- Konservatorių planas išdegė – KT teisėjo vietą užims savas asmuo
- Konservatoriai nemato S. Šedbaro „politinio atšalimo“ poreikio
- Po balsavimo – aštri kritika iš opozicijos
Konservatorių planas išdegė – KT teisėjo vietą užims savas asmuo
Ketvirtadienį ryte Seime vyko ypač svarbus balsavimas dėl Konstitucinio Teismo (KT) teisėjų skyrimo. Po vykusio slapto parlamentarų balsavimo paaiškėjo, kad naujomis pareigomis KT gali džiaugtis Aurelijus Gutauskas, Tomas Davulis ir Stasys Šedbaras.
Būtent pastarojo kandidatūra į KT teisėjo postą jau ne vieną mėnesį priešino Lietuvos parlamentarus, mat S. Šedbaras yra Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas, į parlamentą patekęs su konservatorių partija ir tik neseniai dėl numatytų karjeros vingių laikinai sustabdęs narystę joje.
Seimo opozicija jau kurį laiką kartojo, kad S. Šedbarui reikėtų politiškai atšalti. Tokios rekomendacijos buvo grindžiamos teiginiais, jog tiesiai iš Seimo ir konservatorių partijos į KT postą žengiantis S. Šedbaras gali stokoti politinio neutralumo, bylose linkti prie partijos kolegoms ir valdantiesiems parankių verdiktų, gali būti tendencingas.
Vis dėlto, į šias pagrįstas abejones parlamentarai neįsiklausė, o valdantiesiems pavyko pasiekti savo – už S. Šedbaro kandidatūrą slapto balsavimo metu pasisakė 85 Seimo nariai, prieš balsavo 38, o susilaikė 10 parlamentarų[1].
Šio teisininko kandidatūra buvo pasiūlyta Lietuvos Aukščiausiojo Teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus pirmininkės, laikinai einančios ir Lietuvos Aukščiausiojo Teismo pirmininko pareigas, Gabrielės Juodkaitės-Granskienės.
Konservatoriai nemato S. Šedbaro „politinio atšalimo“ poreikio
Po balsavimo Seime iš karto pasirodė žinia, kad S. Šedbaro Seimo nario mandatas buvo panaikintas; tai patvirtino ir jis pats, pateikęs raštišką prašymą Vyriausiajai Rinkimų Komisijai (VRK). Atsiradus laisvai vietai Seime, įstatymų nustatyta tvarka mandatas suteikiamas kitam eilėje esančiam kandidatui: tai yra TS-LKD narei Rasai Petrauskienei[2].
Tačiau S. Šedbarui jau besižvalgant į naujas pareigas, o valdantiesiems triumfuojant dėl sėkmės, opozicijos kritika ir apmaudas dėl tokio sprendimo niekur nedingo. To tikriausiai nesupranta premjerė Ingrida Šimonytė, neslepianti savo skepticizmo dėl poreikio „politiškai atšalti“.
I. Šimonytės teigimu, Lietuvoje nėra tiek daug talentingų ir didelę patirtį turinčių žmonių, kad jiems visiems būtų galima taikyti „politinio atšalimo“ laikotarpį.
„Atšalimo metodologija yra ne mano. Aš manau, kad žmonės, kurie dirbo viešajame sektoriuje ir dirbo gerai, tai yra dirbo viešajai naudai, jeigu jie keičia savo poziciją į kitą viešosios naudos kažkokią poziciją, neišeina į privatų verslą, kurį prižiūrėjo būdami viešajame sektoriuje“, – sako premjerė[3].
Po balsavimo – aštri kritika iš opozicijos
Tokie argumentai opozicijos neįtikina. Nors nėra abejojama S. Šedbaro kompetencija dirbti KT (jis jau anksčiau yra dirbęs KT teisėju, dirbo Lietuvos aukštesniojo administracinio teismo pirmininku, teisingumo viceministru, LAT teisėju, Vilniaus miesto rajono teismo teisėju), jo politiniai saitai vis dar kelia daugybę klausimų.
Būtent tai pažymi ir viena iš aktyviausių S. Šedbaro skyrimo į KT teisėjus kritikių, parlamentarė Agnė Širinskienė. Ji pabrėžia, kad neabejoja S. Šedbaro profesionalumu, tačiau įžvelgia problemą, jog politikas eina į KT, tačiau pats „ilgą laiką Seime priiminėjo sprendimus būtent dėl įstatymų konstitucingumo“[4].
„Valstietis“ Giedrius Surplys taip pat abejoja, ar eidamas savo naujas pareigas S. Šedbaras sugebės išsaugoti neutralumą ir nešališkumą.
„KT yra keliami aukščiausi objektyvumo reikalavimai. KT, kaip, beje, ir mums, politikams, galioja net regimybės dėl viešų ir privačių interesų prevencija. Tai, ką šiandien darome, mes tiesiog prastumiame į KT savo narį“, – sako G. Surplys.
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) narys, buvęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga teigia, kad šis Seimo sprendimas tik leis galutinai sunaikinti dar likusį pasitikėjimą valstybe ir jos institucijomis.
„Buvo labai iškalbingas jo atsakymas mūsų LVŽS frakcijoje šiandien ryte paklausus, kodėl jį pasiūlė laikinoji Aukščiausiojo teismo pirmininkė, o ne Seimo pirmininkė. Atsakydamas Stasys Šedbaras taip pat išreiškė nuostabą dėl to, nes jo teigimu jis sąžiningai ATIDIRBO valdantiesiems komitete ir nustebo, kad jo neteikė Seimo pirmininkė. Aš tik priminsiu, kas buvo tas „atidirbimas“: civilinės sąjungos projektai, narkotikų dekriminalizavimas, valstybinės lietuvių kalbos išdarkymas ir kt. Spėju, kad ATIDIRBIMAS persikels į Konstitucinį teismą“, – teigia A. Veryga[5].
Kita LVŽS narė Asta Kubilienė taip pat mano, kad po S. Šedbaro paskyrimo KT taps visiškai politizuotas ir priklausantis nuo valdančiųjų.
„Tegyvuoja dvigubi standartai, politinis nepotizmas, politiniai teismai!!!“, – ironizuoja politikė[6].
Tuo tarpu politikos mokslų ekspertas Vytautas Valentinavičius teigia, kad ši diena tapo liūdna Lietuvos demokratijos atžvilgiu.
„Šiandien demokratijai itin liūdna diena. Į Konstitucinį Teismą paskirtas politikas. Taigi, valdantieji ėmėsi visų priemonių, kad Konstitucinis Teismas būtų politizuotas. Taigi, valdžių padalijimo principas pamintas. Priminsiu, kad Seimo Teisės ir Teisėtvarkos komiteto pirmininkas dalyvavo daugelyje teisėkūros iniciatyvų, dalyvavo sprendimų priėmime (organizuojant komiteto darbą, balsuojant jame ir Seime). Tai yra dar vienas signalas, kad Lietuva (valdančioji dauguma) žengia ne liberalių valstybių (Vengrijos, Lenkijos) pramintu taku, griaudama pusiausvyrą tarp valdžių“, – teigia jis[7].