Lietuvos kūrybinių industrijų inovacijos – pasaulio dėmesio centre

Lietuva, Pasaulis, Technologijos, VerslasPranešimas spaudai
Suprasti akimirksniu
Vitalijus Žukas, OKTA XR
Vitalijus Žukas, OKTA XR. Asmeninio albumo nuotrauka

Lietuvos industrija vienijasi – pristatė save tarp tokių industrijos žaidėjų kaip „META“

Viename svarbiausių įtraukiančiųjų technologijų festivalių Roterdame pirmą kartą susivienijo Lietuvos ArtTech industrija – kurianti inovacijomis ir tarpsritinių bendradarbiavimu grįstus sprendimus verslo ir kultūros sektoriaus iššūkiams spręsti. Prisistačiusi tarp tokių dalyvių kaip „Meta“, „HP“, „Pico“ bei daugybės kitų svarbių industrijos žaidėjų, mūsų šalis sulaukė didžiulio susidomėjimo joje kuriamais produktais. Užmegzti tarpsritiniai kontaktai ir jau kalbamasi apie plėtros galimybes tarptautinėje erdvėje. 

„Baltic Film & Creative Tech“ klasteris, vienijantis Lietuvos kūrybinių industrijų pasaulio inovatorius, lankėsi kasmet gruodį Roterdame vykstančiame „VR Days“ festivalyje. Siekdamas pristatyti Lietuvos verslus, veikiančius technologijų vystymo, gamybos bei jau sukurtų produktų ir paslaugų platinimo srityse, klasteris pasitelkė ArtTech industriją. Taip pirmąsyk suvienijusi talentus ir patirtis Lietuva prisistatė viename svarbiausių įtraukiančiųjų technologijų festivalių.

Penkias dienas trunkančioje mugėje lankėsi per 10 tūkstančių dalyvių, kurių dauguma – profesionalai, akademikai ir politikos formuotojai iš viso pasaulio. Diskusijų metu svarstyta itin greitai besikeičiančio sektoriaus ateitis. Europos prekybininkų federacijos pristatė savo tyrimų duomenis apie kūrybinių industrijų atstovų įsitraukimą į naujus verslo modelius bei kaip skaitmeninė revoliucija keičia sektoriaus karjeros galimybes.

Aptarta, kaip galima pasitelkti išmaniąsias technologijas siekiant atgaivinti kultūrinį paveldą ir naujai pažvelgti į praeitį. Itin didelės reikšmės sulaukė diskusijos ir pristatyti būtini politiniai sprendimai, skatinantys naujovių vystymąsi, kūrybines galimybes, skaidrumą bei autorinio turto apsaugą. Kelti klausimus, kaip kultūros politika gali geriausiai išnaudoti naujas skaitmeninio pasaulio suteikiamas galimybes bei jas skatinti, kaip keičiasi šiuolaikinė darbo aplinka kvietė svarbiausi industrijos lyderiai iš daugeliui žinomų lyderiaujančių organizacijų, kaip „META“, „HP“, Londono Nacionalinis Teatras, „Volvo Cars“ ir kiti.

Baltic Film Creative Tech delegacija
„Baltic Film Creative Tech“ delegacija. Asmeninio albumo nuotrauka

Nacionaliniai produktai sulaukia potencialių partnerių

Parodos metu vienintelė – Lietuvos industrija prisistatė su labai aiškia žinute, viliojančia potencialius partnerius įžengti į jauną, bet itin daug motyvacijos ir noro eksperimentuoti Lietuvos ArtTech ekosistemą. Stendas išsiskyrė tuo, jog akcentavo sėkmingas kultūros ir kūrybinių industrijų praktikas, kas dar nėra labai dažna ir parodoje buvo nauja. Tik Lietuvai ir Ispanijai prisistačiusius kaip šalims, pavyko pozityviai išsiskirti pasauliniame fone.

Vieni iš Lietuvos delegacijos narių „Gluk Media“, neseniai pristatę savo sukurtą unikalią hologramą, ateityje galinčią pakeisti liečiamus ekranus, atsivežė ją ir į Roterdamą. „Sulaukėme tikrai daug dėmesio dėl Hologralio, o viską reziumuoti galima vieno žurnalisto komentaru.

„Na taip, iki šiol nieko inovatyvaus parodoje nemačiau, bet ši holograma yra tikrai kažkas naujo…“, –įspūdžiais dalijosi įmonės atstovas Valdas Skinderis.

„VR Days“ tapo puikia vieta susitikti su potencialiais partneriais pačiu tinkamiausiu metu, o Lietuvos atstovai jau planuoja ir naujus tarptautinius projektus. Plačiai nuskambėjusio ir vis populiarėjančio virtualios realybės filmo „Angelų Takais” prodiuseriams „OKTA XR” pavyko susitikti su vienais svarbiausių virtualios realybės (VR) aparatinės įrangos gamintojų „Pimax“ vadovais, su kuriais jau planuojamas bendradarbiavimas ypatingai aktualu metu – būsimiems partneriams netrukus išleidžiant du įspūdingus VR šalmus. 

VR Days Lietuvos stendas
„VR Days“ Lietuvos stendas. Asmeninio albumo nuotrauka

Lietuvos kultūros ir kūrybinių industrijų technologinio pažangumo ateitis

Dar besivystančioje ir ne itin sklandžiai veikiančioje šalies ArtTech ekosistemoje, kurioje apstu vietos naujų eksperimentų paieškai, jau yra verslų, kurie rodo puikius pavyzdžius vystydami veiklas. Kartu su industrijos partneriais „Baltic Film & Creative Tech“ klasteris imasi lyderystės prisijungdamas prie „Horizon Europe“ – pagrindinės ir svarbiausios Europos Sąjungos tyrimams ir inovacijoms skirtos finansavimo programos, dalyvių projekte „TRANSMIXR“.

Projektas yra vykdomas kartu su universitetais, tyrimų institutais, medijų koncernais ir VR/XR industrijų flagmanais visoje Europoje. Savo dalyvių skaičiumi jis puikiai parodo, kaip skirtingų industrijų sektoriai kelia bendrus iššūkius siekiant technologinio pažangumo.

„Tai didelis mūsų inovacijų kultūros ir kūrybinių industrijų sektoriaus šuolis į priekį! Projekto tikslas yra XR technologijų pagalba perkelti žiniasklaidos naujienų supratimą, įsitraukimą į scenos menus, bei Europos šalių istorijos ir kultūros pažinimą į dar neregėtą suvokimo terpę, kuri leis gerokai lengviau sudominti jaunas auditorijas“, – projekto ambicijomis dalijosi klasterio strateginės komunikacijos ir ArtTech ekosistemos vystytoja Agnesta Filatovė.

Pasaulyje daug interaktyvių sprendimų yra įgyvendinama vykdant bendradarbiavimą tarp verslo, meno ir mokslo organizacijų. Europoje jau yra gana nemažai aukštojo mokslo programų, skirtų vystyti šiuolaikinių technologijų ir joms pritaikyto turinio kūrimui. Visgi Lietuvoje vis dar mokomasi per praktiką, o tarpsritinio bendradarbiavimo nacionaliniu mastu dar trūksta.

Šalies industrijos atstovų manymu, Lietuva jau senokai išaugo mažos, technologiškai besivejančios valstybės įvaizdį. Po itin didelės sėkmės lydimo atstovavimo pasaulinėje parodoje, kur Lietuvos kultūros ir meno organizacijų, startuolių, smulkaus ir vidutinio verslo kuriami inovatyvūs, naujausiomis technologijomis grįsti sprendimai yra matomi kaip potencialios bendradarbiavimo galimybės vystyti naujas paslaugas ir produktus, tikimasi sulaukti ir didesnio valstybės dėmesio.