Suprasti akimirksniu
  • Nuo šiol švedai gali išeiti apmokamų anūkų priežiūros atostogų
  • Jau kurį laiką Švedijoje tėvai oficialiai dalinasi vaiko priežiūra
  • Nuo šių metų Lietuvoje įsigaliojo nauja paskata dirbantiems ir auginantiems vaikus
Šaltiniai
Šeima
Švedija nusprendė į vaikų auginimą įtraukti ir senelius. Phillip Goldsberry/Unsplash nuotrauka

Nuo šiol švedai gali išeiti apmokamų anūkų priežiūros atostogų

Apmokamas vaiko priežiūros atostogas Švedijoje nuo šiol galima perleisti vaiko seneliams ar draugams, o tėvai tuo tarpu savo noru anksčiau gali grįžti į darbus. Švedija tapo pirmąja šalimi pradėjusi tokius pokyčius vaiko priežiūros sistemoje.

1974 m. pirmoji įvedusi apmokamas vaiko priežiūros atostogas tėvams, dabar Švedija imasi įgyvendinti naująją vaiko priežiūros atostogų reformą, kuri leidžia išeiti ir anūkų priežiūros atostogų ne ilgesniam nei 45 dienų laikotarpiui, jeigu asmuo yra apdraustas vaiko priežiūros išmokai gauti, o tokių asmenų Švedijoje yra dauguma[1].

Vienišiems tėvams vienam vaikui galima perduoti iki 90 dienų iš visų 480 apmokamų atostogų dienų.

„Naujojo įstatymo tikslas – suteikti tėvams daugiau lankstumo ir didesnių galimybių ir palengvinti šeimos ir profesinio gyvenimo derinimą. Be to, naujoji reforma suteikia daugiau galimybių, pavyzdžiui, vienišiems globėjams, taip pat suteikia galimybę pasinaudoti vaiko priežiūros atostogomis įvairesniems šeimų tipams, o tai, tikėtina, skatins lyčių lygybę“, – „Euronews Next“ teigė „Försäkringskassan“ Tėvystės draudimo operacijų direktorius Stefanas Forsbergas.

Tačiau kritikai vertino, kad naujoji sistema gali paskatinti jaunų tėvų imtis auklių šioms pervedant išmokos dalį. Vis dėlto, per 2023 m. spalio mėn. vykusią interpeliaciją Švedijos vyriausybėje senjorų ir socialinės apsaugos ministrė Anna Tenje teigė, kad tokia rizika nėra didelė.

Skelbiama, kad iki rugpjūčio pabaigos Švedijoje maždaug 1 456 žmonės perleido apmokamas vaiko priežiūros atostogas asmeniui, kuris nėra teisėtas vaiko globėjas.

Švedijoje pagimdžiusios moterys skatinamos greičiau sugrįžti į darbo rinką. Bonnie Kittle/Unsplash nuotrauka
Švedijoje pagimdžiusios moterys skatinamos greičiau sugrįžti į darbo rinką. Bonnie Kittle/Unsplash nuotrauka

Jau kurį laiką Švedijoje tėvai oficialiai dalinasi vaiko priežiūra

Tuo tarpu tik nuo 2023 metų Lietuvoje įsigaliojusi naujoji vaiko priežiūros atostogų tvarka, kai atžala oficialiai rūpinasi abu tėvai rotuodamiesi, Švedijoje galioja jau kurį laiką ir yra labai normalus reiškinys.

Vaiko priežiūros atostogose esantys švedai čia skambiai vadinami „latte mamomis“ arba „latte tėčiais“. Ir tokie reiškiniai, kai savo atžalas kavinėse maitina tėčiai, kurie taip pat stumdo lauke vežimėlius ir lygiavertiškai augina savo atžalas, leido šaliai pasiekti neįtikėtinų ekonominių rezultatų.

Remiantis EBPO statistiniais duomenimis, Švedijos darbo rinkoje dirba beveik 90 proc. 25-64 metų amžiaus žmonių[2].

Štai švedai turi teisę į 480 apmokamų vaiko priežiūros atostogų ir lygiomis dalimis kiekvienam iš tėvų gimus vaikui priklauso po 240 dienų, t. y. šiuo metu Lietuvoje esančių neperleidžiamų mėnesių (Lietuvoje šiuo metu galioja du neperleidžiami mėnesiai kiekvienam iš tėvų).

Tačiau statistika rodo, kad Švedijoje tėvai vidutiniškai išnaudoja tik apie 30 proc. visų mokamų vaiko priežiūros atostogų.

Nuo šių metų Lietuvoje įsigaliojo nauja paskata dirbantiems ir auginantiems vaikus

2024 m. sausio 1 d. įsigaliojo nauja tvarka, pagal kurią vaiko priežiūros atostogose (VPA) esantiems tėvams suteikiama galimybė oficialiai dirbant prisidurti prie gaunamos išmokos iš valstybės. Žinoma, kaip ir visur, yra tam tikrų sąlygų.

Pavyzdžiui, gaunantys minimalias išmokas už VPA, turi galimybę dirbti išlaikant tokį patį išmokų dydį, jei išmoka kartu su papildomai gaunamomis pajamomis kartu neviršija minimalios mėnesinės algos[3].

Tuo atveju, kai gaunama maksimali vaiko priežiūros išmoka ir darbo užmokestis, maksimalus kompensuojamasis uždarbis negali viršyti asmens buvusio darbo užmokesčio, bet ne daugiau nei 5 vidutinių mėnesinių darbo užmokesčių (VDU), galiojusių už praeitą ketvirtį iki pajamų ar išmokų gavimo dienos.

77 primena, kad nuo 2023 m. įsigaliojo daug kontraversiškų vertinimų sulaukusi naujoji VPA tvarka, kai atostogų trukmę galima pasirinkti tarp 18 ir 24 mėnesių, o visiems tėvams suteikiamos galimybės pasinaudoti dviem neperleidžiamais vaiko priežiūros mėnesiais.

Tuo pačiu atitinkamai buvo sumažintas ir išmokos dydis: pasirinkus išmoką gauti 18 mėn. laikotarpį, mokama 60 proc. kompensuojamo uždarbio dydžio, o pasirinkus 24 mėn. – iki kol vaikui sueis 12 mėnesių, mokama 45 proc. kompensuojamo uždarbio dydžio, o nuo 12 iki pat 24 mėn. – vos 30 proc.