NASA kapsulė „Orion“ praskriejo per Žemės atmosferą ir nukrito Ramiajame vandenyne

Įdomybės, TechnologijosMiglė Tumaitė
Suprasti akimirksniu
Nasa
NASA kapsulė „Orion“ praskriejo per Žemės atmosferą ir nukrito Ramiajame vandenyne. Samuel Pasteur Fosse/Unsplash nuotrauka

Artėjant trijų savaičių bandomojo skrydžio į Mėnulį pabaigai – geros naujienos

Tuščia NASA kapsulė „Orion“ praskriejo per Žemės atmosferą ir nukrito Ramiajame vandenyne dar sekmadienį po skriejimo aplink Mėnulį, taip užbaigdama JAV agentūros „Artemis“ programos inauguracinę misiją, praėjus 50 metų po paskutinio Apolono nusileidimo Mėnulyje[1].

Detaliau kalbant, lašelio formos „Orion“ kapsulė, kurioje buvo imituota trijų manekenų, sujungtų su jutikliais, įgula, 9.40 val. nukrito į vandenyną prie Meksikos Baja California pusiasalio, parodydama, jog būsimieji astronautai neva bus saugūs grįžti į Žemę.

„Paskutinis NASA kelionės į Mėnulį skyrius baigiasi – „Orion“ sugrįžo į Žemę“, – sakė NASA komentatorius Robas Naviasas.

Misija truko 25 dienas

Misija baigėsi praėjus mažiau nei savaitei po to, kai skrydžio į Mėnulį metu buvo įveiktas maždaug 79 mylių (127 km) atstumas ir maždaug dvi savaitės po to, kai buvo pasiektas tolimiausias kosmoso taškas – beveik 270 000 mylių (434 500 km) nuo Žemės[2].

Derėtų paminėti ir tai, jog ši kapsulė maždaug 9 val. ryto pasiryžo ugningu 24 500 mylių per valandą (39 400 km/h) greičiu pasinerti į Žemės atmosferą, atidengdama šilumos skydą, kurio aukščiausia temperatūra buvo beveik 5 000 laipsnių pagal Farenheitą (2 760 laipsnių Celsijaus).

Tuo tarpu debiutinė „Orion“ kelionė pradėjo „Apollo“ įpėdinės „Artemis 1“ programą, kurios tikslas – šį dešimtmetį sugrąžinti astronautus į Mėnulio paviršių ir sukurti ten tvarią bazę, kaip atspirties tašką būsimiems Marso tyrinėjimams.

Kapsulė
Misija truko 25 dienas. Nasa/Unsplash nuotrauka

„Artemis 1“ sugrįžimas į Žemę įvyko per 50-ąsias Gene Cernan ir Harrison Schmitt nusileidimo Mėnulyje metines

Gene Cernan ir Harrison Schmitt buvo paskutiniai iš 12 NASA astronautų, kurie vaikščiojo Mėnulyje[3].

Pakartotinis ekspedicijos pasirodymas pažymėjo vienintelį svarbiausią „Orion“ kelionės etapą, kai buvo išbandyta, ar naujai sukurtas šilumos skydas gali atlaikyti atmosferos trintį ir apsaugoti viduje esančius astronautus.

„Tai yra vienas iš mūsų prioritetinių tikslų“, – sakė NASA „Artemis 1“ misijos vadovas Michael Sarafin. „Čia, Žemėje, nėra lankinio ar aeroterminio įrenginio, galinčio pakartoti hipergarsinį sugrįžimą su tokiu šilumos skydu“.

Galų gale, jei „Artemis 1“ misija bus pripažinta sėkminga, „Artemis 2“ įgulos skrydis aplink Mėnulį ir atgal gali prasidėti jau 2024 metais. Po to dar po kelerių metų astronautai, iš kurių viena, kaip numatoma, bus moteris, su „Artemis 3“ taip pat nusileis Mėnulyje.

Kita vertus, nors kelionės aplink Mėnulį metu kapsulė susidūrė su kai kuriais netikėtais ryšio sutrikimais ir elektros problema, NASA iki šiol puikiai vertino „Orion“ veiklą, tvirtindama, jog jie smarkiai viršijo JAV kosmoso agentūros lūkesčius.