D. Trumpo tviterio paskyra buvo pašalinta be priežasties
Šią savaitę paskelbta jau penktoji tviterio dokumentų dalis. Joje patvirtinama, kad socialinės žiniasklaidos milžinės darbuotojai ir aukščiausio lygio vadovai aktyviai ir įvairiais būdais prisidengdami platformos vidaus gairėmis, siekė uždrausti buvusio JAV prezidento Donaldo Trumpo paskyrą[1].
Į buvusio prezidento D. Trumpo pareiškimus ir dėl jų neva kylantį pavojų šalies ir visuomenės saugumui tviteris visuomenės dėmesį atkreipė tik po 2021 m. sausio mėnesio riaušių Kapitolijuje, kai buvusio prezidento šalininkai siekė sustabdyti prezidento rinkimų, kuriuose laimėjo Joe Bidenas, rezultatų patvirtinimą.
Dabar, praskleidžiant tviterio cenzūros ir informacijos slopinimo šydą, tampa aišku, kad nepriklausomi socialinės žiniasklaidos platformos stebėtojai nenustatė jokių vidinių gairių pažeidimų, dėl kurių buvęs JAV lyderis galėjo būti pašalintas iš tviterio.
Abejones dėl šio sprendimo reiškė ir dalis tviterio darbuotojų. Nepaisant to, D. Trumpo tviterio paskyra buvo laikinai uždaryta, o po kelių dienų – ir visiškai pašalinta.
Tviterio dokumentai atskleidžia sisteminį susidorojimą su buvusiu prezidentu
Pasak paviešintų penktosios dalies tviterio dokumentų autorės, nepriklausomos žurnalistės Bari Weiss, 2021 m. sausio 8 d. rytą buvęs prezidentas D. Trumpas du kartus skelbė žinutes tviteryje. Pirmąja jis pagyrė tuos, kurie jį palaikė prie balsadėžių.
„75 000 000 didžiųjų Amerikos patriotų, kurie balsavo už mane, už PIRMIAUSIA AMERIKA ir PADARYKIME AMERIKĄ VĖL DIDŽIA, turės GERIAUSIĄ GYVENIMĄ dar ilgai ateityje“, – rašė D. Trumpas tviteryje.
Tą dieną antrajame tviterio įraše D. Trumpas paskelbė, kad nedalyvaus tuomet naujai išrinkto prezidento J. Bideno inauguracijoje sausio 20 d.
B. Weiss teigimu, būtent pirmasis tviterio įrašas patraukė tviterio darbuotojų dėmesį, o vienas darbuotojas vidiniuose komunikacijos kanaluose parašė:
„Turime pasielgti teisingai ir uždrausti šią paskyrą.“
Kitas kompanijos darbuotojas rašė:
„Ypatingos aplinkybės reikalauja ypatingo vadovavimo.“
Vis dėlto, pasak žurnalistės B. Weiss, dalis tviteryje vadovaujančias pareigas ėjusių žmonių, kurie buvo atsakingi už paskyrų prieinamumo blokavimą, neįžvelgė D. Trumpo žinutėse nieko pavojingo.
„Manau, mums būtų sunku pasakyti, kad tai yra neapykantos kurstymas. Visiškai aišku, kad jis sako, jog už jį balsavo „Amerikos patriotai“, o ne teroristai (galime juos taip vadinti, tiesa?)“, – rašė vienas aukšto rango tviterio pareigūnas.
Vijaya Gadde, vėliau atleista tviterio teisės, politikos ir pasitikėjimo skyriaus vadovė, atmetė tokią išvadą ir parašė:
„Didžiausias klausimas yra tas, ar toks Trumpo tviterio įrašas, kaip šis ryte, kuris iš pažiūros nėra taisyklių pažeidimas, yra naudojamas kaip užkoduotas tolesnio smurto kurstymas?“
Vėlesnėje žinutėje V. Gadde pasiūlė, kad terminas „Amerikos patriotai“ galėtų būti laikomas šio tariamo kodo dalimi.
Vėliau tą pačią V. Gadde mintį pakartojo tviterio kalbos taisykles prižiūrinčios komisijos narys, kuris užsiminė apie tai, kad D. Trumpo tviterio žinutė pažeidžia tviterio politiką, draudžiančią „šlovinti smurtą“.
Tviterio sprendimas sulaukė kritikos užsienyje
Kaip pažymėjo žurnalistė B. Weiss, tviterio elgesys su D. Trumpu ryškiai kontrastuoja su akivaizdžiai neigiamų ir pavojingų asmenų elgesiu, pavyzdžiui, Irano Ali Chamenėjus, kuris tviterio platformoje buvo paliktas, nors ne kartą ragino sunaikinti Izraelį. Kiti pasaulio lyderiai, įskaitant Nigerijos prezidentą, Indijos ir Etiopijos ministrus pirmininkus, taip pat nebuvo pašalinti iš tviterio, nors skelbė aiškius raginimus smurtauti ir grasinimus areštuoti to paties tviterio darbuotojus.
B. Weiss taip pat atkreipė dėmesį, kad D. Trumpo draudimą kritikavo kiti pasaulio lyderiai: tuometinė Vokietijos kanclerė Angela Merkel jį pavadino „problematišku“.
Meksikos prezidentas Andresas Manuelis Lopezas Obradoras palygino tviterį su „cenzūros teismu, panašiu į inkvizicijos teismą viešajai nuomonei valdyti“.
Nors praėjusį mėnesį naujasis kompanijos generalinis direktorius E. Muskas sugrąžino D. Trumpo paskyrą į tviterį, buvęs prezidentas vis dar nepradėjo ja naudotis ir toliau dalijasi mintimis savo platformoje „Truth Social“.
Atskleidžiami tviterio failai veikia iki šiol nusistovėjusias „tiesas“
Buvusi „Wall Street Journal“ ir „New York Times“ redaktorė bei rašytoja B. Weiss, yra viena iš kelių nepriklausomų žurnalistų, kuriems suteikta prieiga prie tviterio vidinių pranešimų ir dokumentų[2].
Tviterio dokumentai buvo pradėti viešinti gruodžio 2 d., kai žurnalistas Mattas Taibbi išsamiai aprašė, kaip bendrovė cenzūravo „The New York Post“ pranešimą apie Hunterio Bideno verslo interesus užsienyje, kuriuos patvirtino nešiojamajame kompiuteryje saugomi dokumentai.
Antroje tviterio dokumentų dalyje buvo išsamiai aprašyta, kaip socialinės žiniasklaidos milžinė slapta, į „juoduosius sąrašus“ įtraukdavo konservatyvius vartotojus ir paskyras.
Trečiojoje atskleistos informacijos dalyje patvirtinta, kad tviterio valdžia palaikė ryšius su FTB ir kitomis federalinėmis agentūromis dėl svetainėje skleidžiamos vadinamosios „dezinformacijos“.
Ketvirtoje tviterio dokumentų dalyje rašytojas Michaelas Shellenbergeris išdėstė, kaip kompanijos darbuotojai po Kapitolijaus riaušių stūmė politikos pakeitimus, kad uždraustų D. Trumpo paskyrą.