CNN teko pasiaiškinti
Televizijos kanalas CNN nurodė, kad jos žurnalistas Nikas Peitonas Volšas (Nick Peyton Walsh), kuriam Rusijoje buvo iškelta baudžiamoji byla, Kursko srityje lankėsi Ukrainos valdžios kvietimu ir lydimas Ukrainos ginkluotųjų pajėgų karių.[1]
„Mūsų komandą pakvietė Ukrainos valdžia kartu su kitais užsienio žurnalistais ir lydėjo Ukrainos kariuomenė“, – patikslino kanalas.
Rugpjūčio 22 dieną buvo pranešta, kad Rusijos federalinė saugumo tarnyba (FSB) iškėlė baudžiamąją bylą dėl neteisėto valstybės sienos kirtimo CNN korespondentui N. P. Volšui ir dviem Ukrainos žurnalistams, filmavusiems medžiagą Kursko srityje.
Žurnalistams – rimti kaltinimai
FSB iškėlė baudžiamąją bylą dėl neteisėto valstybės sienos kirtimo pranešė „Interfax“.[2]
Be N. P. Volšo, kaltinamieji baudžiamojoje byloje, pradėtoje pagal Rusijos Federacijos baudžiamojo kodekso 322 straipsnio 3 dalį, yra Ukrainos žurnalistės Olesia Borovik ir Diana Butsko. Pasak FSB, žiniasklaidos atstovai vykdė filmavimą Kursko regiono Sudžos gyvenvietės rajone.
Maksimali bausmė pagal straipsnį dėl neteisėto valstybės sienos kirtimo siekia iki penkerių metų kalėjimo. Specialioji tarnyba pažymėjo, kad šie žurnalistai netrukus bus įtraukti į tarptautinį ieškomų asmenų sąrašą.
Grasinimai – iš aukštų tribūnų
Rusija fiksuoja visus Vakarų žiniasklaidos darbuotojų neteisėto atvykimo į jos teritoriją atvejus, o prieš pažeidėjus bus imtasi priemonių. Tai „Telegram“ kanale paskelbė Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova.
M. Zacharova priminė, kad nemažai užsienio žiniasklaidos atstovų, pažeidusių nustatytą atvykimo į Rusijos teritoriją tvarką, jau buvo patraukti baudžiamojon atsakomybėn už neteisėtą valstybės sienos kirtimą.[3]
Pasak M. Zacharovos, Vakarų žiniasklaidos pranešimais iš Kursko srities siekiama nuslėpti Kijevo nusikaltimus, manipuliuoti viešąja nuomone ir sukurti reikiamą foną tolesnei Vakarų paramai Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms.
Rugpjūčio 19 dieną amerikiečių laikraštis „The Washington Post“ paskelbė straipsnį, kuriame pranešė, kad jo žurnalistai ir fotografas kartu su Ukrainos ginkluotųjų pajėgų kariais lankėsi Sudžos mieste Kursko srityje. Leidinys pažymi, kad jo darbuotojai Ukrainos ir Rusijos Federacijos sieną kirto šeštadienį, rugpjūčio 17 dieną.[4]
Amerikiečių patikėtinė kviesta „ant kilimėlio“
JAV reikalų patikėtinė Rusijoje Stefani Holmes (Stephanie Holmes) buvo iškviesta į Rusijos Federacijos užsienio reikalų ministeriją, kur jai buvo pareikšti protestai dėl neteisėto amerikiečių žurnalistų atvykimo į Kursko regioną. Apie tai pranešė departamento spaudos tarnyba.[5]
„S. Holmes buvo įteiktas griežtas protestas dėl provokuojančių amerikiečių žurnalistų, neteisėtai atvykusių į Kursko regioną propagandos tikslais nušviesti Kijevo režimo nusikaltimų, veiksmų“, – sakoma pareiškime.
Užsienio reikalų ministerija pabrėžė, kad būtini tyrimo veiksmai pagal Rusijos Federacijos baudžiamąjį kodeksą bus vykdomi incidente dalyvavusių JAV piliečių atžvilgiu, siekiant juos patraukti baudžiamojon atsakomybėn.
Departamentas taip pat priminė, kad visi užsienio samdiniai ir „specialistai“, neteisėtai kertantys Rusijos sieną, automatiškai tampa teisėtais Rusijos kariuomenės kariniais taikiniais.