Suprasti akimirksniu
  • MAHA – tai judėjimas, siekiantis pagerinti Amerikos sveikatą
  • V. Hari: tinklaraštininkė siekianti padėti Amerikai susigrąžinti ne tik didybę, bet ir sveikatą
  • Maisto aktyvistė, remianti RFK jaunesnįjį atskleidžia būdus, kaip sveikiau maitintis ir geriaus jaustis
Šaltiniai
Sveikas maistas
Sveiki, natūralūs produktai gali pagerinti savijautą. Jane Trang Doan/ Pexels

MAHA – tai judėjimas, siekiantis pagerinti Amerikos sveikatą

MAGA tai judėjimas su tikslu padaryti Ameriką vėl didžia ir galinga. Tai D. Trumpo ir JAV respublikonų šūkis, kuris lydi politikus jau daugiau nei keletą metų. MEGA tapo terminu tada kai E. Muskas užsibrėžė tikslą pagerinti politinę situaciją Europoje. Tai du susiję judėjimai, kurie kalba apie geriausias išieits JAV žmonėms.

Tačiau ar girdėjote apie MAHA? Judėjimas „Padarykime Ameriką vėl sveiką“ (Make America Healthy Again) prasidėjo kaip pilietinė iniciatyva, kuria siekiama pagerinti visuomenės sveikatą sprendžiant su maistu, mityba ir bendra gerove susijusius klausimus. Judėjimą paskatino didėjantis susirūpinimas dėl lėtinių ligų, nutukimo ir didėjančio kenksmingų cheminių medžiagų kiekio Amerikos maisto produktuose.

Juo buvo siekiama suteikti žmonėms galimybę kontroliuoti savo sveikatą pasirenkant geresnę mitybą, propaguojant ir šviečiant. Judėjimas įsikūrė dar 2020, bet labiausiai išpopuliarėjo 2024 m. rugpjūtį, kai Robertas F. Kenedis jaunesnysis sustabdė savo nepriklausomą prezidentinę kampaniją ir parėmė buvusį prezidentą Donaldą Trumpą.

Šis aljansas buvo sukurtas remiantis bendru įsipareigojimu gerinti tautos sveikatą ir fizinę būklę. R. F. Kenedis jaunesnysis ir D. Trumpas pristatė MAHA iniciatyvą per mitingą Glendeile, Arizonoje, pabrėždami, kad amerikiečių šeimoms reikia saugesnės aplinkos ir sveikesnio maisto pasirinkimo.

Po šio pareiškimo buvo įsteigtas MAHA Super PAC, kurio tikslas yra suvienyti R. F. Kennedy šalininkus, kad šie paremtų D. Trumpo siekį „padaryti Ameriką vėl sveiką“. Šis judėjimas pasisako už įvairių sveikatos problemų sprendimą, įskaitant lėtinių ligų mažinimą, maisto produktų ženklinimo skaidrumo skatinimą ir holistinės sveikatos praktikos skatinimą. R. F. Kenedžio jaunesiono paskyrimas vadovauti Sveikatos ir socialinių paslaugų departamentui dar labiau sustiprino judėjimo įtaką formuojant nacionalinę sveikatos politiką[1]

Vienas iš pirmųjų MAHA judėjimo etapų buvo jo vaidmuo mobilizuojant vartotojus reikalauti keisti maisto produktus reglamentuojančius teisės aktus. Teikdamas peticijas, rengdamas protestus ir vykdydamas visuomenės informavimo kampanijas, judėjimas spaudė korporacijas ir politikos formuotojus imtis veiksmų prieš kenksmingas perdirbtų maisto produktų sudedamąsias dalis.

V. Hari: tinklaraštininkė siekianti padėti Amerikai susigrąžinti ne tik didybę, bet ir sveikatą

Laikui bėgant MAHA išsivystė į didesnį projektą ir bendruomenę, ėmė daugiau dėmesio skirti ne tik kovai už maisto kokybę, bet ir holistinei sveikatai, skatindama žmones ne tik švariai maitintis, bet ir palaikyti fizinę formą, suvokti psichikos sveikatą ir aplinkos tvarumą. Viena iš pradininkių ir MAHA palaikytojų yra ir mitybos ekspertė, aktyvistė ir sveikos gyvensenos šalininkė, Vani Hari, geriau kitiems žinoma kaip tiesiog Food Babe[2].

MAHA judėjimo šalininkė ir viena iš aktyviausių pradininkių pati savo kailiu patyrė kas yra geros mitybos pasekmės. Wikipedia
MAHA judėjimo šalininkė ir viena iš aktyviausių pradininkių pati savo kailiu patyrė kas yra geros mitybos pasekmės. Wikipedia

Jauna moteris pati susidūrė su sveikatos problemomis kai jau buvo diagnozuota puokštė sutrikimų. Galiausiai jai teko išoperuoti ir apendiksas. Atsigaunant po šios operacijos, ji pradėjo domėtis savo mityba ir galiausiai mokytis apie tai kas yra sveika gyvensena ir kokia to vertė. Taip atrado ir savo aistrą.

Iš savo mitybos raciono pašalinusi tam tikrus maisto produktus, įskaitant dirbtinius maisto dažiklius ir perdirbtus produktus, Vani Hari pastebėjo, kad jos sveikata labai pasikeitė, sakė ji „Fox News Digital“. „Nustojau vartoti visus receptinius vaistus. Išnyko astma ir egzema, atrodžiau kaip visai kitas žmogus“, sakė ji. „Išnyko veido ir po akimis esantis paburkimas. Žmonės, kurie mane pažinojo daugelį metų, buvo šokiruoti mano transformacijos“.

Šiandien V. Hari veda tinklaraštį „Food Babe“, yra parašiusi keletą knygų ir aistringai siekia pagerinti JAV maisto pramonę. Neseniai ji buvo pastebėta sėdinti keliose eilėse už Roberto F. Kenedžio jaunesniojo per jo, kaip prezidento Donaldo Trumpo kandidato į sveikatos ir žmogaus paslaugų sekretoriaus postą, klausymą Kapitolijaus kalvoje.

Šiaurės Karolinoje gyvenanti V. Hari jau seniai užsiima aktyvia veikla ir kadaise savanoriavo Baracko Obamos prezidento rinkimų kampanijose. Ji taip pat buvo 2012 m. Demokratų partijos suvažiavimo delegatė, kur laikė užrašą „Ženklinkite GMO“. Spalio mėn. ji vadovavo protesto akcijai Battle Creeke, Mičigano valstijoje, įteikdama 400 000 parašų bendrovei „WK Kellogg Co.“, ragindama bendrovę pašalinti dirbtinius maisto dažiklius iš savo dribsnių.

V. Hari sako, kad daugiau dėmesio politikai pradėjo skirti po to, kai išgirdo Robertą F. Kenedį jaunesnįjį kalbant apie maisto problemas, kurios sutapo su jos misija. „Tai buvo pirmas kartas, kai pajutau, kad mane kas nors tikrai supranta“, sakė ji. Nors ji vis dar laiko save demokrate, aktyviai palaikė R. F. Kenedį nuo tada kai jis buvo nominuotas į Sveikatos apsaugos ministro postą, ir skatino savo sekėjus imtis veiksmų.

Food Babe personažo vardo tinklaraštį kurianti aktyvistė tikina, kad būti sveiku nėra sunku. Ekrano nuotrauka
Food Babe personažo vardo tinklaraštį kurianti aktyvistė tikina, kad būti sveiku nėra sunku. Ekrano nuotrauka

Maisto aktyvistė, remianti RFK jaunesnįjį atskleidžia būdus, kaip sveikiau maitintis ir geriaus jaustis

V. Hari sako, kad jos tėvai imigrantai norėjo valgyti kaip amerikiečiai, o tai reiškė, kad jų mityba buvo pilna greito ir perdirbto maisto. Vaikystėje ji sirgo astma, egzema ir kitomis sveikatos problemomis, todėl vartojo daugybę vaistų.

Po to, kai būdama dvidešimties metų buvo paguldyta į ligoninę ji pradėjo tyrinėti maisto chemines medžiagas. Tai paskatino ją pradėti rašyti tinklaraštį ir burti žmones, daugiausia moteris, kad jos priverstų maisto įmones, tokias kaip „Chick-fil-A“ ir „Subway“, pašalinti kenksmingas sudedamąsias dalis iš savo produktų.

Dabar moteris stengiasi skatinti sveiką gyvenseną ir skleisti pozityvią žinutę, kurią išgirdė žmonės pradės labiau galvoti apie savo sveikatą, o tai pasitarnaus ir visuomenės bei šalies gerovei. Moteris, išbandžiusi ką reiškia sveikai gyventi ir kaip tai veikia dalinasi patarimais.

Skaitykite produktų etiketes

„Turite suprasti, ką valgote, sakė V. Hari. „Ir jei nesuprantate kokio nors ingrediento, ieškokite informacijos apie jį.“

Ji pabrėžė, kad svarbu žinoti, ką vartojate. „Kai suprasite, kad dauguma cheminių medžiagų į perdirbtus maisto produktus dedama siekiant padidinti pramonės pelną, o ne padėti jūsų sveikatai, natūraliai pradėsite rinktis sveikesnius produktus“, paaiškino ji.

Kontroliuokite savo maisto pasirinkimą

V. Hari ragino žmones gaminti maistą namuose, kad nesąmoningai nesuvalgytų perdirbtų maisto produktų ar galėtų išvengti ingredientų, kurių paprastai nevartoja. „Susigrąžinkite savo maisto kontrolę gamindami maistą patys“, sakė ji.

„Žinokite, ką dedate į savo organizmą.“ Ji taip pat atkreipė dėmesį, kad gamindami maistą namuose, nepaliekate sprendimų dėl maisto šios pramonės atstovams, kurie dažnai teikia pirmenybę pelnui, o ne sveikatai.

Greito maisto alternatyva yra gaminti patiems ir kontroliuoti ką valgote. Jonathan Borba/ Pexels
Greito maisto alternatyva yra gaminti patiems ir kontroliuoti ką valgote. Jonathan Borba/ Pexels

Ieškokite sveikesnių alternatyvų

Atsisakyti mėgstamų maisto produktų gali būti sunku, tačiau V. Hari patikino, kad yra geresnių variantų. Ji rekomendavo rinktis natūralius pusryčių dribsnius, kuriuose nėra rafinuoto cukraus ir dirbtinių ingredientų. Tai pirmas žingsnis link švaresnės mitybos.

Dar vienas paprastas pakeitimas, kurį galite padaryti tai traškučiai. „Ieškokite prekės ženklo, kuriame nėra mononatrio glutamato ir dirbtinių maisto dažiklių“, patarė ji. Taip pat galite pakeisti kaloringus traškučius labiau vertingais baltymų traškučiais ar užkandžiais pagamintais ir daržovių, pupų ar kruopų.

Taip pat ji sako, kad ir savo šeimoje skatina alternatyvas ir greitam maistui. Keptas bulvytes gaminkite patys, naudokite oro gruzdintuvę ar vertingesnius gyvūlinius taukus.

Laikykitės pagrindų

V. Hari pabrėžė, kad svarbu rinktis tikrus, sveikus maisto produktus, kai tik įmanoma. Ji patarė: „Rinkitės paprastus, vienos sudedamosios dalies maisto produktus“. „Šiuo metu yra daugybė alternatyvų, todėl labai perdirbtus maisto produktus lengva pakeisti sveikesniais.“

Ji ir toliau tikisi, kad JAV maisto pramonė netrukus privalės laikytis griežtesnių taisyklių, panašių į galiojančias kitose šalyse.

Reikalaukite geresnių ingredientų

„Amerikiečiams jau gana, sakė ji. „Maisto pramonė įspėjama, kad nebegali išsisukti nuo atsakomybės naudodama kitur uždraustus ingredientus.“

V. Hari atkreipė dėmesį, kad didžiosios maisto bendrovės kitose šalyse jau parduoda švaresnes savo produktų versijas, taip įrodydamos, kad žino, kaip gaminti saugesnius produktus. „Amerikiečiai nusipelno to paties“, pridūrė ji.

Apsipirkinėkite plačiau

V. Hari ragino žmones lankytis vietos ūkininkų turgeliuose ir ieškoti sertifikuotų ekologiškų produktų, nesilankykite tik įprastuose prekybos centruose.

„Rinkdamiesi ekologiškus produktus, atsisakysite šimtų cheminių medžiagų, kurios leidžiamos įprastiniuose maisto produktuose“, sakė ji. „JAV yra daugiau nei 10 000 patvirtintų maisto cheminių medžiagų, o daugelyje kitų šalių jų leidžiama naudoti tik kelis šimtus.“