Tenesio valstijos miestas viešosiose bibliotekose draudžia LGBTQ knygas ir „Drag Queen“ šou

PasaulisG. B.
Suprasti akimirksniu
„Drag Queen“
„Drag Queen“ pasirodymai vaikų akivaizdoje kelia vis daugiau aistrų. Quino Al/Unsplash nuotrauka

Murfreesboro mieste Tenesyje siekiama uždrausti su LGBT bendruomene susijusį elgesį

Šiais metais Tenesio valstijoje suaktyvėjo pastangos pažaboti elgesį, kuris vietinės valdžios teigimu, nėra priimtinas viešumoje.

Dėl to buvo priimtas potvarkis, pagal kurį Murfreesboro mieste uždraustas nepadoriu laikomas elgesys, įskaitant „nepadorų savęs demonstravimą, viešą nepadorumą, nepadorų elgesį, nuogumą ar seksualinį elgesį“[1].

Šiuo atveju verta išskirti, kad naujasis potvarkis yra tiesiogiai siejamas su kodekso 21-72 straipsniu. O Murfreesboro miesto kodekse teigiama, kad seksualinis elgesys apima ir homoseksualumą. Tai reiškia, kad naujasis įstatymas riboja ir tam tikrą viešą LGBT bendruomenei priklausančių asmenų elgesį.

Asmenims ar jų grupėms, pažeidusiems naująjį potvarkį, dvejus metus bus draudžiama rengti viešus renginius arba prekiauti prekėmis ir paslaugomis viešuose renginiuose.

Be to, asmenims, pažeidusiems potvarkį, jeigu viešoje aplinkoje arba renginyje yra nepilnamečių, net penkerius metus bus draudžiama dalyvauti tokiuose renginiuose.

Visuomenėje šis potvarkis sulaukė prieštaringų reakcijų. Žmogaus teisių bei LGBT aktyvistai dėl naujojo Murfreesboro miesto įstatymo jau kreipėsi į teismą ir siekė jį užginčyti.

Tačiau Tenesio valdžia toliau plėtoja kodekso įstatymus ir ragina šią priemonę plėsti. Pavyzdžiui, neseniai Rutherfordo apygardos iniciatyvinis komitetas susitiko aptarti, kaip iš viešosios bibliotekos pašalinti visas knygas, kurios gali pažeisti šį potvarkį.

LGBT
Murfreesboro mieste Tenesyje siekiama uždrausti su LGBT bendruomene susijusį elgesį. Jose Maria Sava/Unsplash nuotrauka

Tenesis yra netinkamomis nepilnamečiams laikomų knygų draudimo sostinė

Murfreesboro miesto pareigūnai jau pasinaudojo naujausia iniciatyva ir neseniai uždraudė keturias knygas, kuriose aptariamos LGBT temos. Rugpjūtį apygardos bibliotekos valdyba iš pasiūlos išėmė knygas „Flamer“, „Let’s talk about IT“, „Queerfully and Wonderfully Made“ ir „This Book Is Gay“.

Vietos valdžia taip pat pasiūlė viešosioms bibliotekoms įdiegti naują bibliotekos abonementų sistemą, pagal kurią knygos būtų skirstomos į tam tikras grupes, pagal skaitytojo amžių. Kai ši tvarka galutinai įsigalios nuo 2024 m., vaikai ir paaugliai galės imti tik jų amžiaus grupę atitinkančias knygas; norint imti suaugusiųjų kategorijai priskirtas knygas, jiems reikės tėvų ar globėjų leidimo.

Pastaruoju metu, skirtingų tematikų knygos, nuo LGBT iki rasių teorijos, JAV yra draudžiamos. Toks knygų draudimo vajus pastebimas daugelyje konservatyvių valstijų, tačiau Tenesis yra vienas iš šios iniciatyvos lyderių.

Remiantis naujausiais duomenimis, Tenesis užima 4 vietą pagal mokyklų apygardose uždraustų knygų skaičių: čia uždrausta daugiau nei 340 skirtingų literatūros kūrinių.

Dalis mano, kad tokia knygų cenzūra prives prie bibliotekų, knygynų ištuštėjimo bei nykimo. O toks nerimas pastebimas ne tik JAV, bet ir Europoje, kur cenzūravimo atvejų taip pat fiksuojama vis dažniau.

Dar 2015 m. Italijoje vienas konservatyvių pažiūrų meras siekė cenzūruoti LGBT tematikos kūrinius Venecijos mokyklų bibliotekose. Rusijoje draudžiamos LGBT temos vaikų kūriniuose, religijos tematika, keiksmažodžiai.

Stojama į kovą su „Drag Queen“ pasirodymais vaikų akivaizdoje

O Tenesio valstija siekia uždrausti ir „Drag Queen“ pasirodymus. Neseniai Tenesio valstijoje buvo priimti teisės aktai, draudžiantys tokius persirengėlių šou viešose erdvėse ir vaikų akivaizdoje. Kritikai teigia, kad tokia iniciatyva taikomasi į „Drag Queen Story Hour“ programas.

Tai iniciatyva, kai skirtingose kultūros centrų arba bibliotekų salėse, literatūros kūriniai vaikams pristatomi su „Drag Queen“ persirengėlių pagalba[2].

Tokio tipo pasirodymai pasaulyje sparčiai populiarėja. Tačiau jei vieni žmonės džiaugiasi tokiomis alternatyviomis pramogomis, kiti jose įžvelgia vaikų seksualizavimo grėsmę. Būtent todėl dalis Amerikos valstijų siekia atidžiau kontroliuoti, kur „Drag Queen“ pasirodymai gali vykti ir kas juose gali dalyvauti.

O jei Tenesis tokias pramogas nori drausti, tai Šiaurės Karolinos respublikonų įstatymų leidėjai Generalinėje asamblėjoje net pateikė įstatymo projektą, kuriuo ne tik būtų uždrausta rengti šiuos pasirodymus bet kokioje viešoje vietoje, taip pat į renginius kviesti nepilnamečius asmenis. Projektu „Drag Queen“ pasirodymai būtų kriminalizuoti.

Nepaklusę įstatymui gali susilaukti nemenkų teisinių nemalonumų. Nusižengę asmenys būtų baudžiami pagal baudžiamąjį kodeksą: už pirmą kartą padarytą pažeidimą grėstų iki penkių mėnesių kalėjimo, o už vėlesnius pažeidimus, kurie būtų priskirti I-os klasės sunkiam nusikaltimui, grėstų iki vienerių metų kalėjimo.

Dar praėjusiais metais JAV Atstovų Rūmų respublikonai svarstymui pateikė „Vaikų seksualizavimo sustabdymo įstatymą“. Juo taip pat siekta uždrausti rengti „Drag Queen“ šou pasirodymus visuose federaliniu lygmeniu finansuojamuose pastatuose, pavyzdžiui, mokyklose, universitetuose, bibliotekose, tačiau įstatymas nebuvo priimtas.

Tuo tarpu Kanadoje einama net priešinga linkme. Ontarijo provincijoje siūlomas įstatymo projektas, kuriuo regiono generaliniam prokurorui būtų suteikiama teisė nustatyti 100 metrų saugumo zonas aplink „Drag“ šou ir kitus LGBT renginius, taip siekiant apsaugoti šiuos bendruomenės narius nuo potencialios neapykantos bei smurto aktų.

Draudimai
Visuomenės požiūris į knygų draudimą ir „Drag Queen“ šou skiriasi. Isi Parente/Unsplash nuotrauka

Visuomenės požiūris į knygų draudimą ir „Drag Queen“ šou skiriasi

Remiantis vienos naujausių JAV visuomenės apklausų duomenimis, maždaug kas ketvirtas suaugęs amerikietis bent kartą gyvenime yra dalyvavęs „Drag Queens“ šou renginyje. Tai pareiškė maždaug 32 proc. demokratų ir 15 proc. respublikonų.

Maždaug 17 proc. amerikiečių pritaria visiškam „Drag Queens“ šou uždraudimui, tačiau 50 proc. pasisako už tai, kad tokie renginiai ir toliau vyktų, tačiau juose galėtų dalyvauti tik suaugusieji. 25 proc. mano, kad šiuose šou galėtų lankytis bet kokio amžiaus asmenys.

Šiuo klausimu nuomonės išsiskiria atsižvelgiant į partinę priklausomybę. Ketvirtadalis respublikonų pasisako už tai, kad „Drag Queens“ pasirodymai būtų visiškai uždrausti, 8 proc. pasisako už tai, kad juose galėtų lankytis nepilnamečiai, o 58 proc. mano, kad juose galėtų lankytis tik suaugusieji.

Tik 8 proc. demokratų mano, kad „Drag Queens“ šou turėtų būti visiškai uždrausti, 39 proc., mano, kad juose turėtų būti leidžiama dalyvauti visiems; o 40 proc. mano, kad juose turėtų dalyvauti tik suaugusieji.

O kalbant apie knygų draudimus, didžioji dauguma amerikiečių teigia, kad jiems nepritaria. Amerikos bibliotekų asociacijos užsakymu atlikta nacionalinė apklausa atskleidė, kad 71 proc. respondentų nepritaria pastangoms pašalinti tam tikras knygas iš viešųjų bibliotekų[3].

Tokios nuomonės laikosi tiek respublikonai, tiek ir demokratai, išreiškiantys pasitikėjimą bibliotekininkams, kurie gali priimti sprendimus, kokio amžiaus vaikams kokios knygos gali būti išduodamos.