Naujuoju TS-LKD pirmininku beveik be konkurencijos tapo L. Kasčiūnas
Pagaliau įvyko ilgai laukti naujojo TS-LKD pirmininko rinkimai, iš kurių nešinas pergalės laurais išėjo konservatyvusis Laurynas Kasčiūnas. O čia būta tikros vertybinės kovos, mat kilusios audringos diskusijos – kas gi tinkamiausias pakeisti ilgametį konservatorių vadą, garsųjį anūką Gabrielių Landsbergį?
L. Kasčiūno išrinkimas tikrai rodo, kad net ir tiems patiems konservatoriams ir jiems prijaučiantiems jau koktu nuo tos keturis metus ore tvyrojusios arogancijos ir susireikšminimo. Būtent šis politikas, praėjusios kadencijos metu trumpam gavęs garbės eiti ir krašto apsaugos ministro pareigas, pradėjo kalbėti apie tai, kas lėmė TS-LKD nesėkmę šių rinkimų metu. Viena iš jų – partijos gyvenimas, besisukantis tik apie didžiuosius Lietuvos miestus, nors šalis – gerokai didesnė nei tik tai.
Kitas, bene svarbiausias aspektas buvo susitarimas, kokia tolimesne vertybine linija žygiuos TS-LKD. Todėl kaip persvara L. Kasčiūnui į kovą stojo laikinai šias pareigas gavusi eiti Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė, ypatingai pabrėžusi besilaikanti nuoseklumo ir neslėpusi norų į partiją įleisti ir liberalių vėjų.
Tai, kad žmonės pasiilgo tradicinių ir gerai pažįstamų vėjų parodė ir balsavimo rezultatai – L. Kasčiūnas laimėjo praktiškai be konkurencijos, surinkęs net 13 488 balsus, kai tuo tarpu antroji liko R. Morkūnaitė-Mikulėnienė su 2 942 balsais, toliau rikiavosi Arvydas Anušauskas, surinkęs 392 balsus, Žygimantas Pavilionis su 298 balsais ir Daivaras Rybakovas – su 59 balsais[1].
TS-LKD Centrinės rinkimų komisijos pirmininkas Liutauras Kazlavickas taip pat pasidžiaugė, kad konservatoriai yra istoriškai pirmoji partija Lietuvoje, nusprendusi savo pirmininką rinkti tokiu atviru, demokratiniu keliu.
L. Kasčiūnas savo naujame amplua neketina išsižadėti bendrapartietės R. Morkūnaitės-Mikulėnienės
Tačiau, kad ir kaip politikai būtų besivaržę tarpusavyje, sekmadienio vakarą L. Kasčiūnas draugiškai pareiškė, kad savo komandoje matytų ir pagrindine savo varžove buvusią R. Morkūnaitę-Mikulėnienę. Visgi, ar jai būtų siūloma vicepirmininkės pozicija – jis kol kas neatskleidžia[2].
„Radvilę tikrai matau savo komandoje, tikrai šauniai pasikalbėjome vakar vakare. Esant progai artimiausiu metu susitiksime ir aptarsime bendrą darbą“, – pirmadienį teigė L. Kasčiūnas.
Naujasis lyderis patikino kiek vėliau paskelbsiantis, ką matantis savo komandoje, tačiau pridūrė matantis Radvilę „toje glaudžioje komandoje“.
Visuomenė džiaugiasi taip, it išsirinkusi numylėtąjį prezidentą
Vertinant tokį žmonių džiaugsmą TS-LKD naujuoju pirmininku išsirinkus L. Kasčiūną, nesunkiai galima pagalvoti, kad šiam politikui turbūt tikrai vertėtų sudalyvauti ir sekančiuose Lietuvos prezidento rinkimuose – palaikymas tikrai turėtų būti nemenkas – žinoma, jei tik L. Kasčiūnas per šį laiką „nesusidirbs“.
„Šiandien mūsų partijoje įvyko didelis pokytis. Prie partijos vairo atėjo žmogus, kuris turi viziją, žinias, patirtį ir energiją. Ne oligarchas, ne kompromisas, lyderis. Manau, visi partijos bendražygiai išsiilgome vadovo, kuriam svarbi partija, kur bus kalbama, tariamasi, ieškoma ir veikiama taip, kaip reikia Lietuvai ir visam laisvajam pasauliui. Stiprus vadovas sunkiems laikams.“ – rėžė konservatorius Valdas Rakutis.
„Geriausia sekmadienio vakaro žinia.“ – rėžė kita gyventoja.
„Akivaizdu, kad bendruomenė nebenori būti dar viena liberalia partija. Ačiū!“ – pridūrė internautas.
Tokių komentarų ir sveikinimų – apstu.
„Sveikinimai! Pagaliau partija turės stiprų vadovą. Vadovą, tokį, kokio ir reikia tokiais sudėtingais laikais. Linkiu sėkmės rinkimuose po poros metų (nes tie bestuburiai, kurie dabar turi daugiausiai mandatų ilgiau nepratemps)“, – pridėjo dar vienas internautas.
O štai kiti neslėpė, kad turėsią už ką balsuoti sekančiuose prezidento rinkimuose.
„Sudirbti“ L. Kasčiūno nepavyko ir aštuonetukams
Tuo tarpu prieš pat įvykstant TS-LKD vadovo rinkimams, į paviršių iškilo stebuklingieji L. Kasčiūno aštuonetukai. LRT rengtoje diskusijoje, kurioje dalyvavo visi kandidatai į šį postą, žurnalistė Daiva Žeimytė-Bilienė kreipėsi į L. Kasčiūną su itin rimtu klausimu – kodėl kai kuriuose jo asmeniniuose duomenyse yra… nacistų naudojamų simbolių?
Ir tai – ne bet kokie duomenys, o telefono numeris. O kas būtų, jei vienas po kito einantys aštuonetukai būtų L. Kasčiūno asmens kode?
Tiesa, panašių sapalionių L. Kasčiūnas tikino girdėjęs ir ne vieną – pavyzdžiui, kad pats gyvena bute, paženklintame 88-tuoju numeriu, kad jo vaikai neva gimę per Hitlerio gimtadienį.
Tarp kolegų įsisuko tikra dvikova
TS-LKD pirmininko rinkimai kėlė vis didelę įtampą tarp skirtingų politinių vėjų įsitvėrusių partiečių – tuomet ėjusi laikinosios partijos lyderės pareigas R. Morkūnaitė-Mikulėnienė pasidalino įspėjimu, kad tuo atveju, jei vadovu taps L. Kasčiūnas, partija gali radikalėti ir prarasti dalį rinkėjų. Ji akcentavo nuoseklumą kaip pagrindinę konservatorių stiprybę ir priminė, kad skirtingai nei jos konkurentas, niekada nesiblaškė tarp skirtingų politinių jėgų.
Po G. Landsbergio pasitraukimo iš aktyvaus politinio gyvenimo partija išgyvena permainų laikotarpį, o rinkimai gali lemti jos kryptį – ar TS-LKD išliks nuosaiki, ar labiau kryps į dešinę. Politologai prognozuoja, kad L. Kasčiūnas gali sutelkti konservatyvesnius rinkėjus, tačiau atbaidyti liberalesnius.
Tuo tarpu R. Morkūnaitės-Mikulėnienės pavardė viešojoje erdvėje minima ir dėl 2023 m. pedofilijos skandalo, kai buvo apkaltintas tuometinis Seimo narys Kristijonas Bartoševičius. Būdama TS-LKD frakcijos seniūne, ji teigė apie tai nieko nežinojusi, tačiau socialdemokratai reikalavo išsiaiškinti, ar ši informacija nebuvo slepiama.