Kinijos „TikTok“ cenzūra slepia žymiai daugiau nei galima numanyti

Pasaulis, TechnologijosG. B.
Suprasti akimirksniu
„TikTok“
„TikTok“ gali būti nacionalinio saugumo grėsme JAV. Solen Feyissa/Unsplash nuotrauka

Tamsioji „TikTok“ cenzūros pusė

Tviterio paskyra „Crypto Tea“ neseniai atkreipė dėmesį į Kinijos bendrovei „ByteDance“ priklausančio populiariojo socialinio tinklo „TikTok“ cenzūrą. „TikTok“ priklauso bendrovei „ByteDance“, kurios pagrindinė būstinė yra Pekine, Kinijoje.

Pagal Kinijos įstatymus „ByteDance“ turi cenzūruoti Kinijos vyriausybės nepatvirtintą informaciją, tačiau paskyroje „Crypto Tea“ teigiama, kad cenzūruojami yra net įrašai apie bitkoinus[1].

Tviterio paskyros vartotojas teigia, kad išpopuliarėję įrašai apie bitkoinus buvo cenzūruoti kaip turinys, išsiskiriantis „smurtu“. Nors dalis gali manyti, kad tai yra tiesiog programos klaida, iš tiesų tokią cenzūrą gali paaiškinti tai, kad bitkoinai Kinijoje yra uždrausti.

Pats „TikTok“ yra uždraustas Kinijoje, o šalyje naudojama žymiai labiau valdžios kontroliuojama ir cenzūruojama „TikTok“ versija vadinama „Douyin“.

Sąmokslo teorijų šalininkai mano, kad „TikTok“ algoritmas sukurtas siekiant sukurti masinį susiskaldymą ir neapykantą, o ekspertai pabrėžia, kad „TikTok“ bene daugiausia pavojų kelia JAV vartotojams.
Tviterio vartotojai
Tviterio vartotojai kalba apie cenzūrą „TikTok“ programėlėje. Alexanderio Shatovo/Unsplash nuotrauka

Bitkoinai ir kalbos apie juos – nepageidaujamos

2021 m. Kinijos centrinis bankas paskelbė, kad visi sandoriai kriptovaliutomis yra uždraudžiami[2]. Prekyba kriptovaliutomis Kinijoje oficialiai uždrausta nuo 2019 m., tačiau ji ir toliau buvo vykdoma internetu per užsienio biržas.

Centrinio banko pareiškime aiškiai nurodyta, kad asmenys, dalyvaujantys neteisėtoje finansinėje veikloje, bus laikomi darantys nusikaltimą ir bus patraukti baudžiamojon atsakomybėn. Neteisėta tapo ir veikla užsienio svetainėse.

Tų pačių 2021 m. vasarą „TikTok“ įdiegė sistemą, kuri gali automatiškai blokuoti vaizdo įrašus, pažeidžiančius jos politiką, o bendrovė atnaujino savo firminio turinio politiką ir uždraudė reklamuoti finansines paslaugas, įskaitant kriptovaliutas.

Dėl to, „TikTok“ kriptovaliutų turinio kūrėjai, kurie teigia, kad tik bando šviesti vartotojus apie besiformuojančią rinką, sako, kad jų turinys tapo nepageidaujamas. Kai vaizdo įrašai pašalinami iš „TikTok“, turinio kūrėjai teigia gaunantys pranešimą, kad pažeidė bendruomenės gaires. Kartais jame pažymima, kad jie paskelbė turinį, susijusį su „neteisėta veikla ir reguliuojamomis prekėmis“[3].

Tačiau tokiame pranešime nepateikiama jokių konkrečių duomenų. Turinio kūrėjai teigia, kad jei bus pašalinti bent du vaizdo įrašai, jiems bus uždrausta skelbti turinį mažiausiai 24 valandas. Kartais draudimai gali trukti nuo vienos dienos iki savaitės.

„TikTok“ gairėse teigiama, kad naudotojams pranešama apie turinio pašalinimą ir kad jie gali apskųsti pašalinimą, jei mano, kad pažeidimo nebuvo. Tačiau kai kūrėjai kreipiasi į „TikTok“ dėl paskyros uždraudimo ar ištraukto vaizdo įrašo, dauguma sako, kad buvo ignoruojami arba jiems buvo išsiųstas automatinis atsakymas.

Cenzūra ir dėmesys JAV vartotojams

„TikTok“ cenzūra yra didelis galvos skausmas ne tik turinio kūrėjams, bet ir kibernetinio saugumo ekspertams. Net buvę kompanijos darbuotojai teigia, kad yra priežasčių nerimauti dėl populiarios socialinės žiniasklaidos programėlės[4].

„TikTok“ tarptautiniu mastu pradėjo veikti 2017 m. rugsėjo mėnesį, o patronuojančioji bendrovė „ByteDance“ 2017 m. lapkričio mėnesį už 1 mlrd. dolerių įsigijo JAV populiarėjančią socialinę programėlę „Musical.ly“. 2018 m. rugpjūčio mėnesį abi šios bendrovės buvo sujungtos.

Vos per kelerius metus ji greitai sukaupė beveik 92 mln. naudotojų bazę JAV, ši programėlė rado nišą tarp paauglių ir jaunimo. „TikTok“ aplenkė „Instagram“ ir tapo antrąja mėgstamiausia JAV paauglių socialinės žiniasklaidos programėle po „Snapchat“.

Vis dėlto, ji nėra tokia nekalta, kaip gali atrodyti iš pirmo žvilgsnio. Buvęs JAV prezidentas Donaldas Trumpas siekė uždrausti „TikTok“ JAV arba priversti susijungti su JAV bendrove.

D. Trumpo administracija, įskaitant valstybės sekretorių Mike’ą Pompeo, išreiškė susirūpinimą dėl nacionalinio saugumo, susijusio su populiarios socialinės žiniasklaidos programėlės priklausomybe Kinijai, o M. Pompeo vienu metu pareiškė, kad „TikTok“ gali tiekti duomenis tiesiogiai Kinijos komunistų partijai.

„TikTok“ atstovai nuolat neigė šiuos teiginius, o paviešintose bendrovės skaidrumo ataskaitose nėra nė vieno Kinijos vyriausybės prašymo pateikti naudotojų duomenis.

Kai prezidentu tapo Joe Bidenas „TikTok“ galėjo lengviau atsikvėpti: buvo pasirašytas įsakas, kuris atšaukė D. Trumpo įsaką uždrausti programėlę, jei ji neras JAV pirkėjo. Bet ir J. Bideno įsakyme nustatyti kriterijai, pagal kuriuos vyriausybė turi įvertinti su užsienio priešais susijusių programėlių keliamą riziką.

O galimas rizikas kelia būtent „TikTok“ valdanti „ByteDance“. Buvę darbuotojai atskleidžia, kad „ByteDance“ darbuotojai gali naudotis JAV vartotojų duomenimis. Tai paaiškėjo situacijoje, kai „TikTok“ dirbančiam amerikiečiui darbuotojui reikėjo gauti pasaulio naudotojų, įskaitant amerikiečius, kurie ieškojo konkretaus tipo turinio arba su juo sąveikavo, sąrašą.

Šis darbuotojas turėjo kreiptis į duomenų komandą Kinijoje, kad gautų šią informaciją. Duomenys, kuriuos darbuotojas gavo, apėmė konkrečius naudotojų ID, ir jis galėjo gauti visą „TikTok“ turimą informaciją apie tuos naudotojus.

Iš tiesų, vos pažvelgus į „TikTok“ privatumo politiką nustatyta, kad bendrovė gali dalytis surinktais duomenimis su savo įmonių grupe, kuriai priklauso ir „ByteDance“.

O „TikTok“ priklausomybė nuo „ByteDance“ apima ir technologijas. Buvę darbuotojai teigė, kad beveik 100 % „TikTok“ produktų kūrimui vadovauja Kinijos „ByteDance“ darbuotojai. 

Cenzūra
„TikTok“ cenzūra kelia daug klausimų. Michael Dziedzic/Unsplash nuotrauka

Duomenų pasisavinimas ir nuomonės formavimas

Viena iš rizikų yra ta, kad Kinijos vyriausybė gali skleisti propagandą arba daryti įtaką amerikiečių, kurie kiekvieną mėnesį naudojasi „TikTok“, mąstymui.

Tai galėtų būti daroma per trumpos trukmės vaizdo įrašus, nesvarbu, ar tai būtų faktinis turinys, ar dezinformacija. Bendrovė taip pat galėtų nuspręsti cenzūruoti tam tikros rūšies turinį[5].

Žinoma, svarbus ir duomenų saugumas. „TikTok“ privatumo politikoje paaiškinta, kad programėlė renka įvairius duomenis. Tai apima profilio duomenis, pavyzdžiui, naudotojų vardus ir profilio nuotraukas,lytį, amžių. Programėlėje taip pat renkama naudotojų buvimo vieta, programėlėje siunčiamos žinutės ir informacija apie tai, kaip žmonės naudojasi programėle, įskaitant tai, kas jiems patinka, kokį turinį jie žiūri ir kaip dažnai naudojasi programėle. Pažymėtina, kad programėlėje taip pat renkami duomenys apie naudotojų pomėgius, kuriuos programėlė nustato pagal naudotojų peržiūrėtą turinį. 

Patys kinai naudojasi cenzūruotu „Douyin“

„TikTok“ Kinijoje uždraustas, tačiau vietiniai naudojasi valdžios ypač atidžiai kontroliuojamu „Douyin“, kurio taisyklės buvo atnaujintos šių metų pradžioje.

Naujomis taisyklėmis buvo įgyvendinta griežtesnė kontrolė ir uždraustos antivyriausybinėmis laikomos diskusijos. O tai yra ypač svarbu Kinijos valdžiai. Kasdien prie „Douyin“ prisijungia 600 mln. vartotojų, todėl ją kontroliuoti yra tas pats, kas kontroliuoti kelias dideles Kinijos provincijas.

Kontrolės kampaniją asmeniškai pradėjo pats prezidentas Xi Jinpingas, kuris asmeniškai komentavo, kad ši žiniasklaida nepakankamai kontroliuojama ir joje vyrauja chaosas, kurį reikėtų skubiai ištaisyti.

Propaganda bando šias taisykles padaryti priimtinas interneto vartotojams, teigdama, kad jos reikalingos siekiant apsaugoti paauglius nuo priklausomybės nuo interneto.

Kadangi kibernetinė priklausomybė Kinijoje yra reali problema, šios priemonės pateikiamos kaip būtinos. Iš tiesų, kai kurie tėvai socialiniuose tinkluose išreiškia pritarimą šioms nuostatoms. Jie komentuoja, kad negali kontroliuoti, ką jų vaikai daro būdami internete, todėl kontrolė iš išorės yra sveikintina.

Naujųjų taisyklių 1 skirsnyje iš tiesų kalbama apie nepilnamečius, tačiau jame yra nuostata, kad „nepilnamečiams propaguoti blogos vertės turinį“. Sąvoka „blogos vertybės“ paprastai Kinijojeaiškinama kaip apimanti viską, kas nėra patvirtinta komunistų partijos.

2 skirsnyje draudžiama dirbtinai didinti sekėjų skaičių, o 3 skirsnyje draudžiama skleisti „nukrypstančią“ ir „klaidinančią“ informaciją. 4 skirsnyje draudžiama „tyčia kelti problemines diskusijas“.

5 ir 6 straipsniuose nurodoma, kad gerbėjų klubams draudžiama „trukdyti normaliam valdžios institucijų darbui“. 7 straipsnis draudžia pažeidimus nukrypstančius nuo „estetinio turinio kūrimo ir propagavimo“. Pagal šį straipsnį galima uždrausti beveik viską.

8 ir 9 straipsniuose draudžiamas seksualinis ar smurtinis turinys vaizdo ir kituose žaidimuose, o 10 straipsnyje draudžiami pardavimo skatinimo metodai, tačiau net ir čia yra nuoroda į „bet kokius kitus pažeidimus, galinčius sutrikdyti viešąją tvarką ir kelti pavojų visuomenės saugumui“.