Auga susidomėjimas Australijoje pristatomais įrenginiais, padedančiais neįgaliems vaikams vaikščioti
Beveik 11 milijonų vaikų su negalia gyvena Europoje bei Centrinėje Azijoje. Kiekvienas iš jų – kaip ir kiekvienas vaikas pasaulyje – turi teisę būti globojamas, išgirstas, mylimas bei palaikomas atsakingos priežiūros ir ugdymo, taipogi gauti tinkamą mitybą ir socialinę apsaugą, mėgautis žaidimu, laisvalaikiu bei gyvenimu apskritai[1]. Visgi, pernelyg dažnai jų teisės yra paminamos. Šio elgesio priežastys tuo tarpu gana skirtingos: jos neretai apima stigmą, prieinamų paslaugų trūkumą, institucionalizavimą ir fizines kliūtis. Priešingai, pasekmės, su kuriomis pastarieji susiduria, yra ganėtinai nuoseklios, – kai šie vaikai yra atskirti nuo visuomenės, sumažėja jų galimybės išgyventi, socializuotis, suvokti save ir ateities gyvenimo perspektyvas.
Vis dėlto, laimei, atsiranda projektų, apšviečiančių tamsoje skendinčią suaugusių, mažųjų bei jų tėvelių vilties kibirkštį. Vienas iš jų – „Source Kids Disability Expo“ – pagrindinė Australijos neįgaliųjų paroda vaikams, paaugliams ir jauniems suaugusiems, vykstanti visoje šalyje penkiose valstijose, sujungianti visus naujausius neįgaliesiems skirtus produktus bei paslaugas po vienu stogu kelių dienų renginiui. Pabrėžiama, kad tai ne tik naujos bendrystės skonis ir būtinųjų inovacijų proveržių aidai, tačiau taip pat mažųjų šypsenos ir nauji gyvenimo atradimai, atslenkantys kartu su spėriai besikeičiančiu pasauliu ir įrenginiais, padedančiais pasijusti pilnaverčiu žmogumi[3].
Konkrečiau, „Source Kids Disability Expo“ – tai pagrindinė Australijos neįgaliųjų paroda, skirta vaikams, paaugliams ir suaugusiems iki 35 metų amžiaus, kuri vyksta Sidnėjuje, Melburne, Brisbene, Perte ir Adelaidėje. Tai, be kita ko, puikus būdas šeimoms, specialistams ir žmonėms su negalia susisiekti su paslaugų teikėjais ir rasti naujausias galimybes.
Nors projektas įtraukia begalę skirtingų žmonių, jis orientuotas į likimo nuskriaustuosius. Ypatingą dėkingumą išreiškia mažųjų, negebančių stovėti ant savo kojyčių, tėvai, renginio organizatoriams tardami mielaširdingą „ačiū“ ir braukdami ne vieną džiaugsmo ašarą, dėka suvirpintos jų atžalos širdies ir besikeičiančio gyvenimo perspektyvos.
Tiems, kurie negali vaikščioti ir justi žemės po savo pėdomis, šiuolaikiškos, paklausą pamažu įgaunančios technologijos leidžia pajusti žingsnio džiaugsmą, kuris kadaise rodėsi tolimas lyg Marso planeta. Kadangi laikai keičiasi, negalią turinčių žmonių akys, vėlei paliestos tikėjimo, turi galimybę suspindėti iš naujo. Nors neįprastai atrodantys išradimai iš pirmo įvaizdžio mena robokopą ar kiborgą, unikali galimybė neįgaliesiems leidžia atversti naują lapą.
Tiesa, išradimai kol kas pristatomi tik Australijoje. Tačiau matant šių įrenginių paklausą, gali būti, jog daugelis pasaulio šalių ateityje taipogi galės juos išbandyti ir įsigyti.
Australijoje gyvena daugiau kaip 4,4 mln. žmonių, turinčių negalią
Australijoje gyvena daugiau kaip 4,4 mln. žmonių, turinčių vienokią ar kitokią negalią. Vienas iš pagrindinių sunkumų – rasti tinkamas paslaugas, kai jų reikia[3]. Dėl šios priežasties rengiama didžiausia Australijoje su negalia susijusi paroda.
2024-aisiais ji panašėjo į didžiulį bendruomeninį renginį su pramogomis bei įvairiais užsiėmimais suaugusiesiems, šeimoms, vaikams ir globėjams. Kadangi daugybė žmonių atvyksta dvejoms dienoms, jie tikina, jog galima daug ką pamatyti, patirti ir sužinoti: ten pasirodo daugiau kaip 200 dalyvių, pristatančių atitinkamų paslaugų teikėjus, giminingas sveikatos priežiūros paslaugas, ankstyvąją intervenciją, išteklių ir įrangos tiekėjus, namų, bendruomenės bei neįgalumo paslaugas[4].
Dalyvaujant gebėjimų stiprinimo veiklose, ugdomas savarankiškumas, plėtojami nauji santykiai ir vystomi socialiniai įgūdžiai, o kartu, be abejo, ir smagiai leidžiamas laikas. Kone labiausiai džiugina tai, jog stovyklos ir dienos programos yra pritaikytos individualiems dalyvių poreikiams, siūlant skirtingas paslaugas, atsižvelgiant į jų priežiūros reikalavimus bei amžių.
Tokie užmojai – itin sveikinti, stengiantis sukurti įtraukias galimybes vaikams bei jaunuoliams, turintiems negalią, iš naujo atrandant pasitikėjimą savimi ir kitais. Žmonės iš viso pasaulio džiaugiasi, jog šie projektai – tai ne tik judėjimas šviesesnės ateities link, tačiau taip pat parodymas, jog bet koks žmogus nusipelnė džiaugtis gyvenimu, susirasti draugų ir dalyvauti vietos bendruomenės veikloje, įgalinančioje prisiliesti prie kiekvieno iš mūsų poreikių.
Panašios iniciatyvos – „Abilities Expo“ JAV ir „Naidex“ Jungtinėje Karalystėje
Dalyviai iš tiesų giria renginį už visapusišką palaikymą ir šeimai palankią aplinką. Po sėkmingų parodos renginių Adelaidėje, Brisbene, Melburne, Sidnėjuje ir Perte, „Source Kids“ jau pradėjo rengti 2025 m. programą, per kurią tikimasi pritraukti daugiau nei 15 000 dalyvių visoje šalyje[5].
Kalbant apie bendrines iniciatyvas, skirtas vaikams, kurie turi sunkumų vaikščioti, jos apima įvairių rūšių pagalbines robatizuotas priemones. Šie prietaisai ne tik padeda vaikams atsistoti ir mokytis vaikščioti, bet ir stiprina jų raumenis bei kaulus.
Pavyzdžiui, „Trexo Robotics“ jau kuria priemones, kurios padeda vaikams, turintiems tokių sutrikimų kaip cerebrinis paralyžius, mokytis vaikščioti per saugią ir įdomią patirtį. Tarp projektų, kuriuose pristatomi tokie įrenginiai, be kita ko, yra ne tik „Source Kids Disability Expo“ Australijoje. Panašios iniciatyvos vyksta ir tarptautiniu mastu, pavyzdžiui, „Abilities Expo“ JAV ir „Naidex“ Jungtinėje Karalystėje.