Komplimentas kartais gali kainuoti net ir paskutinius pinigus
Ne vieną kartą žiniasklaidoje girdėtos istorijos apie nuskriaustas moteris, pasimovusias ant donžuanų „kabliukų“, savo aktualumo vis dar neprarado. Nors kartais ir nevalingai nusijuokiame išgirdę dar vieną liūdną pasakojimą apie visas savo santaupas praradusią vidutinio amžiaus moterį ir mintyse pagalvojame, kad na, jau mes tokie naivūs nebūtume, tokių atvejų vis dar pasitaiko. Lietuvos bankų asociacijos (LBA) duomenimis, vien per praėjusius metus į meilės sukčių rankas atiteko net 0,6 mln. eurų.
Galime kaltinti šventą naivumą, o galime kaltinti ir vis tobulėjančius „meilės profesionalus“, už kurių paslaugas kartais tenka gausiai susimokėti ir net atiduoti paskutinius apatinius. Dažniausiai į meilės sūkurį linkusios įsivelti vidutinio amžiaus moterys, tačiau būna ir išimčių, pasitaikančių ir mūsų Lietuvoje.
Meilės sukčiai puikiai išmano moterų psichologiją ir žino, ko joms reikia. Moteris, susipažinusi su sukčiumi, bent jau keletą dienų skrajoja padebesiais, na, po to ši euforija baigiasi ir virsta tikru galvos skausmu bei egzistenciniu klausimu – o kaip dabar gyventi?
Kartais net ir mažiausiai įgudusiems romantiniams sukčiams ima ir pasiseka, ypatingai, jei jie pasirenka atitinkamą nuotrauką iš karo tarnybos Afganistane ir prideda, kad šiuo metu po ilgų metų darbo ilsisi Amerikoje. Savimi menkai pasitikinti ar seniai gerai besijautusi moteris ima ir patiki. Ir nori kuo greičiau susitikti. Tik, žinoma, prieš susitikimą turi išpildyti keletą sąlygų. Viena iš jų – pervesti pinigus kelionės bilietams, mat šiuo metu bankas, kuriame gražuolis karys laiko savo santaupas yra bankrutavęs ar su jo pinigais nutikusi koka kita istorija.
Sukčius iš užsienio valstybių sugauti yra daug sunkiau
LBA nustatė, kad per 2021 m. meilės arba kitaip romantinių sukčių sukelti nuostoliai išaugo net per 44 proc., o šis sukčiavimo būdas tampa vis populiaresniu ir pelningesniu nei telefoninis sukčiavimas. Esminis skirtumas tarp telefoninių ir romantinių sukčių yra tas, kad pastarieji gali veikti ir iš užsienio valstybių. Dažnai tokie asmenys susikuria netikras feisbuko anketas ir, naudodamiesi „Google“ vertėjo pagalba, su jumis bendrauja jūsų kalba. Blogiausia yra tai, kad tarptautinis pavedimas gali smarkiai apsunkinti prarastų pinigų susigrąžinimo procesą.
Tai kelia didelį nerimą, ypač dėl nusikaltimų specifikos – dažnai romantinių sukčių aukos nesileidžia į kalbas su banku, užfiksavusiu įtartiną pinigų judėjimą. Pastebėję besikartojančias ir klientui nebūdingas finansines operacijas, banko prevencijos specialistai atkreipia į jas dėmesį, bet klientai nebūtinai pasirengę išsiaiškinti tiesą ir sustabdyti mokėjimus. Vis dėlto, norint demaskuoti nusikaltėlį, bendradarbiavimas yra būtinas, – atkreipė dėmesį LBA prezidentė dr. Eivilė Čipkutė[2].
Žinoma, istorija dar baigiasi ganėtinai gerai, jei atiduodamos tik santaupos. Bet gausu ir tokių atvejų, kai žmogus yra priverstas ne tik likti „nuogas basas“, bet dar ir pasiskolinti iš kitų ar užstatyti savo turtą, kad paskolintų mistiniam kavalieriui pinigų.
Sukčiai gali apsimesti bet kuo – net ir moterimi siekiant suvilioti vyrus
Nors karininko profesija dėl tam tikrų sumetimų kaip, pavyzdžiui, negalėjimas susiskambinti vaizdo skambučiu dėl „saugumo reikalavimų“, yra bene populiariausia, užkibti galite ir ant kitų profesijų „atstovų“. Interneto platybėse pasitaiko netgi tokių atvejų, kai vyrai sukuria netikras merginų anketas ir bendrauja su kitais vyrais, siekdami gauti solidų „užmokestį“.
Toks atvejis prieš tris metus pasitaikė Lietuvoje, kai užsienyje gyvenanti „gražuolė“ su potencialiomis aukomis pasidalino turinti bėdų – sergančią mamą, kuriai negali perduoti pinigų[2].
Štai vienas jaunuolis net pasišovė apsimesti garsiu „Žalgirio“ klubo krepšininku ir išvilioti iš merginų pinigus. O viena jauna mergina ėmė ir įkliuvo į šio vaikino pinkles, mat per savo naivumą ir patikėjimą šio melagingomis istorijomis apie prastai susiklosčiusią materialinę padėtį, vos per kelis mėnesius neteko daugiau kaip 10 tūkst. eurų. Sukčiavusiam jaunuoliui buvo paskirta griežčiausia kardomoji bausmė – suėmimas 3 mėnesiams[3].
Akivaizdu, kad amžius nėra pagrindinis rodiklis, mat net ir jaunos merginos nusvyla nuo sukčiaus rankos. Štai dar visai neseniai vienam sukčiui pavyko apsimesti pareigūnu ir iš 1995 metais gimusios merginos išvilioti internetinės bankininkystės prisijungimo kodus, kuriais pasinaudojęs jis pagrobė 2,6 tūkst. eurų[4].
Todėl LBA perspėja, jog siekiant užkardyti panašius nusikaltimus, labai svarbu vadovautis keliais paprastais patarimais: nepasiduoti įsimylėjimo stadijos emocijoms, atkreipti dėmesį į asmens rašybos klaidas ir pasiteisinimus (pavyzdžiui, kodėl negalite susisiekti vaizdo skambučiu), nesidalinti savo asmeniniais duomenimis, nedaryti pavedimų kito asmens vardu ir, esant įtarimui, kad galimai tapote auka, išsaugoti visą komunikaciją ir, esant reikalui, kreiptis į atitinkamas institucijas.