Pakruojo dvaras lankytojus traukia ir istorija, ir ryškiais renginiais

Aplinka, Lietuva, Pramogos, RegionaiDovilė Barauskaitė
Suprasti akimirksniu
Pakruojo dvaras
Dvaro teritorija yra pilna pramogų. Ekrano vaizdas/ Pakruojo-dvaras.lt nuotrauka

Pakruojo dvaro parko sėkmė: pritraukia tiek mažus, tiek didelius

Pakruojo dvaras yra istorinis dvaras, esantis už 2 kilometrų nuo Pakruojo miesto, dešiniajame Kruojos upės krante. Tai yra vienas iš seniausių ir svarbiausių dvarų Lietuvoje, kuris yra žinomas dėl savo architektūros ir istorijos. Dvaro istorija siekia XV a., kai jis buvo pastatytas kaip rezidencija Švitrigailos dinastijai. Per kelis amžius dvaras buvo keletą kartų rekonstruotas ir atnaujintas, bet iki šių dienų išlaikė daug autentiškų senųjų elementų ir Klasicizmo stiliaus detalių, tokių kaip siaura laiptų sistema, šarvuotos durys ir medinės stogo konstrukcijos.

Dabar Pakruojo dvaras yra muziejus ir atviras lankytojams. Čia galima apžiūrėti dvaro interjerą su jame išsaugotomis senomis interjero detalėmis, taip pat čia galima pamatyti tapybos ir kitų meno kūrinių. Be to, dvaro teritorijoje yra įrengti sodai ir parkai, kuriuose galima pamatyti įvairių rūšių augalų.

Pakruojo dvaras yra svarbus istorinis ir kultūrinis objektas, kurį verta aplankyti tiems, kurie domisi Lietuvos istorija ir kultūra. Taip pat tai yra populiarus turistų lankomas objektas, kuriame gausu įvairių ekspozicijų, renginių ir festivalių. Čia organizuojami ir istoriniai renginiai, kuriuose atkuriamos senovinės tradicijos ir papročiai, taip pat kultūrinės ir meno parodos[1].

Dvaro aplinka taip pat yra labai idiliška. Ją sudaro nuostabūs gamtos turtai, tokie kaip ežerai ir miškai. Tai yra puiki vieta pasivaikščioti ir atsipalaiduoti stebint gamtos grožį ir ramybę. Dvaras simbolizuoja Lietuvos dvarų ir aristokratijos praeitį. Tai yra vieta, kur galima gilintis į Lietuvos istoriją ir sužinoti daugiau apie šalies kultūrą ir tradicijas.

Pakruojo dvaras garsus savo šviesų festivaliais, gėlių parodomis ir kitais renginiais. Dvare rengiamos ekskursijos, galima nakvynė ir skirtingos tematikos veiklos su gidais, animatoriais, aktoriais. Poilsiauti galima su šeima, poromis. Veiklas siūlo parfumeriai, keramikai, žvakių gamintojai, menininkai, būrėjai. Pakruojo dvaro pramogos pritraukia lankytojus iš visos šalies[2].

Pakruojo dvaro istorija

1531 metais Pakruojo dvaras yra paminėtas rašytiniuose šaltiniuose. Jį įkūrė Rietavo tijūnas M. Vakavičius, o pirmieji žinomi dvaro savininkai buvo Martinavičiai. Vėliau dvarą valdė didikai Zabielos, J. Burba ir grafai Miunsteriai, o nuo 1780 iki 1940 metų – baronai fon Ropai. Tai buvo daugelio aplinkinių dvarų centras, kuris klestėjimo metu (XVIII a.-XIX a.) valdė apie 30 tūkst. ha žemės ir miškų[3].

Vilhelmas fon Ropas 1780 metais vedė grafaitę Miunsteraitę ir tapo Pakruojo dvaro savininku. Jis ir jo sūnus Teodoras suprojektavo ir pastatė dvaro statinius, kurie išliko iki šių dienų. Hermanas fon Ropas, vokiečių kilmės dvaro valdytojas, buvo žinomas kaip nuožmus ir bausdavo savo valstiečius be pasigailėjimo. Priešpaskutinis dvaro savininkas buvo Leonas Ropas, o po jo mirties, 1940 metais dvarą paveldėjo Julius Ropas, vadinamas Šeduviniu.

2004 metais Vyriausybė perdavė dvaro valdymą Pakruojo rajono savivaldybei, kuri vykdė du restauracijos projektus – centrinės ir šiaurinės Pakruojo dvaro dalių. ES skirta 9,2 mln. litų pirmam projektui ir 10,2 mln. litų antram projektui[4].

Pramogos dvare
Laiko praleidimas Pakruojo dvare suprantamas kitaip. Ekrano vaizdas/ Pakruojo-dvaras.lt nuotrauka

Pagrindiniai faktai apie Pakruojo dvarą ir muziejų

  1. Pakruojo dvarvietė minima rašytiniuose šaltiniuose nuo 1531 metų.
  2. Pirmasis dvaro įkūrėjas ir savininkas buvo Rietavo tijūnas M. Vakavičius, o pirmieji žinomi dvaro savininkai buvo Martinavičiai.
  3. Vėliau dvarą valdė didikai Zabielos, J.Burba, grafai Miunsteriai ir baronai fon Ropai.
  4. Klestėjimo metu (XVIII a.-XIX a.) dvarui priklausė apie 30 tūkstančių hektarų žemės ir miškų.
  5. Wilhelmas ir Teodoras fon Ropai pastatė dvaro statinius, kurie išliko iki šių dienų.
  6. Vokiečių kilmės dvaro valdytojas Hermanas fon Ropas garsėjo nuožmumu.
  7. Paskutinis dvaro savininkas buvo Julius Ropas, vadinamas Šeduviniu.
  8. 2004 metais Vyriausybė patikėjo dvaro valdymą Pakruojo rajono savivaldybei.
  9. Šiuo metu vykdomos dvaro restauracijos projektai, finansuojami ES.

Veiklų pasiūla Pakruojo dvare: garsusis šviesų festivalis

Rudens sezonas ir žiema Pakruojo dvare būna pagrindinis metas, kai lankoma vietovė žavi šviesomis ir parodomis, kuriose demonstruojami tematiniai gaminiai ir elektros šviesų instaliacijos. Šviesų instaliacijos keičiamos kiekvienais metais ir pasakoja skirtingas istorijas.

Žiemą pagrindinis lankymasis festivalyje vyksta sutemus ir naktimis, nes geriausiai matomos instaliacijos būtent naktį, kuomet jos ir atskleidžia visą savo grožį. Lankytojai dažnai renkasi į eiles prie dvaro įėjimo ir bilietai į pasirodymus šiltesnėmis ir giedresnėmis savaitgalių naktimis išgraibstomi labai greitai. Ir spėja visą šį grožį pamatyti ne visi, nors festivalis ir trunka kelis mėnesius.

Šviesų festivalis Pakruojo dvare 2022 metais prasidėjo lapkričio mėnesį ir iki pat 2023 metų vasario 12 dienos, kaip teigia organizatoriai, džiugina lankytojus. Deja, permainingi orai šiais metais kiek trukdė grožėtis vienu iš didžiausių ir įspūdingiausių reginių. Šių metų tema buvo Azija ir jos mitai. Vaizdiniai žavėjo drakonais, mitais ir legendomis apipintomis instaliacijomis su pandomis ir bambukais.

15 hektarų teritorijos dvaro sode užpildė daugiau nei 50 meninių kūrinių ir šviesos kompozicijų. Ankstesniais metais temos sukosi apie Alisos Stebuklų šalyje veikėjus ir kitas pasakas.

Nepaisant pasirenkamos temos, šis šviesų festivalis kasmet į Pakruojį pritraukia lankytojus, o nuotraukos stebina ir verčia visus aikčioti. Instaliacijos į šio dvaro festivalį dažnai keliauja iš kitos pasaulio pusės ir prie jų dirba gausybė menininkų ir darbininkų. Reginys tikrai vertas apsilankymo.

Žiemai baigiantis, šviesų festivalis eina į pabaigą, nes prieš pavasarį ruošiamasi gėlių festivalio kompozicijoms ir keičiamai temai.

Šviesų festivalis
Laukiamas renginys – naktinis lankymasis šviesų festivalyje. Ekrano vaizdas/ Pakruojo-dvaras.lt nuotrauka

Gėlių mylėtojams: visą vasarą džiuginantis žiedų grožis dvaro soduose

Pakruojo dvaras tampa gėlių dvaru, kai vasaros metus sužydi gėlių kompozicijos ir pakeičia naktinius šviesų festivalio meninius kūrinius. Pavasariui atėjus, dvaro apylinkėse sužydi daugiau nei 200 rūšių augalų, kuriais rūpinasi bent 100 darbuotojų. Jie prižiūri augalų grožį ir užtikrina, kad lankytojai gali grožėtis įspūdingais reginiais[5].

Dvaro vėlyvojo klasicizmo architektūros stilių pabrėžia augmenijos grožis ir pastatai, fasadai, sodo teritorija pasipuošia augmenija. Kaip ir šviesų festivalis, gėlių festivalio instaliacijos turi temą, kurią atspindi ekspozicijos. Paskutinė instaliacija buvo chaoso tema. Ji buvo įkvėpta bei alsavo Šekspyro kūryba.

Vasaros metu buvo matomos gėlių ir net daržovių ekspozicijos. Čia net pomidorai ir bulvės auginami dėl žiedų ir atgaivinamos įvairios tradicijos, kurios nebėra tokios įprastos dabar. Anksčiau juk bulves augino dėl gražių žiedynų, o ne dėl gaunamų vaisių. Gėlynai tapo maišatimi tarp darželio ir gėrybių daržo. Tai suvienijo ir gražiausia gėle išrinktas krapas – prieskoninė žolė.

50 hektarų, priklausančių Pakruojo dvarui, buvo užpildyti gėlių ir daržovių žiedais. Visa tai sudarė net du kartus daugiau augmenijos nei ankstesniais metais. Pasak organizatorių, gražiausiai šios ekspozicijos atsiskleidžia liepos mėnesį, tad laukite vasaros vidurio ir naujos augalų instaliacijos, kuria galėsite pasigrožėti ilgomis ir šiltomis vasaros dienomis.

Pramogos Pakruojo dvare: nuo keramikos pamokų iki nakvynės istoriniame dvare

Pakruojo dvaro teritorijoje vyksta edukcijos, degustacinės programos. Galima rinktis alaus kelio programą su degustacijomis, pasinaudoti fotoateljė paslaugomis, ar pasirinkti vieną iš galimų ekskursijų programų. Galite net sudalyvauti priėmime pas baroną, kuris surengiamas pagal XIX amžiausia pabaigos tradicijas.

Galima aplankyti kostiuminę, panoptikumą, kuriame slypi tamsios aristokratų pomėgių paslaptys. Dvaro teritorijje lankomos ir būrėjos, parfumerijos ateljė, kur parfumerė atskleidžia paslaptis per kvapus. Laikrodžių kambarys, spiritto varykla ir malūninko kambariai atskleidžia industrijos paslaptis.

Muziejuje galima aplankyti net ir bausmių kambarį rūsyje. Pramogos čia nesibaigia, nes galima aplankyti dvaro kino teatrą ir jodinėti žirgais, plaukioti Kruojoje. Dvaro teritorijoje yra keli restoranai, baras, o norint patirti viską, iš kito lygmens galima pasirinkti vieną iš nakvynės paketų.

Pakruojo dvare galite užsisakyti viešbučio kambarį ir poilsiauti įsimintinai. Malūnininko name yra 22 jaukūs kambariai, kuriuose, pasak organizatorių, galite jaustis kaip namie. Dvaro rūmų viešbutis turi 11 kambarių, skirtų lankytojams. Čia tvyro istorija ir prabanga. Taip galite aplankyti festivalius ir neskubėti namo arba praleisti kitokį vakarą dvaro teritorijoje.

Nakvynės pasiūlymai gali būti sudubliuoti su romantišku poilsiu dvare, apsilankymu festivalyje ir vakariene arba vakariene ir jodinėjimu. Tokia viešnagė gali kainuoti ir arti 300 eurų, jei pasirenkate masažus ir kitas veiklas prie savo vienos nakties viešnagės viename iš viešbučio kambarių. Tačiau aplankyti vieną iš festivalių ar Pakruojo dvaro teritoriją net ir nevykstant renginiams, tikrai verta net ir nepaisant tiek ilgos kelionės į kitą šalies dalį, tiek ir mokesčio už patekimą pro vartus.