Baltųjų rūmų spaudos sekretorė Karine Jean-Pierre per pasitarimą perskaitė neteisingą scenarijų
Skaitydamas iš anksto paruoštus atsakymus į klausimus klysta ir painiojasi ne tik garbaus amžiaus JAV prezidentas Joe Bidenas, bet ir jo spaudos tarnybos darbuotojai, dėl tokių dalykų turintys degti iš gėdos ne mažiau nei pats prezidentas.
Pirmadienį įvykusioje politikos apžvalgos konferencijoje su žiniasklaidos atstovais, Baltųjų rūmų spaudos sekretorė Karine Jean-Pierre pasitaisė kalbėdama apie vieną klausimą, kai pati pajuto, kad užbėga klausimams į priekį ir iš paruoštų atsakymų lapo skaito netinkamą atsakymą[1].
Kai suprato, kad peršoka į priekį pateikdama neteisingą atsakymą, ji pervertė lapą ir toliau tęsė, kur ir turėjo kalbėti. Visa tai atrodė gėdingai. Pasiruošimas viešiems kalbėjimas su teksto sufleriais ir scenarijais jau tampa įprasta praktika JAV Baltuosiuose rūmuose.
K. Jean-Pierre susimovė, kai žurnalistas jai pateikė klausimą apie Naujojo Hampšyro valstijos senatorę demokratę Jean Shaheen, kuri konferencijoje nedalyvavo[2], nes prezidentas J. Bidenas pritarė siūlymui pirminių rinkimų tvarkaraštyje Pietų Karoliną iškelti aukščiau už Naująjį Hampšyrą.
Skaitė iš atsakymų „paruoštuko“
Žurnalistas sakė, kad J. Shaheen susirūpino, jog dėl prezidento žingsnio iškelti kitą valstiją vietoj šios, Naujasis Hampšyras taps pažeidžiamas pirminių rinkimų metu, o K. Jean-Pierre atsakydama žurnalistui į šį pastebėjimą, ėmė kalbėti ne į temą, kad Baltieji rūmai gerbia 1939 metais priimtą Hatcho įstatymą, kuriuo ribojamas federalinių darbuotojų dalyvavimas politinėje veikloje.
„Tačiau žvilgsnis atgal yra didžiausia ironija. Žinote, 2020 m. rinkimus įrodė D. Trumpo administracijos vidaus… ai. Atsiprašome. Manau, kad čia užbėgau už akių“, – staiga pati susigriebė K. Jean-Pierre.
Tada ji tęsė savo atsakymą pervertusi puslapį ir sakė, kad Baltieji rūmai labai rimtai žiūri į Hatch Act, ir pridūrė, kad artėjant 2024 m. rinkimams senatorė turėtų būti atsargi ir apgalvoti, ką sako.
2020 metų prezidento rinkimai JAV ir įvykiai, susiję su Donaldo Trumpo poveikiu jį palaikantiems rinkėjams, o taip pat ir kitų politikų žingsniai yra aštri tema. Klausimų šia tema visada yra, tad paruoštukas su atsakymais ir šioje konferencijoje turėjo reikalingos medžiagos.
Tačiau nepaisant viso pasirengimo galimiems nepatogiems klausimams, net ir nusišnekėjusi spaudos atstovė neatrodė labai suglumusi, bet tuo nėra ko stebėtis, nes tokia veikla yra gan įprasta Baltiesiems rūmams.
J. Bidenui įprasta skaityti iš telesuflerio
Ne kartą „nusiskaitęs“ nuo telesuflerio[3] JAV prezidentas J. Bidenas jau parodė, kad tokia praktika su paruoštais atsakymais spaudos konferencijose yra įprasta. Vienu metu J. Bidenas net tapo pašaipų objektu, kai po tokios „kliurkos“ skaitant tekstą, jis buvo sutapatintas su filmo personažu.
J. Bidenas buvo palygintas su išgalvotu filmo „Anchor Man“ („Žinių vedėjas“) personažu, kai, paminėjęs „Walmart“ generalinio direktoriaus pareiškimą, ištarė žodžius „citatos pabaiga“. Iš pradžių visi manė, kad tai buvo suplanuota jo kalboje. Tačiau paaiškėjo, kad J. Bidenas iš tikrųjų bandė užbaigti citatą ir pereiti prie kito klausimo ir perskaitė per daug nei turėjo.
„Ir, beje, galbūt vakar girdėjote „Walmart“ generalinį direktorių apie veiksmus, kurių ėmėmės. Cituoju: Privačios įmonės ir vyriausybės bendradarbiavimo derinys buvo tikrai sėkmingas. Visoje tiekimo grandinėje yra… daug naujovių. Dėl veiksmų, kurių ėmėmės, viskas pradėjo keistis. Citatos pabaiga“, – tuomet pasakė J. Bidenas ir perėjo prie kito sakinio.
Akivaizdus suklydimas sulaukė komiškos reakcijos socialinėje erdvėje, kur šmaikščių komedijų gerbėjai pateikė palyginimą su filmo personažu, todėl, kad Willo Ferrello vaidinamas žinių vedėjas liūdnai pagarsėjo tuo, kad kiekvieną žodį teleprompteryje perskaito tiksliai taip, kaip jis pasirodo.
Dar kelios situacijos su prezidento J. Bideno kalbomis ir viešais pasisakymais taip pat sukėlė nemažai klausimų apie redaguotas kalbas, suplanuotus atsakymus ir paruoštus scenarijus.
O būna ir tokių prezidento pasirodymų eteryje, kai jam net neprireikia atsakinėti į klausimus, užtenka palaižyti ledus arba tiesiog būna paprasčiausiai nutraukiama transliacija ir atjungiami prezidentui paruošti mikrofonai[4].
Visa tai sukelia klausimų, ar tokie metodai yra turinio ir kalbos redagavimas bei kontrolė iš Baltųjų rūmų pusės, ar priešininkų noras nutildyti prezidento pasisakymus.