Suprasti akimirksniu
  • Kitą ketvirtadienį – mitingas prieš NT mokestį
  • Mokės visi, naujasis mokestis – tik pradžia
  • Lietuva tampa Sovietų Sąjunga
  • NT mokestis skaldo visuomenę
Šaltiniai
Mitingas
Spalio 26 d. vyks mitingas prieš NT mokesčio įstatymą. Ekrano nuotrauka

Kitą ketvirtadienį – mitingas prieš NT mokestį

Seimui susiruošus kitą savaitę balsuoti dėl visuomenėje nepopuliaraus nekilnojamojo turto (NT) mokesčio, o vėliau greitai pakeitus planus, aktyvi visuomenės dalis su tinklaraštininku Raimondu Šimaičiu skelbia apie mitingą. Jis vyks kitą ketvirtadienį, spalio 26 d. 11 val., prie Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos.

Kaip skelbiama oficialiame mitingo apraše feisbuke, šiuo renginiu siekiama pasakyti tvirtą „Ne“ turto nusavinimui ir įstatymui, kuriuo apmokestinami absoliučiai visi būstai, o tuo pačiu drastiškai sumažinami mokesčiai turtingiems turto valdytojams[1].

Pabrėžiama, kad NT mokestis bus taikomas nuo apgaulingų medianų, kurios gautos prie turto priskiriant sandėlius ar garažus. Kadangi žmogus turi kažkur gyventi, teigiama, kad vienintelio gyvenamojo būsto apmokestinimas yra faktinis turto nusavinimas.

„Priėmus šį įstatymą, nutiks taip, kad iš valstybės nuomositės savo pačių būstą tol, kol išgalėsite susimokėti už nuomą. Ateikite, atsineškite bet ką kas kelia triukšmą ir pasakykite NE turto nusavinimui! Taip, šiandien jūs uždirbate ir pajėgsite susimokėti. Bet ar taip bus visada? Ar neteks senatvėje pasigailėti, kad neskyrėte poros valandų savo teisėms apginti?“, – klausiama renginio apraše feisbuke.

Susisiekus su mitinga rengėju R. Šimaičiu pavyko sužinoti daugiau informacijos apie tai, kaip vyksta pasirengimas mitingui, kuo tikimasi iš šio renginio ir kaip jis iš tiesų vertina šią NT mokesčio naštą, netrukus užgriūsiančią ant daugelio mūsų pečių.

Nuo NT mokesčio neišsisuks net tie, kurie gyvena kaimuose ar labai senuose namuose. Markus Spiske/Unsplash nuotrauka
Nuo NT mokesčio neišsisuks net tie, kurie gyvena kaimuose ar labai senuose namuose. Markus Spiske/Unsplash nuotrauka

Mokės visi, naujasis mokestis – tik pradžia

Kaip pasakoja mitingo prieš NT mokestį iniciatorius R. Šimaitis, renginio vieta, laikas išlieka tie patys, o leidimas jam išduotas – spalio 26 d. 11 val., Nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka.

Net ir įvertinus tai, kad šią savaitę valdžia paskelbė, kad įstatymas spalį Seime net nebus svarstomas, R. Šimaitis vis dėlto nusprendė neatsisakyti renginio idėjos.

„Šis Seimas, kaip žinome, ir Vyriausybė, jau po NATO susitikimo turėjo pasileisti. Mes jais nebetikime. Darome kaip reikia“, – teigia pašnekovas.

Pabrėždamas šio mitingo svarbą, jo iniciatorius pirmiausiai akcentuoja tai, kad skurdo lygis Lietuvoje 23 proc., komunalinių mokesčių nesusimoka maždaug 20 proc. NT mokestis šiems žmonėms būtų didelis smūgis.

„Diskutavome, klausė moteriškė: „mano butas tai kaime“. Įvedžiau į Registrų centrą ir sakau, „oi ponia, jūs labai turtinga“. Pasirodo, kad jau ir kaimuose butai apmokestinti ir to mokesčio neišvengs praktiškai niekas, išskyrus kiauras lūšnas“, – sako R. Šimaitis.

Prognozuodamas kiek žmonių atvyks į renginį, mitingo iniciatorius prognozuoja, kad pasirodys aktyvioji visuomenės dalis, nes daugelis supranta, kuo tai gresia; o vėliau, jau mitingo metu, bus nuspręsta imtis kitų pilietinių iniciatyvų.

„Visi žmonės neateis, nes tai yra darbo diena, prieš pietus. Mitingas buvo rengtas todėl, nes tą dieną buvo numatytas Seimo posėdis ir balsavimas. Tada jie pakeitė vieną laiką, balsavimą atkėlė iki 15. 40. Sakau, nieko tokio, palauksim. Tada jį išbraukė iš dienotvarkės. Bet gali būti taip, kad jie susirinkę ryte 26 d. jį vėl įtrauks į dienotvarkę. Šituo Seimu pasitikėti visiškai negalima“, – sako R. Šimaitis.

Kalbėdamas apie patį mokestį, R. Šimaitis teigia, kad medianos dabar yra tam, kad nuraminti žmones, bet laikui bėgant jų tiesiog neliks ir mokestį mokės absoliučiai visi, o tam gali būti įvairių priežasčių.

„Tas mokestis, jį priima dėl 26 mln. paramos iš fondų. Jei atmintis neapgauna, gali būti, kad ta parama, yra dalis paramos, kuri siekia apie 2 mlrd. Tai ją tarsi gauname, bet jos niekas nemato“, – sako pašnekovas, pabrėžęs, kad 2 mlrd. Lietuvai yra per didelis smūgis, jei būtų skiriama kaip bauda. 

R. Šimaičio teigimu, protingiausia mokesčio būtų nepriimti, tačiau svarbu atkreipti dėmesį ir į tai, kad Lietuvoje mes jau mokame NT mokestį nuo 150 tūkst. vertės turto. Taip pat yra mokamas ir žemės mokestis, kuris kyla kiekvienais praktiškai metais. 

„Iš esmės šitas mokestis yra nesąžiningas, dubliuojasi, nes žmogus gauna atlyginimą, nuo jo sumoka mokesčius. Tada, jeigu stato namą, perka medžiagas, vėl susimoka PVM. Ir jis du kartus jau moka statydamas namą. Ir po to jį dar apmokestins, nes va, jis nevalkatauja, pašalpų neprašo, jis turi kur gyventi ir jį už tai ruošiasi nubausti. Lygiai taip pat butų savininkai, nusipirss butą. Statytojas, kai statė, jis pirko medžiagas, kėlė BVP ir dabar tą buto savininką, kuris turi kur gyventi, nubaus. Gerai, jei jis butą pirko iš savų, bet jei tai jauna šeima, kuri ėmė paskolą? Ką jiems daryti? Eiti į gatvę iš karto?“, – siūlomu mokesčiu piktinasi R. Šimaitis.

NT mokestis neramina didelę dalį Lietuvos visuomenės. Jono Balčiūno/ELTA nuotrauka
NT mokestis neramina didelę dalį Lietuvos visuomenės. Jono Balčiūno/ELTA nuotrauka

Lietuva tampa Sovietų Sąjunga

Seime prasidėjus išsamesnės diskusijoms apie planuojamą priimti naują NT mokestį, ilgą laiką dalis ekspertų ar net akademikų vengė kalbėti šia tema bei kritikuoti valdančiųjų sprendimus. Kaip pastebi R. Šimaitis, po žinios apie jo organizuojamo mitingo paskelbimą, šia tema viešai kalbančių atsirado daugiau, visi staiga ėmė ir patapo NT ekspertais.

Pasiteiravus kodėl gi matome tokią situaciją, jis teigia, kad Tėvynės Sąjungos atstovų veiksmųs kritikuos nėra populiaru: dažnai tai darančius pradedama vadinti „vatnikais“, sakoma, kad tokios kalbos yra naudingos Kremliui.

„Nors Lietuvos nuskurdinimas nežinau kam naudingas, kaip tik gal naudingas Rusijai, kad galėtų prisijungti ir išvaduoti nuo šių blogų valdžių?“, – retoriškai klausia R. Šimaitis.

Jo teigimu, kadaise, maždaug 40-aisiais, Rusija darė tą patį: nusavino nuosavyBę, valstiečiams uždėjo didelius mokesčius, buvo uždėtas net vaismedžių mokestis, ko pasekoje, žmonės tiesiog išsipjovė visus savo sodus. 

R. Šimaičio teigimu, ši, dabartinė Lietuvos valdžia, jam primena tuometinę rusų valdžią: ėmė nusavinti nuosavybę lygiai tokiu pačius principu, pradėjo tai daryti per mokesčius ir pan.

„Ta Tėvynės Sąjunga primena man Sovietų Sąjungos pradžią“, – sako R. Šimaitis, negailėdamas kritikos valdantiesiems.

NT mokestis skaldo visuomenę

Primename, kad praėjusią savaitę Seime po svarstymo buvo pritarta NT mokesčio įstatymo pakeitimams. Tai vienas iš projektų, kurie numatyti Vyriausybės pateiktoje mokesčių reformoje.

Parlamento Biudžeto ir finansų komitetui (BFK) iniciatyva Vyriausybės pateiktas įstatymo projektas buvo patobulintas, galiausiai, buvo sudaryta galimybė pačioms savivaldybėms nustatyti tarifus dėl NT apmokestinimo.

Seimui pateiktu variantu numatoma, kad vietoje 0,06 proc. lengvatinio tarifo pagrindiniam gyvenamajam būstui, savivaldybės pačios galėtų nustatyti tarifus 0,05–4 proc. intervale.

Tačiau kaip neilgai trukus pastebėjo įstatymo kritikai, NT mokesčio tarifo žirklės yra didelė problema: tarifas galės būti nuo 0,05 proc. iki 4 proc. Taigi, žirklės nei didelės, nei mažos – tarifo skirtumas 80 kartų.

Visuomenėje NT mokestis kritikos sulaukia ir dėl naujovės: jei šeimos turtas bus padalintas tarp sutuoktinių, tai kiekvienam sutuoktiniui bus taikoma po 1-ą medianą. Jei turtas bus bendra nuosavybė, tai jam bus pritaikyta po ½ medianos kiekvienam sutuoktiniui atskirai.

Taigi, tampa aišku, kad mažesnius NT mokesčius mokės nesusituokę asmenys arba sutuoktiniai, pasidalinę turtą, kai gyvenamoji vieta yra deklaruota skirtinguose turto objektuose. Dėl to, dalis piliečių nerimauja, kad NT mokestis yra tiesiogiai nutaikytas prieš šeimas.

Šią savaitę, pasirodžius žiniai apie prieš NT mokesčio įstatymo priėmimą rengiamą mitingą, paskelbta, kad įstatymas spalį Seime priimtas nebus, jis neva išbrauktas iš spalio 26 d. parlamento posėdžio darbotvarkės, o Seimo Biudžeto ir finansų komiteto (BFK) pirmininkas Mindaugas Lingė pareiškė, kad toks sprendimas buvo priimtas norint rasti platesnį susitarimą dėl įstatymo priėmimo. 

avatar
Gabrielė Butkutė
Rašytojas (-a)
Šaltiniai
1.arrow_upward
R. Šimaitis. Pasakyk NE turto nusavinimui! Facebook.com