R. Miliūtės melagienos: dalinasi netikromis Ukrainos potvynio nuotraukomis

Suprasti akimirksniu
nuotrauka
Tailando potvynio metu plaukiantys šunys/ Soi Dog nuotrauka

Žmonės ir žiniasklaida dalinasi netikromis potvynio nuotraukomis

Pasauliui sužinojus, kad Rusijos pajėgos Ukrainoje susprogdino Kachovkos hidroelektrinės užtvanką, pasipylė dar viena pasipiktinimo banga. Agresorių noras, tikslas ir siekiai naikinti civilinę infrastruktūrą, pakenkti civiliams gyventojams, sunkiai suvokiamas likusiam pasauliui. Ukraina pranešė, kad susprogdinta užtvanka lėmė milžinišką upės išsiliejimą. Vanduo apsėmė jau 24 gyvenvietes ir kyla toliau, evakuota per 3 tūkst. žmonių. Užtvanka skyla ir toliau, ją susprogdinus taip pat išsiliejo ir 150 tonų mašininės alyvos. Vis dėlto nors niekas neabejoja šio baisaus karinio manevro žala ir piktybiškumu, atsirado ir platinančių netikras nuotraukas, neva iš įvykio vietos. Užtvindytose apylinkėse buvo daug kaimo gyventojų, auginusių gyvulius, kurie skendo tiesiog tvartuose. Buvo ir zoologijos sodas, kuriame dėl potvynio nugaišo dalis gyvūnų. Skęsta ir gaišta ir šunys bei katės.

Ir nors, rodosi, turėtų būti daugiau nei pakankamai tikrų nuotraukų iš apsemtų zonų, internautai ir net žinomi Lietuvos žurnalistai dalinasi melagienomis, o tuos, kurie apie tai drįsta pasakyti – žinoma, apkaltina meile Rusijai.

komentarai
Ritos Miliūtės feisbuko įrašo komentarai

„Ukrainos“ potvynio nuotrauka su šunimis – iš pernykščio potvynio Tailande

Viršuje patalpinta nuotrauka yra iš pernykščio potvynio Tailande[1]. Nuotraukomis apie gelbėjamus gyvūnus pasidalino ne vienas tų kraštų naujienų portalas[2]. [3]. [4]

Viename portale, kuris pasidalino nuotraukomis pirmasis, matoma ir ta pati apsemta teritorija nufotografuota kitu kampu, ir tas pats šuo, jau išgelbėtas tailandiečio. 

Akivaizdu, kad minėta nuotrauka yra 2022 metų spalio mėnesio. 

R. Miliūtė Dalinasi melagystėmis ir pyksta už pasakytą tiesą

Netikra nuotrauka dalinasi žinoma Lietuvos žurnalistė Rita Miliūtė. Tačiau po komentaru, kuriame skaitytoja pasidalina originaliu šaltiniu ir pakomentuoja, jog tokio kalibro žurnalistas turėtų gebėti patikrinti faktus, prieš juos leisdamas į viešą erdvę, ji pradeda atsakomąjį puolimą ad hominem

„Sakykit, kurių metų Cambridge uni laidos esat, nes skelbiatės iš ten? Copyright’ą nurodžiau to, kas šnd paskelbė nuotrauką. Nėra labai sunku atrasti“, – rašo R. Miliūtė komentatorei[5].

Ir išties – ji nurodžiusi, esą nuotrauka priklauso Ukrainos vidaus reikalų ministerijai. Nors nuėjus į pačios ministerijos interneto svetainę matyti, kad paskutinės naujienos joje – 2022 metų. Kas yra visiškai normalu, žinant aplinkybes. 

Ukrainos Vidaus reikalų ministerijos puslapis
Ukrainos Vidaus reikalų ministerijos interneto svetainės turinys

Ministerijos Twiteryje informacija naujinama nuolat, pranešimas su konkrečia nuotrauka taip pat yra, nors niekur ir nepasakyta, kad tai pačios ministerijos nuotrauka. Vis dėlto plika įkelta nuotrauka preziumuoja, kad ministerija žino, jog tai tikrai Ukrainos vaizdai. Problema tik ta, kad tai nėra vaizdas iš Ukrainos[6] 

Nuotrauka, kaip tikra, Twiteryje dalinasi ir Jerolavas Demčenkovas, Ukrainos Energetikos ministras[9]. Taigi akivaizdu, kad netikra nuotrauka ramia širdimi dalinasi ir šios šalies valdžios atstovai. 

Nuotraukos iš Tailando potvynio, pristatomos kaip šiandienos Ukrainos, plinta Telegram kanaluose, kituose socialiniuose tinkluose. Gyvūnų gerovės iniciatyvos savo socialiniame tinkle pasidalinę tiek tikromis, tiek netikromis nuotraukomis, prašo paramos iš gyventojų.

„Ukrainoje įvykdyta rusijos teroristinė ataka, kai buvo susprogdinta Kachovkos užtvanka, padarė didžiulę žalą ne tik žmonijai bet ir gamtai, gyvūnijai. Jau dabar ši tragedija įvardijama kaip didžiausia ekologinė katastrofa. Internetas pilnas tragedijos vaizdų ir pagalbos prašymų, kurių sulaukiame ir mes.

Padėkite mums padėti Ukrainos gyvūnams – apmokėti maisto gyvūnams gabenimą, jų evakuacijas bei tęsti sterilizacijos projektą, kad ateityje kuo mažiau gyvūnų nukentėtų nuo karo grėsmių“, – rašo organizacija ir prideda sąskaitas, į kurias galima pervesti lėšas[8].

nuotraukų koliažas
Gyvūnų gerovės iniciatyvos pasidalinta neva Ukrainos potvynio nuotrauka ir originalus nuotraukos šaltinis
nuotraukų koliažas
Gyvūnų gerovės iniciatyvos pasidalinta neva Ukrainos potvynio nuotrauka ir originalus nuotraukos šaltinis

Netikra potvynio nuotrauka dalinasi ir užsienio portalai

Tačiau nekaltinkime tik tinginčių paieškoti tiesos žurnalistų mūsų šalyje. Nuotrauka su prierašu, esą tai yra Ukrainos vidaus reikalų ministerijos nuotrauka, dalinasi ir kiti naujienų portalai, žurnalistai kitose šalyse[9]

Ukrainos vidaus reikalų ministerija pripažino, kad potvynio nuotrauka netikra

Tiesa, patys ukrainiečiai suskubo rašyti Vidaus reikalų ministerijos tviteryje, kad nuotrauka yra netikra ir ragino valdžios atstovus neskleisti dezinformacijos, kuri plinta it virusas.

Priremta prie sienos įrodymais ministerija pripažino, kad įdėjo asociatyvią nuotrauką, ir patalpino vaizdo įrašą jau iš įvykio vietos. Tačiau nuotraukos nepakeitė ir nepašalino.

„Patikslinkite, kad tai ne nuotrauka iš Ukrainos, o tik pavyzdys, kas laukia Ukrainos gyvūnų. Nuotrauka jau plinta internete, žmonės ją suvokia kaip kadrą iš evakuacijos Chersono regione“, – tviteryje rašo Anastasija.

„Duomenų patikslinimas: nuotrauka iliustratyvi. Deja, tūkstančiai gyvūnų Chersono regione šiuo metu kenčia nuo potvynių“,– atsakė Ministerija.

nuotrauka Tviteryje
Ukrainos Vidaus reikalų ministerijos komentaras, kad nuotrauka nėra tikra/tviterio nuotrauka