„iPhone 14“ pristatė naują būdą skubiai pagalbai gauti, kai nėra ryšio
„iPhone 14“ telefonų modelis buvo išleistas su nauja programinės įrangos funkcija „Emergency SOS via Satellite“, kuri leidžia tiesiogiai susisiekti su skubios pagalbos tarnybomis naudojantis palydoviniais ryšiais. Tai ypatingai svarbu patekus į pavojingą situaciją, kai nėra interneto ar mobilaus ryšio. Naujoji „iPhone 14“ funkcija diktuoja naujas tendencijas ir įrodo technologijų svarbą[1].
„iPhone “ tapo neatsiejama šiuolaikinio gyvenimo dalimi, suteikiančia begalę būdų bendrauti, pramogauti ir tvarkyti kasdienį gyvenimą. Tačiau be šių funkcijų naujasis „iPhone“ turi ir svarbių avarinio saugumo funkcijų, kurios gali būti labai svarbios gyvybei pavojingoje situacijoje.
„Emergency SOS via Satellite“ funkcija yra viena iš tokių funkcijų, kuri gali padėti susisiekti su pagalbos tarnybomis išskirtinėmis aplinkybėmis, kai nėra kitų būdų tai padaryti. Ši funkcija pirmą kartą buvo įdiegta su „iOS 10“, o dabar ja galima naudotis visuose naujesniuose „iPhone“ modeliuose.
Norėdami įjungti „Emergency SOS“, turite vienu metu paspausti ir palaikyti šoninį mygtuką bei vieną iš telefono garsumo mygtukų, kol pasirodys „Emergency SOS“ šliaužimo mygtukas. Jei toliau laikysite nuspaudę šoninį mygtuką ir garsumo mygtuką, telefonas automatiškai paskambins pagalbos tarnyboms. Arba galite perbraukti šliaužiklį ir paskambinti tuojau pat.
Greita reakcija į pavojingas situacijas padeda gelbėti gyvybes
Įjungus „Emergency SOS via Satellite“, telefonas automatiškai paskambins pagalbos tarnyboms, pasidalins jūsų buvimo vieta ir praneš jūsų pagalbos kontaktams. Ši funkcija nepaprastai naudinga tais atvejais, kai negalite paskambinti ar išsiųsti žinutės tradiciniais būdais.
Tačiau ši funkcija turi tam tikrų apribojimų, pavyzdžiui, norint, kad ji veiktų tinkamai, reikia mobiliojo arba „Wi-Fi“ ryšio aprėpties. Štai čia pradedamas naudoti skubios pagalbos signalas per palydovą. Jei skambinate arba siunčiate SMS žinutę pagalbos tarnyboms ir negalite prisijungti, nes esate už interneto ir mobilaus ryšio aprėpties ribų, „iPhone“ bando per palydovą sujungti jus su reikiama pagalba[2].
Šią funkciją galima naudoti tik „iPhone 14“ ir „iPhone 14 Pro“ modeliuose ir ji yra nemokama dvejus metus po aktyvavimo.
Kai naudojate palydovinį ryšį, patirtis skiriasi nuo žinutės siuntimo ar gavimo per mobilųjį ryšį. Idealiomis sąlygomis, kai tiesiogiai matomas dangus ir horizontas, žinutės siuntimas gali užtrukti 15 sekundžių, o po medžiais su šviesia ar vidutinio dydžio lapija gali trukti daugiau nei minutę.
Jei esate po tankia lapija arba apsupti kitų kliūčių, jums gali nepavykti prisijungti prie palydovo. Ryšio trukmei taip pat gali turėti įtakos aplinka, žinutės ilgis ir palydovų tinklo būklė bei prieinamumas. Be skubios pagalbos žinutės per palydovą, „iPhone“ taip pat siūlo automatinius avarijos aptikimo arba kritimo aptikimo pranešimus pagalbos tarnyboms, jei nereaguojate po sunkios automobilio avarijos arba stipraus kritimo.
Ši funkcija neįtikėtinai naudinga situacijose, kai negalite išsikviesti pagalbos, o telefonas gali automatiškai pranešti pagalbos tarnyboms. „iPhone“ skubios pagalbos saugumo funkcijos yra labai svarbios šiuolaikiniame pasaulyje, kuriame ekstremaliosios situacijos gali įvykti bet kur ir bet kada. Avarinis SOS žinutės paleidimas per palydovą yra viena iš tokių funkcijų, kuri gali turėti lemiamos reikšmės gyvybei pavojingoje situacijoje.
„Emergency SOS via Satellite“ funkcija per kelis mėnesius jau išgelbėjo dešimtis nelaimėlių
Funkcija tapo aktyvia dar 2022 metais, rugsėjo mėnesį. Per šį laikotarpį ji jau buvo naudinga.
Ši funkcija veikia ne tik JAV, bet ir dar keliose šalyse: Austrijoje, Belgijoje, Italijoje, Portugalijoje, Liuksemburge ir Olandijoje[3]. Nėra tikslių duomenų apie suteiktą pagalbą ir konkrečius įvykius, bet žinoma, kad nauja funkcija tikrai vertinga.
Per neseniai įvykusį incidentą „Emergency SOS via Satellite“ funkcija išgelbėjo tris studentus, kurie įstrigo San Rafael Swell rekreacinėje teritorijoje esančiame kanjone. Studentai, kurie buvo išvykę į kelionę prieš baigdami Brighamo Youngo universitetą, šioje vietovėje plaukė kanjonu (canyoneering), kai pateko į bėdą.
Viena iš plaukusių grupių įstrigo ilgam giliai šaltame vandenyje. Studentai beveik valandą bandė užkelti kuprines ant uolos krašto ir išsilaisvinti iš gilių kanjono kišenių.
Studentai susidūrė su dar viena gilia duobe vandenyje, bet negalėjo pasiekti baseino viršaus, kad galėtų judėti pirmyn. Jie šaltame vandenyje išbuvo beveik tris valandas ir rodė hipotermijos požymius. Vieną iš jų, Džeremį Mumfordą, ištiko hipoterminis šokas ir jis pradėjo panikuoti.
Kaip vėliau nurodė išgelbėtieji, kanjonas buvo daugiau nei 500 pėdų gilumo grynos uolos ir nebuvo įmanoma naudotis jokio ryšio paslaugomis, tačiau, laimei, vienas iš grupės narių, Stephen Watts, turėjo „iPhone 14“, kuriame buvo aktyvuota skubios pagalbos SOS per palydovą funkcija.
Grupė kas 20 minučių galėjo siųsti SMS žinutę pagalbos tarnyboms, kai palydovas sutapdavo su jų buvimo vieta kanjone. Greita pagalbos tarnybų reakcija čia buvo gyvybiškai svarbi.
Galiausiai grupė pritvirtino kilpas prie virvių, kad padidintų trauką, ir prisegė karabiną, kad galėtų išlipti iš gilios duobės. Po to jie susirado vietą, kur atsisėdo su avarinės pagalbos antklodėmis, ir laukiant pagalbos tarnybų atvykimo, užkūrė ugnį.
Kai atvyko sraigtasparnis, studentai buvo nepaprastai dėkingi ir sakė, kad pamatę pagalbą artėjant link jų, tiesiog galėjo tik verkti.
Telefono skubios pagalbos susisiekimo funkcija jau padėjo išgelbėti dešimtis gyvybių, ir šis incidentas yra tik vienas iš pavyzdžių.
Sausio mėnesį dvi moterys Kanadoje pasinaudojo šia funkcija susisiekti su pagalbos tarnybomis, kai įstrigo ant nevalyto kelio. Kito incidento metu gruodžio mėnesį pagalbos tarnybos, pasinaudojusios „Emergency SOS via Satellite“ funkcija, surado ir išgelbėjo vyrą, pasiklydusį atokioje Aliaskos vietovėje.
Galimybės susisiekti su pagalbos tarnybomis svarba yra nepaprastai didelė, ypač tais atvejais, kai kyla hipotermijos[4] ar kitų gyvybei pavojingų būklių pavojus. Tokiais atvejais „iPhone“ esanti funkcija gali pakeisti situaciją. Ji suteikia gelbėjimosi ratą žmonėms, kuriems reikia pagalbos. Skubi reakcija į nelaimę gali lemti jų saugumą ir išgyvenimą.