Suprasti akimirksniu
  • Prie Vyriausybės streikuoja maitinimo sektoriaus atstovai
  • Reikalaujama maitinimo įstaigoms grąžinti 9 proc. PVM tarifą
  • Dalinamas maistas, proteste dalyvauja parlamentarai
  • Dėl pabrangusio maisto didelė dalis vaikų nebevalgo mokyklose
  • Nuo naujųjų metų nustojo galioti 9 proc. PVM tarifas restoranų, kavinių ir panašių maitinimo įstaigų teikiamoms maitinimo paslaugoms ir išsinešti teikiamam maistui
Šaltiniai
protestas
Maitinimo sektoriaus protesto akcija prie Vyriausybės dėl PVM tarifo. ELTA nuotrauka

Prie Vyriausybės streikuoja maitinimo sektoriaus atstovai

Penktadienį prie Vyriausybės maitinimo sektoriaus atstovai pradėjo protestą dėl šiuo metu esančio pridėtinės vertės mokesčio (PVM) dydžio. Nuo naujųjų metų grąžinus 21 proc. PVM sektoriui, protestuotojai reikalauja vėl pereiti prie 9 proc. tarifo.

Į protestą atvyko kelios dešimtys dalyvių, jie būriavosi prie Vyriausybės.

Susirinkusieji turėjo plakatus su užrašais „1 cento pietūs mokyklose – tai metų afera“, „Naikinkit PVM vaikų maitinimui. Mokyklų valgyklos – tai ugdymo proceso dalis!“, „Bankrotas = nesurinkti mokesčiai“, „Norime PVM kaip Europoje!“, „Cepelino kainoje – 27% mokesčių“, „Norime skleisti šviesą. Ne šešėlį“, „21% PVM spardo gulintį“, „Low taxes high performance (Maži mokesčiai, didelis našumas – liet.)“, „No business no cry (Jokio verslo, jokio verksmo – liet.)“.

Maitinimo sektoriaus protesto akcija prie Vyriausybės dėl PVM tarifo. ELTA nuotrauka
Maitinimo sektoriaus protesto akcija prie Vyriausybės dėl PVM tarifo. ELTA nuotrauka

Reikalaujama maitinimo įstaigoms grąžinti 9 proc. PVM tarifą

Kaip protesto išvakarėse teigė Ugdymo įstaigų maisto gamintojų asociacijos prezidentė Eurika Turonienė, pagrindinis protesto tikslas – paprašyti Vyriausybės sumažinti PVM maitinimo sektoriui.

„Pagrindinis protesto tikslas – dar kartą paprašyti Vyriausybės, Seimo narių sumažinti PVM maitinimo paslaugoms. Ypatingai akcentuoju socialiai jautriausią sektorių, t.y. mokyklų valgyklas, darželius, senelių globos namus, kuriems galutinė kaina už maitinimą dabar yra pakilusi nenormaliai“, – kalbėjo E. Turonienė.
„Norėtume sugėdinti Vyriausybę, kad nebuvo atsižvelgta į analitikų prognozes, kai prašėme nedaryti to, ką sumąstė. (...) PVM yra surenkama mažiau, nei prognozuota, o biudžetas pagal mūsų prognozes metų pabaigoje patirs didesnį nuostolį negu būtų patyręs, jeigu nebūtų sumažinęs PVM“, – pažymėjo ji.

E. Turonienės teigimu, Vyriausybei bus įteiktas raštas nuo visų maitinimo sektoriaus asociacijų dėl mažesnio PVM dydžio. Anot jos, protestas vyks tarp Kudirkos ir Katedros aikščių sostinėje, o susirinkti galės iki 300 žmonių.

„Protestas vyks nuo 11 iki 13 val. tarp Kudirkos ir Katedros aikščių. Gavome leidimą susirinkti iki 300 žmonių, taip pat atvažiuos maisto furgonėliai. Turėsime šakučių, tai ne ūkininkų šakės, bet tikimės, kad į jas taip pat bus atkreiptas dėmesys ir išgirstas žmogus, smulkusis verslas ir nebus žlugdoma Lietuva“, – sakė Ugdymo įstaigų maisto gamintojų asociacijos vadovė.
Maitinimo sektoriaus protesto akcija prie Vyriausybės dėl PVM tarifo. ELTA nuotrauka
Maitinimo sektoriaus protesto akcija prie Vyriausybės dėl PVM tarifo. ELTA nuotrauka

Dalinamas maistas, proteste dalyvauja parlamentarai

Protesto metu tokios maitinimo įstaigos kaip „Meatbusters“, „Čili pizza“ dalino žmonėms maistą, arbatą. Renginyje dalyvavo ir parlamentarai: „valstietis“ Robertas Šarknickas, socialdemokratas Kęstutis Vilkauskas, liberalas Andrius Bagdonas. Taip pat proteste buvo ir Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos (LVRA) vadovė Evalda Šiškauskienė.

E. Turonienė protesto metu kalbėjo, kad lengvatinis 9 proc. PVM tarifas maitinimo sektoriui turėtų būti taikomas iki 2027 m.

„Galiu kalbėti apie socialiai jautriausią sektorių, apie jį ir noriu kalbėti, vaikų maitinimui, darželių, mokyklų, senelių globos namų, privalo būti sumažintas PVM. (...) Manyčiau, kad ne mažiau negu iki 2027 m. tai turi būti, nes iki to laiko verslas jau būtų išsimokėjęs „Sodros“ atidėjimus, kurie buvo duoti per pandemijos laikotarpį ir bent kažkiek atsigautų“, – žurnalistams kalbėjo Ugdymo įstaigų maisto gamintojų asociacijos prezidentė.

Dėl pabrangusio maisto didelė dalis vaikų nebevalgo mokyklose

Tuo metu kita protesto dalyvė Laimutė Juršėnienė sakė, kad dėl grįžusio 21 proc. PVM tarifo pusė vaikų mokyklose nebevalgo maisto.

„Kovojame, kad būtų sugrąžintas 9 proc. PVM, jog vaikai galėtų valgyti kokybišką maistą. (...) Dabar pusė vaikų nevalgo, nes brangu yra. (...) Abejojame, kad Vyriausybė išklausys, bet prašome pagalbos verslui“, – kalbėjo ji.

Galiausiai akcijos dalyvis Karolis pabrėžė, kad 9 proc. PVM tarifo maitinimo sektoriui nereikėtų vadinti lengvatiniu, nes toks jis yra daugumoje Europos Sąjungos (ES) šalių.

„Aš nevadinčiau 9 proc. mokesčio lengvatiniu, vadinčiau jį standartiniu, nes toks yra daugumoje ES šalių“, – teigė jis.

Nuo naujųjų metų nustojo galioti 9 proc. PVM tarifas restoranų, kavinių ir panašių maitinimo įstaigų teikiamoms maitinimo paslaugoms ir išsinešti teikiamam maistui

Finansų ministerijos atstovas Irmantas Mikulėnas yra tvirtinęs, kad nustosianti galioti PVM lengvata maitinimo sektoriui valstybės ir savivaldybių biudžetams atneš papildomus 140 mln. eurų.

Tuo tarpu Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos (LVRA) vadovė Evalda Šiškauskienė yra teigusi, kad nuo šių metų minimaliai mėnesinei algai (MMA) pakilus iki 924 eurų, ir sektoriui pritaikius standartinį PVM, kainos galėtų augti 22 proc.

2022 m. Vyriausybė siūlė PVM lengvatą maitinimo įstaigoms taikyti iki 2023 m. vidurio, tačiau Seimas nusprendė, jog ji galios visus metus. Dėl šio klausimo kilo ginčas valdančiojoje konservatorių partijoje, kadangi Vyriausybės pozicijai tuomet nepritarė tuometis Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Mykolas Majauskas. Galiausiai, jis buvo pašalintas iš partijos, paliko frakciją, galiausiai – ir Seimą.

Praeitais metais parlamento Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ nariai siūlė lengvatinį 9 procentų PVM tarifą restoranų, kavinių ir panašių maitinimo įstaigų teikiamoms maitinimo paslaugoms taikyti neterminuotai. Seimui atmetus pasiūlymą, „valstiečiai“ inicijavo alternatyvą – lengvatinį 9 proc. PVM tarifą taikyti dar trejus metus – 2024–2026 m. Vis tik, jam taip pat parlamentas nepritarė.

Parengta remiantis ELTA.