.

„Viešojo diskurso internete kontrolę perdavėme į privačių bendrovių ir investuotojų rankas. Tviteris užtikrino, kad netoleruos smurto savo platformoje. Vartotojai turi turėti galimybę tuo pasikliauti. Tačiau praktikoje matome, kad vyksta priešingai: neteisėtas turinys geriausiu atveju šalinamas savavališkai ir neskaidriais būdais. Tai pagaliau turi pasikeisti. Tviteris yra mums skolingas bendravimo platformą, kurioje galime laisvai reikštis, be baimės, nebijodami neapykantos ir jos kurstymo“, – sakė „HateAid“ teisės skyriaus vadovė Josephine Ballon. 

Iš tiesų, dar 2021 m. Kovos su skaitmenine neapykanta centro atliktame tyrime nustatyta, kad socialinės žiniasklaidos bendrovės nesiima jokių veiksmų dėl 84 proc. turinio, kuriame gausu neapykantos žydams. Be to, pastaraisiais mėnesiais nustatyta, kad neapykantos kalbos atvejų tviteryje ypač padaugėjo.

Socialinė žiniasklaida
Tviteris atlaidžiau žiūrės į paskyrų blokavimą. Louise Violesso/Unsplash nuotrauka

E. Muskas blokuoja jam neparankius tviterio vartotojus

Nors dalis visuomenės ir ekspertų teigia, kad neapykantos kalbos išvengti yra sudėtinga siekiant asmenims suteikti kuo didesnę žodžio laisvę, pačiame tviteryje gausu prieštaringos politikos šiuo klausimu.

JAV žiniasklaida skelbia, kad pats E. Muskas prieš kurį laiką asmeniškai nurodė sustabdyti kairiųjų pažiūrų aktyvisto Chado Loderio, kuris išpopuliarėjo dėl savo darbo padedant nustatyti sausio 6 d. Kapitolijaus šturmo dalyvius, paskyrą.
„Bloomberg“ gautas vidinis tviterio pranešimas atskleidžia tai, kad net nėra aišku, kuo remdamasis E. Muskas sustabdė Ch. Loderio paskyrą. Vidinio tinklo pranešimas apėmė tik tokius žodžius: „Sustabdymas: tiesioginis Elono Musko prašymas“[4].

Ch. Loderio paskyra buvo sustabdyta praėjusių metų lapkričio mėnesį. Tai ne vienintelis prieštaringas E. Musko „žodžio laisvės“ politikos pavyzdys. Daugybė kitų kairiosios pakraipos aktyvistų ir komentatorių paskyrų buvo sustabdytos be įspėjimo, iš platformos pašalinti ir dešimtys žurnalistų, kurie dalijosi privataus E. Musko lėktuvo koordinatėmis ar tiesiog tie, kurie viešai pašiepė verslininką.

Anonimu likti norintis vienas iš buvusių tviterio vadovų JAV žiniasklaidai teigė, kad nuo tada, kai E. Muskas perėmė kompanijos valdymą, buvo imtasi milijardieriaus kritikų tildymo, padarant žalos žurnalistams ir kitiems bei pažeidžiant pagrindinius etikos standartus ir privatumo įstatymus.

Tviterio vartotojai spėjo sureaguoti į demokratų partijos vaidus

Tuo tarpu pačiame tviteryje ir toliau vyrauja politinės diskusijos, kurios ypač suaktyvėjo pastarosiomis dienomis, kai demokratų senatorė Elizabeth Warren prabilo apie tai, kad neremia viceprezidentės Kamalos Harris[5]. Interviu Bostono visuomeniniam radijui metu E. Warren buvo paklausta, ar K. Harris turėtų būti J. Bideno partnerė 2024 m. rinkimuose. 

„Tikrai noriu tikėti tuo, kad J. Bidenui yra patogu jo komandoje. Kamalą pažįstu jau seniai. Man patinka Kamala. Pažinojau ją dar tada, kai ji buvo generalinė prokurorė, o aš vis dar dėstytojavau ir kartu dirbome sprendžiant būstų krizę, taigi, mes esame pažįstamos seniai. Tačiau jiems reikia, kad jie būtų komanda ir aš jaučiu, kad jie nėra, nenoriu pasakyti, kad manau, jog yra kokių nors problemų“, – kalbėjo demokratų senatorė.

Į tokius komentarus greitai sureagavo JAV respublikonai.

„Įdomus žodžių pasirinkimas iš E. Warren ir pasakymas, kad ji nepalaikys K. Harris“, – tviteryje rašė senatoriaus Tedo Cruzo specialusis patarėjas komunikacijos klausimais Steve’as Guestas.

Daugybė dešiniųjų pažiūrų apžvalgininkų taip pat sureagavo į demokratų senatorės žodžius, pareikšdami nuomonę, kad demokratų partijoje įsivyravo nepasitikėjimas vienas kitu, o dalis politikų galimai yra nepatenkinti visos J. Bideno administracijos darbu bei abejoja jo šansais 2024 m. rinkimuose.

M. Taibbi teigia, kad Rusijos trolių poveikiu JAV rinkimams abejojo net tviterio darbuotojai

O kitų metų pabaigoje vyksiančius rinkimus paveikti gali ir toliau atskleidžiami tviterio dokumentai. Nepriklausomas žurnalistas Mattas Taibbi savaitgalį dar papildė 15-ąją dokumentų dalį, akcentuodamas Demokratijos saugumo aljanso (ASD), „Hamilton 68“ ir Rusijos „botų“ klausimą[6].

ASD yra pelno nesiekianti organizacija, kuri naudojasi buvusių JAV nacionalinės žvalgybos pareigūnų patirtimi, kad nustatytų Rusijos įtaką socialinėje žiniasklaidoje. ASD prižiūri projektą „Hamilton 68“, kuris stebi 600 tviterio paskyrų, kurios yra Rusijos „botai“.
Vis dėlto, M. Taibbi atskleidžia, kad ASD sąraše esančios paskyros iš tiesų neturi jokių sąsajų su Rusija ir šios šalies veikla, o apie tai galimai žinojo ir tviterio turinio moderatoriai.

Turėję patikimos informacijos, tviterio darbuotojai vis dėlto jos neatskleidė, nes nenorėjo susilaukti demokratų ir pagrindinės JAV žiniasklaidos, kuri ypač palankiai vertino ASD darbą, kritikos.

M. Taibbi tviteryje net paviešino kelių elektroninių laiškų ekrano kopijas, kuriose matyti, kad buvęs tviterio pasitikėjimo ir saugumo vadovas Yoelis Rothas nustatė, kad sąrašas buvo klaidingas.

„Jis rašė, kad programa klaidingai kaltina daugybę teisėtų dešiniųjų paskyrų tuo, kad jos yra rusiški „botai“. Manau, kad turime tiesiog įvardyti, kad tai yra nesąmonė“, – tviteryje rašė žurnalistas M. Taibbi.

Buvęs tviterio darbuotojas duos parodymus H. Bideno kompiuterio skandalo byloje

Tuo tarpu pirmojoje tviterio dokumentų dalyje atskleisti faktai apie prezidento J. Bideno sūnaus Hunterio Bideno kompiuterio istoriją jau netrukus bus aptarti Atstovų Rūmų priežiūros komitete. Trys buvę tviterio vadovai vasario 8 d. duos parodymus komitetui, tačiau kol kas vis dar nėra aišku, kas bus šie asmenys[7].

Jie liudys dėl bendrovės sprendimo cenzūruoti „New York Post“ straipsnį apie H. Bideno nešiojamąjį kompiuterį. Posėdis vyks praėjus keliems mėnesiams po to, kai tviterio dokumentai paviešino kompanijos politiką ir priimtus sprendimus tuomet, kai ši istorija buvo pristatyta visuomenei.

E. Muskas dar pernai atleido tviterio vadovus, atsakingus už nešiojamojo kompiuterio istorijos cenzūravimą. Vijaya Gadde buvo viena iš pirmųjų atleistųjų, o dabar manoma, kad ji gali būti tarp tų, kuri duos parodymus Atstovų Rūmų komitetui.