„TikTok“ dar griežčiau blokuojama Niujorko vyriausybei priklausančiuose įrenginiuose

Pasaulis, TechnologijosDovilė Barauskaitė
Suprasti akimirksniu
„TikTok“ programa
Programėlė, kurią mėgsta vaikai ir paaugliai nelaikoma saugia. Cottonbro studio/ Pexels nuotrauka

Dar vienas „TikTok“ „banas“: kodėl šalys turi nekokią nuomonę apie šią socialinę platformą?

„TikTok“ yra viena labiausiai vaikų ir paauglių mėgstamų socialinių programėlių. Tai vaizdo įrašų platforma, kurioje greitai plinta įvairios žinutės, reklamos, naujienos ir „trendai“. Tačiau privatumo politika, slapukų nustatymai ir kitos bėdos su suagumu lydi šią programėlę jau kurį laiką. Šalys, JAV valstijos viena po kitos blokuoja programos naudojimą įrenginiuose.

Pastaruoju metu JAV, Europos ir Kanados pareigūnai dėjo daugiau pastangų, kad apribotų prieigą prie gerai žinomos trumpųjų vaizdo įrašų programėlės „TikTok“, priklausančios Kinijos bendrovei „ByteDance“. Šių veiksmų priežastimi jie nurodo saugumo riziką[1].

JAV Baltieji rūmai įpareigojo federalines agentūras per 30 dienų, pradedant nuo vasario 27 d., pašalinti „TikTok“ iš vyriausybinių įrenginių. Keli miestai, įskaitant Niujorką, taip pat neleido vyriausybės darbuotojams atsisiųsti programėlės. Kovo mėn. buvo imtasi JAV teisėkūros veiksmų, dėl kurių prezidentas J. Bidenas gali uždrausti platormą visoje šalyje. Programa nuolat kvestionuojama dėl neaiškios privatumo ir suagumo ar net slapukų politikos.

Kovo 23 d. „TikTok“ generalinis direktorius Shou Chew susidūrė su griežtu tyrimu dėl programėlės sąsajų su patronuojančiąja bendrove ir galimos Kinijos įtakos jai. Vakarų įstatymų leidėjams ir reguliavimo institucijoms didžiausią susirūpinimą kelia tai, kad programa ir įmonė gali teikti neskelbtinus naudotojų duomenis Kinijos vyriausybei. Baiminamasi dėl Kinijos įstatymų, kurie gali priversti bendroves perduoti duomenis, ir nerimaujama, kad „TikTok“ gali būti naudojama dezinformacijai skleisti. Atstovai nuosekliai neigė šiuos teiginius.

Niujorkas
Niujorkas imasi greižtesnių priemonių blokuojant „TikTok“ naudojimą. Christian Domingues/ Pexels nuotrauka

„TikTok“ draudžiančios šalys: sąrašas vis pildosi ir dėl įvairių priežasčių

Indija uždraudė „TikTok“ 2020 m., o kitos šalys, įskaitant Didžiąją Britaniją, Australiją, Kanadą, ES, Prancūziją ir Naująją Zelandiją, uždraudė programėlę naudoti oficialiuose įrenginiuose. Nuo lapkričio mėn. daugiau nei dvi dešimtys JAV valstijų uždraudė „TikTok“ tarnybiniuose įrenginiuose. Kai kurie universitetai ją užblokavo universiteto miestelyje per Wi-Fi, o Montana priėmė įstatymą, draudžiantį programėlės naudojimą valstijos teritorijoje.

Kai kurie JAV Kongreso nariai siekia, kad „TikTok“ būtų uždrausta plačiau. Buvo pateikti keli įstatymų projektai, įskaitant dviejų partijų įstatymo projektą, nukreiptą prieš panašias socialinės žiniasklaidos bendroves iš tokių šalių kaip Rusija ir Iranas. J. Bideno administracija siekia, kad Kinijos savininkai parduotų „TikTok“, antraip jai gresia galimas draudimas[2].

Vyksta derybos su Užsienio investicijų Jungtinėse Valstijose komitetu (CFIUS), o programėlę valdanti įmonė pateikė pasiūlymų, kaip spręsti nacionalinio saugumo problemas. Ar vyriausybė gali uždrausti programėlę? Dauguma dabartinių „TikTok“ draudimų taikomi vyriausybėms ir universitetams, kurie gali kontroliuoti programėlių naudojimą savo įrenginiuose ar tinkluose. Platesnis draudimas gali susidurti su teisiniais iššūkiais dėl JAV Pirmosios pataisos, nes programėlė naudojama dalytis nuomonėmis ir turiniu.

Programėlės uždraudimo privačiuose telefonuose mechanizmas neaiškus, tačiau galimi tokie variantai: blokuoti atnaujinimus ar reklamą, kad programėlė nefunkcionuotų. Programėlių parduotuvės gali blokuoti atsisiuntimus, be to, jos taip pat turi galimybę pašalinti įdiegtas programėles, nors tai daroma retai.

Vyriausybės įstaigoms priklausiantys įrenginiai negali turėti šios duomenis kaupiančios programos

Niujorke uždrausta naudoti „TikTok“ visuose miestui priklausančiuose įrenginiuose, o įstaigoms suteiktas 30 dienų laikotarpis programėlei pašalinti. Šis sprendimas buvo priimtas po Niujorko kibernetinės vadovybės atlikto patikrinimo. Pasak miesto pareigūno, peržiūros metu nustatyta, kad programa kelia grėsmę miesto techninių tinklų saugumui. Nuo šiol miesto darbuotojams draudžiama atsisiųsti ar naudoti programėlę arba naudotis „TikTok“ svetaine bet kuriuose miestui priklausančiuose įrenginiuose[3].

Niujorko merijos atstovas spaudai paaiškino šį žingsnį, pabrėždamas miesto įsipareigojimą saugiai naudotis socialinės žiniasklaidos platformomis. Nors socialinė žiniasklaida puikiai padeda sujungti niujorkiečius tarpusavyje ir su miestu, reikia užtikrinti, kad šiomis platformomis visada naudotumėmės saugiai. Kaip teigė atstovas spaudai, Niujorko kibernetinė vadovybė reguliariai tiria ir tobulina aktyvias priemones, kad niujorkiečių duomenys būtų saugūs.

Draudimas suderintas su JAV valdymo ir biudžeto biuro gairėmis, kuriose patariama nenaudoti „TikTok“ vyriausybiniuose įrenginiuose, taip pat su anksčiau priimtais federaliniais teisės aktais, draudžiančiais šią programėlę. Kongresas daugiau nei trejus metus siekė priimti teisės aktą, kuris uždraustų programą visoje šalyje. Jie teigia, kad kinams priklausanti programėlė gali panaudoti surinktus duomenis amerikiečiams šnipinėti[4].

Niujorko valstija anksčiau, 2020 m., uždraudė „TikTok“ naudoti valstybės išduotuose įrenginiuose, apribodama jos atsisiuntimą ir naudojimą vyriausybės turimuose įtaisuose. Tačiau ši politika visiškai neužkirto kelio tam tikroms Niujorko viešųjų ryšių platformoms naudoti šią programėlę reklamos tikslais. Tai bus daug ryškesnis žingsnis.