T. Carlsonas ir E. Muskas bendradarbiavimo sandorio dar neužbaigė
Prieš kelias savaites iš „Fox News“ netikėtai atleistas žurnalistas Tuckeris Carlsonas prieš kelias dienas kreipėsi į savo gerbėjus ir paskelbė, kad savo vardinę laidą ir kitus naujus projektus jis planuoja plėtoti tviteryje.
Tačiau neilgai trukus paaiškėjo, kad galutinis susitarimas tarp T. Carlsono ir tviterio savininko Elono Musko dar nėra pasiektas. Tai tviteryje paskelbė pats E. Muskas, kalbėdamas apie naują platformos funkciją, dėl kurios reikalavimus atitinkantys naudotojai savo gerbėjams gali suteikti galimybę naudotis mokama prenumerata už jų skelbiamą turinį.
„Šioje platformoje, kitaip nei vienpusiško naujienų transliavimo atveju, žmonės gali bendrauti, kritikuoti ir paneigti viską, kas sakoma. Ir, žinoma, viskas, kas klaidina, bus pažymėta „Community Notes“. Taip pat noriu aiškiai pasakyti, kad mes nepasirašėme jokios sutarties. Tuckeriui taikomos tos pačios taisyklės ir atlygis, kaip ir visiems turinio kūrėjams. Atlygis reiškia prenumeratas ir pajamų iš reklamos dalį (netrukus pasirodys), kuri priklauso nuo to, kiek žmonių užsiprenumeruoja turinį ir su juo susijusių reklamos peržiūrų. Tikiuosi, kad daugelis kitų, ypač kairiųjų, taip pat pasirinks būti šios platformos turinio kūrėjais“, – tviteryje rašė E. Muskas[1].
Tiek T. Carlsoną, tiek ir tviterį atidžiai stebintys ekspertai perspėja, kad yra net keletas jų susitarimui pakenkti galinčių kliūčių. Manoma, kad bent keletas didžiųjų reklamos užsakovų gali būti nepatenkinti tviterio bendradarbiavimu su T. Carlsonu, o platformai reklama yra gyvybiškai svarbi finansine prasme[2].
Jau kuris laikas kai kurie iš šių reklamos užsakovų nerimavo dėl to, kad E. Muskas platformą labiau orientuoja į politinę dešinę, o dalies kompanijų atstovai atsisako būti siejami su ja dėl galimos reputacinės ir įvaizdžio žalos bei vartotojų ir klientų boikoto.
T. Carlsonas savo tiesą prieš „Fox News“ bandys įrodyti
teisme
Tuo tarpu T. Carlsoną nuo oficialaus prisijungimo prie tviterio sustabdyti gali planuojama teisinė kova su buvusiu jo darbdaviu „Fox News“. Skelbiama, kad žurnalistas siekia būti visiškai atleistas nuo 25 mln. JAV dolerių per metus vertės sutarties, kuri neleidžia jam prisijungti prie konkuruojančių žiniasklaidos platformų arba pradėti kurti savo laidą.
Ši sutartis galioja iki 2025 m. sausio, o ir pati „Fox News“ signalizuoja, jog nori ir toliau mokėti buvusiai kanalo žvaigždei vien dėl to, kad jis nesvarstytų savo karjeros tęsti pas konkurentus[3].
T. Carlsono advokatas jau išsiuntė laišką „Fox News“ atstovams – bendrovės vyriausiajam teisininkui Vietui Dinhui ir korporatyvinės komunikacijos vadovei Irenai Briganti. Jame teigiama, kad kompanijos darbuotojai ir vadovai, įskaitant patį „Fox News“ savininką, žiniasklaidos magnatą Rupertą Murdochą, sulaužė T. Carlsonui duotus pažadus.
T. Carlsono teisininkas kaltina kanalo vadovus, pažeidus esminius įsipareigojimus, o tai, neva, yra sukčiavimas. Laiške taip pat teigiama, kad „Fox News“ sulaužė pažadus nesiekti susitarimo „Dominion Voting Systems“ byloje, nes taip gali būti neigiamai paveikta T. Carlsono reputacija.
Tačiau „Fox News“ atstovas spaudai jau paneigė kalbas, kad T. Carlsonas neteko darbo būtent dėl 787,5 mln. JAV dolerių vertės susitarimo su „Dominion Voting Systems.“ Tuo tarpu pačios „Dominion“ advokatas taip pat pareiškė, kad kompanija nereikalavo, kad „Fox News“ atleistų T. Carlsoną.
T. Carlsono vaizdo įrašas muša populiarumo rekordus
Antradienį socialinės žiniasklaidos platformoje tviteryje paskelbtas T. Carlsono vaizdo įrašas, kuriame jis paskelbė apie planus čia toliau rengti savo laidą, panašią į tą, kurią jis rengė „Fox News“, per mažiau nei 24 valandas sulaukė daugiau nei 106 mln. peržiūrų[4].
Antradienį 16.42 val. JAV laiku paskelbtas vaizdo įrašas iki trečiadienio to paties laiko jau buvo sulaukęs 106,7 mln. peržiūrų, o šiandien turi jau daugiau kaip 124,5 mln. peržiūrų. Tai yra daug didesni žiūrimumo skaičiai, lyginant net su ankstesniu vaizdo įrašu, kurį T. Carlsonas paskelbė netrukus po to, kai buvo atleistas. Tuomet žurnalistas sulaukė daugiau nei 60 mln. peržiūrų.
Trijų minučių trukmės vaizdo įraše T. Carlsonas kalbėjo apie tai, kad šiuo metu didžioji dalis žinių, kurios pasiekia visuomenę yra melas bei sąmoningai nutylimi faktai, kuriais yra manipuliuojama žmonėmis. Žurnalisto teigimu, paskutinė žiniasklaidos pasaulyje likusi viltis yra būtent tviteris.
E. Muskas į tviterį kviečia ir kairiųjų pažiūrų žurnalistus
Tuo tarpu E. Muskas demonstruoja, kad kalbos apie jo politinį šališkumą ir palankumą respublikonams yra tik gandai. Tviterio savininkas dabar teigia į šią platformą norintis sukviesti kuo įvairesnę auditoriją ir dabar į ją kviečia ne tik T. Carlsoną, bet ir lygiai taip pat neseniai atleistą buvusį CNN vedėją Doną Lemoną[5].
„Ar svarstėte galimybę savo laidą rodyti šioje platformoje? Galbūt verta pabandyti. Auditorija yra daug didesnė“, – į D. Lemoną kreipėsi E. Muskas, tačiau atsakymo dar nesulaukė.
D. Lemonas iš CNN po 17 metų buvo atleistas tą pačią dieną kaip ir T. Carlsonas. Buvęs CNN žurnalistas darbo neteko dėl diskriminacijos prieš amžių ir seksizmo, kuris buvo adresuotas respublikonų kandidatei į JAV prezidentus Nikki Haley.
Vasario mėnesį laidos „CNN This Morning“ metu D. Lemon pasakė, kad vyresnės nei 40 metų moterys yra „praėjusios savo geriausių metų piko laikotarpį“.
Šiuos komentarus jis išsakė aptardamas kandidatės į prezidentus N. Haley pasiūlymą, kad 75 metų ir vyresniems politikams turėtų būti atliekami psichinės kompetencijos testai.
D. Lemonas, kuris pats būdamas 56 metų yra penkeriais metais vyresnis už 51 metų N. Haley, sakė, kad politikė turėtų atsargiai kalbėti šia tema, nes „moteris pačiame jėgų žydėjime yra tik 20-ies, 30-ies ir galbūt 40-ies dar metų“. D. Lemonas dėl savo žodžių vėliau neatsiprašė ir pareiškė, kad yra teisus[6].
E. Musko ir CBC nesutarimai tęsiasi
Tuo tarpu tviterio vadovas E. Muskas ir toliau nesutaria su didžiausiomis pasaulio medijų agentūromis. Kanados transliuotojų korporacija (CBC) dar balandžio viduryje sustabdė savo veiklą tviteryje būtent dėl nesutarimų su E. Musku: šis organizaciją pavadino „vyriausybės finansuojama žiniasklaida“.
Tuomet pasipiktinęs CBC atstovas spaudai Leonas Maras pareiškė, kad „leidimas mūsų nepriklausomybę apibūdinti klaidingai kenkia atliekamo darbo tikslumui ir profesionalumui“. Tada taip pat buvo paskelbta, kad CBC stabdys savo veiklą tviteryje.
Į tai sureagavo ir E. Muskas, tviteryje juokavęs, kad „CBC vyriausybės finansuojama yra tik 69 procentais“. Kai neseniai CBC išplatino pareiškimą, kad vis dėlto grįš į tviterį, E. Muskas į tai vėl atsakė humoru, paskelbęs vaizdelį iš 2005 m. romantinės dramos „Brokeback Mountain“ ir pridėjęs žodžius: „Norėčiau žinoti, kaip tavęs atsisakyti“.
Kiek anksčiau CBC vyriausiasis redaktorius Brodis Fenlonas viešai paskelbė straipsnį pavadinimu „Grėsmės spaudos laisvei Kanadoje ir pasaulyje“, kuriame apgailestaujama dėl globaliu mastu „gilėjančios politinės poliarizacijos“, taip pat dėl dezinformacijos ir sparčiai plintančios neapykantos kalbos.
Tviteris gali tapti ir pažinčių programėle
O jau artimiausiu metu tviteris gali tapti ne tik socialiniu tinklu, tačiau ir pažinčių programėle. Tokį pasiūlymą pateikė turinio kūrėjas Stevenas Markas Ryanas, kuris dažnai skelbia vaizdo įrašus apie technologijų ir finansų naujienas. E. Muskas prenumeruoja S. Ryano tviterio žinutes ir, regis, pamatė šio kūrėjo paskutinę idėją[7].
„Kada tviteris taps pažinčių programėle? Iš tikrųjų tai gali išgelbėti žmoniją nuo išnykimo. Net nejuokauju“, – rašė S. M. Ryanas.
Į tokį pasiūlymą sureagavo pats E. Muskas, brūkštelėjęs, kad tai iš tiesų yra gana įdomi mintis, kuri sukurtų ir dar daugiau darbo vietų.
Jei E. Muskas iš tiesų tviteryje integruotų ir pažinčių programos funkcijas, jis nebūtų pirmasis socialinio tinklo savininkas, žengiantis tokiu keliu. Jau anksčiau pažinčių funkcija buvo pristatyta ir feisbuke.