Suprasti akimirksniu
  • Populiariausias „Fox News“ kanalo vedėjas staiga neteko darbo
  • T. Carlsonas atleistas po milijoninio „Dominion Voting Systems“ susitarimo
  • Žurnalistas buvo įsivėlęs į konfliktą su kanalo prodiusere
  • T. Carlsoną nutildyti galimai bandyta ir dėl kanalui pakenkti galinčių teiginių
  • D. Trumpas teigia esąs šokiruotas dėl T. Carlsono pasitraukimo iš „Fox News“
  • Net ir pačius populiariausius, tačiau kitaip mąstančius žurnalistus siekiama nutildyti
Šaltiniai
„Fox News“
„Fox News“ atleido T. Carlsoną. Rubaitul Azad/Unsplash nuotrauka

Populiariausias „Fox News“ kanalo vedėjas staiga neteko darbo

Vienas žinomiausių JAV žiniasklaidos veikėjų, savo konservatyviomis ir kai kuriais atvejais kontraversiškomis pažiūromis garsėjantis „Fox News“ laidų vedėjas Tuckeris Carlsonas netikėtai buvo išmestas iš darbo.

Pirmadienį JAV ir pasaulį apskriejo sensacinga žinia, kad politikos apžvalgininkas, padėjęs „Fox News“ kanalui sugeneruoti itin aukštus reitingus ir pritraukęs milijonus žiūrovų, dabar palieka žiniasklaidos kanalą.

Tokios naujienos nesitikėjo niekas, o ne ką mažiau stebina ir tai, kad T. Carlsonas iš kanalo pasitraukia, regis, ne savo noru. Jo paskutinė laida eteryje pasirodė praėjusį penktadienį, o žurnalistas negaus progos, taip kaip įprasta tokiais atvejais, paskutinį kartą atsisveikinti su savo žiūrovais.

„Fox News Media“ ir Tuckeris Carlsonas susitarė išsiskirti. Dėkojame jam už darbą tinkle kaip laidų vedėjui, o prieš tai, kaip bendradarbiui“, – teigiama kanalo išplatintame pareiškime[1].

T. Carlsonas kasdieniame „Fox News“ eteryje dirbo nuo 2016 m. Po metų jis buvo paaukštintas, jam suteiktas geriausias eterio laikas. Tuomet jis tapo bene žinomiausia kanalo asmenybe, o tai pasiekti jam padėjo ir ankstesnio, ilgamečio „Fox News“ laidų vedėjo Billo O'Reilly atleidimas. Šis pareigų neteko dėl seksualinio priekabiavimo.

Dabar toks netikėtas ir mįslingas T. Carlsono pasitraukimas iš konservatyvių pažiūrų meka laikomos „Fox News“ netruko tapti aktyviausių diskusijų objektu. Vieni teigia, kad žurnalisto pasitraukimas siejamas su žiniasklaidos kanalo ir „Dominion Voting Systems“ byla.

Kiti mano, kad aštrialiežuvis žurnalistas, privačiai peikęs net Donaldą Trumpą, galėjo įžeisti ir kanalo savininką, žiniasklaidos magnatą Rupertą Murdochą ir jo šeimą.

Netrūksta ir spekuliuojančių, kad T. Carlsono patraukimas iš eterio tėra bandymas jį nutildyti ir privertimas aktyviai ir garsiai reiškiančius savo nuomonę pasitraukti tiek į viešosios erdvės, tiek į visuomenės užribį.

T. Carlsonas atleistas po milijoninio „Dominion Voting Systems“ susitarimo

Su šia situacija susipažinę šaltiniai JAV žiniasklaidai jau spėjo atskleisti, kad sprendimą iš darbo atleisti T. Carlsoną asmeniškai priėmė pats „Fox Corporation“ pirmininkas R. Murdochas. Teigiama, kad jam vienbalsiai pritarė ir kiti valdybos nariai bei kompanijos vadovai[2].

Manoma, kad pirmieji apie būtiną T. Carlsono pasitraukimą iš kanalo prakalbo R. Murdocho sūnus Lachlanas ir Siuzana Skot, „Fox News Media“ vadovė. Spekuliuojama, kad galutinis sprendimas buvo priimtas jau to paties penktadienio vėlyvą vakarą, tuomet, kai eteryje jau buvo pasirodžiusi paskutinė T. Carlsono laida.

Sutapimas ar ne, tačiau būtent praėjusią savaitę „Fox News“ pasiekė susitarimą su balsų skaičiavimo mašinas gaminančia„Dominion Voting Systems“ kompanija, dėl maždaug 787,5 mln. dolerių žalos atlyginimo už šmeižtą, taip pripažindama, kad tam tikri teiginiai, kuriuos žiniasklaidos grupė pateikė po buvusio prezidento D. Trumpo pralaimėtų 2020 m. rinkimų, buvo neteisingi.

Po dramatiškų 2020 m. JAV prezidento rinkimų „Fox News“ kanale netrūko retorikos apie tai, kad rinkimai buvo suklastoti, o pergalė iš D. Trumpo rankų – pavogta. Bylos nagrinėjimo metu paaiškėjo, kad kanalo vadovai tokio naratyvo laikėsi dėl reitingų ir auditorijos prielankumo, tačiau dalis žurnalistų, tarp kurių buvo ir pats T. Carlsonas, privačiai tyčiojosi iš ištikimiausių D. Trumpo šalininkų ir jų teorijų.

Vis gi, ar T. Carlsonas darbo kanale galėjo netekti būtent dėl šios bylos? Juk informacija apie rinkimų rezultatų neigimą ir šmeižtą „Dominion Voting Systems“ iš esmės daugiau buvo susijusi su kitomis „Fox News“ laidomis, ne T. Carlsono. Be to, pats žurnalistas yra viešai kalbėjęs, kad kompanija kurioje jis dirba leidžia jam viešai nesutikti su bendrai deklaruojama nuomone, o dėl to jis jaučiasi čia patenkintas ir laimingas.

Kaip pavyzdį T. Carlsonas buvo pateikęs Ukrainos-Rusijos karą. Pats žurnalistas dėl konflikto atvirai ir drąsiai kaltina JAV valdžią, kuri siekia pasipelnyti iš ilgalaikių mūšių. T. Carlsonas teigė, kad dėl šios savo pozicijos kalbėjo su kanalo vadovu; šis teigė prieštaraujantis žurnalistui, tačiau neuždraudė jam toliau eteryje reikšti savo nuomonės. Ar dabar situacija galėjo pasikeisti?

Kai kurie šaltiniai teigia, kad ta informacija, kuri pasiekė viešumą iš „Dominion Voting Systems“ bylos, tėra lašas jūroje. Spekuliuojama, kad kanalo žurnalistų asmeniniuose pokalbiuose netrūko ne tik pašaipų ir kritikos D. Trumpui bei jo artimiausiai aplinkai, tačiau potencialiai, ir pačiam „Fox News“ kanalo savininkui R. Murdochui bei jo šeimai. Prie tokių įtarimų prisideda ir tai, kad šios bylos medžiaga, manoma, niekada nebus atskleista ir liks įslaptinta.

Žurnalistas buvo įsivėlęs į konfliktą su kanalo prodiusere

Tiesa, kiti šaltiniai šioje istorijoje įžvelgia mažiau sąmokslo ir teigia, kad dabartinis T. Carlson pasitraukimas yra susijęs su praėjusį mėnesį iš kanalo grupės atleistos prodiuserės Abby Grossberg pateiktu ieškiniu dėl diskriminacijos. Jau netrukus po šio įvykio buvo atleistas ir T. Carslono vyresnysis vykdomasis prodiuseris Justinas Wellsas.

Šis konfliktas prasidėjo tuomet, kai televizijos prodiuserė A. Grossberg buvo perkelta iš „Fox News“ laidos „Sunday Morning Futures With Maria Bartiromo“, į laidą „Tucker Carlson Tonight“. Kaip teigiama prodiuserės pateiktame ieškinyje, dirbant būtent su šia laida ji susidūrė su patyčiomis, mobingu ir net antisemitiniais bei seksistiniais komentarais iš kolegų.

Jei to būtų negana, duodama savo parodymus buvusi „Fox News“ prodiuserė teigė, kad kompanijos teisininkai vertė ją duoti klaidinančius parodymus „Dominion Voting Systems“ byloje. „Fox News“paneigė šį teiginį ir teigė, kad moteris buvo atleista už tai, kad atskleidė konfidencialią bendrovės informaciją.

T. Carlsoną nutildyti galimai bandyta ir dėl kanalui pakenkti galinčių teiginių

Grįžtant prie priežasčių, dėl kurių T. Carlsonas neteko darbo, verta paminėti ir sklandančius gandus, kad pats kanalo savininkas R. Murdochas jau kurį laiką buvo susirūpinęs dėl to, kaip T. Carlsonas nušvietė 2021 m. sausio 6 d. sukilimą JAV Kapitolijuje[3].

Vedėjas propagavo sąmokslo teoriją, kad sukilimą išprovokavo vyriausybės agentai, o Rėjų Eppsą, Arizonos gyventoją, kuris dalyvavo Kapitolijaus šturme, bet į pastatą neįsiveržė, pavadino FTB agentu. Vėliau R. Eppsas sakė, kad dėl T. Carlsono pareiškimų jis sulaukė grasinimų nužudyti.

Manoma, kad tokie ir panašūs T. Carlsono pasisakymai, pavyzdžiui, teiginiai, kad migrantai iš Pietų šalį „padarys purvinesnę“, itin užkliuvo kanalo vadovui, nerimaujančiam dėl savo kompanijos reputacijos ir prestižo.

Kita vertus, kontraversiški, prieštaringi ar kai kuriais atvejais – tiesiog pilni neapykantos T. Carlsono pasisakymai viliojo didelę dalį Amerikos žiniasklaidos vartotojų.

Jis buvo populiariausias „Fox News“ laidų vedėjas, vidutiniškai sulaukdavęs daugiau nei 3 mln. žiūrovų per vakarą.

Jis neaplenkė savo pirmtako B. O' Reilio, kurio reitingai buvo didžiausi viso kanalo istorijoje, tačiau atrado savo žiūrovą ir sėkmingai tapo konservatyvios žiniasklaidos simboliu. Dabar, jam išėjus iš „Fox News“, kanalas ir toliau sieks išlaikyti savo reitingus. Nepaisant aktyvios personalo kaitos, per daugelį metų „Fox News“ išliko dominuojančia lydere, gerokai lenkiančia CNN ir MSNBC.

Naujienos apie T. Carlsono atleidimą nustebino D. Trumpą ir kitus respublikonus. Miguel A. Padrinano/Unsplash nuotrauka
Naujienos apie T. Carlsono atleidimą nustebino D. Trumpą ir kitus respublikonus. Miguel A. Padrinano/Unsplash nuotrauka

D. Trumpas teigia esąs šokiruotas dėl T. Carlsono pasitraukimo iš „Fox News“

Į „Fox News“ žvaigždės pasitraukimą sureagavo ir buvęs prezidentas D. Trumpas. Jis teigia esantis šokiruotas ir nustebintas tokios žinios, o vertindamas žurnalisto, su kuriuo jam ne kartą teko bendrauti darbą, buvęs JAV lyderis negailėjo jam pagyrų ir komplimentų.

„Jis labai geras žmogus, labai geras žmogus, labai talentingas, kaip žinote, ir jo reitingai buvo labai aukšti. Galbūt jis išėjo, nes nori, kad jam būtų suteikta laisva valia. Galbūt jis nori laisvų rankų, bet mane tai nustebino“, – teigia D. Trumpas[4].

Buvęs JAV vadovas bendraudamas su žurnalistais leido suprasti, kad žino apie kritiškus T. Carlsono komentarus savo atžvilgiu, tačiau patikino, kad pykčio nelaiko, o jų susitikimai per kelerius pastaruosius metus buvo puikūs.

Iš tiesų, vos prieš kelias savaites D. Trumpas davė išskirtinį interviu T. Carlsono laidai. Tuomet apie šio žurnalisto pasitraukimą iš kanalo nebuvo galima net pagalvoti.

O į pokyčius „Fox News“ eteryje sureaguoti spėjo ir D. Trumpo sūnus Donaldas Trumpas jaunesnysis. Jis tviteryje rašė, kad šis pokytis pakeis situaciją žiniasklaidoje ir taip pat negailėjo pagyrų žurnalistui.

„Tai vienas iš nedaugelio balsų Respublikonų partijoje, kuris įvardino senatorių, gubernatorių ir kitų nesąmones, tai tikras konservatizmo idėjinis lyderis. Tai talentas, kuris pasitaiko vieną kartą per visą kartą, ir tai, kad jis pasitraukia, yra stulbinama“, – teigia D. Trumpas jaunesnysis[5].

Buvęs Arkanzaso gubernatorius Mike'as Huckabee į žinią apie T. Carlsono atleidimą taip pat sureagavo nuostaba ir teigė, kad šio žurnalisto laida buvo „geriausiai vertinama programa istorijoje“.

„Jis buvo labai svarbus konservatyviųjų naujienų tarnyboje. Ir tai įvyko taip staiga. Tai nėra kaip „Ei, po dviejų savaičių aš išeisiu“ ar„noriu daugiau laiko praleisti su šeima“. Tai buvo tarsi „viskas baigta, mūsų keliai išsiskyrė“. Paskutinė laida jau buvo parodyta. Taigi akivaizdu, kad yra tam tikra užkulisinė istorija“, – teigia M. Huckabee[6].

Teisininkas, „Fox News“ bendradarbis Andrew Napolitano teigia, kad už T. Carlsono atleidimo slypi kažkas daugiau.

„Aš to nesuprantu. Turi būti daugiau, nei atrodo iš pirmo žvilgsnio. Jis nebuvo kalčiausias asmuo, susijęs su „Dominion“ byla. Buvo kitų „Fox“ veikėjų, buvusių mano kolegų, kurie, be abejo, yra daug kaltesni, tačiau kažkodėl būtent jo jie nusprendė atsikratyti“, – apie tikrąsias T. Carlsono atleidimo priežastis diskutuoja A. Napolitano[7].
„Fox News“ kanale T. Carlsonas buvo populiariausias laidų vedėjas. 
Sam McGhee/Unsplash nuotrauka
„Fox News“ kanale T. Carlsonas buvo populiariausias laidų vedėjas. Sam McGhee/Unsplash nuotrauka

Net ir pačius populiariausius, tačiau kitaip mąstančius žurnalistus siekiama nutildyti

Ne kartą viešai džiaugęsis tuo, kad eteryje gali reikšti savo nuomonę ir pažiūras nevaržomai, T. Carlsonas galiausiai neteko darbo. Ar tai profesinio darbo užkulisiai ar asmeninis susidorojimas, kol kas aišku nėra, tačiau analogiškų istorijų JAV ir net pasaulio žiniasklaidos padangėje netrūksta.

Pavyzdžiui, vienas iš garsiuosius tviterio failus atskleidusių žurnalistų, Mattas Taibbi, neseniai sulaukė grasinimų, kad gali būti įkalintas. Tai pareiškė Atstovų Rūmų teismų komiteto Federalinės vyriausybės ginklavimosi klausimais atstovė, demokratė Stacey Plaskett.

Demokratų delegatė informavo žurnalistą, kad dėl klaidos jo reportaže, kurią jis vėliau savanoriškai pripažino, jam gali būti skirta iki penkerių metų kalėjimo bausmė. M. Taibbi, nurodydamas privatų Interneto laisvės centrą, vietoj „CISA“ parašė „CIS“[8].

Nors galima abejoti, ar žurnalistas iš tiesų sulauktų realios laisvės atėmimo bausmės dėl tiesiog netyčia padarytos rašybos klaidos, akivaizdus JAV demokratų siekis nutildyti konservatyvių pažiūrų apžvalgininkus, žurnalistus ir net piliečius, gali kelti rimtą susirūpinimą.

Tai aktualu ne tik konservatyvių pažiūrų visuomenės daliai, tačiau ir tiems, kuriems rūpi demokratija: juk viena iš pagrindinių jos sudedamųjų dalių yra žiniasklaidos laisvė ir gebėjimas kritikuoti valdžią, kvestionuoti jos politiką ir veiksmingumą. Suvaržius net ir labiausiai prieštaringus žurnalistus, tiek visuomenė, tiek ir žiniasklaida atsiduria vakuume.