Suprasti akimirksniu
  • „Meta“ atstovai pareiškė bendrausią ne su A. Tapinu, o su susisiekimo viceministre
  • Susitikime su „Meta“ atstovais dalyvavo tik viceministrė A. Vaiciukevičiūtė
  • Teisininkas D. Vanhara piktinasi taikomais dvigubais standartais, O A. Širinskienė svarsto, kam bus iškelta dar viena drausmės byla
Šaltiniai
Meta
„Meta“ atstovai nepanoro susitikti su A. Tapinu. Dimos Solomino/Unsplash nuotrauka

„Meta“ atstovai pareiškė bendrausią ne su A. Tapinu, o su susisiekimo viceministre

„Laisvės TV“ įkūrėjas Andrius Tapinas gavo kirtį iš feisbuką valdančios bendrovės „Meta“. Šios bendrovės atstovai atsisakė susitikti su populiariu Lietuvos visuomenininku ir kalbėtis dėl socialiniame tinkle naudojamos kartais sunkiai paaiškinamos cenzūros. Nepaisant to, kad toks atvejis, kai atšaukiamas susitikimas yra gana neįprastas, pats A. Tapinas teigia sulaukęs žinutės iš „Meta“ atstovų, esą jie su juo susitikti nebenori ir bendrausią tik su susisiekimo ministerijos atstovais. Tuo tarpu teisininką Dominyką Vanharą nustebino tokie skundai iš A. Tapino po to, kai šis kreipėsi į teisingumo ministrę dėl drausmės bylos iškėlimo advokatui I. Vėgėlei.

Nuotolinis susitikimas tarp A. Tapino ir „Meta“ atstovų, turėjęs įvykti gruodžio 16 dieną, taip ir neįvyko. Pasirodo, kaip pranešė pats visuomenininkas, su juo susitikti nepanorę bendrovės atstovai pareiškė, kad toliau bendraus tik su Susisiekimo ministerija. Pranešta, kad su „Meta“ atstovais toliau bendraus susisiekimo viceministrė Agnė Vaiciukevičiūtė[1].

Prieš artėjantį susitikimą žurnalistas kreipėsi į feisbuko vartotojus prašydamas atsiųsti įrodymus, kaip šie yra cenzūruojami socialinėje erdvėje karo Ukrainoje tema. Ne, ne – tik nepagalvokite, kad A. Tapinui buvo reikalingi visapusės cenzūros atvejai. Panašu, kad jam buvo aktualūs tik tie atvejai, kai žmonės būdavo blokuojami dėl to, kad įžeidinėjo rusus. Trečiadienį jis kreipėsi į savo sekėjus ir prašė atsiųsti tokius pavyzdžius. Po jo įrašu buvo surašyta maždaug 850 komentarų su pavyzdžiais, kaip buvo trinamos ir blokuojamos vartotojų anketos.

A. Tapinas rėžė tokius įrodymus surinkęs, kad „Meta“ esą negalėtų pasislėpti už teiginio, neva reikia žiūrėti konkrečius atvejus. Jis teigė labai norėjęs sužinoti, kodėl vartotojas buvo užblokuotas už žodį „šaunuolis“.

„Absurdo viršūne tapo tai, jog kai kurie žmonės, kurie komentaruose po mano postu įdėjo printscreenus, kaip įrodymą už ką ir kokias bausmes gavo iš Facebooko, iš karto gavo naujus banus, kai kurie net 30 dienų“, – socialinėje paskyroje rėžė A. Tapinas.
Nuotoliniame susitikime – tik susisiekimo viceministrė, be A. Tapino. Andriaus Tapino/feisbuko paskyros ekrano nuotrauka
Nuotoliniame susitikime – tik susisiekimo viceministrė, be A. Tapino. Andriaus Tapino/feisbuko paskyros ekrano nuotrauka

Komentaruose po šiuo savo įrašu A. Tapinas pridūrė tą pačią dieną iš Lauryno Kasčiūno gavęs kvietimą kitą savaitę sudalyvauti Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto posėdyje feisbuko cenzūros klausimu.

Visuomenininkas buvo pakviestas į NSGK posėdį. A. Tapino komentaro ekrano nuotrauka
Visuomenininkas buvo pakviestas į NSGK posėdį. A. Tapino komentaro ekrano nuotrauka

Susitikime su „Meta“ atstovais dalyvavo tik viceministrė A. Vaiciukevičiūtė

Susitikime su „Meta“ atstovais galiausiai dalyvavo tik susisiekimo viceministrė A. Vaiciukevičiūtė, kuri, beje, ir panoro inicijuoti A. Tapino susitikimą su bendrovės atstovais. Visgi, gavosi priešingai – galiausiai nuotoliniame pokalbyje jai teko dalyvauti vienai, be „Laisvės TV“ įkūrėjo.

A. Vaiciukevičiūtė pabrėžė A. Tapiną kvietusi ne kaip žurnalistą, bet kaip vieną didžiausių „Meta“ platformos naudotojų ir asmenį, akivaizdžiai rodžiusį, kad socialinėje erdvėje tam tikras turinys išties yra blokuojamas. Ji pripažino, kad tai buvo jos noras ir iniciatyva, kad susitikime dalyvautų A. Tapinas[1].

Viceministrė pridūrė, kad „Meta“ atstovai paprastuoju būdu atsisakė susitikti ir su žinomu visuomenininku. Visgi, jai šis sprendimas pasirodė keistas, mat esant problemoms, tik tokių pokalbių metu ir galima rasti atsakymus į rūpimus klausimus.

Teisininkas D. Vanhara piktinasi taikomais dvigubais standartais, O A. Širinskienė svarsto, kam bus iškelta dar viena drausmės byla

Teisininkas Dominykas Vanhara šioje situacijoje įžvelgė dvigubus standartus. A. Tapinas piktinasi, jog nėra išgirstas, kad feisbuko vartotojai cenzūruojami, bet pats dar visai neseniai kreipėsi į teisingumo ministrę Eweliną Dobrowolską dėl drausmės bylos iškėlimo advokatui I. Vėgelei už šio pasisakymus viešojoje erdvėje.

Feisbuko cenzūrai taikomi dvigubi standartai. Dominyko Vanharos/feisbuko paskyros ekrano nuotrauka
Feisbuko cenzūrai taikomi dvigubi standartai. Dominyko Vanharos/feisbuko paskyros ekrano nuotrauka

Parlamentarė Agnė Širinskienė savo feisbuko paskyroje sarkastiškai net svarstė, kam dabar teisingumo ministrė iškelsianti drausmės bylą A. Tapino prašymu. Nejaugi visiems feisbuke rašantiems advokatams?

Parlamentarė svarsto, kam kitam A. Tapinas iškels drausmės bylą. Agnės Širinskienės/feisbuko paskyros ekrano nuotrauka
Parlamentarė svarsto, kam kitam A. Tapinas iškels drausmės bylą. Agnės Širinskienės/feisbuko paskyros ekrano nuotrauka

Primename, kad A. Tapinas dėl I. Vėgėlės pasisakymų viešojoje erdvėje kreipėsi ne į Advokatų Tarybą, bet į teisingumo ministrę. I. Vėgėlė tada neslėpė, kad jo žiniomis, A. Tapinas yra vienas iš „Laisvės TV“ dalyvių, kuris dabartinę ministrę E. Dobrowolską atvirai rėmė 2020 m. vykusių rinkimų į Seimą metu.