Privaloma įvertinti darbų perspektyvas
Turbūt daugeliui žmonių yra kilę minčių apie darbo pakeitimą ir absoliučiai naują karjeros kryptį. Kita vertus, kas gi nenorėtų tokio užmokesčio, kuriuo būtų galima ne tik padengti sąskaitas už būstą, bet ir oriai gyventi?
Žinoma, sparčiai tobulėjant technologijoms, darosi baugu, jog su laiku galime netekti savo darbo vietos. Tačiau yra gana daug puikių karjeros galimybių bei gerai apmokamų pozicijų, kurios gali suteikti finansinį stabilumą ir trokštamą ramybę.
Taip, darbo paieškos procesas gali būti tikrai varginantis ir taip yra dėl to, jog iš esmės nėra jokių garantijų, kad galiausiai gausite tą darbą, apie kurį ilgai svajojote.
Ir visgi, gera žinia ta, jog galite padidinti savo galimybes kruopščiai planuodami, ruošdamiesi ir, svarbiausia, apsvarstydami ilgalaikes konkretaus darbo perspektyvas. Juo labiau kad tai ne tik išmintinga, bet ir sutaupo jūsų laiką bei apsaugo nuo pinigų švaistymo palaipsniui mirštančiai ar visai nepaklausiai profesijai, dėl kurios daugybė žmonių tampa bedarbiais.
Ne paslaptis, kad pandemija įnešė drastiškų pokyčių į visų gyvenimus: pradedant draudimu keliauti bei išpopuliarėjusiais nuotoliniais darbais, baigiant bendravimu su mus supančiu pasauliu (tiksliau, kontakto ribojimu). Ir vis tik, kurios karjeros kryptys šiuo metu turi daugiausiai augimo ir ilgaamžiškumo galimybių?
Tiesa ta, kad kai kurie darbai reikalauja aukštesnio išsilavinimo ir specifinių žinių, kiti gi – tik vidurinės mokyklos diplomo. Tačiau verta paminėti, jog, pasak ekspertų, pastarasis variantas neužtikrina nuosmukiui atsparios pozicijos.
Kalbant apie populiariausių profesijų darbuotojus, dėmesys nukrypsta į skaitmenines galimybes, įskaitant programinės įrangos kūrimą, duomenų analizę, skaitmeninę rinkodarą ir grafinį dizainą. Todėl skaitmeninė transformacija yra tai, ką būtina sparčiai vytis[1].
Skaitmeninė revoliucija reiškia karjeros pasikeitimą
Kaip jau pastebėjote, nemažą dalį darbų galima atlikti nuotoliniu būdu. Ir nors kadaise tai atrodė neįmanoma, nūdienos pasaulis mums įrodė kitaip.
Taip, didžioji dalis darbdavių planuoja išplėsti nuotolinį darbą. Todėl jei ieškote naujo vaidmens rinkoje ir turite patirties e. prekybos, sveikatos priežiūros ar skaitmeninio turinio srityse, jums išties pasisekė, mat šios pozicijos yra prognozuojamų paklausiausių darbo vietų sąraše. Ir tai reiškia, kad žmonės, turintys skaitmeninių įgūdžių, įgis didelį pranašumą darbo rinkoje.
Tiesa ta, kad visame pasaulyje nuo pirmojo užsikrėtimo COVID-19 (2020 m. kovo mėn.) maisto produktus, drabužius ir kitus namų apyvokos daiktus internetu perkančių žmonių skaičius padvigubėjo, ir tai, be abejo, prisidėjo prie stipraus elektroninės prekybos augimo. Nereikia pamiršti ir pakavimo bei tiekimo grandinėje esančių žmonių – šis sektorius išsiplėtė kone trečdaliu.
Priverstinis „namų areštas“ taip pat paskatino naujų žiniasklaidos platformų, tokių kaip podcast'ai, srauto padidėjimą, dėl kurių klausytojų skaičius pasiekė dar neregėtas aukštumas.
Beje, sveikatos priežiūros ir socialinės pagalbos sektorius yra sparčiausiai auganti sritis, todėl manoma, jog per ateinančius kelis metus pasaulyje bus sukurta milijonai naujų darbo vietų. Tuo tarpu duomenų mokslininko bei duomenų inžinieriaus vaidmenys turėtų dar labiau didėti[2].
Taigi, nuotolinis darbas sukels (pokyčiai matomi jau dabar) revoliuciją darbo rinkoje: darbuotojai, kurie neturi galimybės gyventi didžiuosiuose miestuose, gaus prieigą prie geidžiamų darbo vietų, o darbdaviai – prie naujų talentų.
Piliečiai, suvokdami šią tendenciją, pradėjo dar aktyviau ieškoti specializuotų mokymų internete, darbdaviai padidino besimokančiųjų prieigą prie tokių programų per vyriausybės iniciatyvas, o bedarbiai daugiau dėmesio skyrė skaitmeninių įgūdžių, tokių kaip duomenų analizė ir informacinės technologijos, mokymuisi, kas yra išties sveikintina.
Darbo ieškantys asmenys turi prisitaikyti prie naujo vaidmens
Per pastaruosius metus išaugo naujo tipo „vaidmenų“ skaičius, siekiant patenkinti skubius pandemijos keliamus poreikius. Ir, jūsų dėmesiui, vienos paklausiausių profesijų yra šios:
- Paskolų ir hipotekos ekspertai kaip buvo, taip ir yra itin populiarūs. Be to, pastarųjų paklausa ypatingai pakilo per pandemijos sukeltą būsto pirkimo bumą.
- Kaip visada paklausios sveikatos priežiūros pareigos, tokios kaip slaugytojas, pagalbinis personalas ir psichikos sveikatos specialistai. (Pandemija, kaip žinia, dar labiau paaštrino psichinės sveikatos traumas ir tam tikru būdu pašalino prieigos kliūtis, perkeliant konsultacijas į internetą).
- Rašytojai galbūt nėra pripratę prie nuomonės, kad jų darbas yra paklausus, tačiau tuo metu, kai tiesioginiai pasirodymai, socialiniai susibūrimai ir daugybė kitų veiklų buvo ribojami, turinio kūrėjų darbas tapo perspektyvus.
- Švietimo erdvėje daugėja laisvų darbo vietų mokytojams bei skirtingo lygio pedagogams.
- Žmonės, dirbantys dirbtinio intelekto srityje, pavyzdžiui, mašinų tyrėjai ir inžinieriai, į programinę įrangą orientuotame pasaulyje, kuriame įmonės kuria ir tobulina sudėtingus algoritmus – nuo kalbos atpažinimo iki algoritmų – atlieka išties svarbų vaidmenį.
- Odontologai ir dantų higienistai: žmonėms visuomet reikia apsilankyti pas odontologą, nepaisant to, kokia yra ekonominė situacija.
- Kibernetinio saugumo ekspertai: kadangi duomenų pažeidimai plinta tarsi virusas, tokiu būdu atskleidžiant tiek klientų, tiek juridinių asmenų privačią informaciją, nenuostabu, kad įmonės yra pasirengusios sumokėti nemenkus pinigus, jog apsaugotų savo duomenis.
- Alternatyvios energijos montuotojai ir technikai: neabejojama, kad alternatyvios energijos vaidmuo pasaulyje tik didės, kadangi ji turi praktiškai neribotą potencialą, ir visai nesvarbu, ar tai būtų vėjo bei saulės energija, ar naujų elektromobilių gamyba.
Profesijų paklausa neretai gali sudaryti klaidingą įspūdį apie tikrą jų padėtį. Pavyzdžiui, pastaraisiais metais Lietuvoje stipriai padidėjo statybinių profesijų poreikis, tačiau reikia turėti omenyje, jog jos bus paklausios visada[3]. Kita vertus, akivaizdu, kad architektų kaip ir teisininkų nereikia tiek daug, kiek yra ruošiama aukštosiose mokyklose.
Be to, ne tik pagal paklausą, bet ir pagal atlyginimus, šalyje karaliauja medicininės profesijos. (Kol neatsiras rankų darbą pakeisiančių įrenginių, tikėtini nemaži neurochirurgų atlyginimai). Nevalia pamiršti ir grožio srities specialistų, nepaisant to, jog ši sritis yra labai konkurencinga.
Kita vertus, ne visada pasirinkta specialybė lemia karjeros galimybes – daug kas priklauso ir nuo asmeninių žmogaus savybių bei nuo to, kaip apskritai save suvokiate, kaip sugebate save parduoti darbo rinkoje.