- Sepsis, kylantis dėl atsparumo antibakteriniams vaistams, pasiglemžia vis daugiau gyvybių
- Sergamumas sepsiu rodo, kad jo poveikis pasauliui yra liūdinančiai didelis
- Naujagimių sepsio problema didėja dėl bakterijų atsparumo antibiotikams
- Atsparumas antibiotikams sukelia pasaulinę sveikatos krizę
- Bakterijų atsparumas gali paveikti ir maistą, sukuriant problemų grandinę
Sepsis, kylantis dėl atsparumo antibakteriniams vaistams, pasiglemžia vis daugiau gyvybių
Naujagimių sepsis tai sunki medicininė būklė, kuria dažniausiai serga kūdikiai per pirmąsias 28 gyvenimo dienas, ir toliau kelia didelį susirūpinimą dėl sveikatos visame pasaulyje. Ši būklė atsiranda tada, kai kūdikio organizmas itin jautriai reaguoja į infekciją ir sukelia plataus masto uždegimą. Ši uždegiminė reakcija gali sukelti kraujo krešėjimą, apriboti kraujo tekėjimą į kūdikio galūnes ir gyvybiškai svarbius organus, o tai gali baigtis organų nepakankamumu ar net mirtimi[1].
Sveikatos priežiūros specialistai paprastai skirsto naujagimių sepsį į dvi skirtingas kategorijas, priklausomai nuo ligos pradžios amžiaus. Ankstyvasis naujagimių sepsis tai sepsis, kuris pasireiškia per pirmąsias 72 naujagimio gyvenimo valandas. Priešingai, vėlyvasis naujagimių sepsis yra toks sepsis, kuris pasireiškia po pirmųjų trijų dienų po gimimo.
Norint taikyti veiksmingas prevencijos ir valdymo strategijas, labai svarbu suprasti galimus rizikos veiksnius, susijusius su naujagimių sepsiu. Nors šia liga gali susirgti bet kuris naujagimis, tam tikriems kūdikiams rizika yra didesnė. Ypač neišnešioti naujagimiai yra labiau linkę susirgti sepsiu. Jų imuninė sistema, dar tik bręstanti, dažnai nepakankamai gerai kovoja su infekcijomis. Kadangi šie kūdikiai gimsta dar nespėję įgyti antikūnų iš savo gimdytojų, jie neturi reikiamos apsaugos nuo specifinių bakterijų, todėl yra labiau pažeidžiami[2].
Kiti rizikos veiksniai, lemiantys naujagimių sepsio paplitimą, yra mažas gimimo svoris ir žemas Apgar balas[3]. Apgar balas, nustatomas praėjus vienai ir penkioms minutėms po gimimo, įvertina naujagimio širdies ritmą, raumenų tonusą, refleksus, odos spalvą ir kvėpavimo dažnį. Žemesnis balas gali rodyti galimas sveikatos problemas, įskaitant padidėjusią sepsio riziką.
Be to, naujagimių sepsis dažniau pasitaiko tarp kūdikių, kuriems gimimo metu priskirti vyrai. Taip pat pažymima, kad jei gimdyvė turi tam tikrų rizikos veiksnių, pavyzdžiui, nėštumo metu sirgo infekcija, naujagimio sepsio rizika kūdikiui padidėja.
Sergamumas sepsiu rodo, kad jo poveikis pasauliui yra liūdinančiai didelis
Vien Jungtinėse Amerikos Valstijose kasmet sunkiu sepsiu suserga daugiau kaip 75 000 kūdikių ir vaikų. Šis skaičius gerokai didesnis mažas ir vidutines pajamas gaunančiose šalyse, kur ribotos prenatalinės priežiūros galimybės, antisanitarinės gimdymo sąlygos ir netinkama naujagimių priežiūra lemia didesnį infekcijos ir vėlesnio naujagimių sepsio paplitimą[4].
Ankstyva diagnozė ir gydymas yra labai svarbūs siekiant pagerinti sepsiu sergančių naujagimių išgyvenamumą. Nepaisant bauginančios statistikos, medicinos technologijų ir gydymo strategijų pažanga suteikia naujos vilties. Patobulinti patikros metodai, tikslingas gydymas antibiotikais ir visapusiška priežiūra naujagimių intensyviosios terapijos skyriuose, o visa tai prisidėjo prie išgyvenamumo rodiklių didinimo.
Neonatologijos sritis nuolat vystosi, o mokslininkai visame pasaulyje stengiasi geriau suprasti tokias būkles kaip naujagimių sepsis. Dėdami nenuilstamas pastangas, jie tikisi sukurti naujoviškas gydymo strategijas ir prevencines priemones, siekdami sumažinti šios sunkios būklės atvejų skaičių ir pagerinti sergančių naujagimių prognozes. Naujagimių sepsis tebėra didelis iššūkis, tačiau bendromis medikų bendruomenės pastangomis kovojama su šia gyvybei pavojinga būkle ir siekiama, kad ateityje kiekvienas naujagimis turėtų geriausias galimybes gyventi sveiką gyvenimą.
Naujoje ataskaitoje teigiama, kad pastaruoju metu visame pasaulyje išaugęs kūdikių mirtingumas, kurį visų pirma lemia mažėjantis antibiotikų, naudojamų kovai su sepsinėmis infekcijomis, veiksmingumas, kelia nerimą pasaulio sveikatos priežiūros bendruomenei. Potencialiai mirtina infekcija kasmet pasaulyje paveikia beveik 3 mln. naujagimių, o neproporcingai daug nuo jo nukenčia mažų ir vidutinių pajamų šalių gyventojai.
Apskaičiuota, kad ji kasmet nusineša apie 214 000 kūdikių gyvybių, daugiausia dėl nepakankamai išsivysčiusios jų imuninės sistemos ir antibiotikams atsparių infekcijų atsiradimo.
Naujagimių sepsio problema didėja dėl bakterijų atsparumo antibiotikams
Šiai pasailiniu mastu aktualiai problemai spręsti buvo skirtas intensyvus tyrimas, kurį atliko įvairi 80 tyrėjų grupė iš keturių žemynų. Komanda, atstovaujanti 19 ligoninių visame pasaulyje, siekė įsigilinti į sudėtingą atsparumo antibiotikams ir naujagimių sepsio problemą. Dr. Nealas Russellas, vienas iš tyrimo autorių ir Londono universiteto Šv. Jurgio infekcijų ir imuniteto tyrimų centro narys, pranešime spaudai kalbėjo apie šio tyrimo svarbą[5].
Jis teigė, kad stebėjimo tyrimas padėjo gauti aukštos kokybės duomenų, kurių medikams reikia norint parengti tinkamo naujagimių sepsio gydymo tyrimus. Tai buvo didžiulis Afrikos, Azijos, Lotynų Amerikos ir Europos mokslininkų ir gydytojų bendras darbas. Išsamus tyrimas truko dvejus metus, nuo 2018 iki 2020 m., ir jame dalyvavo 11 šalių: Bangladešas, Brazilija, Kinija, Graikija, Indija, Italija, Kenija, Pietų Afrikos Respublika, Tailandas, Vietnamas ir Uganda.
Tyrėjai įvertino iš viso 3 200 naujagimių, kuriems diagnozuotas sepsis, medicininius įrašus ir gydymo rezultatus. Jų išvados parodė, kad mirtingumo rodikliai skirtingose ligoninėse labai skyrėsi: mirštamumas svyravo nuo 2 % iki stulbinančių 27 %. Tyrimas suteikė svarbios informacijos, kuri padės geriau parengti klinikinius tyrimus ir galiausiai pagerinti naujagimių, sergančių sepsiu, priežiūrą ir gydymo rezultatus.
Pasaulinės antibiotikų tyrimų ir plėtros partnerystės (GARDP) vykdomoji direktorė Manica Balasegaram taip pat pabrėžė tyrimo būtinybę siekiant išsiaiškinti naujagimius kamuojančių infekcijų tipus, jas sukeliančius sukėlėjus ir šiuo metu taikomus gydymo būdus.
Svarbi tyrimo išvada: ligoninėse plačiai naudojama daugiau kaip 200 unikalių antibiotikų derinių, kuriuos dažnai tenka keisti dėl didelio atsparumo. Nerimą kelia tai, kad 15 % atvejų buvo paskirti paskutinės eilės karbapenemai, antibiotikų klasė, kurią Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) laiko stebimųjų antibiotikų grupe, kurią reikėtų išsaugoti dėl jos gyvybinės svarbos.
Dažniausiai tyrime nustatytas sukėlėjas buvo Klebsiella pneumoniae, paprastai siejamas su hospitalinėmis infekcijomis.
Atsparumas antibiotikams sukelia pasaulinę sveikatos krizę
Be vertingų įžvalgų, gautų atlikus tyrimą, komanda taip pat sukūrė dvi instrumentines priemones, skirtas naudoti klinikiniuose tyrimuose ir naujagimių intensyviosios terapijos skyriuose visame pasaulyje. NeoSep sunkumo balas, pagrįstas dešimčia klinikinių požymių ir simptomų, galėtų padėti gydytojams greitai nustatyti didelės rizikos kūdikius ir užtikrinti, kad jie laiku gautų intensyvią priežiūrą.
Medikai naudoja šiuos klinikinius požymius, kad suteiktų pagrindinę informaciją apie tai, kada reikia sustiprinti gydymą, taip optimizuojant priežiūrą ir potencialiai gerinant pacientų gydymo rezultatus. Be tiesioginio indėlio, tyrimu taip pat siekiama informuoti ir formuoti PSO naujagimių, sergančių sepsiu, gydymo gaires, pabrėžiant jo platų ir potencialiai reikšmingą poveikį pasaulinei sveikatai[6].
Tyrime pabrėžiama būtinybė imtis bendrų ir skubių pastangų, kad būtų įveikta atsparumo antibiotikams grėsmė ir pagerintos sepsiu sergančių naujagimių visame pasaulyje gydymo sąlygos. Atsparumas antibiotikams tai didėjanti pasaulinė sveikatos krizė, dėl kurios nuolat mažėja svarbiausių vaistų veiksmingumas, kyla pavojus pacientų priežiūrai ir apkraunamos sveikatos priežiūros sistemos visame pasaulyje.
Šis reiškinys pasireiškia, kai bakterijos, grybeliai, virusai ir parazitai laikui bėgant keičiasi ir nebereaguoja į vaistus, skirtus jiems naikinti. Dėl to standartinis gydymas tampa neveiksmingas, infekcijos išlieka, todėl ligos užsitęsia, dažniau hospitalizuojamos ir gali padidėti mirtingumas.
Atsparumo antibiotikams padariniai yra didžiuliai, dėl jų kyla daugybė problemų įvairiose sveikatos priežiūros ir visuomenės srityse. Pirma, jis kelia grėsmę gebėjimui gydyti paplitusias infekcines ligas, todėl tampa sunkiau ar net neįmanoma jas kontroliuoti. Tokios ligos kaip plaučių uždegimas, tuberkuliozė ir gonorėja, kurios anksčiau buvo lengvai gydomos, dabar tampa vis atsparesnės turimiems vaistams.
Antra, atsparumas antibiotikams kelia pavojų daugeliui šiuolaikinės medicinos pasiekimų. Tokios procedūros, kaip chirurgija, chemoterapija ir organų transplantacija, priklauso nuo antibiotikų veiksmingumo siekiant išvengti ir gydyti galimas bakterines infekcijas. Didėjant atsparumui antibiotikams, su šiomis procedūromis susijusi rizika labai padidėja.
Be to, atsparumas antibiotikams daro didžiulį finansinį spaudimą sveikatos priežiūros sistemoms. Atsparių infekcijų gydymas dažnai reikalauja ilgesnio buvimo ligoninėje ir brangesnių, sudėtingesnių vaistų. Dėl to didėjančios sveikatos priežiūros išlaidos tampa didele ekonomine našta, ypač mažas pajamas gaunančioms ir besivystančioms šalims.
Bakterijų atsparumas gali paveikti ir maistą, sukuriant problemų grandinę
Galiausiai atsparumas antibiotikams gali kelti didelę grėsmę maisto saugumui, ypač gyvulininkystėje, kur antibiotikai plačiai naudojami, dažnai profilaktiškai, siekiant išvengti ligų. Dėl didėjančio atsparumo gali padaugėti gyvūnų ligų, o tai gali pakenkti maisto gamybai ir ūkininkų pragyvenimo šaltiniams.
Taigi, kodėl atsiranda atsparumas antibiotikams? Pagrindinis veiksnys yra per didelis ir netinkamas antibiotikų vartojimas. Kai antibiotikai vartojami per daug arba neteisingai, susidaro aplinka, kurioje vaisto veikiamos bakterijos gali prisitaikyti ir evoliucionuoti, kad išgyventų. Kiekvieną kartą vartojant antibiotiką yra tikimybė, kad gydymą išgyvenusios bakterijos gali daugintis ir plisti, perduodamos savo atsparumo savybes.
Be to, prie šios problemos prisideda platus antibiotikų naudojimas žemės ūkyje. Gyvuliams dažnai duodama antibiotikų, kad būtų išvengta ligų arba skatinamas jų augimas, o šie vaistai gali patekti į maisto grandinę ir skatinti žmonių atsparumą. Prie to prisideda ir kiti veiksniai: prasta infekcijų kontrolės praktika, netinkamos sanitarinės sąlygos ir netinkamas maisto tvarkymas: visa tai gali paspartinti atsparių bakterijų plitimą.
Netinkama reguliavimo politika arba nepakankamas antibiotikų pardavimo ir platinimo reikalavimų vykdymas taip pat turi įtakos atsparumo antibiotikams atsiradimui. Atsparumo antibiotikams problema yra neatidėliotina pasaulinė grėsmė sveikatai, dėl kurios reikia imtis skubių ir ilgalaikių veiksmų visais valdžios lygmenimis ir visuose visuomenės sektoriuose.
O problemos sprendimo strategijos turi apimti priemones, kuriomis būtų mažinamas netinkamas ir perteklinis antibiotikų vartojimas, skatinama infekcijų prevencija ir kontrolė, skatinamas naujų antibiotikų kūrimas ir gerinamas informuotumas bei supratimas apie šią problemą. Laikrodis tiksi, ir su kiekviena akimirka didėja būtinybė kovoti su atsparumu antibiotikams. Spręsdami šį iššūkį, galime padėti išsaugoti antibiotikų veiksmingumą ir užtikrinti jų prieinamumą ateinančioms kartoms.