Suprasti akimirksniu
  • Augančios įmokos griauna svajones apie nuosavus namus
  • Brango ir kiti, su būstais susiję, dalykai
  • Draudimo sektoriuje įsigali nelygybė
Šaltiniai
Gaisras
Gaisrai ir kitos nelaimės stipriai paveikė būstų draudimo rinką, asociatyvi EPA Eltos nuotrauka

Augančios įmokos griauna svajones apie nuosavus namus

Finansų guru Siuzė Orman (Suze Orman) perspėjo, kad klimato kaitos poveikis didėjančioms turto draudimo įmokoms griauna amerikiečių svajonę turėti būstą.[1]

72 metų moteris atsisakė savo nuosavo 2100 kvadratinių pėdų (apie 200 kv. m.) buto prie vandenyno Floridoje, kai draudikas jai nurodė, kad metinis draudimas kainuos 28 000 JAV dolerių.

S. Orman teigia, kad amerikiečiai netrukus vis mažiau domėsis nuosavais namais, nes dėl draudimo išlaidų jų išlaikymas tampa per daug brangus. Tai savo ruožtu gali sukelti nekilnojamojo turto kainų kritimą.

Pasak Nacionalinės vandenynų ir atmosferos administracijos, praėjusiais metais JAV patyrė 28 stichines nelaimes, kurių kiekviena pridarė žalos už maždaug 1 mlrd. JAV dolerių.

Dėl to 2023 m. sausio mėn. ir 2024 m. sausio mėn. vidutinė šalies būsto draudimo kaina pakilo 23 procentais iki 1759 JAV dolerių per metus, rodo „Bankrate“ duomenys.

Siuzė Orman perspėja, kad dėl klimato kaitos prabanga gali tapti ne tik namai, bet ir jų draudimas, tinklo X nuotrauka
Siuzė Orman perspėja, kad dėl klimato kaitos prabanga gali tapti ne tik namai, bet ir jų draudimas, tinklo X nuotrauka

S. Orman „DailyMail“ teigė, kad klimato kaita labai pakeis žmonių norą turėti savo namus.

„Pažiūrėkite, kas vyksta Pietų Kalifornijoje. Pažiūrėkite į niokojančius uraganus, kurie užklumpa net tas vietas, kur uraganai anksčiau nebuvo tokie paplitę. Manau, kad žmonės dėl to ima abejoti. Ypač - kai hipotekos palūkanų normos yra tokios, kokios yra, - pabrėžė ji. - Nekilnojamo turto pirkimas tampa nenuspėjamas. Niekada nebūčiau pagalvojusi patarti būsto pirkėjams - verčiau įsitikinkite, kad ateityje galėsite sau leisti keturgubai padidinti turto draudimą.“

Reikalas tas, kad JAV pirkėjai negali imti hipotekos neįsigiję būsto draudimo.

Brango ir kiti, su būstais susiję, dalykai

S. Orman yra savo būsto Floridoje savininkė, tačiau ji nurodė, kad už draudimą nemoka 28 000 JAV dolerių, todėl draudiminio įvykio atveju su draudimo bendrove gali prasidėti ginčai.

O įvairios nelaimės yra labai realios, nes ekstremalūs oro reiškiniai, tokie kaip uraganai, potvyniai ir tornadai, JAV tampa vis dažnesni. JAV surašymo biuro duomenys rodo, kad tokie įvykiai privertė apie 2,5 mln. žmonių palikti savo namus.

Dėl didesnių statybos sąnaudų taip pat pabrango remontas, todėl išaugo draudimo įmokos, o kai kurie draudikai apskritai traukiasi iš nelaimių apimtų vietovių.

Praėjusiais metais didžiausia Amerikos namų ir automobilių draudimo bendrovė „State Farm“ paskelbė nebedraudžianti namų Kalifornijoje, teigdama, kad gaisrų rizika yra per didelė, o atstatymo išlaidos per didelės.

„S&P Global“ duomenimis, per pirmuosius devynis 2023 m. mėnesius „State Farm“ nuostolių santykis sudarė 84 procentus, t.y. 20 procentų daugiau nei 2022 m.[2]

Iš Kalifornijos pasitraukę draudikai apsunkino aktorės Martos Kros (Marta Cross) gyvenimą. Praėjusiais metais įsigijusi būstą Los Andžele, ji susidūrė su ypač didelėmis sąskaitomis už jo draudimą. Aktorė iš viso galėjo likti be būsto, nes jo nenorėjo drausti jokia privati bendrovė. Galiausiai jai teko kreiptis į valstybinį draudiką, kuris sutiko namus metams apdrausti už 4000 JAV dolerių.

Palyginimui, Lietuvoje standartinio 50 kv. m. buto draudimas metams gali atsieiti apie 150-200 eurų, kotedžo – apie 1000 eurų.

Draudimo sektoriuje įsigali nelygybė

Neseniai „Bankrate“ atliktas tyrimas atskleidė, kad Amerikos būsto draudimo rinka nėra vieninga, kas reiškia, kad kai kurių valstijų gyventojai turi mokėti dvigubai daugiau nei kitų.

Jo išvados parodė, kad namų savininkai Nebraskos, Oklahomos ir Kanzaso valstijose gauna didžiausias sąskaitas, o Luizianos gyventojai kentėjo nuo greičiausiai augančių įmokų. Pastaraisiais metais Luizianą niokojo uraganai, smarkios audros ir potvyniai.

Pasak „Bankrate“, amerikiečiai gali sumažinti savo namų draudimo išlaidas, susiedami savo automobilių ir namų polisus ar naudodami skirtingus namų draudimo tipus.

Taip pat verta paprašyti paslaugų teikėjo nuolaidos, pavyzdžiui, jeigu namuose įdiegta nauja namų apsaugos sistema.

Kitas variantas yra padidinti savo būsto draudimo frančizę, tačiau ekspertai įspėja, kad šis metodas yra rizikingas.

Išskaita yra ta draudimo suma, kurią tenka sumokėti iš savo kišenės. Daugumos namų savininkų draudimo polisai turi mažiausiai 1000 JAV dolerių išskaitą.

Kuo didesnė išskaita, tuo mažesnė įmoka, bet tuo daugiau teks sumokėsite iš savo kišenės nelaimės atveju.[3]

„Išskaitos tapo labai didele problema“, – DailyMail.com sakė Floridos valstijos universiteto verslo koledžo rizikos valdymo ir draudimo docentas Čarlzas Nyse (Charlesas Nyce). - Tai -pavojinga, nes tikrai bus žmonių, kurie patirs nuostolių, kurių negali sau leisti“.