Menstruacinė taurelė: viskas, ką reikia žinoti apie jos naudojimą

Medicina, Sveikata, SveikatingumasMiglė Tumaitė
Suprasti akimirksniu
Menstruacinė taurelė
Taurelės pasirinkimas – individualus dalykas. Inciclo/Unsplash nuotrauka

Menstruacinė taurelė yra daugkartinio naudojimo higienos produktas

Ši maža bei lanksti piltuvėlio formos taurelė yra pagaminta iš gumos arba silikono, ir yra dedama į makštį tam, jog sulaikytų periodinius kūno skysčius. Lyginant ją su tamponais ar higieniniais paketais, ji gali sugerti didesnį kiekį kraujo ir būtent todėl daugelis moterų ją naudoja kaip itin ekologišką tamponų alternatyvą. Tuo tarpu priklausomai nuo kraujavimo stiprumo, taurelę galima nešioti itin ilgai.

Aišku, moterims kyla natūralus klausimas, kaipgi ją išsirinkti. Tačiau vienos universalios rekomendacijos nėra – viskas priklauso nuo individualiai pritaikyto dydžio, kurį galite sužinoti apsilankę pas savo ginekologą. Be abejo, menstruacinę taurelę galima nusipirkti internete arba daugumoje parduotuvių, tačiau nežinodami, koks dydis jums tinkamiausias, galite apsirikti.

Dargi verta žinoti, jog mažesnės menstruacinės taurelės paprastai rekomenduojamos jaunesnėms nei 30 metų moterims arba toms, kurios dar nebuvo gimdžiusios.

Reikėtų paminėti ir tai, kad pirmą kartą naudojant menstruacinę taurelę gali jaustis šioks toks diskomfortas. Tačiau taurelės „sutepimas“ vandeniu arba specialiu vandens pagrindo tepalu gali padėti padaryti procesą sklandų. Mat šlapią menstruacinę taurelę įdėti yra daug lengviau. Aišku, derėtų prisiminti ir tai, jog prieš procedūrą turėtumėte kruopščiai nusiplauti rankas, idant išvengtumėte užkrėtimo.

Taurelė dedama krašteliu į viršų (kaip ir tamponas) ir ji turėtų būti kelis centimetrus žemiau gimdos kaklelio. Kita vertus, kad žinotumėte, jog įsidėjote teisingai, iš esmės neturėtumėte jos jausti, ir visai nesvarbu, ar šoktumėte, sėdėtumėte ar užsiimtumėte kita kasdiene veikla.

Pirmą kartą naudojant menstruacinę taurelę gali jaustis šioks toks diskomfortas. Monikos Kozubos/Unsplash nuotrauka

Menstruacinę taurelę galite naudoti per naktį

Menstruacinę taurę galite nešioti nuo 6 iki 12 valandų, priklausomai nuo to, kiek gausios yra jūsų mėnesinės. Jei vis tik ji pasidarys pilna, turėsite ją ištuštinti anksčiau laiko, kad išvengtumėte nutekėjimo. Kalbant apie taurelės išėmimą, iš pradžių reikėtų, be abejo, nusiplauti rankas, o tik tuomet mėginti švelniai traukiant už kotelio su smiliumi ir nykščiu ją išimti.

Daugkartinio naudojimo menstruacines taureles reikia nuplauti ir nuvalyti, prieš jas vėl įdedant: tiesiog ištuštinti, išplauti muilu bei vandeniu. Na, o ciklo pabaigoje galima ją sterilizuoti verdančiame vandenyje.

Taurelę reikia ištuštinti vidutiniškai bent du kartus per dieną. Tuo tarpu jos yra tokios patvarios, jog tinkamai prižiūrimos gali tarnauti nuo 6 mėnesių iki 10 metų. 

Kalbant apie intymius santykius, kai kurių gamintojų menstruacinės taurelės tinkamos ir santykiaujant bei nešiojant spiralę. Aišku, dalis bendrovių teigia, kad menstruacinė taurelė gali išstumti spiralę, tačiau tyrimai paneigia šį įsitikinimą. Vis dėlto, jei nerimaujate, pasitarkite su savo gydytoju apie mėnesinių taurelės naudojimą[1].

Reikėtų paminėti ir tai, jog didelė dalis moterų jas renkasi dar ir dėl to, kad jos yra pigesnės, mat skirtingai nei įklotų jų nereikia pirkti nuolatos. Taip pat jos yra saugesnės, kadangi menstruacinės taurelės surenka, o ne sugeria kraują, ir todėl nėra rizikos pasigauti infekcijos[2].

Menstruacinę taurę galima nešioti nuo 6 iki 12 valandų. Oanos Christinos/Unsplash nuotrauka

Menstruacinė taurelė turi ir privalumų, ir trūkumų

Privalumai:

  • menstruacinės taurelės nereikia nuolatos pirkti
  • mažiau atliekų sąvartynuose (aišku, ši sąlyga netaikoma vienkartinėms taurelėms)
  • galite palikti ją iki 12 valandų, todėl ji gerai apsaugo ir naktį
  • sugeria žymiai daugiau skysčių
  • dalies gamintojų taureles galite naudoti ir sekso metu
  • nėra nemalonaus kvapo
  • su savimi reikia nešiotis tik vieną, o ne visą jų saują

Trūkumai:

  • gali būti sudėtinga pasirinkti tinkamą dydį
  • taurelės išėmimas gali būti nepatogus (reikia pritūpti bei pasitelkti dubens raumenis, kad pastumtumėte taurę žemyn ir pasiektumėte jos stiebą, bei tinkamai ją pakreipti, jog galiausiai neišsipiltų)
  • taurelę reikia plauti
  • kai kurių gamintojų menstruacinės taurelės gali trukdyti spiralei, nes yra tikimybė, kad taurelė gali ją išstumti[3].