Suprasti akimirksniu
  • Prognozės nepasitvirtino – Ursula von der Leyen vėl laimėjo
  • Kokia bus antroji Ursula von der Leyen kadencija
  • ES santykiai su Rusija: santykių atšilimas neprognozuojamas
Šaltiniai
Ursulos fon der Lejen
Antroji Ursulos fon der Lejen kadencija tradicinių vertybių ir taikos puoselėtojams nieko gero nežada, Eltos nuotrauka

Prognozės nepasitvirtino – Ursula von der Leyen vėl laimėjo

Nepaisant kilusių skandalų ir įvairių prognozių, Europos Parlamentas patvirtino Ursulos von der Leyen kandidatūrą į Europos Komisijos (EK) - aukščiausios Europos Sąjungos vykdomosios institucijos, pirmininko postą. Balsų dauguma ji buvo perrinkta antrai penkerių metų kadencijai šiose pareigose, praneša „Bloomberg“.[1]

Po slapto balsavimo 401 deputatas balsavo už U. fon der Lejen, 284 EP nariai balsavo prieš, dar 15 susilaikė. Septyni biuleteniai buvo tušti.

„Dar 5 metai. Negaliu išreikšti, kokia esu dėkinga už visų už mane balsavusių EP narių pasitikėjimą“, – socialiniuose tinkluose X po sprendimo perrinkimo patvirtinimo rašė Ursula von der Leyen.

BBC pažymi, kad Ursula von der Leyen yra viena pagrindinių paramos Ukrainai rėmėjų ir arši Rusijos prezidento Vladimiro Putino kritikė.

Kokia bus antroji Ursula von der Leyen kadencija

Kaip pažymi „Financial Times“ (FT), Ursula von der Leyen žada išlaikyti ES konkurencinius pranašumus, toliau remti Ukrainą, sumažinti biurokratijos įtaką, pritraukti naujų investicijų (žodis „investicijos“ Ursula von der Leyen rinkimų programoje, skaičiuojamoje iki 2029 m., paminėtas 49 kartus).[2]

„Europai reikia daugiau investicijų. Nuo žemės ūkio iki pramonės. Nuo skaitmeninių iki strateginių technologijų. Tačiau dar daugiau reikia investuoti į žmones ir jų įgūdžius“, – pabrėžė perrinkta Europos komisijos vadovė.

Prieš prasidedant balsavimui EK vadovė paskelbė ketinanti prisidėti prie Europos Sąjungos saugumo stiprinimo ir gynybos gamybos plėtros. Per ateinančius penkerius metus ji planuoja paversti ES tikra gynybos sąjunga ir plėtoti naujus gynybos projektus, įskaitant Europos oro skydą, Europos gynybos fondą ir visos Sąjungos kibernetinės gynybos sistemą.

Kreipdamasi į parlamentą Ursula von der Leyen paskelbė apie planus įsteigti naujas pareigybes – už būstą, gynybą, ES plėtrą atsakingų Europos Komisijos narių ir Viduržemio jūros regiono, turinčių galių kovoti su migracija. Už gynybą atsakingo Europos Komisijos nario užduotis, be kita ko, apims išteklių telkimą karinėms išlaidoms.

Kovos su klimato kaita planas, aplink kurį antrai kadencijai perrinkta EK vadovės politika buvo kuriama per pirmąją kadenciją, bus pakoreguotas atsižvelgiant į Rusijos ir Ukrainos konflikto sukeltą ekonominę krizę, rašo „Bloomberg“. Agentūra pažymi, kad didėjantis spaudimas infliacijai sumažino paramą aplinkosaugos iniciatyvoms. Tuo pačiu metu neplanuojama priimti naujų iniciatyvų pagal „žaliąjį“ kursą.

Be to, Ursula von der Leyen programoje yra šie punktai: trigubai padidinti sienos apsaugos pareigūnų skaičių, iki 30 tūkst.; būsto pakomisės įsteigimas ir pirmojo ES įperkamo būsto plano parengimas; naujos LGBT+ strategijos ir naujo kovos su rasizmu plano parengimas; ES taisyklių dėl susijungimų ir įsigijimų sušvelninimas siekiant Europos įmonių konkurencinio pranašumo kovojant su tarptautiniais gigantais, įskaitant Jungtinių Valstijų ir Kinijos milžinus.

Neįvardytas Europos Parlamento narys pokalbyje su FT Ursula von der Leyen pažadų sąrašą pavadino „Europos Kalėdų eglute su dovanomis“ visoms suinteresuotoms šalims, tačiau tuo pat metu abejojo, ar visi šie punktai gali būti įvykdyti.

ES santykiai su Rusija: santykių atšilimas neprognozuojamas

Kadangi perrinktoji EK vadovė Rusijos atžvilgiu nusiteikusi karingai, situaciją įvertino ir Sankt Peterburgo valstybinio universiteto Tarptautinių santykių fakulteto Europos studijų katedros docentas Dmitrijus Levis. [3]

„U. fon der Leyen patvirtinimas nebuvo netikėtas. Atvirkščiai, daugiau intrigos būtų buvę jos neperrinkus. Tačiau Ursula daug nuveikė, kad susitartų dėl savo kandidatūros, o reikšmingas vaidmuo šioje politinėje specialiojoje operacijoje buvo paskirtas neapykantos priesaikų Rusijai istorijai. Šiandien Europos centristams tai yra vienas iš nedaugelio bendrų pagrindų, ir pasirodė, kad nėra pernelyg sunku žaisti korta „kas nėra prieš Rusiją, tas - priešas, kas nėra priešas, tas palaiko Ursulą“.

Rusijai Urusulos patvirtinimas nereiškia nieko naujo. Iš esmės visi vektoriai buvo išdėstyti anksčiau. Flirtuodama su radikalizmu, šiandienos ir rytojaus Europa neslepia savo agresyvių ketinimų. Oficialiai paskelbtos civilizacinės vertybės, technologinio suvereniteto uždaviniai ir nominalios galios autoritetas, pasak U. fon der Lejen kalbos teksto, buvo pakeisti Europos netolerancija ir civilizaciniu pavydu. Autoritetą ir teisinę valstybę protestantiškos etikos logikoje pakeitė postkolonijinis nykstančių didmiesčių, nebepajėgiančių vykdyti ekspansijos, piktavališkumas.

Deklaruojamas ateinančio dešimtmečio ES vystymosi vektorius: visų pagrindinių veiklos sričių militarizavimas, konkurencijos sąvoka pakeičiama priešiškumu, o pagrindinės grėsmės euroatlantizmui yra Rusija ir Kinija už jų bandymus ginti vienodas visiems taisykles pasauliniu lygmeniu. Europos saugumas aiškinamas ne kaip partnerių santykių pusiausvyra, bet kaip pageidaujamas civilizacijos centrų nebuvimas už Europos „žydinčio sodo“ ribų. Tokiam ateities vaizdavimui yra išteklių, ES šalių vidinė informacinė darbotvarkė sėkmingai komercializuota keliais žiniasklaidos kanalais, o tai reiškia, kad ribotas mąstymas ir Europos šalių sėkmės mitologizavimas yra garantuotas.

Šiuo atžvilgiu Rusijai bus sudėtinga. Viena vertus, informacinis spaudimas iš Europos ir istorinis tikėjimas geru bei teisingu užsieniu mitas Rusijoje neišnyko. Tai provokuoja Rusijos žmonių minčių ir nuotaikų svyravimus. Ypač toje terpėje, kurie anksčiau vadovavosi deklaratyviomis Europos vertybėmis ir labai nesigundė griežtos ideologijos patrauklumu. Kita vertus, ekonomikos reorganizavimas yra ne tik prisitaikymas prie naujų tiekimo kanalų, ar Europos pakeitimas Kinija, bet pirmiausia grįžimas prie gamybos ir kūrimo vertybių, kas yra labai sunku po dešimtmečiais vyravusio „pardavimų vadybininkų“ kulto. Šiuo atžvilgiu tai, kad Europa – Ursulos lūpomis – šiandien vėl pasirinko neapykantos ir izoliacijos nuo Rusijos ir Kinijos kelią, yra Europos pasirinkimas, kuris Rusijai nebus lengvas“.