- Balsų skaičiavimo mašinų gamintoją kaltinusi „Fox News“ už šmeižtą turės sumokėti milijonus
- Kanalo vadovai pripažino pabūgę įsiutinti D. Trumpą
- Prioritetas – ne naujienų pateikimas, bet pelnas
- Nors ir pralaimėjo šmeižto bylą, „Fox News“ toliau muša populiarumo rekordus
Balsų skaičiavimo mašinų gamintoją kaltinusi „Fox News“ už šmeižtą turės sumokėti milijonus
Šią savaitę pagaliau padėtas taškas populiaraus JAV žiniasklaidos kanalo „Fox News“ ir rinkimų balsų skaičiavimo sistemas gaminančios bendrovės „Dominion Voting Systems“ byloje. „Fox News“ galiausiai teko pripažinti savo kaltę, o žiniasklaidos kanalas šmeižtai bendrovei turės sumokėti 787 mln. dolerių išmoką.
Po teismo sprendimo su žiniasklaida bendravęs „Dominion Voting Systems“ generalinis direktorius Johnas Poulosas sakė, kad „Fox News“ prisipažino melavusi apie jo bendrovę, o kompanijos advokatas Justinas Nelsonas teigė, kad šis susitarimas reiškia „atskaitomybę“ ir tai, kad „melas turi pasekmių“.
Tuo tarpu savo pareiškime „Fox News“ teigė, kad pripažįsta teismo sprendimą ir sutinka, jog „tam tikri laidų vedėjų teiginiai apie „Dominion“ buvo melagingi“.
„Šis susitarimas atspindi nuolatinį „Fox“ įsipareigojimą laikytis aukščiausių žurnalistikos standartų. Tikimės, kad mūsų sprendimas šį ginčą su „Dominion“ išspręsti draugiškai, ne piktuoju, kaip tai daroma teisminiame procese, leis šaliai judėti į priekį sprendžiant šiuos klausimus“, – sakoma po teismo nuosprendžio žiniasklaidos kanalo išplatintame pareiškime spaudai[1].
Rinkimų balsų skaičiavimo procedūrose naudojamų mašinų gamintoja „Dominion“ savo ieškinį teismui pateikė dar 2021 m. Bendrovė tuomet pareiškė, kad kanalas „Fox News“ sąmoningai transliavo melagingus pranešimus apie balsavimo mašinas. Taip neva siekta padidinti kanalo žiūrimumą ir populiarumą. Tuo tarpu 2020 m. rinkimus pralaimėjęs Donaldas Trumpas, jo šalininkai ir „Fox News“ teigė, kad balsavimo mašinos buvo naudojamos siekiant suklastoti rinkimus.
„Dominion“ iš pradžių iš žiniasklaidos kanalo reikalavo net 1,6 mlrd. dolerių, tačiau ilgo teisminio proceso metu buvo pasiektas maždaug pusės šios sumos vertės atitinkantis susitarimas, kuris galiausiai, patenkino abi suinteresuotasias šalis. Šiuo metu „Dominion“ tęsia bylinėjimąsi su keliais ištikimiausiais D. Trumpo sąjungininkais, taip pat buvusiam prezidentui palankiais „Newsmax“ bei „One America News Network“ kanalais.
Kanalo vadovai pripažino pabūgę įsiutinti D. Trumpą
Dar teisminio proceso metu duodamas parodymus, „Fox News“ savininkas, žiniasklaidos magnatas Rupertas Murdochas sakė, kad pats asmeniškai nekvestionavo 2020 m. JAV prezidento rinkimų rezultatų ir teigė, jog yra įsitikinęs, kad rinkimai vyko sklandžiai ir teisingai.
Žiniasklaidos magnatas taip pat pripažino, kad kai kurie jo kanalo vedėjai neteisingai skatino melagingus pavogtų rinkimų teiginius, o tai galimai paveikė ir patį D. Trumpą[2]. R. Murdochas teisme užsiminė ir apie tai, kad privačių pokalbių metu asmeniškai ragino aukščiausio rango respublikonų politikus nepritarti D. Trumpo „sąmokslo teorijoms ir nepagrįstiems teiginiams apie rinkimų sukčiavimą“.
Vis dėlto, kanalo vadovo teigimu, tokios retorikos nebuvo atsisakoma dėl to, kad diskusijos apie tariamai pavogtus rinkimus sutraukė didžiulį žiūrovų skaičių. Negana to, R. Murdochas baiminosi užsitraukti ir asmeninę D. Trumpo rūstybę. Viename po rinkimų rašytame elektroniniame laiške R. Murdochas rašė: „Nenorime dar labiau supykdyti D. Trumpo“.
Tokį savo laišką teisme žiniasklaidos magnatas aiškino tuo, kad anuomet D. Trumpas buvo žymiai populiaresnis nei dabar ir turėjo stiprią ištikimų šalininkų armiją, kurių didžioji dauguma buvo būtent „Fox News“ žiūrovai. Pasak kanalo savininko, įsivelti į konfliktą ir kartu prarasti masinę auditoriją būtų buvę tiesiog „kvaila“.
O pagrindo nerimauti iš tiesų buvo. Su kanalo prekės ženklo apsaugą dirbusi komanda jau buvo perspėjusi vadovus apie riziką prarasti žiūrovus, jei kanalas neparems viešų D. Trumpo teiginių apie iš jo pavogtus rinkimus. Tačiau patys pagrindiniai „Fox News“ kanalo laidų vedėjai, viešai ne kartą palaikę D. Trumpą ir jo teiginius, privačiai reiškė visiškai kitokią nuomonę.
Tokios kanalo žvaigždės kaip Tuckeris Carlsonas, Laura Ingraham ar Seanas Hannity darbo pokalbiuose pašiepė kalbas apie sąmokslą, vadindami tai „protu nesuvokiamu kvailumu“ ir „visiška nesąmone“, D. Trumpo kampanijos advokatę Sidney Powell net išvadindami „pamišėle“[3].
Prioritetas – ne naujienų pateikimas, bet pelnas
Nors galima numanyti, kad šimtamilijoninė išmoka, kurią „Fox News“ turės sumokėti „Dominion“, sukrės žiniasklaidos kanalą ir privers keisti savo darbo praktikas, to tikėtis nevertėtų. „Fox News“, kaip ir aibė kitų JAV ir pasaulio žiniasklaidos kanalų, pirmiausia yra ne naujienų agentūra, bet verslas.
Tai reiškia, kad prioritetas čia taip pat nėra teikiamas informacijai, bet tai, kiek ji uždirba. Amerikos žiniasklaidos ekspertai teigia, kad bet kuri kompanija gali apibūdinti save kaip naujienų organizaciją, tačiau neprivalo tokia būti. Be to, žurnalisto darbui šalyje praktiškai nebėra taikomi jokie standartai ir reikalavimai.
JAV darbo statistikos biuras nurodo, kad žurnalistų darbo patirties ir mokymosi darbo vietoje reikalavimai neegzistuoja, nors paprastai reikalaujama turėti bakalauro laipsnį, abejotina, ar tokie reikalavimai yra taikomi praktikoje[4].
Šiuo metu JAV įvairių nepriklausomų valstijų advokatų asociacijų ir valstybinių gydytojų tarybų nustatyta etika kontroliuoja profesionalius advokatus ir gydytojus, taip jie tampa atskaitingi pagal įstatymą, yra užtikrinamas tinkamas jų profesinis elgesys. Tuo tarpu žurnalistikos etika, kuri bent teoriškai turėtų kontroliuoti informaciją teikiančios organizacijos veiklą, yra visiškai savanoriška ir gali būti ignoruojama, jei tai, pavyzdžiui, kenkia pelnui.
Tai reiškia, kad bent jau teoriškai kiekvienas eteryje dirbantis asmuo gali teigti, kad yra žurnalistas, net neatsižvelgiant į tai, kokias pareigas jis iš tikrųjų atlieka. Negana to, bet kuri įmonė gali teigti esanti naujienų organizacija. Nors ji ir nebus atsakinga už visuomenės informavimą, ją vis tiek saugos JAV Konstitucijoje įteisinta Pirmoji pataisa – piliečio teisė į laisvą kalbą.
Nors ir pralaimėjo šmeižto bylą, „Fox News“ toliau muša populiarumo rekordus
Nepaisant finansiškai nuostolingos „Dominion“ bylos baigties, „Fox News“ šiuo metu išgyvena itin gerą laikotarpį. Kanalas pirmąjį 2023 m. ketvirtį baigė kaip pirmaujantis naujienų prekės ženklas pagal visus pagrindinius rodiklius[5].
Per pirmą metų ketvirtį „Fox News“ fiksavo 8,8 mlrd. daugiaplatforminių minučių ir 5,2 mlrd. visų daugiaplatforminių peržiūrų rekordą ir aplenkė pagrindinius konkurentus CNN ir „The New York Times“.
Tai buvo jau 8 ketvirtis iš eilės, kai „Fox News“ užėmė pirmąją vietą tarp daugialypės terpės naujienų prekės ženklų ir 3 ketvirtis iš eilės, kai kanalas užėmė lyderio pozicijas pagal daugiaplatformes peržiūras. Negana to, 35 ketvirčius iš eilės kanalas užėmė pirmąją vietą pagal vaizdo įrašų peržiūrų skaičių feisbuke bei jutube tinkluose. Iš viso „Fox News“ surinko 411 mln. įvairių platformų peržiūrų.
Vasario pabaigoje „Fox“ paskelbė ir antrojo fiskalinio ketvirčio finansinius duomenis, kurie atskleidė, kad viso kanalo pajamos iš reklamos nuo praėjusio gruodžio 31 d. padidėjo 4 proc. Tai bendrovei leido sugeneruoti 321 mln. dolerių ketvirčio pelną, palyginti su 73 mln. dolerių nuostoliu prieš metus[6]. Manoma, kad didžiausią pelno dalį atnešė sporto renginių bei rungtynių reklamos. Tuo tarpu ankstesnį ketvirtį didžiausią pelną generavo vidurio kadencijos rinkimų reklama.