Suprasti akimirksniu
  • SEC padavė Muską į teismą, teigdama, kad jis tinkamai neatskleidė savo „Twitter“ akcijų paketo
  • SEC tvirtina, kad Muskas tokiu būdu sutaupė
  • SEC ieškinys pateiktas prieš pat G. Genslerio atsistatydinimą ir D. Trumpo inauguraciją
  • Vertybinių popierių ir biržos komisija Muską tikrina jau ne vienus metus
Šaltiniai
Muskas
Musko veiksmai tviterio įsigyjimo metu galimai padėjo jam sutaupyti. Ekrano nuotrauka

SEC padavė Muską į teismą, teigdama, kad jis tinkamai neatskleidė savo „Twitter“ akcijų paketo

Elonas Muskas pastaruoju metu dažnai patenka į antraštes dėl įvairių priežasčių. Daugelis atidžiai stebi jo „Space X“, „Neuralink“, „Tesla“ ar kitus projektus. Daugiausia dėmesio šiomis dienomis sulaukia jo dalyvavimas politikoje ir glaudūs ryšiai su netrukus JAV prezidentu tapsiančiu Donaldu Trumpu, taip pat jo komentarai ir nuomonės apie Europos politiką. Kai kurie jį vadina besielgiančiu neapgalvotai[1].

Kiti mano, kad E. Muskas gali pakeisti daugelį dalykų JAV ir net daryti įtaką kai kurių Europos šalių valdymo pokyčiams. Jo veiksmai ir komentarai turi didelę vertę. Tačiau JAV bei pasaulinės agentūros ir reguliavimo institucijos dažnai bando kontroliuoti ir pažeminti technologijų milijardierių.

E. Muskas sukėlė rimtą bangą įsigijęs vieną svarbiausių socialinės žiniasklaidos platformų - „Twitter“. Jis įgyvendino daug politikos pakeitimų, pakeitė taisykles ir net atleido bendrovės darbuotojus. Dabar JAV vertybinių popierių ir biržos komisija (SEC) teigia, kad jis neatskleidė informacijos apie „X“, buvusios „Twitter“, nuosavybę. To reikalaujama pagal federalinius įstatymus, todėl dabar SEC oficialiai kelia jam bylą.

SEC antradienį pareiškė kaltinimus Elonui Muskui, kaltindama jį, kad jis tinkamai neatskleidė, jog perka „Twitter“ akcijas. SEC teigia, kad tai leido jam įsigyti akcijų nesąžiningai mažomis kainomis, o tai prieštarauja federaliniams įstatymams[2].

Dar prieš 2022 m. spalį Muskui už 44 mlrd. dolerių įsigyjant „Twitter“, jis jau buvo pradėjęs pirkti bendrovės akcijų. Iki 2022 m. kovo vidurio jam priklausė daugiau kaip 5 %. 2022 m. kovo pabaigoje Muskas tyliai padidino savo „Twitter“ akcijų paketą iki daugiau nei 7 %.

Kovo 25 d. jis nusipirko dar 3,5 mln. akcijų ir netrukus po to su „Twitter“ valdyba pradėjo aptarinėti visos bendrovės įsigijimo klausimą. Pagal Vertybinių popierių ir biržos komisijos (SEC) taisykles E. Muskas privalėjo atskleisti, kada jis peržengė 5 % akcijų ribą.

Pagal įstatymą jis turėjo apie tai pranešti SEC per 10 dienų, tačiau tai padarė tik 2022 m. balandžio 4 d., kai jo akcijų paketas viršijo 9 %. Kai jo dalyvavimas pagaliau buvo paviešintas, jo „Twitter“ akcijų vertė šoktelėjo daugiau nei 27 %.

E. Muskas vėl turės teisinių problemų. ELTA
E. Muskas vėl turės teisinių problemų. ELTA

SEC tvirtina, kad Muskas tokiu būdu sutaupė

SEC teigia, kad jei E. Muskas ir jo finansininkų komanda būtų laiku pranešę apie jo turimas akcijas, „Twitter“ akcijų kaina būtų gerokai išaugusi. Kaip teigiama ieškinyje, pateiktame Vašingtono federaliniame teisme, dėl Musko veiksmų „Twitter“ investuotojai prarado daugiau nei 150 mln. dolerių.

Musko advokatas Alexas Spiro CNN sakė, kad Muskas „nepadarė nieko blogo“, o ieškinį pavadino įrodymu, kad SEC „negali iškelti tikros bylos“. Jis taip pat teigė, kad SEC persekiojo Muską daugelį metų, o dabar pateikė silpną ieškinį dėl nereikšmingo popierinio klausimo. Net jei Muskas būtų pažeidęs taisyklę, Spiro teigė, kad nuobauda būtų buvusi nedidelė.

SEC teigia, kad jei E. Muskas būtų laiku atskleidęs savo pirkinius, „Twitter“ akcijų vertė būtų pakilusi anksčiau, todėl nuo kovo 25 d. iki balandžio 1 d. jo įsigytos akcijos būtų gerokai pabrangusios. Vietoj to jis įsigijo daugiau kaip 500 mln. dolerių vertės akcijų mažesnėmis kainomis[3].

Tai jau trečias kartas, kai SEC padavė Muską į teismą. Pirmoji byla 2016 m. buvo susijusi su liūdnai pagarsėjusiais E. Musko tviterio pranešimais apie „Tesla“ perkėlimą į privačias rankas, kurie sukėlė didelius akcijų rinkos svyravimus. Tačiau naujausias ieškinys gali trukti neilgai.

SEC ieškinys pateiktas prieš pat G. Genslerio atsistatydinimą ir D. Trumpo inauguraciją

Šio ieškinio pateikimo laikas yra reikšmingas. Donaldui Trumpui pirmadienį pradėjus eiti pareigas, SEC pirmininkas Gary Gensleris atsistatydina. D. Trumpas jau paskelbė, kad planuoja jį pakeisti Paulu Atkinsu, buvusiu SEC komisaru, žinomu dėl savo verslui palankių pažiūrų.

E. Muskas yra aktyvus D. Trumpo šalininkas ir viena iš svarbiausių figūrų būsimoje administracijoje kaip vienas iš DOGE efektyvumo departamento vadovų. Dėl to kyla klausimų, ar naujoji SEC vadovybė tęs šią bylą, ar leis jai tyliai išnykti.

Kai kurie teisės ekspertai mano, kad ieškinys yra platesnio Bideno eros reguliavimo institucijų siekio užbaigti svarbius veiksmus iki administracijos pasikeitimo dalis. Kolumbijos teisės mokyklos profesorius Danielis Richmanas pažymėjo, kad SEC ir kitos agentūros paskutinėmis J. Bideno prezidentavimo dienomis paskutinę minutę pateikė įvairius ieškinius.

Kol kas E. Muskas tebėra įsipainiojęs į teisinius ginčus, tačiau politinės vadovybės pasikeitimas gali būti jam palankus. Vertybinių popierių ir biržos komisija aiškiai nurodė, kad net milijardieriai privalo laikytis tų pačių taisyklių kaip ir visi kiti. Tačiau, nepaisant to, kad ši byla buvo labai rezonansinė, reguliavimo institucijos ją sprendė neįprastai diskretiškai.

Ieškinys buvo pateiktas vėlai antradienį, po darbo valandų Rytų pakrantėje, be įprastų fanfarų, lydinčių svarbias bylas. SEC pirmininkas Gary Gensleris ar kiti aukščiausi pareigūnai nepadarė jokio viešo pareiškimo - tai neįprastas žingsnis, kai kalbama apie tokį įtakingą asmenį kaip Muskas. Tai leidžia manyti, kad reguliavimo institucijos galėjo atsižvelgti į jo artimus ryšius su D. Trumpu.

Nuo pat rinkimų Muskas nuolat buvo D. Trumpo artimiausių žmonių rate, daugiausia laiko praleisdavo „Mar-a-Lago“ ir dalyvaudavo svarbiausiuose susitikimuose. D. Trumpas taip pat pasiūlė jam padėti vadovauti pastangoms mažinti federalines išlaidas.

Vertybinių popierių ir biržos komisija Muską tikrina jau ne vienus metus

Įtampa tarp E. Musko ir Vertybinių popierių ir biržos komisijos (SEC) prasidėjo dar po to, kai agentūra pradėjo jį tirti po to, kai jis 2022 m. balandžio mėn. atskleidė, kad įsigijo kontrolinį „Twitter“ akcijų paketą[4]. Lapkritį San Francisko federalinis teisėjas atmetė SEC bandymą taikyti jam sankcijas, po to Muskas pasityčiojo iš agentūros grubiu juokeliu.

Dėl Musko įvykdyto „Twitter“ perėmimo buvo iškelta daugybė bylų ir pradėtas reguliavimo institucijų tyrimas. Federalinė prekybos komisija (FTC) aiškinasi, ar „X“ turi pakankamai išteklių naudotojų privatumui apsaugoti, ypač po to, kai dėl masinių Musko atleidimų iš darbo pasitraukė pagrindiniai saugumo ir privatumo vadovai.

FTC taip pat siekė apklausti Muską. Tuo tarpu buvę „Twitter“ akcininkai padavė jį į teismą dėl sukčiavimo, teigdami, kad jis pavėluotai atskleidė informaciją apie akcijų įsigijimą, taip juos suklaidindamas.

SEC teigia, kad Muskas pradėjo slapta pirkti „Twitter“ akcijas 2022 m. sausio mėn. Iš pradžių Muskas SEC sakė, kad planavo būti pasyvus „Twitter“ investuotojas, tačiau greitai apsigalvojo ir pasiūlė pirkti bendrovę už 44 mlrd. dolerių. Iki 2022 m. liepos mėn. jis bandė pasitraukti iš sandorio, todėl „Twitter“ iškėlė jam bylą. Įsigijimas buvo baigtas spalio mėnesį, o Muskas vėliau platformą pervadino į X.

Vertybinių popierių ir biržos komisija (SEC) ne kartą ragino E. Muską duoti parodymus apie savo akcijų pirkimus. 2023 m. spalio mėn. agentūra iškėlė jam bylą, siekdama priversti jį duoti parodymus. Praėjus beveik metams, Muskas pagaliau įvykdė reikalavimą ir netgi sutiko atlyginti SEC apie 3 000 JAV dolerių už su byla susijusias kelionės išlaidas.

Nepaisant daugelį metų trukusių teisinių ginčų, dabar ieškinio ateitis kelia abejonių. Į valdžią atėjus D. Trumpo administracijai, neaišku, ar byla pajudės į priekį ar naujoji vadovybė nuspręs ją tyliai nutraukti.