- Padirbtos tabletės: pavojingas netikrų vaistų žaidimas
- Netikrų tablečių paplitimas: itin opi probelma JAV, bet paliečia daug didesnę dalį pasaulio
- Imitacinės tabletės dvigubai dažniau sukelia mirtinus perdozavimo incidentus
- Nuskausminamieji ir raminantys vaistai nuo nerimo yra populiariausi juodojoje rinkoje
- Agentūros ir J. Bideno adminstracija ieško problemos sprendimo būdų
Padirbtos tabletės: pavojingas netikrų vaistų žaidimas
Padirbti vaistai jau seniai tapo pasaulio sveikatos apsaugos rykšte, kuri kenkia sveikatos priežiūros sistemų veiksmingumui, kelia pavojų žmonių gyvybei ir sukelia tragiškų pasekmių daugybei žmonių. Didėjant receptinių vaistų paklausai, augo ir padirbtų tablečių rinka.
Net ir Lietuvoje, kai prasidėjo pasaulinio lygio problema su trūkstamais preparatais, ne vienas griebėsi ne visai legalių rušiškų ir baltarusiškų vaistų tiekėjų ar kitokių prekeivių. Tačiau tokie verslininkai pradėjo naudotis ir itin pavojingomis taktikomis, nes platinami buvo ne tik tikri, bet pigesni ar kontrabandiniai vaistai, bet ir preparatai su priemaišomis, padirbtos tabletės[1].
Padirbtos tabletės - tai vaistų imitacijos, pagamintos be tinkamo leidimo ir dažnai neatsižvelgiant į saugumo standartus. Šiose tabletėse gali būti netinkamas veikliųjų medžiagų kiekis, jose gali nebūti reikalingų veikliųjų medžiagų ar net pavojingų medžiagų. Atsižvelgiant į tai, kad nėra griežtų gamybos protokolų, padirbti vaistai gali kelti rimtą pavojų sveikatai.
Deja, nepaisant įvairių, dažnai pirkėjams žinomų rizikos faktorių, žmonės vis tiek ieško ir perka tokios vaistus. Įsigyti padirbtų vaistų žmones skatina kelios priežastys:
- Kaina: Tikri vaistai gali būti brangūs ir neprieinami, o būklė reikalauja konkretaus preparato. Padirbti vaistai dažnai yra pigesnė alternatyva, ypač žmonėms, neturintiems draudimo arba ieškantiems vaistų be recepto.
- Prieinamumas: Kai kurie vaistai tam tikruose regionuose nėra lengvai prieinami arba jų gali būti išparduoti. Padirbtos tabletės gali užpildyti šią pasiūlos spragą. Tai buvo itin svari priežastis kai pausaulis susidūrė su vaistų krize ir nebuvo įmanoma gauti ir dažnai reikalingų vaistų ir populiarių antibiotikų.
- Privatumas: Padirbtų vaistų pirkimas gali suteikti anonimiškumo jausmą asmenims, kurie gėdijasi savo būklės arba nori išvengti medicinos specialisto dėmesio. Kartais sportininkai ar kiti vieši asmenys, pupuliarios figūros, politikai nori slėpti, kad jiems reikia konrečių psichiką gydančių vaistų ar stirpių nuskausminamųjų, tad receptai oficialiai išrašomi asmeniui nėra jiems tinkamas metodas.
Netikrų tablečių paplitimas: itin opi probelma JAV, bet paliečia daug didesnę dalį pasaulio
Tikslų padirbtų vaistų problemos mastą nustatyti sudėtinga dėl nelegalaus šios prekybos pobūdžio. Tačiau, Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, apytikriai 10 % vaistų visame pasaulyje yra padirbti. Kai kuriose šalyse, ypač besivystančiose, šis skaičius gali būti dar didesnis.
Tai, kaip dažnai spėjama, nėra tik mažas pajamas gaunančių šalių problema; išsivysčiusios šalys taip pat susiduria su padirbtų vaistų problema, ypač plintant internetinėms vaistinėms. Su padirbtais vaistais susijusi rizika yra daugialypė:
- Pavojus sveikatai: Padirbtų tablečių sudėtyje gali būti kenksmingų sudedamųjų dalių, pavyzdžiui, sunkiųjų metalų, toksinų arba neteisingų veikliųjų medžiagų dozių. Tai gali sukelti sunkių sveikatos komplikacijų ar net mirtį.
- Gydymo nesėkmė: Jei padirbtame vaiste nėra reikiamų veikliųjų medžiagų arba jų nėra pakankamai, gydymas gali būti nesėkmingas. Pacientams, priklausomiems nuo šių vaistų dėl gyvybei pavojingų būklių, pasekmės gali būti skaudžios.
- Antimikrobinis atsparumas: Padirbti antibiotikai, kurių veikliųjų medžiagų kiekis neatitinka terapinio, gali prisidėti prie atsparumo antibiotikams didėjimo, kuris tampa vis didesne pasauline problema.
Vyriausybės, farmacijos bendrovės ir tarptautinės organizacijos suvienija jėgas šiai problemai spręsti ir siekia imtis priemonių, kurios padėtų valdyti šią pasualinio lygio krizę. Griežtesnė vaistų tiekimo grandinių kontrolė ir griežtesnės bausmės klastotojams gali atgrasyti nuo padirbtų vaistų gamybos ir platinimo[2]. Reguliavimas yra itin svarbus plano etapas.
Technologijos gali pasitarnauti ir čia, ypač kai kokybės užtikrinimas gali būti kritinis faktorius. Pažangūs pakavimo būdai, serijinis ženklinimas ir holografiniai antspaudai gali apsunkinti padirbinėjimą ir užtikrinti, kad pacientus pasieks kokybiški produktai.
Visuomenės informavimo kampanijos gali informuoti žmones apie padirbtų vaistų keliamą pavojų ir apie tai, kaip svarbu pirkti vaistus iš patikimų šaltinių. Tam reikia ir pasaulioo šalių diskurso. Tarptautinis bendradarbiavimas yra labai svarbus kovojant su pasauliniu prekybos padirbtais vaistais pobūdžiu.
Imitacinės tabletės dvigubai dažniau sukelia mirtinus perdozavimo incidentus
Padirbtos tabletės kelia didžiulę grėsmę pasaulio sveikatai. Nors kai kuriuos gali vilioti sutaupytos lėšos ir lengvas prieinamumas, rizika, susijusi su šiais padirbtais vaistais, yra tiesiog per didelė. Vartotojai, būdami informuoti ir atsargūs, gali padėti išvengti padirbtų vaistų.
Tuo pat metu, siekiant pažaboti šią pavojingą tendenciją, būtinos bendros vyriausybių, pramonės ir pilietinės visuomenės pastangos. Ligų kontrolės ir prevencijos centras (CDC) atskleidė, kad suklastotų receptinių vaistų paplitimas labai prisidėjo prie istorinio mirčių nuo narkotikų perdozavimo skaičiaus augimo JAV[3].
CDC pabrėžė, kad nuo 2019 m. vidurio iki 2021 m. pabaigos visoje šalyje dvigubai padaugėjo mirčių nuo imitacinių tablečių. Vakarų valstijose, tokiose kaip Aliaska, Juta ir Naujoji Meksika, šie skaičiai padidėjo net tris kartus. Nerimą kelia tai, kad daugiau kaip 90 % šių netikrų vaistų buvo prikimšti stipraus sintetinio opioido - fentanilio, dėl kurio perdozavimo mirčių skaičius JAV kasmet viršija 100 000.
Kitose padirbtose tabletėse buvo nelegalių benzodiazepinų, esančių raminančių preparatų sudėtyje, arba jų mišinio. Dažnai heroinas, kokainas ir metamfetaminas falsifikuojami fentaniliu, kad sustiprėtų jų poveikis ir vertė. Dėl tokios maišymo būdo perdozavimai dažnai ir baigiasi mirtimi.
Atsižvelgiant į tai, kad vos 2 mg fentanilio gali būti mirtini, perdozavimas yra dažnas reiškinys ir pasaulio garsenybėms tai atsiliepė ne kartą. Daugelis padirbtų tablečių aukų iš pradžių ieškojo tikrų receptinių vaistų, kad išvengtų fentanilio, narkotiko, nuo kurio kasdien miršta beveik 200 žmonių.
Nuskausminamieji ir raminantys vaistai nuo nerimo yra populiariausi juodojoje rinkoje
CDC duomenimis, maždaug 5 % mirčių nuo perdozavimo per jų tyrimo laikotarpį buvo susijusios su padirbtomis tabletėmis. Tačiau vakarinėje JAV dalyje šis procentas išaugo iki beveik 15 %. Didžiausia padirbtų opioidinių analgetikų paklausa pastebėta JAV vakaruose, o pietiniame regione pusę mirčių sukėlė padirbtas Xanax vaistas[4].
Šių metų pradžioje atliktas tyrimas atskleidė, kad kai kuriose Meksikos miestų vaistinėse buvo platinami padirbti vaistai nuo skausmo ir vaistai nuo hiperaktyvios depresijos, kurių sudėtyje yra fentanilio ir metamfetamino, iš pažiūros gamyklinėse pakuotėse. Neseniai sveikatos priežiūros institucijos paskelbė, kad JAV vis dažniau mirštama nuo perdozavimo, susijusio su suklastotomis tabletėmis.
Šie apgaulingi vaistai sukurti taip, kad primintų receptinius opioidus arba ADHD gydymui skirtus stimuliatorius. Tyrime pabrėžta, kad maždaug 75 % šių tablečių imitavo ir oksikodono išvaizdą. Didelė šių vaistų dalis buvo atsekama Meksikoje, todėl jie paplito vakarinėse JAV rinkose, kaip prieš dvejus metus pabrėžta JAV narkotikų kontrolės agentūros visuomenės saugumo perspėjime.
Šiame įspėjime buvo ypač pabrėžta suklastotų tablečių, pagardintų fentaniliu ir metamfetaminu, rizika. 2021 m. teisėsaugos institucijos smarkiai padidino konfiskavimo mastą - konfiskuota daugiau kaip 9,5 mln. tablečių. Neseniai atliktame tyrime nurodyta, kad neteisėtai pagamintas fentanilis yra maždaug 40 proc. mirtinų perdozavimo atvejų kaltininkas.
Agentūros ir J. Bideno adminstracija ieško problemos sprendimo būdų
CDC pažymėjo, kad demografinė grupė, kurią labiausiai paveikė šios tablečių imitacijos, buvo jaunesni ispanakalbiai, anksčiau piktnaudžiavę receptiniais vaistais. Narkotikų kontrolės administracija (DEA) paskelbė pavojaus signalą, teigdama, kad maždaug 60 % padirbtų tablečių, sumaišytų su fentaniliu, yra potencialiai mirtinos dozės. DEA pristatė ne vieną programą, kuriosmis siekia pabrėžti neteisėtų narkotikų rinkos pavojus.
Agentūra pranešė, kad šių padirbtų tablečių konfiskavimas šoktelėjo nuo 20 mln. 2021 m. iki 46 mln. šiais metais. Už šių potencialiai mirtinų padirbtų tablečių slypi Meksikos narkotikų karteliai, daugiausia Sinaloa ir Jalisco. Šios imitacijos labai panašios į tikrus vaistus, tokius kaip perkosetas ar oksikodinas[5].
Per pastaruosius 25 metus daugiau nei milijonas amerikiečių tapo perdozavimo aukomis, o opioidų perdozavimas yra pagrindinė to kaltininkė. J. Bideno administracija neseniai pažadėjo skirti papildomus 450 mln. dolerių opioidų krizei spręsti, o strategijos apima informuotumo didinimo kampanijas, reabilitacijos programas ir vaistų perėmimą.
Vis dėlto lūkesčiai santūrūs ir administracija tikisi, kad per ateinančius porą metų mirčių nuo fentanilio ir ksilazino pavyks sumažinti tik 15 proc. Be to, perdozavimą panaikinantį vaistą naloksoną arba netrukus bus galima įsigyti vaistinėse be receptų, nors daugelyje valstijų jis jau siūlomas nemokamai.
Beveik kiekviename mirties nuo perdozavimo atvejyje, kai buvo rasta padirbtų tablečių pėdsakų, taip pat buvo fentanilio. Be to, maždaug ketvirtadalyje šių mirčių metamfetamino testų rezultatai buvo teigiami. Kiti narkotikai, įskaitant kokainą ir benzodiazepinus, buvo nustatyti maždaug 12,5 proc. atvejų. Tokios priemonės, kaip fentanilio testo juostelės, gali būti naudingos nustatant tablečių sudėtį, o perdozavimą panaikinančios medžiagos naloksono naudojimas gali išgelbėti gyvybę.