Įspėja, kad senjorai, kurie dažnai vartoja migdomuosius, gali padidinti ligų riziką
Ne vienas senolis turi problemų su miegu, jo gilumu ir ne vienam yra didelė problema užmigti. Dažnas kreipiasi į gydytojus, kad šie skirtų medikamentų šiai problemai įveikti. Neseniai publikuoto tyrimo[1] autoriai teigia, kad miego vaistai yra vieni iš dažniausiai vyresnio amžiaus žmonių vartojamų vaistų, tačiau dažnas jų vartojimas gali būti kenksmingas.
Tyrėjai nustatė, kad vyresnio amžiaus baltaodžiai suaugusieji, kurie teigė, kad dažnai arba beveik visada vartoja migdomuosius vaistus, turėjo 79 proc. didesnę tikimybę susirgti demencija, palyginti su tais, kurie niekada arba retai juos vartojo.
Šis ryšys buvo pastebėtas tik tarp baltaodžių suaugusiųjų, bet ne tarp juodaodžių tyrimo dalyvių. Be to, reikalingi tolesni tyrimai, kad būtų patvirtinta, ar patys miego vaistai kenkia vyresnio amžiaus suaugusiųjų pažinimui, ar dažnas miego vaistų vartojimas yra kažko kito, susijusio su padidėjusia demencijos rizika, rodiklis[2].
Tai nėra konkretus įrodymas, kad yra priežastinis ryšys tarp ligos ir miego tablečių vartojimo, kaip teigia Kalifornijos universiteto San Franciske Psichiatrijos ir elgsenos mokslų katedros docentė J. Leng.
Migdomųjų ryšys su demencija nėra pilnai įrodytas, bet įtaka sveikatos būklei reali
Alzheimerio asociacijos mokslinės veiklos direktorius Percy Griffinas pažymėjo, kad tokio pobūdžio stebėjimo tyrimai gali nustatyti tik ryšį tarp modifikuojamo rizikos veiksnio. Kaip pavyzdys būtų vaistų vartojimo įpročių ir demencijos rizikos. Jie neįrodo priežasties ir pasekmės, bet skatina atkreipti dėmesį į detales.
Tyrimui atlikti J. Leng ir jos komanda pasitelkė maždaug 3 000 senjorų, kurie nuo 1997 m. dalijosi savo miego gydymo vaistais įpročiais. Tyrimo dalyviai buvo 70-79 metų amžiaus ir nė vienas iš jų nesirgo demencija.
Visi jie gyveno Memfyje arba Pitsburge. Beveik 6 iš 10 senjorų buvo baltaodžiai, o 4 iš 10 – juodaodžiai. Tris kartus per penkerius metus visų buvo klausiama, kaip dažnai jie vartoja migdomuosius vaistus: niekada, retai (kartą per mėnesį ar rečiau), kartais (2-4 kartus per mėnesį), dažnai (5-15 kartų per mėnesį) arba beveik visada (16-30 kartų per mėnesį).
Dalyviai taip pat aptarė savo miego kokybę, nurodydami, kaip dažnai jiems sunku užmigti ir/ arba atsikelti per anksti ryte. Taip pat buvo pažymėta įprastinė miego trukmė. Pagalbiniai miego vaistai apėmė tiek be recepto parduodamus, tiek receptinius vaistus.
Dažniausiai be recepto parduodami antihistamininiai vaistai, melatoninas ir valerijonas. Receptiniai vaistai buvo antidepresantai, antipsichotikai, benzodiazepinai ir zolpidemas.
Apskritai 7,7 % baltųjų tyrimo dalyvių teigė, kad dažnai arba beveik visada vartoja kokius nors vaistus padedančius užmigti. Tačiau 2,7 % juodaodžių dalyvių nurodė panašų įprasto vartojimo lygį. Tarp baltaodžių ir juodaodžių dalyvių dažniausias dažnas vartojimas buvo tarp moterų, su depresija kovojančių asmenų ir aukštesnio išsilavinimo žmonių.
Stebėdami dalyvius 15 metų, penktadaliui jų nustatė išsivysčiusią demenciją
Kaip sako tyrėjai, tyrimas neįrodo tikslių priežasčių ir jie negalėtų teigti, kad miego vaistai tikrai padidina Alzheimerio ligos riziką. Be to, komanda pabrėžė, kad išlieka prieštaringai vertinama, ar migdomieji vaistai ilgainiui yra naudingi, ar žalingi pažinimui.
Gali paaiškėti, kad tam tikri vaistai gali padidinti demencijos riziką, o kiti – ne. Arba kad miego sutrikimai, dėl kurių vartojami vaistai nuo miego, yra demencijos atsiradimo požymis. Reikalingi papildomi tyrimai tam įrodyti. Tačiau ne vienas žinome, kad vartojant bet kokius panašaus pobūdžio vaistus nuolat kyla įvairių bėdų[3].
Tyrėjai taip pat pateikė ir atsargumo priemonių. Apskritai, prieš pradedant vartoti bet kokius vaistus nuo miego ar bet kokius kitus vaistus, reikėtų pasikalbėti su gydytoju ir išsiaiškinti, kaip jie gali sąveikauti su kitais vaistais, kurie jau vartojami.
Labai svarbu galvoti apie riziką ir galimus pokyčius po ilgesnio vaisto vartojimo. Tyrėjų komanda pridūrė, kad taip pat reikėtų atsižvelgti į ligos istoriją ir gyvenimo istoriją apskritai.