Suprasti akimirksniu
  • Mirštančiai partijai – naujas L. Kasčiūno skandalas: dėl telefono numerio stumiamas į nacių sąrašus
  • Neišgelbėjo ir partijos pirmininko rinkimai, sulyginami net su prezidento?
  • Landsbergio vila Graikijoje nugarmėjo užmarštin
Šaltiniai
TS-LKD
Konservatoriai išgyvena ne pačius geriausius laikus. Juliaus Kalinsko/ELTA nuotrauka

Mirštančiai partijai – naujas L. Kasčiūno skandalas: dėl telefono numerio stumiamas į nacių sąrašus

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) populiarumas Lietuvoje išsikvėpė – jei ne partijos vardą dar bent kiek garsinantis į naująjį konservatorių pirmininko postą pretenduojantis Laurynas Kasčiūnas, šią partiją veikiausiai didelė dalis Lietuvos jau pamirštų kaip pernykštį sniegą.

L. Kasčiūnui garsėjant konservatyvesne retorika ir partijos vedlio rinkimuose susirėmus su pagrindine savo konkurente, laikinąja TS-LKD pirmininke Radvile Morkūnaite-Mikulėniene, pasirodė ir pirmieji kandidatų skirtumai, kurie – daugiau nei akivaizdūs. Štai, kol pastaroji ketina partiją atiduoti liberaliajam sparnui, L. Kasčiūnas savo geležine ranka neketina konservatorių stumti į Laisvės partijos šešėlį ir dar net prasitarė oficialiai neišreikšiantis savo paramos „Pride“ eitynėms.

O štai dabar oponuojantys L. Kasčiūno retorikai, išpūtė ir skandalą – pasirodo, politiko asmeniniuose duomenyse yra... nacistinių simbolių.

„Kodėl Jūsų kai kuriuose asmeniniuose duomenyse vis dar yra nacistų naudojamų simbolių?“, – L. Kasčiūno teiravosi žurnalistė Daiva Žeimytė-Bilienė.

Tačiau L. Kasčiūnui atrėžus, kad telefono numeris esą priskiriamas atsitiktinai, D. Žeimytė-Bilienė kirto nemananti, kad tai yra atsitiktinis dalykas.

„Aš tiek esu apie save prisiklausęs – kad gyvenu 88-tame bute, kad mano vaikai gimė per Hitlerio gimtadienį“, – teigė L. Kasčiūnas.

Žurnalistei užkliuvo L. Kasčiūno telefono numeris. Žygimanto Gedvilo/ELTA nuotrauka
Žurnalistei užkliuvo L. Kasčiūno telefono numeris. Žygimanto Gedvilo/ELTA nuotrauka

Neišgelbėjo ir partijos pirmininko rinkimai, sulyginami net su prezidento?

Panašu, jei ne L. Kasčiūno figūra, apskritai, ar TS-LKD pirmininko rinkimai ką nors sudomintų apart bendrapartiečių ir užkietėjusių partijos fanatikų. Nepaisant to, kad patys rinkimai savo mastu kone prilygsta nacionaliniams rinkimams, o juose esą gali dalyvauti ne tik partiečiai, bet ir jai prijaučiantys.

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) pirmininko rinkimuose vyksta kova tarp laikinosios vadovės Radvilės Morkūnaitės-Mikulėnienės ir krašto apsaugos ministro Lauryno Kasčiūno. Morkūnaitė-Mikulėnienė pabrėžia nuoseklumą ir tradicinių rinkėjų išlaikymą, įspėdama, kad Kasčiūno vadovaujama partija gali tapti per daug radikali. Ji primena, kad Kasčiūnas anksčiau priklausė kraštutinėms dešiniosioms jėgoms, o pati nuo politinės karjeros pradžios buvo ištikima konservatoriams.

Savo ruožtu L. Kasčiūnas, akcentuojantis nacionalinio saugumo ir griežtesnės politikos svarbą, sulaukia paramos iš konservatyvesnių rinkėjų. Jis žada subalansuoti ryžtingus sprendimus ir partijos tęstinumą, tačiau politologai svarsto, ar tai tik dar labiau nesuskaldys partijos.

Vieša paslaptis, kad po Gabrieliaus Landsbergio pasitraukimo TS-LKD susiduria su lyderystės iššūkiais. Prognozuojama, kad R. Morkūnaitės-Mikulėnienės pergalės atveju, partija greičiausiai išlaikys nuosaikią kryptį, o L. Kasčiūno pergalė gali ją pasukti labiau į dešinę. Pirmasis rinkimų turas vyks vasario 4–5 d., antrasis – vasario 18–19 d. Šis balsavimas gali tapti lūžio tašku visai partijai.

Landsbergio vila Graikijoje nugarmėjo užmarštin

Iki tol TS-LKD frontą laikė buvęs užsienio reikalų ministras G. Landsbergis. Kol šis aktyviai dalyvavo politikoje, nepastebėti konservatorių buvo kone neįmanoma – kone kasdien po naują skandalą. Štai iš pradžių skandalingi pasisakymai apie užsienio politiką, sugadinti santykiai su Kinija, tarptautinis dėmesys (žinoma, ne iš gerosios pusės), po to šio sutuoktinės Austėjos Landsbergienės Karalienės Mortos mokyklų verslas, generuojantis milijonines pajamas. O vėliau, prasidėjus karui Ukrainoje, ir mažiau žinomoje Graikijos saloje įsigyta vila labai deranti su aršia G. Landsbergio retorika kai kurių mūsų kaimynų atžvilgiu.

Tik dabar apie ją niekas nebekalba, o G. Landsbergis garbingai pasitraukė iš politikos, pradėjęs savo naują, kaip tinklaraštininko, karjerą. Todėl konservatoriai neteko savo nuolatinio skandalų šaltinio, o štai dabar priešakyje teliko tik L. Kasčiūnas ir R. Morkūnaitė-Mikulėnienė, kurie, kažkaip labai nuobodžiai laikosi kiekvienas savo politinės linijos.

Tad apie ką berašyti žiniasklaidai, kaip toliau garsinti TS-LKD visuomenei? Nes partijos ambicijos, pasirodo, netgi labai nemažos – po nesėkmingų rinkimų į Seimą, ši vėl norėtų atgaivinti žmonių pasitikėjimą ja, o tam tikslui, turbūt teks atsigręžti ne tik į miesčionis, bet ir visų konservatorių nenaudai, ir į regionų gyventojus.