Suprasti akimirksniu
  • Smegenų kontrolės įtaisai yra prieinamesni nei manėme
  • Kinų kompanija JAV pardavinėja įtaisus, kaupiančius smegenų veiklos duomenis
  • Neurotechnologijos kelia vis didesnę grėsmę privatumui ir žmogaus teisėms
  • Kinijos planai apima ne tik savo piliečių sekimą
Šaltiniai
Smegenų kontrolė
Kinijos minčių kontrolės įrenginiai jau pasiekė JAV. Natashos Conell/Unsplash nuotrauka

Smegenų kontrolės įtaisai yra prieinamesni nei manėme

Žinia apie smegenų siunčiamus signalus nuskaitančius prietaisus vis dar skamba pernelyg gąsdinančiai, tačiau iš tiesų milijonai žmonių visame pasaulyje juos jau naudoja kasdien.

Vieni tokius įrenginius pritaiko laisvalaikiui, pavyzdžiui, meditacijai ar net kompiuterinių vaizdo žaidimų kontrolei mintimis, kiti tokius prietaisus naudoja savo susikaupimui darbe fiksuoti arba stebint miego aktyvumą, siekiant efektyviai sumažinti streso lygį.
Žinoma, smegenų veiklą stebintys ir sekantys prietaisai dabar padeda ir medicinoje, pavyzdžiui, žmonėms, sergantiems ADHD jie gali padėti geriau valdyti simptomus arba gali apie gresiančius priepuolius iš anksto įspėti tuos, kurie serga epilepsija.

Nors smegenų įtaisai dar negali tiesiogine prasme skaityti mūsų minčių, jie gali būti naudojami žmogaus protui tirti, tam tikrų faktų atpažinimui, net politinių nuotaikų stebėjimui. Kitaip tariant, žmogaus smegenų kontrolei.

Būtent dėl to nereikėtų stebėtis, kad šios technologijos jau yra naudojamos tokiose šalyse kaip Kinija, kur ypač svarbu nuolat sekti visuomenės nuotaikas ir lojalumą.

Šioje valstybėje tokios technologijos „pasitarnauja“ ir darbovietėse: užfiksuoti net atvejai, kai asmenys iš darbo vietos buvo siunčiami namo, nes smegenų rodikliai atskleisdavo, kad asmuo negali susikaupti.

Vis dėlto, jeigu į Kinijos vidaus politiką ir valdymą pašalinės valstybės kištis negali, JAV ekspertai perspėja, kad pati Kinija savo pavojingomis smegenų kontrolės technologijomis jau yra taip užpildžiusi JAV rinką, kad „minčių skaitymo“ įrenginius įsigyti gali beveik visi panorėję ir nepagailėję gana apvalios pinigų sumos.

Kinų kompanija JAV pardavinėja įtaisus, kaupiančius smegenų veiklos duomenis

JAV išmaniųjų technologijų ekspertai perspėja, kad šalyje parduodamus smegenų sekimo įrenginių generuojamus duomenis netinkamai naudoti gali būtent Amerikai pavojingi ir grėsmingi režimai.

Pavyzdžiui, tiek JAV, tiek ir kitose užsienio šalyse parduodamus įrenginius, tokius kaip „Flowtime“, gamina Kinijos technologijų gigantė „Enter Electronic Technology“[1].

Tačiau būtent ši kinų bendrovė vien dabar jau gali būti sukaupusi milijonus skirtingų pasaulio valstybių piliečių smegenų veiklos įrašų. Negana to, „Entertech“ renka ne tik savo naudotojų smegenų veiklos duomenis.
Bendrovė kaupia ir žmonių asmeninius duomenis, GPS signalus, kitų prietaisų jutiklius, IP adresus, operacines sistemas, nukreipiančius tinklalapius ir kitus aplankytus puslapius.

Dėl to ekspertai perspėja, kad JAV vyriausybė turėtų rimtai žiūrėti ne tik į tokias kinų programėles kaip „TikTok“, bet ir atidžiau sekti, kaip JAV naudotojų smegenų veiklos duomenys yra įrašomi ir saugomi.

Kinijos planai apima ne tik savo piliečių sekimą. Milad Fekurian/Unsplash nuotrauka
Kinijos planai apima ne tik savo piliečių sekimą. Milad Fekurian/Unsplash nuotrauka

Neurotechnologijos kelia vis didesnę grėsmę privatumui ir žmogaus teisėms

Įvairūs smegenų veiklą fiksuojantys įrenginiai gali kelti ne tik atitinkamas rizikas valstybių nacionaliniam saugumui ar žmogaus privatumui, bet ir minties laisvei bei žmogaus teisėms.

Jau anksčiau minėta kai kurių Kinijos valstybinių įstaigų ar kompanijų praktika naudoti smegenų veiklą sekančius įrenginius rimtai pažeidžia žmogaus privatumą ir bet kokias individo laisvės bei privatumo ribas: žmogus negali nuslėpti nei savo nuovargio, nei nepasitenkinimo[2].

Nors kai kurie tokių technologijų šalininkai pažymi, kad, pavyzdžiui, policija visame pasaulyje aktyviai kaupia žmogaus piršto antspaudų duomenų bazę, galima neabejoti, kad smegenų veiklos rodmenys yra žymiai privatesnė informacija, kurią naudoti įmanoma labai pavojingais tikslais.

Ne vienerius pastaruosius metus Kinijos valdančioji komunistų partija vykdė bene didžiausią žmonijos istorijoje kampaniją, kurios tikslas pertvarkyti savo piliečių protus ir sąmonę. Jokia kita komunistinė ar autoritarinė valstybė, net Sovietų Sąjunga, niekada neprilygo Kinijos komunistų pastangų mastui ir intensyvumui.

Ir ne be reikalo. Kinijos komunistai tiki, kad mintis lemia veiksmus. Taigi, jei milijonus kinų pavyks priversti „teisingai mąstyti“, jie „teisingai elgsis“[3].
Kinija savo vidaus politikoje jau pritaikė smegenų veiklos sekimo įrenginius. Li Yang/Unsplash nuotrauka
Kinija savo vidaus politikoje jau pritaikė smegenų veiklos sekimo įrenginius. Li Yang/Unsplash nuotrauka

Kinijos planai apima ne tik savo piliečių sekimą

JAV žvalgybos institucijos ne vieną kartą per pastaruosius kelerius metus informavo savo visuomenę ir pasaulį, kad Kinija yra pažangi sukurti ypač pajėgius žmogaus smegenų veiklą paveikti galinčius ginklus.

Kinija vien šiuo metu kuria visą seriją smegenų kontrolės ginklų, vadinamų tiesiog biotechnologijomis: skirtingai nuo tradicinių ginklų, kuriais siekiama padaryti fizinę žalą priešui, Kinija naujos kartos smegenų kontrolės ginklais, bent jau teoriškai, galėtų paralyžiuoti ir net savo naudai kontroliuoti priešininką.

Tuo tarpu JAV Prekybos departamento Pramonės ir saugumo biuras pažymi, kad Kinijos karo medicinos mokslų akademija ir dar bent 11 jos mokslinių tyrimų įstaigų nuolat aktyviai dalyvauja biotechnologijų, įskaitant smegenų valdymo ginklus, kuriuos Kinijos kariuomenė ketina naudoti siekdama įgyti karinį pranašumą prieš JAV, tobulinimo procese[4].

Iš tiesų pati Kinijos kariuomenė yra dalinai atskleidusi, kad sparčiai tobulinamos technologijos keičia visą karybos pobūdį, o Pekinas nori turėti modernią mechanizuotą kariuomenę, kuri būtų tarpusavyje susijusi ir galėtų greitai reaguoti į galimą pavojų.

Pentagono duomenimis, į savo kariuomenės pajėgumus Pekinas bando įtraukti naujos kartos operacines koncepcijas, susijusias su vadinamuoju „intelektualizuotu kariavimu“, „dirbtiniu intelektu pagrįstomis konfrontacijomis kosmose“ ir „kognityvinės kontrolės operacijomis“.
Be to, Kinija siekia sukurti ginklus, kurie galėtų sutramdyti priešo pajėgas ir sumažinti jėgą, reikalingą joms nugalėti. Tokie ginklai specialiai psichologiškai išbalansuotų priešo pajėgas, todėl Kinijos kariai galėtų lengvai su jais susigrumti.

Kognityvinės kontrolės operacijos, kuriose naudojami vadinamieji smegenų kontrolės ginklai, ypač pasitarnautų komunistiniam Kinijos režimui, siekiančiam fizinės, skaitmeninės, net psichologinės savo piliečių kontrolės, kuri vėliau, galėtų būti nukreipta ir į užsienį.