Kanadoje kelią skinasi įstatymas, saugantis LGBT bendruomenę ir „drag“ artistus
Kanados Ontarijo provincijoje siūlomas įstatymo projektas, kuriuo regiono generaliniam prokurorui būtų suteikiama teisė nustatyti 100 metrų saugumo zonas aplink „drag“ šou ir kitus LGBT renginius, taip siekiant apsaugoti šiuo bendruomenės narius nuo potencialios neapykantos bei smurto aktų.
Nesilaikantiems šių taisyklių asmenims arba tiems, kurie priekabiaus, baugins ir kitaip neigiamai veiks LGBT bendruomenę, grės tikimybė užsitraukti baudą, galinčią siekti net iki 25 000 dolerių[1].
Pagal kitą šio įstatymo projekto dalį Kanados Ontarijo provincijoje taip pat būtų įsteigtas „patariamasis komitetas“, sudarytas iš įstatymų leidėjų ir LGBT bendruomenės narių, kuris teiktų rekomendacijas, kaip užkirsti kelią prieš bendruomenę išaugusiems neapykantos nusikaltimams.
Apie tokius galimus įstatymo projekto pokyčius antradienį per spaudos konferenciją pranešė Ontarijo parlamento narė Kristyn Wong-Tam, pati priklausanti LGBT bendruomenei bei priskirianti save neutraliai lyčiai.
„Praėjusiais metais visame Ontarijuje buvo grasinama ir bauginama „drag“ artistams. Verslininkams ir LGBTQ+ bendruomenės nariams, nuo Thunder Bay iki Hamiltono, Guelpho, Stratfordo, Wellando, Otavos ir net Toronto sakoma, kad jie negali būti atviri ir išdidūs. Naujieji demokratai suteikia konservatoriams galimybę sustabdyti neapykantą, šiandien, priimdami mano įstatymo projektą“, – teigė K. Wong-Tam
Iš tiesų, Kanadoje neapykantos nusikaltimų prieš LGBT bendruomenę daugėja. Kanados statistikos departamento duomenimis, 2019-2021 m. neapykantos nusikaltimų, nukreiptų prieš seksualinę orientaciją, padaugėjo net 64 proc[2]. Tuo tarpu, per 2022-uosius, jų skaičius išaugo dar 27 proc.
Visgi, ar tokie įstatymo projektai yra teisingos priemonės kovoti su neapykanta – neaišku. Konstitucinės teisės ekspertė Allison Kindle Pejovic teigia, kad šis įstatymo projektas tiesiog pažabos žodžio laisvę ir teisę protestuoti, o tai yra saugoma Kanados konstitucijoje.
„Šis įstatymo projektas pasižymi tuo, kad jis yra susijęs su konkrečiu turiniu, nukreiptas prieš konkrečią kalbą, o kita kalba ir protestai, kurie gali būti įžeidžiantys įvairias bendruomenes, būtų leidžiami. Didelį susirūpinimą kelia tai, kad vyriausybė gali pasitelkti tokią subjektyvią terminologiją kaip „transfobiškas, homofobiškas ar įžeidžiantis“, kad nukreiptų ją prieš žmones, taikiai ir viešai išreiškiančius susirūpinimą dėl seksualizacijos ir beatodairiško nuogumo vaikų akivaizdoje“, – aiškina advokatė.
Šiaurės Amerikoje diskusijos dėl lyties keitimo tapo karščiausia tema
Pastaraisiais metais tiek Kanadoje, tiek ir JAV žiniasklaidoje, visuomenėje bei tarp politikų vis dažniau kalbama apie translyčius asmenis, lyties keitimą bei tai, ar tokią galimybę turėtų turėti vaikai ir paaugliai. Galbūt atviresnės diskusijos, o gal ir tam tikros vyraujančios socialinės tendencijos keičia ir statistiką.
Pastaroji „Pew Research Center“ apklausa rodo, kad 1,6 proc. suaugusiųjų JAV yra transseksualūs. Translytiškumas ypač pastebimas tarp jaunesnės visuomenės dalies: apie 5,1 proc. jaunesnių nei 30 metų suaugusiųjų yra translyčiai, palyginti, 1,6 proc. 30-49 metų amžiaus žmonių ir 0,3 proc. 50 metų ir vyresnių žmonių. Be to, vis daugiau amerikiečių teigia pažįstantys transseksualų[3].
Dėl sparčiai augančio translyčių asmenų skaičiaus kai kurie visuomenės nariai yra nusiteikę kritiškai. Ypač akcentuojami kai kurių valstijų sprendimai lyties keitimo procedūras pradėti vaikams ar jauniems paaugliams. Teigiama, kad jaunuoliai negali priimti tokių svarbių, negrįžtamų sprendimų ir turėtų palaukti bent iki pilnametystės.
Kiti pabrėžia, kad vaikų ir paauglių norą pakeisti lytį ar bent jau tapti LGBT bendruomenės nariu gali lemti ir vis atviresnės diskusijos šia tema. Socialiniuose tinkluose atvirai kalbantys translyčiai asmenys net ir netyčia gali paveikti jaunus ir patiklius asmenis, kurie užsigeidę, ilgainiui iš vaikino gali tapti mergina arba atvirkščiai.
Tėvai turi pademonstruoti stuburą ir auklėjimo gebėjimus
Dar neseniai Minesotos valstijos gubernatorius, demokratas Timas Walzas pasirašė įsakymą, kuriuo draudžiama vykdyti kitų valstijų teismų įsakymus ar vaikų apsaugos įstatymus, jei jie prieštarauja tėvų norui, savo nepilnamečiams vaikams skirti lytinio brendimo blokatorių.
Per pasirašymo ceremoniją demokratė Peggy Flanagan sakė, kad tuomet, kai „vaikai pasako mums, kas jie yra, mūsų, suaugusiųjų, pareiga yra juos išklausyti ir jais tikėti“. Vis dėlto, toks požiūris greitai gali tapti toksišku ir net pavojingu[4].
Dažnas tėvas, motina ar globėjas žino, kad sutikti su kiekvienu vaiko įnoriu negalima. Ne tik dėlto, kad taip galima greitai išlepinti vaiką, bet ir dėl to, kad augančio vaiko ir paauglio norai bei nuotaikos greitai kinta. Jeigu tėvai sutinka su vaiko noru nusikirpti arba nusidažyti plaukus, tai yra viena. Tačiau jeigu pritariama ir lyties keitimo procedūros, situacija tampa daug rimtesnė, nes šios procedūros yra negrįžtamos.
Kritiškai jaunuolių lytines transformacijas vertinantys ekspertai ir net patys pažymi, kad visuomenė anksčiau visada suprato, kad vaikams reikia ypatingos apsaugos, nes jie iš prigimties yra trumparegiai, kurie siekiant pritapti ir sukaupti savuosius socialinio kredito taškus gali padaryti bet ką. Būtent todėl jų nuomonė ir norai, sietini su lytimi, gali būti negalutiniai.
Svarbu atsižvelgti ir į tai, kad JAV Kai kurie įstatymų leidėjai net mano, kad 18 metų yra per jaunas amžius, kai asmuo yra pradedamas laikyti suaugusiu. Merilando demokratų įstatymų leidėjai net nori, kad jaunesniems nei 25 metų asmenims būtų draudžiama pateikti kaltinimus žmogžudyste, nes iki tokio amžiaus smegenys dar nėra visiškai išsivysčiusios.
Vis dėlto, analogiškos pozicijos nėra laikomasi kalbant apie lyties keitimo procedūras, operacijas ir hormonų blokatorius. Būtent dėl to svaresnį žodį turėtų tarti ne įstatymų leidėjai, aktyvistai, medikai ar visuomenė, bet patys tėvai, kurių pareiga yra padėti, patarti ir auklėti atžalą, kartais pasimetusių įvairių socialinių pagundų kelyje.