Suprasti akimirksniu
  • Jaunimas sugalvojo naują madą: lytis keičiasi pagal sezoną
  • Jaunimas dažnai leidžia sau „plaukioti“ tarp lyčių
  • Lyties disforija laikoma psichologiniu sutrikimu
Šaltiniai
lytinė tapatybė
Jesús Boscán/Unsplash.com nuotrauka

Jaunimas sugalvojo naują madą: lytis keičiasi pagal sezoną

Jeigu jums per akis buvo žmonių, kurie manėsi esantys kitos lyties, nei gimė biologiškai, įsikabinkite į kažką stabilaus ir laikykitės, mat pasaulyje plinta nauja mada. Dabar, pasirodo, žmogaus lytinė tapatybė priklauso dar ir nuo to, kokie orai už lango. Gal jums vasara asocijuojasi su gėlėmis, lengvumu ir jūra? Galite tada save laikyti moterimi. O gal vasara jums asocijuojasi su paspirtukais, dviračiais ir motociklais – na, tai tebūnie, jūs vyras.

Jaunimas dabar identifikuojasi net ne kaip konkreti lytis, o kaip „lytis pagal sezoną“ – tai reiškia, kad jų lytis keičiasi priklausomai nuo metų laiko.

Štai vienas neapsisprendęs dėl savo lyties asmuo Dee Whitnell populiariame socialiniame tinkle „TikTok“ aiškina, kad jo lytis kinta priklausomai nuo sezono. 

Gali būti, kad kieno nors lyties išraiška yra susijusi tik su vienu metų laiku, pavyzdžiui, jis yra vyriškesnis žiemą.

Arba kažkieno lytinė tapatybė ir išraiška keičiasi su kiekvienu metų laiku: galbūt vasarą ji tapatinama su moterimi, o rudenį – kaip vyru.

„Tai nereiškia, kad sezonai lemia jūsų lytinę tapatybę ar išraišką, tačiau tai gali turėti tam įtakos. Vasarą jaučiuosi vyriškesnis, dėviu vyriškesnius drabužius, dėviu šortus, paprastai turiu daugiau plaukų ir tiesiog jaučiuosi labiau berniukas.Žiemą kažkodėl išeina mergaitiškas režimas, o aš mėgstu sijonus ir sukneles“, – aiškino labai savyje ir aplinkoje nesusiprantantis jaunuolis[1].

Jaunimas dažnai leidžia sau „plaukioti“ tarp lyčių

Jaunimas dažnai naudoja terminą „gender fluid“, kuris kol kas lietuviško atitikmens neturi. Paprastai kalbant tai reiškia, kad žmogus laisvai plaukioja tarp visokių lyčių, jokiai konkrečiai savęs nepriskirdamas. Toks vaikinas, tarkime, gali augintis ūsus ir dėvėti sukneles, eiti į sporto salę, augintis didelius raumenis, ir kartu kalbėti švelniu moterišku balsu, dažytis ir pan. Taip, žinoma, sukeldamas šoką žmonėms, kurie jokių problemų su savo lytimi ir jos suvokimu neturi. 

Asmens lytinė tapatybė reiškia individo jaučiamą lyties tapatybę, o lyties raiška – tai, kaip asmuo save pristato. Lyties išraiška reiškia būdus, kuriais žmonės pristato savo lytinę tapatybę. Žmonės gali išreikšti savo lytį vyriškais arba moteriškais būdais, tačiau jie taip pat gali reikšti tokiais būdais, kurie yra abu arba ne. Lytis skiriasi nuo lyties , kuri reiškia lytinius organus, su kuriais gimei.

Sąvokos „gender fluid“ ir „nebinary“ kartais painiojamos. Nors yra susijusios, yra keletas svarbių skirtumų. 

„Non binary“ yra iš esmės tarsi belytis žmogus. Tokie žmonės savęs nepriskiria jokiai lyčiai. 

„Gender fluid“ žmogus aiškiai atskiria, koks elgesys, būdo bruožai, išvaizdos bruožai tapatinami su viena ar kita lytimi ir sąmoningai juos renkasi[2].

Lyties disforija laikoma psichologiniu sutrikimu

Reikia pripažinti, kad iš esmės visi šie asmenys, kurie save laiko kitos lyties, nei gimė, arba apskritai nesusigaudo, kokios lyties yra, yra psichologiškai pažeisti ir nestabilūs.

Lyties disforija, dėl kurios žmonės nusprendžia, kad jų biologinė lytis ir lyties identitetas skiriasi, yra psichologinis sutrikimas, kaip pripažįstama medikų. 

Šiam sutrikimui yra prengtas ir gydymo planas. 

Tiesa, gydymas apima ir psichologinius aspektus, ir fizinius aspektus. Tai yra išties keista, nes kitus sutrikimus turintiems žmonėms fizinės intervencijos nebūna taikomos.

Tarkime yra toks sutrikimas, kai asmuo kūno vientisumo disforiją jaučia, kad kuri nors galūnė jiems nepriklauso. Tarkime, jie turi sveiką ranką, bet jaučia, kad ta ranka nepriklauso jo kūnui ir nori ją pašalinti. 

Neurologiniai rezultatai rodo, kad kūno vientisumo disforija yra smegenų sutrikimas, sukeliantis kūno vaizdo sutrikimą, kurio paralelės yra žinomos pacientams, sergantiems insultu. Užuot išgydžius tik simptomą, turėtų būti sukurta priežastinė terapija, siekiant integruoti svetimą galūnę į kūno vaizdą[3].

Toks sutrikimas paprastai gydomas psichoterapija, mat sveikos galūnės amputacija gydymo tikslais yra smarkiai kvestionuojama, svarstant, ar tai moralu.

Bet kažkodėl žmonėms, kurie turi lyties disforijos sutrikimą, nupjauti puikiai veikiančius lytinius organus yra priimtina ir moralinių iššūkių nekelia. 

Lyties disforija diagnozuojama remiantis psichologinės būklės įvertinimu. Medikas gali naudoti lyties disforijos kriterijus, išvardytus Psichikos sutrikimų diagnostikos ir statistikos vadove (DSM-5), paskelbtame Amerikos psichiatrijos asociacijos.

Gydymas gali padėti žmonėms, sergantiems lyties disforija, ištirti savo lytinę tapatybę ir rasti jiems patogų lyties vaidmenį, taip sumažinant nerimą. Tačiau gydymas turi būti individualus. 

Gydymo galimybės gali apimti lyties išraiškos ir vaidmens pokyčius, hormonų terapiją, chirurgiją ir elgesio terapiją.

Sudarydamas gydymo planą,medikas patikrins jus dėl psichinės sveikatos problemų, kurias gali tekti spręsti, pavyzdžiui, depresiją ar nerimą. Neatsižvelgus į šias problemas, gali būti sunkiau ištirti savo lytinę tapatybę ir palengvinti lyties disforiją.

Medicininis lyties disforijos gydymas gali apimti hormonų terapiją arba chirurgiją, kai siekiama chirurginiu būdu pakeisti asmens išvaizdą ir padaryti jį panašų į tos lyties, kurios jis nori būti[4].