Premjerė pralaimėjo mūšį bendrapartiečiui M. Majauskui: pastarasis verčiamas iš užimamo posto

Lietuva, NuomonėsEvelina Aukštakalnytė
Suprasti akimirksniu
Seimas
Valdančiųjų nuomonės lengvatinio PVM taikymo klausimais išsiskyrė. Ugnės Švedovaitės nuotrauka.

M. Majauskas verčiamas iš kėdės

Kaip reikiant į konfliktą su konservatoriais įsivėlęs Seimo Biudžeto ir finansų komiteto (BFK) pirmininkas Mykolas Majauskas kartu su Laisvės frakcija galėjo švęsti pergalę prieš premjerę Ingridą Šimonytę. Tačiau tai truko neilgai. Jau trečiadienį M. Majauskas gavo atsakomąjį smūgį – konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis paskelbė vietoje M. Majausko į BFK vadovo kėdę ieškosiantis kito politiko. Sankcijos bus numatytos ir kitiems prieš srovę mėginusiems pūsti kolegoms.

Šilta BFK pirmininko kėdė trečiadienį po pastarųjų M. Majausko išsišokimų kaip įkaito – šiandien Seime posėdžiavęs konservatorių prezidiumas įpareigojo savo frakciją į Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkus deleguoti kitą asmenį.

„Buvo nuspręsta kreiptis į frakciją, kad frakcija deleguotų naują Biudžeto ir finansų komiteto pirmininką. O visi kiti sprendimai bus priimti Priežiūros komitete“, – teigė konservatorių vedlys Gabrielius Landsbergis[2].

Jis taip pat pridūrė, kad dėl tolimesnės M. Majausko narystės TS-LKD esą galės apsispręsti Priežiūros komitetas. Jis taip pat kitą savaitę vyksiančiame komiteto posėdyje turėsiąs nuspręsti ir dėl M. Skritulskui taikytinų sankcijų.

Tuo tarpu kalbėdamas apie skirtingą koalicijos partnerių poziciją balsavimo metu, G. Landsbergis tai vertino kaip pasitikėjimo tarp koalicijos partnerių pažeidimą, tačiau taip pat pridūrė, jog buvo priimtas sprendimas nesiimti jokių papildomų veiksmų[2].

Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė paragino konservatorius neieškoti priešų ir judėti toliau.

Pareigos
M. Majauskas verčiamas iš BFK pirmininko pareigų. Energepic.com/Pexels nuotrauka.

Stojo akistaton prieš kolegas

Už konservatorių nugaros M. Majausko kartu su „laisviečiais“ pasiūlytas pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvatos pratęsimas visiems metams prasiskynė kelią Seime[7]. Nepaisant visų konfliktų, kuriuos su valdančiąja dauguma turėjo M. Majauskas, nuleisti rankų jis neketino ir pagaliau uždegė žalią šviesą projektui, kuriam itin priešinosi Vyriausybė.

Parlamentas antradienį pritarė Laisvės frakcijos siūlymui taikyti lengvatinį PVM tarifą maitinimo sektoriui visus 2023 metus, o ne tik iki liepos, kaip prieš tai siūlė Vyriausybė.

Už tokį pasiūlymą balsavo 70 Seimo narių, prieš buvo 38 ir susilaikė 23. Be M. Majausko prieš Vyriausybės valią balsavo ir kitas jo kolega Mindaugas Skritulskas.

Balsavimas
Frakcijų balsavimo rezultatų ekrano nuotrauka.

Žinoma, už tokį kolegos akibrokštą konservatorių vadas Gabrielius Landsbergis per petį nepatapšnojo. Jo nuomone, tokiu sprendimu buvo „peržengtas rubikonas“[7].

Politikas įsitikinęs, kad 65 mln. eurų suma iš biudžeto galėjo būti panaudota ir kitoms reikmėms. Konservatorių lyderis taip pat liejo apmaudą dėl to, kad buvo neišgirstas koalicijos partnerių – juk buvo jau manyta, kad pasiektas bendras susitarimas šiuo klausimu.

Visgi, anot G. Landsbergio, grėsmės griūti koalicijai esą nėra – kažkaip sugyventi vis tiek teks, nors antradienį ir buvo padarytas reikšmingas pasitikėjimo pažeidimas koalicijoje.

Sprendimas tikrai nebuvo netikėtas

O štai Laisvės frakcijos Seime narys, Seimo vicepirmininkas Vytautas Mitalas laikosi kiek kitos pozicijos ir teigia, kad apie tokį frakcijos sprendimą partneriai esą buvo informuoti jau seniai, o jokio susitarimo apie tai, kad pasiūlymas nebus teikiamas ar frakcija už jį nebalsuos, esą nebuvo.

„Negaliu komentuoti kažką apie rubikoną, jo dydį ar pan. Manau, kad su rubikono peržengimais reikia tikrai susitvarkyti labiau jų partijoje, o mūsų partija buvo nuosekli tuo klausimu ir lieka nuosekli“, – teigė V. Mitalas[7].

Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen taip pat nepuolė kibti į atlapus tokį sprendimą pateikusiems parlamentarams – ji teigė to nesureikšminanti, o parlamentas esą prabalsavo kaip prabalsavo. Pati Seimo vadovė teigė pasisakiusi už kompromisinį variantą.

Reaguodama į premjerės I. Šimonytės ištartus žodžius, kad kitų metų valstybės biudžeto priėmimo balsavimas parodys, ar Vyriausybė turi parlamento paramą, V. Čmilytė-Nielsen teigė nenorinti kažkaip interpretuoti premjerės žodžių. O štai klausimas dėl lengvatinio PVM tarifo esą tiek dėmesio sulaukti neturėjo, bet taip esą nutiko greičiausiai dėl „asmenybinių kovų“.

Gailestingumu kolegos M. Majausko atžvilgiu nepasižymėjo ir konservatorių frakcijos Seime seniūnė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė. Ji įsitikinusi, kad ribos buvo peržengtos ir neslėpė, kad M. Majausko laukia sankcijos[7].

Seimas
Protestuojančio M. Majausko laukia sankcijos. Elzės Stanulionytės nuotrauka.

Trauktis iš pareigų neketina

Tuo tarpu tokios nepasitenkinimo lavinos iš kolegų sulaukęs M. Majauskas atsipalaidavęs – iš pareigų jis patikino trauktis neketinantis ir apskritai jokių skubotų sprendimų priimti nežada.

„Negirdžiu dalykinių argumentų, kodėl turėčiau trauktis. Jei bus priimti priežiūros institucijų, partijos, partijos vadovybės sprendimai, tuomet juos racionaliai vertinsiu ir priimsiu atitinkamus sprendimus“, – sakė BFK vadovas[7].

Kartu prieš Vyriausybės valią balsuojant dėl lengvatinio PVM tarifo su M. Majausku stojęs jo kolega M. Skritulskas taip pat teigė nesvarstantis galimybių trauktis nei iš Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų, nei iš šios frakcijos parlamente.

M. Skritulskas pabrėžė buvęs nuoseklus ir pateikimo stadijoje taip pat balsavęs „už“. Jis esą laikosi įsitikinimo, kad mokesčiai būtų tvarūs ir nustatomi ne mėnesio, bet bent jau metų laikotarpiui, kad verslas galėtų planuotis.

Primename, kad juoda katė tarp M. Majausko ir bendrapartiečių konservatorių perbėgo pradėjus svarstyti ateinančių metų biudžetą, kai jam kelią pastoti sumanė BFK vadovas. Tąkart tokius kolegos išsišokimus konservatoriai vertino kaip keršto akciją dėl M. Majauskui priimto nepalankaus sprendimo skiriant Lietuvos atstovą į Audito rūmus.

Už tokią maišto formą M. Majauskas net susilaukė siūlymų iš paties konservatorių lyderio G. Landsbergio pereiti į opoziciją, o TS-LKD prezidiumas net buvo priėmęs sprendimą įpareigoti frakcijos narius Seime balsuoti tik už su Vyriausybe iš anksto suderintus siūlymus kitų metų biudžetui.

Pipirai į valdančiosios daugumos gyvenimą?

Situaciją pakomentavo ir pati Vyriausybės vadovė I. Šimonytė. Ji teigė, kad toks parlamento sprendimas jos iš vėžių neišmušė, ir biudžeto projekto kita linkme taipogi nepakreipė. Kad viskas įvyko ne taip, kaip buvo tartasi, pasak jos, dar nereiškia, kad biudžetas nebeturi vidinės logikos. Visgi, siūlymui pritarusiems koalicijos nariams nusimato galimybė paklūpėti „ant kilimėlio“.

„Bus ką pasibaigus sesijai koalicijai aptarti, kaip ir visada, nes dar dveji metai dirbti, reikia kai kurias aktualijas ir kai kurias pamokas (aptarti). Aš retai ką dramatizuoju ir čia nelabai dramatizuoju“, – antradienį po biudžeto priėmimo kalbėjo I. Šimonytė[9].

Visgi paklausta, ar balsavimas Seime nerodo, kad Vyriausybė neturi paramos Seime, I. Šimonytė teigė taip nematanti, o PVM lengvatos pratęsimas esą nėra tas klausimas, kuris galėtų indikuoti, ar parama Seime yra prarasta.

Pasak I. Šimonytės opozicija taip pat balsuodama elgėsi dviveidiškai, mat patys būdami Vyriausybėje esą analogiškam siūlymui nepritarė.

„Tai tik rodo, kiek žmonės tiki savo argumentų galia, o kiek tik nori papipirinti valdančiosios daugumos gyvenimą, bet tai tikrai nėra tas dalykas, dėl kurio sakyčiau, kad biudžetas visas sužlugo, nebeturi vidinės logikos, atsitiko kažkokie dalykai, kurie neatitaisomi“, – teigė ministrė pirmininkė[9].

Griūna koalicija?

O štai į tokį nuomonių išsiskyrimą koalicijoje netruko sureaguoti Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos Seime narys Dainius Gaižauskas. Politikas neslėpė, kad konservatoriai su I. Šimonyte priešaky pralaimėjo M. Majauskui, kadangi jo pasiūlytas projektas esą Seime susilaukė palaikymo, o šį balsavimą palaikė ir „laisviečiai“.

„Panašu, kad laisviečiai spaudžia konservatorius dėl narkotikų dekriminalizavimo, nes po šio pralaimėto balsavimo Šimonytė net pajuodo. Darosi labai įdomu. Ar tik negrius konservatorių ir laisviečių koalicija?“ – savo socialinėje feisbuko paskyroje rašė D. Gaižauskas.
D. Gaižausko pasisakymas
Konservatoriai pralaimėjo M. Majauskui. Dainiaus Gaižausko/feisbuko paskyros ekrano nuotrauka.

Apsisprendė dėl lengvatinio PVM tarifo taikymo

Antradienį Seimas priėmė Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo pataisas, kuriomis apsisprendė lengvatinį 9 proc. PVM tarifą neribotai taikyti apgyvendinimo paslaugoms, visų rūšių meno ir kultūros įstaigų, meno ir kultūros renginių lankymui. Maitinimo paslaugoms lengvatinį 9 proc. tarifą nuspręsta pratęsti metų laikotarpiui – iki 2023 m. gruodžio 31 d., o atlikėjų paslaugoms, sporto renginiams ir sporto paslaugoms – pusmečiui, iki 2023 m. birželio 30 d.[10]

Neterminuotas 9 proc. lengvatinis PVM tarifas bus taikomas elektroninėms knygoms bei elektroniniams neperiodiniams informaciniams leidiniams. Lengvata nebus taikoma leidiniams, kurių reklama sudaro daugiau kaip 4/5 viso leidinio arba kurių visą ar didžiąją dalį sudaro muzikos ar vaizdo turinys.

Seimas taip pat uždegė žalią šviesą 5 proc. lengvatiniam tarifui kompensuojamiesiems specialios medicininės paskirties maisto produktams.

Už šiuos įstatymo pakeitimus balsavo 94 Seimo nariai, prieš buvo 10 ir susilaikė 27 parlamentarai.

Balsavimas
Frakcijų balsavimo rezultatų ekrano nuotrauka.