Susiduriama su iššūkiais – kaip ir visuomet
Ketverius metus trukusi NASA aparato „InSight Mars“ kelionė baigėsi po to, kai kosmoso agentūra negalėjo užmegzti kontakto, manydama, kad kosminio laivo saulės energijos generuojamose baterijose, deja, nejučia baigėsi energija[1].
Detaliau kalbant, laboratorijos, esančios Pietų Kalifornijoje misijos kontrolieriams su pastaruoju nepavyko susisiekti po dviejų bandymų iš eilės, o tai buvo kintamasis, naudojamas paskelbiant misiją oficialiai baigta.
Agentūra teigė ir tai, kad toliau klausysianti signalo iš minėto įrenginio, tačiau vargu, ar galima kažko tikėtis, mat paskutinį kartą „InSight Mars“ su Žeme bendravo gruodžio 15 d[2].
Įdomu tai, jog šis įrenginys Marse stovėjo daugiau nei 1 400 dienų nuo nusileidimo 2018 m. lapkričio mėn. Tuo tarpu jo misija, kaip žinia, buvo rinkti duomenis apie planetos plutą, mantiją ir šerdį. Jis taip pat rinko duomenis apie orą bei seisminį aktyvumą.
„Stebėjau šios misijos paleidimą ir nusileidimą, ir nors atsisveikinimas su erdvėlaiviu visada yra liūdnas, „InSight“ pasiekimai iš tiesų yra priežastis švęsti“, – sakė NASA Mokslo misijos direktorato Vašingtone asocijuotasis administratorius Thomas Zurbuchenas.
Vien seisminiai duomenys iš šios atradimų programos misijos suteikia puikių įžvalgų ne tik apie Marsą, bet ir apie kitus uolinius kūnus, be abejo, įskaitant ir Žemę.
Atradimai įkvėps dar didesniems žygdarbiams
Tai buvo paskutinis mokslinis instrumentas, kuris liko įjungtas, nes dulkės susikaupė ant saulės baterijų, kurios palaipsniui mažino „InSight“ energiją – šis procesas, be kita ko, prasidėjo dar prieš NASA pratęsiant misiją šiais metais, kadangi misija turėjo trukti tik dvejus metus, tačiau NASA ją du kartus pratęsė.
Kaip ir kitų NASA robotų likimo atveju, Marso dulkės sumažino NASA įrenginio „InSight“ galią, padengdamos saulės baterijas storu nuosėdų sluoksniu.
Šiaip ar taip, įrenginys daugiau nei pateisino savo vardą, siųsdamas orų ataskaitas, atrasdamas išlydytą planetos šerdį, išmatuodamas tektoninį aktyvumą ir seismologiją, įskaitant ir daugiau nei 1 300 Marso drebėjimų bei stipriausią drebėjimą, kada nors užfiksuotą kitoje planetoje.
Taigi, nors ir liūdna atsisveikinti, bet „InSight“ palikimas išliks, informuos ir įkvėps.
„Pastaruosius ketverius metus galvojome apie „InSight“ kaip apie savo draugą ir kolegą Marse, todėl sunku atsisveikinti“, – sakė Bruce’as Banerdtas, pagrindinis misijos tyrėjas. „Bet jis, akivaizdu, užsitarnavo pelnytą išėjimą į pensiją“.
Įrenginio seismometras aptiko 1 319 žemės drebėjimų
Įrenginio duomenys atskleidė išsamią informaciją apie Marso vidinius sluoksnius, orus ir daugybę drebėjimų.
Itin jautrus seismometras kartu su Prancūzijos kosmoso agentūrų „Center National d’Etudes Spatiales“ (CNES) ir „Marsquake Service“, kurią valdo ETH Ciurichas, pagalba buvo aptikta 1 319 žemės drebėjimų, įskaitant žemės drebėjimus, sukeltus meteoroidų smūgių, iš kurių didžiausias buvo riedulys – milžiniško dydžio ledo gabalas. Visa tai padeda mokslininkams nustatyti planetos paviršiaus amžių ir ne tik[3].
„Mes įveikėme naujas sritis, o mūsų mokslo komanda gali didžiuotis viskuo, ko išmokome“ – sakė Philippe Lognonné, pagrindinis „InSight“ seismometro tyrėjas.