STT iš Š. Narbuto atėmė sveikatą, darbą, pinigus ir net neatsiprašė

Suprasti akimirksniu
vezys
Š. Narbutas pats serga sunkia onkologine liga, o teismo metu jam buvo apribotas lankymasis gydymo įstaigose. Angiola Harry/Unsplash.com nuotrauka

Š. Narbutą apkaltino neteisėtai tarpininkavus perkant koronaviruso reagentus

Buvęs Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos (POLA) vadovas Šarūnas Narbutas po trejų metų teismų maratono pagaliau buvo išteisintas korupcijos byloje. Specialiųjų tyrimų tarnyba dar 2020 metais pareiškė įtarimus Š. Narbutui, esą valstybės institucijoms kovo mėnesį siekiant ypatingai skubiai įsigyti didelį kiekį koronaviruso (COVID-19) tyrimo reagentų ir pradėjus derybas su vienos užsienio įmonės įgaliotu atstovu, Š. Narbutas ėmė veikti kaip neoficialus tarpininkas tarp Lietuvos institucijų ir minėtos bendrovės.

Teigta, kad už tarpininkavimą Š. Narbutas gavo ir savo dalį pinigų – STT teigimu, jau įvykus didesnės nei 5 mln. vertės koronaviruso (COVID-19) tyrimo reagentų pirkimui, į Š. Narbuto asmeninę banko sąskaitą per keletą kartų buvo pervesta didesnė nei 300 tūkst. eurų suma.

Jo namuose buvo atliktos kratos[1]

Po trejų metų buvusį POLA vadovą pilnai išteisino

Tik šių metų gegužės viduryje Vilniaus apygardos teismas priėmė sprendimą, kad Š. Narbutas nėra kaltas ir STT tyrimas, kaip jau ne kartą yra buvę, subliuško.

„Teismas nusprendė išteisinti, nes kaltinamasis nepadarė veikų, turinčių nusikaltimo ir baudžiamojo nusižengimo požymių“, – per posėdį sakė teisėjas Valerij Lauš. 

Teismas taip pat priteisė išteisintajam 16,8 tūkst. eurų bylinėjimosi išlaidų. 

Vis dėlto tai – dar nebūtinai pabaiga. Prokuroras Gintaras Jasaitis sakė, kad nuosprendis tikrai bus apskųstas. 

„Teismas trumpai žodžiu motyvus nuosprendžio aptarė, jie iš esmės neatitinka, kaip buvo formuluotas kaltinimas, kokie buvo surinkti įrodymai. Galiu pasakyti tik tiek, kad apeliacine tvarka šitą nuosprendį bent jau aš tikrai apskųsiu. Mano pozicija nesikeičia“, – teisme sakė prokuroras[2].

komentaras
Feisbuko profilio nuotrauka

Kolegos iš POLA Š. Narbuto nekaltumu tikėjo nuo pat pradžių

Kad pats reta onkologine liga sergantis Š. Narbutas yra nekaltas, tikėjo jo kolegos iš POLA. Jam neišlipant iš teismų liūno, POLAI ėmė vadovauti Neringa Čiakienė, kuri teigė, kad visi tikrai pažįstantys Šarūną nesiliovė jį palaikyti nuo pirmos iki paskutinės šio proceso minutės[3]

Š. Narbutu sako neabejoję visi su juo kada nors susidūrę savo gyvenimo kelyje, dažniausiai – itin sunkią akimirką, susirgus onkologine liga.

„Teisinė logika, didžiulė išmintis, bebaimiškumas mane mokė visus 10 metų mano kelyje. Didžiuojuosi jais ir savimi, kad dabar išdidžiai galiu pasakyti niekada nesuabejojusi Šarūnu…“, – rašo Laima Rudokienė[4].

Kolegos STT bylą vadina „pamazgų pylimo kampanija“

Teisės fakultete kartu su Š. Narbutu studijavę dabar jau žinomi šalies veidai taip pat reiškė palaikymo žodžius.

Teisininkas Justinas Jaruševičius pasakojo atsimenantis, kaip paskutiniais mokyklos metais Šarūnas Narbutas susirgo reta ir sunkia onkologine liga. 

„Tai jo nesugniuždė, priešingai, jis ėmė ieškoti, kaip keisti ypač prieš beveik du dešimtmečius buvusią tragišką padėtį skiriant brangius medikamentus sunkiems ligoniams. Ėmė žiūrėti ne tik savęs, tačiau ir kitų panašioje bėdoje esančių. Ir jam pavyko – Šarūnas privertė valstybę keisti gydymo skyrimo tvarkas“, – rašo J. Jaruševičius.

komentaras
Feisbuko profilio nuotrauka

Jo teigimu, Šarūnas išties mokėjo didelę kainą už tai, kad vėžiu sergantiems pacientams gydymą gauti būtų lengviau, institucijos į juos žiūrėtų palankiau. Ta kaina – savo laiko, darbo ir sveikatos, tačiau padėjusi išgelbėti ne vieną onkologine liga susirgusį žmogų.

Ir vis dėlto filantropinė veikla neapsaugo, jei valstybės institucijoms nepatogų žmogų norima sumaišyti su žemėmis – o būtent taip kaltinimus jam įvardija kolegos teisininkai.

„2020-ųjų liepą teisėsaugos institucijos surengė beprecedentę pamazgų pylimo ant Šarūno kampaniją, kur Šarūną sulaikė, išplatino pranešimus spaudai apie jam reiškiamus įtarimus ir visa tai parodė tiek didžiųjų portalų vedamuosiuose, tiek vakaro žiniose. Šarūnas tuo metu buvo sulaikytas areštinėje, jam nesudaryta galimybė pasisakyti, atsiliepti į išdėstytus įtarimus. Pirmą kartą prieš kameras Šarūnas parodytas tik kitos dienos popietę, sulytas, nesiprausęs, kada po nereikalingo sulaikymo areštinėje atvestas į teismą. Taip per dvi dienas sugriauti jo dešimtmečiais kurti ryšiai ir puiki reputacija“, – prisimena jo kolega. 

J. Jaruševičius teigia, kad Š. Narbutui per trejus metus buvo areštuotas turėtas turtas, pinigai, trukdyta naudotis savo uždirbtais resursais apmokant gynėjo paslaugas ir gintis nuo valstybės prievartos aparato veiksmų, sunaikinus reputaciją nutrūko kontaktai ir galimybės vykdyti iki tol planuotus darbus, atsirado poreikis skirti savo laiką ir vienam gintis nuo pareigūnų sprendimų, analizuoti tūkstančius puslapių surinktų dokumentų. Maža to, onkologine liga sergančiam Š. Narbutui tokia nelygi kova atsiliepė ir sveikatai[5]

Š. Narbutas: net žurnalistai sąmoningai iškraipydavo informaciją apie mane

Pats Š. Narbutas neslepia palengvėjimo, laimėjus pirmąjį kovos su Lietuvos teisine mašina etapą, nors ir sako suprantantis, kad laukia dar ilgas kelias, prokurorui paskelbus, kad teismo nuosprendis bus skundžiamas. 

Išteisintasis neslepia nuoskaudos, kad tyrimui nepasibaigus, visuomenėje jis jau buvo nurašytas, o žodžių nerinko ne tik šalies vadovai, bet ir žiniasklaida.

„STT ir gen. prokuratūros atstovai prieš kameras mane šmeižė, o dalis žiniasklaidos priemonių melagingus neva nustatytus „faktus“ publikavo daugiau nei šimtą kartų. Žodžių nerinko nei G. Nausėda, nei L. Kaščiūnas, nei A. Gedvilienė – dar sulaikymo dienomis viešai paskelbę, kad aš padariau nusikaltimą, kad su manimi reikia kovoti. 

Gėda lrytas žurnalistei Mildai Kuzinaitei ir BNS žurnalistei Ingridai Steniulienei, kurios lankėsi daugumoje teismo posėdžių, bet sąmoningai spausdino tikrovės neatitinkančius faktus“, – savo feisbuko paskyroje rašo Š. Narbutas.

Jis pridūrė, kad STT įsivaizdavimu jis buvo toks pavojingas, kad beveik trejus metus privalėjo būti atribotas nuo visos sveikatos sistemos, beveik du metus privalėjo gyventi be jokių lėšų, negalėjo gauti jokių pajamų.

Kadangi nuosprendis bus skundžiamas, Š. Narbutas vis tiek negalės atgauti sau priklausančių lėšų bei tų, kurios buvo priteistos teismo kaip bylinėjimosi išlaidos[6].

Europos Žmogaus Teisių Teisme – byla prieš Lietuvos Vyriausybę

Konservatorių Vyriausybės veiksmus nagrinėja ir Europos Žmogaus Teisių Teismas. Jis nagrinėja bylą prieš Vyriausybę. Š. Narbuto pozicija ta, kad valstybinės institucijos – STT, generalinė prokuratūra – taip pat LR Prezidentas, Seimo nariai pažeidė jo teisę į nekaltumo prezumpciją, jis pats buvo sulaikytas neteisėtai, taip pat neteisėtai areštuotos jo lėšos, o draudimas lankytis gydymo įstaigose prilygo nežmoniškam ir žeminančiam elgesiui. 

Primename, kad Š. Narbutas serga onkologine liga ir vizitai gydymo įstaigose yra būtini. 

„Bent jau milijoną turėtų STT išmokėti Šarūnui. Aš net susapnuoti tokio košmaro negalėčiau per kurį jis perėjo… Per tuos du metus, kol STT ji kratė, tampė, kartais laikė įkalintą ir naudojo psichologinį smurtą, Šarūnas prarado sveikatą, visi pinigai buvo areštuoti ir nuvertėjo, jis prarado visas pajamas ir darbus. Genijai iš „STT“ net neatsiprašė…“, – socialiniame tinkle rašė ir neseniai vėžį įveikęs atlikėjas bei prodiuseris Stanislavas Stavickis-Stano[7].