Suprasti akimirksniu
  • Po D. Trumpo pergalės, E. Muskas vis daugiau įsitraukia į politiką ne tik JAV bet ir už jos ribų
  • E. Muskas sako: „Padarykime Europą vėl didžią“, reikšdamas paramą tradiciniams dešiniesiems ES
  • E. Muskas atvirai reiškia savo politines pažiūras Europoje ir dažnai palaiko dešinių pažiūrų partijas
Šaltiniai
Elonas Muskas
E. Muskas aktyviai dalyvauja ir Europos politikoje, tikėdamas dešiniaisiais. ELTA

Po D. Trumpo pergalės, E. Muskas vis daugiau įsitraukia į politiką ne tik JAV bet ir už jos ribų

Technologijų milijardierius atsigręžė į politiką. Pradėjo nuo to, kad rėmė respublikonų kandidatą Donaldą Trumpą prezidento rinkimuose. Dabar jis yra daugiau nei rėmėjas, o labiau Jungtinių Valstijų prezidento patikėtinis.

Jis tapo asmeniu, kurį galima vadinti dešiniąja D. Trumpo ranka, ir yra visiškai pasiryžęs pakeisti žaidimą padėdamas šiai naujajai administracijai kovoti su korupcija ir biurokratija šalyje. Šiam tikslui D. Trumpas sukūrė naują iniciatyvą, pavadintą DOGE, ir paskyrė E. Muską vienu iš vadovų.

Per pastaruosius metus Elonas tapo gerai žinomu Donaldo Trumpo ir judėjimo „Padarykime Ameriką vėl didžią“ (MAGA) šalininku. Tai didelis pokytis nuo ankstesnių jo politinių pažiūrų, kai jis rėmė demokratų kandidatus, tokius kaip B. Obama ir H. Clinton.

E. Musko parama D. Trumpui ypač išryškėjo po 2024 m. liepą įvykdyto pasikėsinimo į D. Trumpą, kai E. Muskas viešai jį parėmė ir palinkėjo greitai pasveikti. Muskas neapsiribojo vien tik paramos išreiškimu. Jis paaukojo dideles pinigų sumas Trampą palaikančioms politinėms grupėms.

Pavyzdžiui, jis skyrė 20 mln. dolerių RBG PAC, kuri gerino D. Trumpo įvaizdį susiedama jį su mirusia Aukščiausiojo Teismo teisėja Ruth Bader Ginsburg. Musko grupė America PAC išleido apie 72 mln. dolerių, kad padėtų D. Trumpo rinkimų kampanijai.

Muskas tiki, kad Amerikos ateitis šviesi kol ją valdo Trumpas. Socialinių tinklų nuotrauka
Muskas tiki, kad Amerikos ateitis šviesi kol ją valdo Trumpas. Socialinių tinklų nuotrauka

E. Muskas sako: „Padarykime Europą vėl didžią“, reikšdamas paramą tradiciniams dešiniesiems ES

Per pastaruosius metus Elonas Muskas aktyviai įsitraukė į politiką ir MAGA judėjimą. Jo finansinė parama ir aktyvus vaidmuo D. Trumpo administracijoje rodo, kaip stipriai pasikeitė jo politinis požiūris.

Tačiau E. Musko įsitraukimas į MAGA judėjimą neapsiėjo be kritikos. Kai kurie politikai, pavyzdžiui, Steve'as Bannonas ir Laura Loomer, kritikavo Musko paramą H-1B vizų programai, kuri leidžia JAV įmonėms samdyti kvalifikuotus užsienio darbuotojus. Dėl to judėjime kilo nesutarimų dėl imigracijos politikos[1].

Dabar E. Muskas išsakė pastabų dėl politikos Europoje. Jis pasinaudojo jam priklausančia platforma X, kad pasidalytų parama kraštutinių dešiniųjų politinėms partijoms Europoje. Savaitgalį jis parašė: „Nuo MAGA iki MEGA: Padarykime Europą vėl didžią!“.

Technologijų genijus Elonas Muskas atskirame įraše taip pat pasidalijo savo susirūpinimu dėl Europos ateities, rašydamas: „Tiek daug žmonių Europoje neturi vilties dėl ateities arba mano, kad Europa yra kažkuo ‚bloga‘. Visuotinis pesimizmas. Tai prives prie Europos pabaigos. Todėl ji turi keistis.“ Musko komanda neatsakė į užklausas, nors buvo prašoma pateikti papildomų komentarų.

D. Trumpas su Musku palaiko ryšius jau kurį laiką. Ekrano nuotrauka
D. Trumpas su Musku palaiko ryšius jau kurį laiką. Ekrano nuotrauka

E. Muskas atvirai reiškia savo politines pažiūras Europoje ir dažnai palaiko dešinių pažiūrų partijas

2024 m. gruodį jis parašė straipsnį viename didžiausių Vokietijos laikraščių, kuriame partiją „Alternatyva Vokietijai“ (AfD) pavadino „paskutine vilties kibirkštimi šiai šaliai“. Jis gyrė partijos poziciją dėl kontroliuojamos imigracijos, pirmenybę teikiant integracijai ir Vokietijos kultūros išsaugojimui[2].

Elonas Muskas savo paramą Vokietijos partijai „Alternatyva Vokietijai“ (AfD) net perkėlė į naują lygmenį ir surengė tiesioginį pokalbį su jos lydere Alice Weidel. 74 minutes trukusiame pokalbyje buvo aptartos įvairios temos, įskaitant energetikos politiką, Vokietijos biurokratiją, Adolfą Hitlerį, Marsą ir gyvenimo prasmę. Pokalbio metu E. Muskas atvirai ragino vokiečius per artėjančius rinkimus balsuoti už AfD.

Tai buvo dar vienas technologijų milijardieriaus žingsnis Europos politikoje, kuriuo jis parodė jo rimtą ryžtą. Atrodė, kad interviu anglų kalba pasitarnavo kaip platforma AfD pasiekti tarptautinę auditoriją per Musko valdomą X platformą.

Pokalbio metu Alice Weidel pabrėžė, kad jos partija sutaria su Donaldu Trumpu, išreikšdama paramą išrinktajam JAV prezidentui ir jo administracijai. Ji apibūdino AfD kaip „konservatyvią“ ir „libertarinę“, teigdama, kad pagrindinė žiniasklaida nepagrįstai pavadino partiją ekstremistine[3].

E. Muskas teigė: „Kalbame ne apie ksenofobiją, o apie tai, kaip užtikrinti, kad Vokietija, siekdama globalizacijos, neprarastų savo tapatybės. Norėdama išlikti stipri ir vieninga, tauta turi išsaugoti savo pagrindines vertybes ir kultūrinį paveldą.“

E. Muskas laidoje Vokietijos kanclerį Olafą Scholzą pavadino „nekompetentingu kvailiu“ ir pasiūlė jam atsistatydinti. Muskas taip pat įsitraukė į Jungtinės Karalystės politines diskusijas. Anksčiau šį mėnesį jis paragino paleisti dešiniųjų veikėją Tommy Robinsoną, įkalintą už teismo nutarties, susijusios su melagingais teiginiais apie pabėgėlį iš Sirijos, pažeidimą. Robinsonui taip pat buvo iškelta byla dėl šmeižto dėl šių teiginių. Netrukus po to E. Muskas paskelbė apklausą svetainėje X, kurioje klausė, ar Amerika turėtų „išvaduoti Didžiosios Britanijos žmones iš jų tironiškos vyriausybės“.

E. Muskas save vadino žodžio laisvės ir demokratijos gynėju. Jis yra apkaltinęs kelis ES lyderius ir kitus kritikus bandymu apriboti žodžio laisvę. Tikrieji jo dalyvavimo Europos politikoje tikslai neaiškūs, tačiau jis gali paveikti ne tik žmones JAV, bet ir pakeisti politikos trajektoriją Europoje.