Pagaliau užpildytos švietimo ir socialinės apsaugos ir darbo ministrų kėdės
M. Navickienės atsistatydinimas pagaliau Lietuvai davė šiokią tokią prasmę – štai iš vienos ministrės netikėtai atsirado dar du. Sakoma, kad pokyčiams būtina išeiti iš komforto zonos. Tad, matyt, prezidentą G. Nausėdą imtis pokyčių ir paskatino gana nepatogi politinė situacija. Prezidentas pagaliau „susizgribo“ užpildyti dvi tuščias ministerijų vadovų kėdes.
Ketvirtadienį eiti švietimo ministrės pareigas buvo paskirta konservatorių frakcijos seime pirmininkė R. Morkūnaitė-Mikulėnienė, o socialinės apsaugos ir darbo ministru tapo šioje ministerijoje viceministru dirbęs V. Šilinskas. Belieka palinkėti naujiesiems ministrams bent jau neprivirti daugiau košės negu jos yra dabar.
Dar vienas įdomus klausimas – kas užpildys užsienio reikalų ministro atsilaisvinusią kėdę, jei į eurokomisaro pareigas bus skiriamas G. Landsbergis. Šį kandidatą galimai remtų ir „laisviečiai“ – mat jiems nesvarbu, kas ir nesvarbu, kaip – svarbu, kad kandidatas remtų civilinės partnerystės įstatymą ir žinoma, jį patvirtintų. Nors prisiminus pastarojo meto nesutarimus tarp konservatorių ir Laisvės partijos, gal garsiajam Lietuvos anūkui ir „nenuskiltų“ parama iš A. Armonaitės.
Dėl M. Navickienės skandalo „kenčia“ ir „Foxpay“ savininkė I. Trinkūnaitė
Po M. Navickienės prabangaus skrydžio su „Foxpay“ savininke I. Trinkūnaite, dabar kenčia ne tik buvusi ministrė, bet ir jos (ne)artima bičiulė. Lietuvos bankas nusprendė iš dalies apriboti „Foxpay“ veiklą, tačiau ir toliau nedraudžiant sandorių su valstybinėmis įstaigomis. Būtent dėl šios priežasties, nepaisant to, kad įmonės netiesioginiai ryšiai su už sukčiavimą teistu V. Germanu traktuojami kaip grėsmė nacionaliniam saugumui, „Regitros“ klientai gali mokėjimus vykdyti tik per „Foxpay“ sistemą. Paradoksalu, tiesa?
Tačiau pati M. Navickienė tikrai ne Šventoji. Buvusios aukšto rango pareigūnės sutuoktinis galimai pats „suko“ finansines aferas su nekokios reputacijos asmenimis.
M. Navicko įmonėje kaskart akcijos buvo perrašomos keistu būdu – kas kelias dienas simboliškai po 20 procentų, tarsi norint nuslėpti mokesčius, kuriuos reikėtų sumokėti perrašant jas visas iš karto.
Dar įdomiau, kad M. Navickui pradėjus verslo sandėrius su V. Germanu (apie kurio reputaciją neva nežinojusi M. Navickienė), šis iš viso įkuria net dvi įmones kone identišku pavadinimu. Tik vieną laikė kaip nepriekaištingos reputacijos, o kitos įmonės vardu pasirašo sandėrį su vienu garsiausiu Rusijos finansinių sukčių A. Chorvatovu, kuris dabar jau sėdi už grotų.
Po to, lyg „netyčiomis“ paaiškėja ir daugiau įdomių faktų – pavyzdžiui, kad teisėsaugai įtarimų dėl M. Navickienės giminaičių verslo sandėrių kilo dar 2022-aisiais.
Prezidentūra mano, kad nėra ko lyginti M. Sinkevičiaus ir M. Navickienės atvejų tuštinant biudžetą
Šią savaitę G. Nausėdos prezidentūra įsivėlė į įdomias diskusijas – puolė lyginti, kuris nusikaltimas yra sunkesnis – ar M. Navickienės kelionė į Dubajų su už finansinius nusikaltimus teistu asmeniu, ar socialdemokrato, Jonavos mero M. Sinkevičiaus galimai keleto tūkstančių eurų pasisavinimas iš savivaldybės biudžeto prisidengiant kanceliarinėmis išlaidomis.
Juk, pasak Lietuvos vadovo vyriausiojo patarėjo F. Jansono, kur 3-4 tūkstančiai, o kur visi 30 tūkstančių – kaip ir aišku, kas žalą didesnę padarė.
Nors ir oficialiai neblokuoja Ukrainos stojimo į NATO, Vengrija tam vis dar nepritaria
Dar praėjusią savaitę susitikus Vengrijos ministrui pirmininkui V. Orbanui ir NATO vadovui J. Stoltenbergui buvo susitarta, kad Vengrija esą neblokuos Ukrainos stojimo į Aljansą proceso.
Tačiau jau šią savaitę Vokietijos žiniasklaidai V. Orbanas prasitarė, kad jo šalis šiai narystei nepritaria, nors ir blokuoti derybų pagal susitarimą nežadama.
Tebesitęsiančio karo Ukrainoje tema pasireiškė ir du antros valstijų vadovo kadencijos siekiančio D. Trumpo patarėjai, pasiūlę planą, kaip jį užbaigti. Tarp siūlymų – JAV parama Ukrainai tęstųsi ir toliau tik tuo atveju, jei ši atvertų derybų su Maskva kelią.
Paaiškėjo naujoji Europos Komisijos sudėtis – tikėtina, kad U. von Der Leyen toliau pirmininkaus
Nors ir buvo keltas klausimas dėl Ursulos von Der Leyen tinkamumo eiti antrą EK pirmininkės kadenciją, visgi jos nurungti nei vienam politikui taip ir nepavyko, todėl politikei ir toliau pavyko išlaikyti savo valdžią.
Tiesa tam, kad oficialiai antroji kadencija jai būtų priskirta, dar bus reikalinga peržengti vieną barjerą – gauti Europos Parlamento daugumos pritarimą.
Kita vertus toks „praslydo it per sviestą“ likimas, panašu, negresia Prancūzijos vadovui E. Macronui, parodžiusiam itin prastus rezultatus rinkimuose į EP. Todėl dabar vykstant naujo šalies lyderio rinkimams kalbama, kad realiausia, jog žavųjį prezidentą pakeis moteris, keliama kaip „Nacionalinio susivienijimo“ kandidatė, vardu M. Le Pen.
„WikiLeaks“ įkūrėjas J. Assange’as turėjo prisipažinti kaltu, kad būtų paleistas į laisvę
J. Assange’ui buvo leista už užstatą sugrįžti į gimtąją Australiją sudarius susitarimą, jog jis pripažinsiąs vieną jam pareikštą kaltinimą dėl JAV slaptų nacionalinės gynybos dokumentų įgijimo ir atskleidimo. Dėl „grėsmės JAV nacionaliniam saugumui“, J. Assange’as už grotų praleido beveik penkerius metus – nuo pat 2019-ųjų. Iš tiesų valstijos kaltinimus šnipinėjimu jam pažėrė vien dėl to, nes jis, kaip žurnalistas, siekė gauti informacijos.
Trečiadienį buvo pranešta, kad J. Assange’o lėktuvas išskrido iš JAV teritorijos į kelionės tikslu laikomą gimtąją Kanberą.
Tokia jau ta šiuolaikinės „žodžio ir minties“ laisvė.
Šiaurės ir Pietų Korėjos nesutarimai
Konfliktai tęsiasi ir toliau – Seulo kariuomenė šią savaitę informavo, kad Pietų Korėją ir toliau pasiekia balionai su šiukšlėmis (tokių fiksuota apie 350). Pietų Korėja pridūrė, kad tokius veiksmus vertina kaip provokaciją ir yra pasirengusi imtis nedelsiant imtis psichologinės karybos veiksmų.
Kiek vėliau šią savaitę Š. Korėja kaip reikiant išmėgino P. Korėjos ribas po to, kai dėl oro balionų, sklidinų šiukšlėmis, net kelioms valandoms sutriko pastarosios Inčono tarptautinio oro uosto darbas laikinai uždarius tris oro uosto lėktuvų pakilimo ir nusileidimo takus.