„Sveiki atvykę į pragarą“: čia tūkstančiai kalinių maldauja maisto ir vaistų

Įdomybės, Pasaulis, TeisėDovilė Barauskaitė
Suprasti akimirksniu
Kaliniai
Kaliniai gyvena mažose erdvėse. Socialinių tinklų nuotrauka

El Salvadoro mega kalėjimas: daugiau nei 12 000 gaujų narių po vienu stogu

Salvadore prezidento Nayib Bukele atidarytas didžiulis kalėjimas laikomas pagrindiniu jo agresyvios kampanijos prieš vietines gaujas, vadinamas maras, akcentu. Daugiau kaip 12 000 įtariamų šių gaujų narių, dažnai atpažįstamų pagal skustas galvas ar tatuiruotes, buvo atvežti į kalėjimą Tekolukoje, 74 km į pietryčius nuo San Salvadoro. Suėmus dideles gaujų grupuotes nužudymų skaičiai sumažėjo 92 procentais.

Ši įstaiga kalinius pradėjo priiminėti prieš šešis mėnesius ir gali sutalpinti 40 000 asmenų, todėl, pasak vyriausybės, ji yra didžiausia Amerikoje. Tarp kalinių yra daugiau kaip 1 600 nepilnamečių, o elgesį su jais kritikavo žmogaus teisių organizacijos, įskaitant JT. Be to, šis milžiniškas kalėjimas kaltinamas aplaidumu, kaltinama, kad kaliniai paliekami alkani ir be vaistų[1].

Neseniai kalėjime apsilankę Salvadoro žmogaus teisių komisaras Andrés Guzmán ir žmogaus teisių advokatė Raquel Caballero ištyrė kalinių gyvenimo sąlygas. Daugelis kalinių, tarp jų ir MS-13 grupės narys Nelsonas Velásquezas, papasakojo apie savo patirtį. N. Velásquezas, kuris ant galvos turi tatuiruotę su užrašu MS-13, jau atliko dvi bausmes, tačiau dabar laukia naujo teismo proceso.

Kalėjimas pastatytas reaguojant į smurto protrūkį 2022 m. kovo mėn., kai per tris dienas žuvo 87 žmonės. Iš visų sulaikytųjų iki šiol į laisvę paleista daugiau kaip 7 000. Įstaigai statyti valstybė įsigijo 166 hektarų plotą, o aštuoni paviljonai buvo pastatyti 11 metrų aukščio betoninėje sienoje, kuri tęsiasi 2,1 kilometro ir yra apsaugota elektrifikuotomis tvoromis.

Kalėjimas
Įstaiga talpina itin daug prastomis sąlygomis gyvenančių nusikaltėlių. Socialinių tinklų nuotrauka

Klausimus kelia gyvenimo sąlygos, nes kaliniai skundžiasi lovomis be čiužinių

Kiekvienoje kalėjimo kameroje, užimančioje apie 100 kvadratinių metrų plotą, gyvena nuo 60 iki 75 kalinių. Įrengti pagrindiniai patogumai: du tualetai, dvi praustuvės valymui ir geriamasis vanduo. Dauguma kalinių yra susiję su tokiomis smurtinėmis gaujomis kaip Mara Salvatrucha (MS-13) ir Barrio 18, kurios atsirado Los Andžele aštuntojo dešimtmečio pradžioje.

Žmogaus teisių grupės išreiškė susirūpinimą dėl gyvenimo sąlygų, teigdamos, kad kaliniams trūksta gryno oro, tinkamo maisto ir jie dažnai patiria smurtą. Kamerose sąlygos yra atšiaurios, kaliniai miega ant plikų metalinių dviaukščių lovų be čiužinių[2].

Reportažai ir vaizdai iš kalėjimo sulaukė pasaulinio dėmesio. Teigiama, kad kaliniai prašo maisto, vaistų ir nepagydomai sergančių ligonių priežiūros. Nors Salvadoro vyriausybė tvirtina, kad kaliniai yra sveiki ir jų teisės gerbiamos, žmogaus teisių grupės, tokios kaip Cristosal, pranešė apie kankinimus ir mirtį kalėjime.

Dėl kalėjimo sąlygų britų laikraščiai apibūdino jį kaip koncentracijos stovyklą ir pavartojo posakį „Sveiki atvykę į pragarą“. Kaliniai išreiškė susirūpinimą dėl maisto trūkumo ir veiklos apribojimų. Nors kalėjime yra tokie patogumai kaip valgykla, tualetai, sporto salė ir stalo teniso stalai, jie skirti tik prižiūrėtojams. Taip pat yra tamsios bausmių kameros nepaklusniems kaliniams ir patalpos, skirtos virtualiems teismo posėdžiams.

Už sunkius nusikaltimus suteisti kaliniai maldauja maisto ir geriamo vandens

Neseniai apsilankius paaiškėjo, kad vandens tiekimas yra pakankamas, nors kaliniai prašė valymo priemonių. Taip pat pastebėta, kad pranešimai apie galimybę gauti higienos priemonių ir vaistų nepagydomai sergantiems asmenims yra nevienareikšmiški. Nepaisant šių sunkumų, komisaras A. Guzmanas teigė, kad kaliniai turi tinkamas sąlygas.

Nevyriausybinė organizacija Cristosal pasmerkė 174 valstybės sulaikytų kalinių mirtis per pirmuosius išimtinės padėties metus, įvardydama tai kaip sistemingą žmogaus teisių pažeidimą. JT paragino atlikti šių mirčių tyrimą. Žmogaus teisių požiūriu dar reikia daug nuveikti, tačiau vyriausybė tvirtina, kad padėtis gerėja.

Prieštaravimai dėl milžiniško kalėjimo Salvadore ir toliau aštrėja tiek šalies viduje, tiek tarptautiniu mastu. Dėl šios situacijos vėl atkreiptas dėmesys į šalies požiūrį į gaujų smurtą ir baudžiamąjį teisingumą, ypač valdant prezidento Nayib Bukele administracijai[3].

JT, įvairios žmogaus teisių organizacijos ir tarptautinės vyriausybės atidžiai stebi padėtį. Dėl plačiai paplitusios kritikos raginama atlikti nepriklausomus tyrimus ir imtis galimų sankcijų. Gali būti iš naujo įvertinta dalis užsienio pagalbos, skirtos Salvadorui, arba ji gali priklausyti nuo to, ar labai pagerės kalėjimų sąlygos.

Dėl elgesio su kaliniais, ypač nepilnamečiais, gali kilti teisinių iššūkių tiek nacionaliniu, tiek tarptautiniu lygmeniu. Dėl kaltinimų kankinimais, nepriežiūra ir kitais žmogaus teisių pažeidimais prieš vyriausybę gali būti iškeltos bylos. Jei jie bus įrodyti, tai gali turėti rimtų teisinių ir politinių pasekmių.

Gaujos
Gaujų nariai turi išskirtines tatuiruotes ir ženklus, kurie rodo kuriai klikai priklauso. Socialinių tinklų nuotrauka

Salvadore viešoji nuomonė yra susiskaldžiusi: žmogaus teisės prieš gaujų kontrolę

Vieni mano, kad griežtos priemonės yra būtinos kovojant su šalyje siautėjančiu gaujų smurtu, kiti yra labai susirūpinę dėl žmogaus teisių ir teisinės valstybės principo pažeidimų. Šį nesutarimą atspindi vis dažnesni protestai ir demonstracijos. Reabilitacija ir gaujų narių reintegracija į visuomenę yra labai svarbūs siekiant ilgalaikių sprendimų.

Tačiau dabartinės šio mega kalėjimo sąlygos mažai prisideda prie reabilitacijos skatinimo. Be švietimo programų, konsultacijų ar galimybių tobulinti įgūdžius, kyla pavojus, kad ši įstaiga taps palanki terpe tolesnei nusikalstamai veiklai. Dėl perpildymo, medicininės priežiūros trūkumo ir netinkamų gyvenimo sąlygų kalėjime gali kilti sveikatos krizių. Užkrečiamosios ligos gali greitai išplisti, o dėl netinkamos medicinos infrastruktūros gali būti sunku jas suvaldyti ir gydyti.

Prezidento Nayib Bukele pozicija dėl nusikalstamumo ir jo požiūris į gaujų narius buvo vienas iš svarbiausių jo rinkimų platformoje. Mega kalėjimas buvo laikomas jo ryžto kovoti su maras simboliu. Tačiau dėl vis didėjančios kritikos gali pradėti mažėti jo palaikymo bazė, ypač tarp tarptautinių sąjungininkų ir žmogaus teisėmis besirūpinančių rinkėjų. Tokio didžiulio objekto išlaikymui reikia daug lėšų.

Dėl tarptautinės priežiūros ir galimo užsienio pagalbos mažinimo vyriausybė gali susidurti su sunkumais išlaikydama kalėjimą, neatitraukdama išteklių iš kitų gyvybiškai svarbių viešųjų paslaugų. Būtina nedelsiant imtis veiksmų, kad būtų išspręstos žmogaus teisių problemos. Nepriklausoma priežiūra, didesnis skaidrumas, gyvenimo sąlygų gerinimas ir reabilitacijos programų inicijavimas galėtų sumažinti kai kurias opiausias problemas.

Padėtis Salvadoro mega kalėjime paskatino platesnį dialogą

Dabar imta daugiau kalbėti apie apie baudžiamąjį teisingumą, kalėjimų reformą ir žmogaus teises. Ši situacija primena, kad reikia rasti pusiausvyrą tarp saugumo problemų ir humaniško elgesio su įkalintaisiais. Tarptautinės bendruomenės reakcija ir Salvadoro atsakas artimiausiais mėnesiais tikriausiai sukurs svarbius precedentus, kaip tokie klausimai bus sprendžiami visame pasaulyje. Rezultatai gali turėti ilgalaikį poveikį šalies teisinei sistemai, politiniam kraštovaizdžiui ir jos padėčiai tarptautinėje bendruomenėje[4].

Salvadoro kongresas trečiadienį priėmė teisės aktą, leidžiantį teismams rengti masinius įtariamų gaujų narių teismus. Šiuo žingsniu siekiama paspartinti tūkstančius bylų, iškeltų dėl agresyvių šalies kovos su gaujomis priemonių. Šis šalies baudžiamosios teisės pakeitimas yra naujausias prezidento Nayib Bukele vykdomos energingos kampanijos prieš gaujas Barrio 18 ir Mara Salvatrucha (MS-13) etapas. Šios pastangos prasidėjo praėjusiais metais, kai po smurto protrūkio buvo paskelbta nepaprastoji padėtis.

Vadovaujant N. Bukelei, buvo sustabdytos konstitucinės teisės, o 71 976 asmenys, sudarantys 1 % gyventojų, buvo sulaikyti įtariant juos priklausomybe gaujoms. Šie sulaikytieji buvo sugrūsti į kalėjimus, todėl pasipylė kaltinimai žmogaus teisių pažeidimais. Skelbiama, kad tik apie 30 % sulaikytųjų yra neabejotinai susiję su organizuotu nusikalstamumu. Pagal naujai įvestas taisykles kaltinamiesiems leidžiama rengti grupinius teismus pagal jų gyvenamąjį rajoną ir vietinę kliką (gaujos pogrupį), kuri juos kontroliuoja.

Be to, teisės aktais patvirtinusiems gaujų lyderiams laisvės atėmimo bausmė pailginama nuo 45 iki 60 metų. Šios strategijos atspindi ankstesnius vyriausybės veiksmus vykdant susidorojimą, kai didelės asmenų grupės dažnai būdavo sulaikomos pagal išvaizdą ir gyvenamąją vietą, todėl būdavo rengiami masiniai kaltinamieji aktai. Tokiose bylose teisėjai vienu metu gali nagrinėti nuo 50 iki 500 sulaikytųjų, dažnai tinkamai neišnagrinėjus dokumentų ar įrodymų, susijusių su asmens charakteriu.

Vos prieš mėnesį priimtos naujos teismo nuostatos buvo paspartintos N. Bukele remiančios kongreso daugumos, o opozicijos politikų mažuma balsavo prieš jas. Johnny Wright Sol iš konservatyvios Nuestro Tiempo partijos kritikavo pakeitimus kaip sąmokslą, kuriuo siekiama įgyvendinti vyriausybės ketinimą sulaikyti visus asmenis, suimtus be tvirto nuosprendžio. Jis pareiškė, kad vykdant tokio pobūdžio masinius nuteisimus, kaip tai buvo daroma su areštais, pažeidžiamas teisingas teismo procesas ir pažeidžiamos visų kaltinamųjų asmeninės teisės.