Seimo pirmininkei įteiktas pareiškimas dėl nepasitikėjimo
Pirmadienis buvo sklandus ne visiems politikams – štai vos prasidėjus savaitei, ne kokios žinios aplankė konservatorių Seimo Biudžeto ir finansų komiteto (BFK) pirmininką Mykolą Majauską. Pastarasis kaip reikiant „prisidirbo“ drąsiai stodamas prieš kolegų sutartinai stumiamą buldozerį, o dabar už tai turi ir susimokėti. Už tai jis išmestas iš partijos. Panašiai, kaip būdavo mėtomi „prasikaltėliai“ iš komunistų partijos. Tačiau antradienį netikėtą žingsnį žengė ir opozicija, galinti sujaukti tolimesnius konservatorių planus iš M. Majausko atimti BFK pirmininko kėdę. Opozicija pateikė nutarimo projektą dėl nepasitikėjimo iš konservatorių sulaukusio politiko ir panoro leisti jam pasitikrinti pasitikėjimą parlamente.
Vakar posėdžiavęs valdančiųjų Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) Priežiūros komitetas nusprendė nepaklusnų kolegą šalinti iš partijos gretų, o jo kolega Mindaugas Skritulskas pasitenkino tik įspėjimu.
Opozicijos atstovai įžvelgia, kad konservatorių partijoje diktatūrinis režimas įsitvirtina visu pajėgumu, o žmonės, nesutinkantys veikti ne pagal savo sąžinę – be gailesčio šalinami iš partijos.
Agnė Širinskienė jau renka parašus
Antradienį Regionų frakcijos narė Agnė Širinskienė parengė nutarimo projektą dėl nepasitikėjimo iš konservatorių sulaukusio M. Majausko ir renka jam parašus[3]. Pareiškime dėl nepasitikėjimo parlamentaru Seimo pirmininkei Viktorijai Čmilytei-Nielsen rašoma, kad Seimo narys prarado partijos kolegų pasitikėjimą dėl savo balsavimų svarstant kitų metų biudžetą.
„Suprasdami, jog tolesnis BFK pirmininko Mykolo Majausko darbas bus apsunkintas ar netgi taps neįmanomu, jei į pasitikėjimo juo klausimą neatsakys visas Seimas in corpore ir jis neturės atramos Seime savo, kaip BFK pirmininko, darbui; siekdami, kad, patyrus jį delegavusios partijos nepasitikėjimą, BFK pirmininkui Mykolui Majauskui būtų sukurtos prielaidos pasitikrinti pasitikėjimą juo Seime, pareiškiame, kad siūlome Lietuvos Respublikos Seimui atleisti BKF pirmininką Mykolą Majauską dėl nepasitikėjimo“, – rašoma pareiškime Seimo pirmininkei[3].
Pati A. Širinskienė teigė esanti įsitikinusi, kad M. Majauskas Seime pasitikėjimą gautų. Jos teigimu, jo vadovaujamas komitetas išsiskiria savo puikiu darbu ir puikiai susitvarko su didesniu darbo krūviu nei kituose Seimo komitetuose.
Politikė įsitikinusi, kad M. Majauską į pareigas paskyrė ne pati partija, o Seimas, todėl parlamento valia ir nuomonė šioje vietoje esą negali būti ignoruojama.
Procedūrai palaikymą išreiškė Seimo „darbiečiai“, Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“. Tačiau Seimo vicepirmininkas, konservatorius Jurgis Razma laikosi kiek kitokios pozicijos ir teigia, kad palankumą M. Majauskui deklaruojanti opozicija iš tiesų išsidirbinėja ir elgiasi nesąžiningai. Pasak jo, jeigu opozicija reiškia nepasitikėjimą, jis esą turėtų būti tikras[3].
M. Majauskas šalinamas iš partijos, o M. Skritulskas atsipirko įspėjimu
M. Majauskui buvo skirta griežčiausia nuobauda – kadangi jis, kaip po posėdžio nurodė Priežiūros komiteto pirmininkas Valdas Benkunskas, grubiai pažeidė partijos nario pareigas, yra šalinamas iš TS-LKD partijos[5]. O štai kartu su kolega prieš partinį buldozerį stojęs M. Skritulskas atsipirko kiek lengvesne nuobauda – atsižvelgiant į tai, kad Priežiūros komitete jo elgesys buvo svarstytas pirmą kartą ir tai, kad jis neužėmė jokių pareigų, jam buvo skirtas įspėjimas ir rekomendacija partijai bent metus laiko jo neskirti į jokias vadovaujančias partijas Seime, jei tokios atsirastų.
Tiesa, pasak V. Benkunsko, dėl tolimesnės M. Majausko narystės frakcijoje esą turės nuspręsti patys Seimo konservatoriai.
„Frakcija pati spręs, mes šiandien priėmėme sprendimą pašalinti jį iš Tėvynės sąjungos. Rekomendavome TS-LKD frakcijai Seime svarstyti jo narystės frakcijoje klausimą. Lygiai taip pat rekomendavome tą, ką pasakė partijos prezidiumas, – deleguoti kitą frakcijos narį į BFK pirmininko poziciją“, – teigė V. Benkunskas[5].
Anot politiko, pats M. Majauskas esą nebepaliko kitos išeities kaip tik imtis drastiškų veiksmų, mat iki tol partija jam buvo davusi signalus, kad jis elgiasi netinkamai. Visgi, jeigu labai norėtų, M. Majauskas į partiją esą vėl galėtų bandyti stoti po trejų metų.
Tokio griežto atsako nesitikėjo
Duodamas interviu žurnalistams M. Majauskas neslėpė nujaučiantis, kad bus šalinamas iš partijos, o dėl tokio žingsnio jam esą labai skaudu. Jis taip pat pridūrė nesitikėjęs tokio griežto atsako.
„Per daugiau nei 10 metų bendro darbo su šia bendruomene, sutikau daug nuostabių žmonių, kurie man išliks artimais draugais. Suprantu, kad nors ir nebegalėsiu vadintis šios partijos nariu, bet skyrių nariai, kolegos, man visuomet išliks bendražygiais“, – komentavo M. Majauskas[7].
Pasiteiravus, kur parlamentaras planuoja sukti toliau, nuo klausimo jis išsisuko pabrėždamas puikų jo vadovaujamo BFK darbą – pasak jo, komitetas patvirtina daugiau teisės aktų ir Seimo pavedimų nei bet kuris kitas komitetas – per metus patvirtinti maždaug 275 Seimo pavedimai, o tai esą yra net tris kartus daugiau nei vidutiniškai patvirtina kiti komitetai.
Tarp BFK inicijuotų reformų parlamentaras paminėjo ir nukirptą bambagyslę olimpinio komiteto loterijai, inicijuotą Lietuvos futbolo federacijos pertvarką, apribojimus atsiskaitymams stambiomis sumomis grynaisiais pinigais, atlyginimams tik į sąskaitą, naujiems bankomatams regionuose.
„Komitetas dirba sklandžiai ir gali toliau dirbti, todėl nematau jokio dalykinio pagrindo trauktis“, – pažymėjo komiteto pirmininko pareigas einantis Seimo narys[7].
Kiek vėliau M. Majauskas pridūrė, jog jo darbas tiek komitete, tiek frakcijoje vyksta sklandžiai, todėl apie pasidavimą į kitą frakciją jis teigė kol kas nesvarstantis.
Prisižaidė su ugnimi
Komentuodamas M. Majausko retoriką „Lietuvos ryto“ apžvalgininkas Tadas Ignatavičius neslėpė, kad parlamentaras yra gerai vertinamas tiek pačių valdančiųjų, tiek opozicijos akimis, o statistika taip pat byloja, kad jo vadovaujamas komitetas dirba gerai. Visgi, tokia retorika neva M. Majauskui buvo netikėtas sprendimas jį pašalinti iš konservatorių partijos gretų, esą yra nenuoširdi, mat jau po partijos prezidiumo ir kitų jos organų sprendimų buvo aišku, koks likimas politiko laukia, tačiau jis toliau „žaidė su ugnimi“[8].
Pasak T. Ignatavičiaus, kartais netgi susidarydavo toks įspūdis, kad parlamentaras tam tikrus veiksmus net provokavo.
Anot apžvalgininko, toks M. Majausko maištavimo tikslas galimai siejasi su jau išsakyta premjerės Ingridos Šimonytės pozicija dėl to, kad parlamentaras galimai kerštauja po to, kai negavo norimos pozicijos Europos Audito rūmų nario pozicijos posto.
Kita priežastis, anot T. Ignatavičiaus, esą galėtų būti „vidurio amžiaus krizė“, kai negavęs norimo posto M. Majauskas neva pradėjo svarstyti, kodėl 40-metis kolega Gabrielius Landsbergis turi viską, o jis neturi praktiškai nieko.
Kadangi kaip pareiškė M. Majauskas pats trauktis nei iš BFK pirmininko posto, nei iš frakcijos neketinantis, T. Ignatavičiaus teigimu, šiuo atveju bus du keliai: pirmuoju atveju – slaptas balsavimas Seime, kurio greičiausiai sieks parlamento opozicija siekiant dar pakaitinti visą situaciją, o antruoju – vyks atviras balsavimas Seimo nutarimu, kuriam pakanka paprastos balsų daugumos. Ir štai čia esą išryškės ir Laisvės partijos pozicija, kuri M. Majauską parėmė dėl PVM lengvatos maitinimo paslaugoms.
Nušluostė nosį premjerei
Primename, kad visas ginčas tarp M. Majausko ir konservatorių kilo po to, kai pastarasis kartu su „laisviečiais“ už konservatorių nugaros pasiūlė Pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvatą pratęsti visiems metams, o siūlymas prasiskynė kelią Seime.
Šiam projektui itin priešinosi Vyriausybė, mat ji siūlė, kad lengvatinis PVM tarifas maitinimo sektoriui būtų pratęstas iki 2023 metų liepos, o štai parlamentas pritarė būtent M. Majausko ir Laisvės frakcijos pasiūlytam projektui.
Reaguodamas į tokį kolegos nedėkingą elgesį, konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis ėmėsi atsakomojo smūgio ir pareiškė vietoje M. Majausko į BFK vadovo kėdę ieškosiantis kito politiko.
Valdantiesiems pradėjus svarstyti kitų metų biudžetą, politikų nuomonės gerokai išsiskyrė, o štai G. Landsbergis dar tada pareiškė nuomonių įvairovės frakcijoje netoleruojantis, o kiekvieno politiko pozicija dėl 2023 metų biudžeto esą turi būti suderinta su Vyriausybe. Kitu atveju – belieka bėgti į opoziciją, mat pas valdančiuosius – ne vieta.
Demokratijos krizė partijos viduje?
Kaip jau minėta, į tokį Konservatorių atsikratymą M. Majausku sureagavo ir opozicinės Regionų frakcijos Seime atstovė Agnė Širinskienė. Ji teigė nesuvokianti tokio partijos žingsnio, kai jos narys tiesiog naudojasi laisvu Seimo nario mandatu ir kitomis konstitucinėmis teisėmis. Anot jos, M. Majauskas balsavo net ne prieš partines vertybes ar rinkimų programą, su kuriomis atėjo į Seimą ar juolab neapgaudinėjo savo rinkėjų.
Pasak parlamentarės, sprendimo priėmimą lėmė net ne M. Majausko balsas, o Seimo dauguma, palaikiusi tokį sprendimą.
„Panašu, kad kitų akyse visada krislą įžiūrinti TS-LKD susiduria su demokratijos krize savo viduje ir diktatūriniu valdymu, kuomet pašalinamas lyderiui, o ne partijos programai, prieštaraujantis asmuo. O baisesnio Konstitucijos, laisvo Seimo nario mandato sutrypimo tai jau neįmanoma sugalvoti“, – savo feisbuko paskyroje rėžė A. Širinskienė.
I. Šimonytė džiaugiasi garbės lentele Kyjive
O tuo tarpu Vyriausybės vadovei I. Šimonytei šiuo metu – kiek kitokios nuotaikos. Ji džiūgauja dėl Kyjivo „Drąsiųjų alėjoje“ atidengtos savo vardinės lentelės[9]. Kaip šeštadienį Vyriausybė pranešė savo feisbuko puslapyje, „Drąsiųjų alėja“ skirta pagerbti aktyviausius Ukrainos rėmėjus, pagrinde – pasaulio valstybių vadovus.
Pranešime teigiama, kad Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis ir premjerė I. Šimonytė apsilankė Narsumo alėjoje Konstitucijos aikštėje Kyjive ir kartu dalyvavo simbolinės lentelės su Lietuvos Vyriausybės vadovės vardu atidengimo ceremonijoje.
Lentelė premjerei esą buvo sukurta reiškiant dėkingumą už pagalbą, kurią Lietuva suteikė Ukrainai kovoje su Rusija.