Suprasti akimirksniu
  • NATO trofėjinės technikos paroda prasidės gegužės 9-ąją
  • Parodoje žadamas įspūdingas ginkluotės kiekis
  • Pergalės dienos minėjimas Rusijoje yra ypač svarbus
  • Vakarai niršta dėl Rusijos planuojamos parodos
Šaltiniai
Tankas
Maskvoje galima išvysti ir pamuštą Abrams tanką, socialinių tinklų nuotrauka

NATO trofėjinės technikos paroda prasidės gegužės 9-ąją

Britų leidinys „The Daily Express“ skelbia, kad Maskvoje bus rengiama NATO technikos, užgrobtos kariniame konflikte su Ukraina, paroda, o tai yra rimtas signalas kolektyviniams Vakarams[1]

Maskvoje yra rengiama užgrobtos NATO technikos paroda. Stop kadras
Maskvoje yra rengiama užgrobtos NATO technikos paroda. Stop kadras
Laikraštis „The Daily Express“ nurodo, kad trofėjinės ginkluotės paroda Maskvoje, Pergalės parke esančiame Pagarbos kalnelyje, yra ne kas kita, kaip atviros Rusijos patyčios iš Vakarų šalių, neseniai pranešusių apie papildomą karinės paramos Ukrainai skyrimą.

Balandžio 23 d. Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas Rišis Sunakas (Rishi Sunak) pažadėjo Kijevui perduoti priešlėktuvinės gynybos sistemas ir 1600 raketų bei papildomai skirti 500 mln. svarų sterlingų.

Leidinio teigimu, jeigu šis pažada bus realizuotas, tai bus didžiausia kada nors iš Didžiosios Britanijos Ukrainai skirtų paramų.

JAV prezidentas Džo Baidenas (Joe Biden) neseniai taip pat pasirašė Kongreso patvirtintą įstatymą, kuris numato, kad Kijevui bus skirta dar 61 mlrd. JAV dolerių.

Parodoje žadamas įspūdingas ginkluotės kiekis

Rusijos planuojamoje parodoje Maskvoje bus galima išvysti daugiau negu 30 karinės technikos, pagamintos Australijoje, Austrijoje, Didžiojoje Britanijoje, JAV, Turkijoje, Prancūzijoje, Suomijoje, Čekijoje, Slovakijoje, Švedijoje ir PAR, vienetų.

Žiūrovų laukia amerikiečių karinis šarvuotis „Bradley“, britų šarvuočiai „Husky TSV“, kovinės pėstininkų mašinos CV90 iš Švedijos ir prancūzų gamybos AMX-10 RC. Greta puikuosis ukrainiečių ginkluotė bei Kijevui priklausantys kariniai dokumentai, žemėlapiai ir ideologinė literatūra.

Paroda veiks tuo pat metu, kai vyks tradicinis gegužės – 9-osios paradas.

Rusų karių užgrobta karinė techniką į ekspozicijos vietą buvo pradėta vežti balandžio 25 d. Rusijos gynybos ministerijos teigimu, trofėjinės ginkluotės paroda bus organizuota ir ties Pergalės muziejumi.

Eksponatai bus suskirstyti pagal tematiką, tačiau nebuvo patikslinta, ar tai bus tie patys eksponatai, kurie suvežti į Pergalės parką, ar kiti.

Rusija Maskvoje surengs užgrobtos NATO technikos paradą. Stop kadras
Rusija Maskvoje surengs užgrobtos NATO technikos paradą. Stop kadras

Pergalės dienos minėjimas Rusijoje yra ypač svarbus

Pergalės dieną (rus. День Победы) Rusijoje ir kai kuriose kitose buvusiose TSRS šalyse švenčiama pergalė prieš Trečiąjį reichą Vokietijos–TSRS kare.

Šventė minima gegužės 9 d., nes būtent tądien Maskvos laiku – po vidurnakčio – kapituliavo nacistinė Vokietija.

Pirmasis karinis paradas Maskvoje, Raudonojoje aikštėje, surengtas 1965 m. gegužės 9 d., būtent tais metais Pergalės diena Rusijos TFSR ir kitose TSRS respublikose tapo nacionaline švente.

Rytų Vokietijoje gegužės 8 d. tapo žinoma kaip Išvadavimo diena. Nuo 2002 m. Vokietijos Meklenburgas-Pomeranija pradėjo minėti Išvadavimo nuo nacionalsocializmo ir Antrojo pasaulinio karo pabaigos dieną.

Panaikinus TSRS, Rusijos Federacija oficialiai Pergalės dieną pripažino 1991 m. gegužės 9 d. Šalyje ši šventė yra paskelbta nedarbo diena, įskaitant ir atvejus, kuomet gegužės 9 d. būna savaitgalio diena – tokiu atveju nedarbo diena tampa pirmadienis.

Pergalės diena ligi šiol minima ir kitose posovietinėse valstybėse, išskyrus Baltijos šalis, kur pakartotinis Raudonosios armijos įžengimas 1944 m. yra vertinamas kaip okupacija ir valstybingumo praradimas.

Dauguma Europos valstybių Pergalės dieną mini gegužės 8 d[2]
Pergalės dienos paradas. ELTA nuotrauka
Pergalės dienos paradas. ELTA nuotrauka

Vakarai niršta dėl Rusijos planuojamos parodos

Maskvoje netrukus prasidėsianti karinės NATO technikos paroda nervina Vakarus dėl kelių priežasčių. Pirmiausia, tokia ekspozicija paneigia mitą apie Vakarų ginkluotės pranašumą ir nepažeidžiamumą. Antra – į rusų rankas pateko moderniausios Aljanso technologijos, diegiamos NATO ginkluotėje.

Apie tai kalba karinis korespondentas Jevgenijus Podubnas[3]. Savo „Telegram“ kanale jis pažymėjo, kad Ukrainoje pamuštos technikos demonstravimas įrodo ir tai, jog NATO tiesiogiai dalyvauja konflikte.

Karinio korespondento teigimu, ypač apmaudu turėtų būti Vokietijai, kuri ne tik puikiai prisimena pralaimėjimą Antrajame pasauliniame kare, kuris Rusijoje vadinamas Didžiuoju Tėvynės karu, bet ir turėjo nemažai komercinių interesų. J. Pobudno teigimu, kai Ukrainoje buvo pamuštas pirmasis „Leopard“ tankas, vokiečių karinių koncernų akcijos gerokai smuktelėjo, o paroda Maskvoje situaciją gali dar labiau pabloginti.

Korespondento vertinimu, Vakarų ekspertai turėtų sunerimti dėl to, kad naujausios vakarietiškos technologijos, įdiegtos kovos mašinose, dabar pateko į rusų inžinierių rankas.

„Nuodugni vakarietiškų kovos mašinų analizė leis parengti efektyvias atsakomąsias priemones ir padidinti rusų karinės technikos atsparumą“, – apibendrino jis.
avatar
Steponas Rokas
Autorius (-ė)
Šaltiniai
2.arrow_upward
Vikipedija. Gegužės 9-oji Vikipedija
3.arrow_upward
Jevgenijus Podubnas. Įrašas socialiniame tinkle Telegram