Kinijos mokslininkai skelbia klonavę karves

Įdomybės, Pasaulis, TechnologijosG. B.
Suprasti akimirksniu
Karvės
Kinai klonuoja karves. Colton Jones/Unsplash nuotrauka

Kinija skelbia sėkmingai klonavusi holšteinų veislės karves

Antradienį Kinijos mokslininkai paskelbė, jog jiems pavyko sėkmingai klonuoti tris vadinamąsias „superkarves“, kurios duoda neįprastai daug pieno.

Kinijos mokslininkai iš Ningxia Hui regiono teigia, kad tokio eksperimento tikslas – patenkinti paskutiniais metais Kinijos visuomenėje pastebimą paklausą pieno produktams.
Karvės buvo klonuotos naudojant holšteinų fryzų veislės, vadinamosios „superkarvės“, kurios duoda labai daug pieno ir yra sukurtos selekcinio veisimo būdu, audinį[1].

Holšteinai garsėja pieno produkcija: per metus gali duoti iki 36 000 kg pieno. Palyginimui, JAV žemės ūkio departamento duomenimis, iš vidutinės JAV melžiamos karvės per metus primelžiama tik apie 10,8 kg pieno.

Kinų mokslininkai teigia, kad jei ir tolimesni bandymai bus sėkmingi, per ateinančius kelerius metus bus galima sukurti daugiau nei 10 000 „superkarvių“ bandą.

Klonavimas
Mokslininkai sėkmingai klonavo holšteinų veislės karves. Ousa Chea/Unsplash nuotrauka

Holšteinų veislės karvės yra svarbios kinų pieno pramonei

Kinijos Šiaurės vakarų „A&F“ universiteto mokslininkai neseniai stebėjo neįtikimą vaizdą – trijų klonuotų veršelių gimimą. Šis įvykis – tai pirmasis sėkmingas Kinijos mokslininkų pastangų išsaugoti „superkarvių“ populiaciją pavyzdys. Tiesa, karvių populiacija šį kartą yra didinama ne natūraliai, bet naudojant somatinių ląstelių branduolio perkėlimo metodą[2].

Šio klonavimo projekto vadovas Jin Yapingas atskleidžia, kad jo vadovaujami mokslininkai paima šiek tiek audinio iš karvės ausies, taip pradėdami klonavimo procesus. Pirmojo eksperimento metu jau buvo sukurta 120 klonuotų embrionų, iš kurių maždaug 50 buvo implantuoti karvių patelėms.

„Vien klonavimo technologijos naudojimas neturės jokios ekonominės reikšmės, bet reprodukcinės technologijos panaudojimo ir menkai produktyvių karvių kaip surogatų panaudojimo derinys leido mums per tam tikrą laikotarpį užauginti 20 palikuonių“, – sako mokslininkas[3].

Šio projekto vadovas sako, kad bandymas turi milžinišką reikšmę Kinijai siekiant išsaugoti geriausias šalies karves. Šiuo metu šalis yra net 70 proc. priklausoma nuo pieno produkcijos užsienyje, nors ir turi apie 6,6 mln. karvių.

Vis dėlto, holšteinų veislės karvių populiacijoje tik maždaug 5 iš 10 000 tokių karvių yra labai produktyvios bei ilgaamžės. Negana to, karvės yra išsibarsčiusios po ūkius visoje Kinijoje, jų veisimas yra techniškai sudėtingas. Tuo tarpu pasitelkę klonavimo metodą, mokslininkai vos per keletą metų be didesnių logistinių pastangų galėtų sukurti daugiau nei 1 000 tokių karvių bandą.

Pienas
Kinijoje išaugo pieno produktų paklausa. Mehrshad Rajabi/Unsplash nuotrauka

Pieno produktų paklausa išaugo po pandemijos

Kinijoje pienas ir pieno produktai visuomet buvo paklausūs, tačiau susidomėjimas jais dar labiau išaugo prasidėjus pandemijai. Pastaraisiais metais kinų medikai ir sveikatos specialistai ėmė kalbėti apie pieno naudą žmogaus sveikatai ir imuninei sistemai.

Dar labiau išaugus paklausai, Kinijos pramonė susidūrė su rimta problema. Nors šalis ir yra trečia pagal dydį pieno gamintoja pasaulyje, tačiau per pandeminius 2020 m. buvo gauta tik 34 kg pieno iš karvės, kas yra pernelyg menkas skaičius milijardą piliečių turinčiai valstybei[4].

Situaciją apsunkino ir didėjančios pašarų sąnaudos, ir žemės bei vandens trūkumas. Dėl šių veiksnių auga ir pieno kainos. Tačiau net ir nepaisant kainų, pieno produktų paklausa kasmet auga beveik dešimčia procentų. Pasak analitikų, norint patenkinti paklausą, Kinijoje būtina įrengti naujas fermas. Iš tiesų, šalyje jau statomos naujos fermos, kuriose per kelerius ateinančius metus bus įkurdinta apie 1,35 mln. karvių. Problema – iš kur jų gauti?

Per metus šalyje gali būti užauginta apie 500 000 karvių, dar apie 400 000 viliamasi importuoti, daugiausia iš Australijos ir Naujosios Zelandijos. Importas yra net priimtinesnis pasirinkimas, nes karvės iš užsienio dažnai yra sveikesnės, neužsikrėtusios Kinijoje paplitusiomis ligomis.

Vis dėlto, 2021 m. Naujoji Zelandija priėmė sprendimą per dvejus metus sustabdyti gyvų galvijų eksportą. Toks sprendimas grindžiamas nerimu dėl ilgai laivuose laikomų gyvulių gerovės. Kai kurios kitos šalys, kurios Kinijai parduoda holšteinų veislės karves, jau ir pačios ima susidurti su šių gyvulių trūkumu.

Būtent dėl taip susiklostančių aplinkybių Kinija gręžiasi į mokslą ir viliasi ypač geidžiamų karvių populiaciją užsitikrinti pati, kartu patenkindama ir savo piliečių poreikius.